Skocz do zawartości

Długoogniskowy okular z podświetlanym krzyżem??


Rammstein5

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu noszę się z zamiarem wymiany szukacza w mojim teleskopie. Planuje zakup małego refraktorka 80mm ( coś takiego http://william-optics.telescopes.com/produ...ctor-47700.html ).

Taki refraktorek po zamontowaniu do Taurusa pełnił by dwie funkcje, a mianowicie:

1. Służyłby jako szukacz, z szerokokątnym okularem typu Nagler 31mm. Pole takiego duetu było by już wystarczająco duże około 5* i powiększenie w granichach 17x. A co za tym idzie zasięg dużo wiekszy od tego szukacza który mam teraz zamontowany (9x50).

2. Drugą funkcją takiego szukacza była by obserwacja rozległych gromad otwartych, czy też planet. Strasznie ciężko jest obserwować gromady otwarte które zajmują na niebie duży obszar przy użyciu teleskopu z ogniskową 1650mm. A i podczas kiepskiego seingu takie małe APO z pewnością lepiej poradziło by sobie od taurusa na Planetach.

 

Myślę że taki mały refraktorek bylby świetnym uzupełnieniem Taurusa. Zastanawiam się tylko nad jakimś długoogniskowym okularem z podświetlanym krzyżem który służył by mi jako szukacz. Czy są wogóle takie okulary??

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje zakup małego refraktorka 80mm ( coś takiego http://william-optics.telescopes.com/produ...ctor-47700.html ).

qrcze szukacz za 600 USD? Moge tylkko pozazdroscic, bo od pol roku zbieram 1000 PLN, na lustro...

 

A czy jak powieszisz taki kawalek szkla to nie bedziasz musial jakos dodatkowo zbalansowac tube? To jest chyba wieksze i ciezsze niz szukacz 9x50 z platsiku... :oco:

 

[EDIT] w koncu zapomnialem cos napisac...

nidgy nie rozumialem celowosci podswietlania krzyza w okularze: zrobilem sobie krzyz z drucika w moim kitowym Posslu i mozna nim elegancko prowadzic teleskop, krzyz widac jak na dloni. To chyba wynika z zaswietlenia nieba, tak? Czy pod normalnym, ciemnym niebem, faktycznie potrzebne jest podswietlenie??

Edytowane przez Michal G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak o balansie myślalem już i z pewnością będzie potrzebna dodatkowa przeciwaga. Krzyż celowniczy można zrobić z ciękiego drucika jednak takie wynalazki to raczej z jakimiś polslami natomiast bałbym się montować jakiś drucik z naglerem, dlatego pytam o jakieś gotowe rozwiązania.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra nie? :) I do tego Nagler 31 za drugie tyle B)

Ale nie martw sie, ja zbieram na montaż już od dłuższego czasu :Beer:

 

 

Panowie nie jest tak kolorowo, akurat za parę dni będe miał osiemnastkę i mały przypływ gotówki dlatego mogę sobie pozwolić na troche sprzętu. A taki mały refraktorek chodzi mi już od dłuszego czasu po głowie :Beer: .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna zrobić z drucika na ładnym oringu wkręcanym na gwint filtrowy.

 

erfle antaresa 40-52mm mają nisko diafragme. mozna im tam cos wykombinować.

 

ED80 f/7,5 i Erfl 52mm da źrenice 7mm pow. 11,5x a druciki beda widoczne jako bardzo cieniutkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie slyszalem o takim okularze. Pewnie nawet jak na warunki amerykanskie Twoja koncepcja jest na tyle niszowa, ze nikt nie pomyslal o masowej produkcji takiego czegos. Moze po prostu kup sobie porzadny szukacz z podswietleniem, niezaleznie od tego co planujesz. Wydasz kilkadziesiat dolarow wiecej i bedziesz mial to co potrzebujesz. Przy okazji: podoba mi sie Twoj sposob podejscia do sprzetu - zero kompromisow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.