Skocz do zawartości

Maksutov 90-102 mm kontra Synta 200/1200 DOBS


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od października jestem szczęśliwym posiadaczem Synty 8"na Dobsonie. Mam na koncie kilka obserwacji - Uran, Saturn, Księżyc i DS ki. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ani doświadczonym obserwatorem, niebo obserwowałem tylko przez moją Syntę. Obrazy w niej uzyskane naprawdę mnie powalają - pamiętam widok M 15 w Pegazie gdy zgasły wszystkie lampy namojej ulicy - mój stan graniczył ze wzruszeniem - to było piękne. Ogólnie rzecz biorąc teleskop ten odpowiada mi jesli chodzi o parametry optyczne - jest idealny ale...

obserwuję głównie z balkonu, który ma... 1m szerokości i coprawda ok 10m długości ale to w niczym ni eułatwia sprawy bo barierka ma ponad 1m wysokości i przy "rurze" ok 1,2m i montażu Dobsona obserwacje są baaardzo mało komfortowe. Wyjazdy w teren nie wchodzą w grę - niedawno się ożeniłem, pewnie będzie i dziecko więc sytuacja jest taka że muszę siedzieć w domu :/ Pozostaje mi mój balkon.

Dziś po rozmowiez kolegą okazało się że jest w stanie zupełnie za darmo (dlaczego zafree tego nie będę zdradzał) wykonać dla mnie statywi montaż pod teleskop - naturalnie nie taki pod 8"Newtona. Zacząłem zastanawiać się nad wymianą Synty na coś innego i do głowy przychodzi mi cuś takiego:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...5f49faee542122c

lub

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...5f49faee542122c

 

jest pewne ale - te teleskopy są dość ciemne (około f/13) w porównaniu z moją syntą (f/6) a ja lubię i w dużej mierze obserwuję DS-ki. Czy taka wymiana ma sens? Czy przez MAKa 90mm lub 102mm da się w ogóle obserwować DSy? bo wiem że do planetek i księżyca są to raczej wymarzone sprzęty. Jak to jest z obserwacjami głębokiego nieba przez Maksutova lub inny doś ciemny teleskop - powyżej f/10 - czy da się coś zobaczyć czy obraz jest nieporównywalnie gorszy (móimy cały czas o ds)? Jeżeli nie polecacie MAKA to co (cos, co da się osadzić na montażu powiedzmy klasy EQ3-2) - małego - na balkon czyli tuba do 600mm - polecacie? Wiem że było już setki wątków - wierzcie mi czytałem wiele ale żaden nie dał mi odpowiedzi napytanie w jakimstopniu Maksutov (lub inny telep) o swiatłosile powyżej f/10 - w tymprzypadku około f/13, nadaje się do wizualnej obserwacji głębokiego nieba.

W październiku kiedy miałem dylematy na temat zakupu pierwszego telepa bardzo pomogliście mi sugerując Syntę 8" - jest to wymarzony teleskop niestety okazało się że na balkon sie nie nadaje (przynajmniej na mój) a w praniu wyszło że 90% moich obserwacji wykonuję własnie z tego balkonu i to się raczej nie zmieni.

Proszę o pomoc - nie będe poganiał bo to niegrzecznie ale oferta darmowego wykonania statywu zmontażem którą złozył mi kolega niebędzie aktualna wiecznie :( z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zostaw sobie tę Syntę, bo mniejszy "mak" na paralaktycznym montażu potrzebuje jeszcze więcej miejsca, na dodatek nie zobaczysz tyle przez tak małe lusterko co przez większe. Będziesz żałował jak się okaże że ten robiony montaż to amatorszczyzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Miałem możliwość porównania obrazów DS z Synty i Maka 127. Szczerze mówiąc nie dziwię się Polarisowi, który sprzedał tego Maka, mając już Syntę... Aczkolwiek wczoraj przeżywał strasznie sprzedaż teleskopu, jestem całym sercem ZA tą decyzją :rolleyes:

Nie wyobrażam sobie DS w jeszcze mniejszych Maczkach... apertura, apertura, apertura...

Może jasne gromady będą całkiem, całkiem, ale te wszystkie "mgiełki" - chyba katastrofa, zwłaszcza, że piszesz że masz zaświetlony teren. Chyba lepszym rozwiązaniem będzie niewielki krótkoogniskowy achromat.

 

 

EDIT - Ale piszę o sprzęcie DODATKOWYM (achromat) - wymiana spowoduje strasznego kaca moralnego, gorszego niż wczoraj miał Polaris ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany, po przesiadce na 100mm z 200mm nmozesz nie być za bardzo zadowolony...

 

Są trzy drogi wzglednie sensowne (chyba):

 

1. Podnieść podstawę synty wyzej i meczyc sie z duzym teleskopem na małym balkonie, a jakie masz obrazy tu juz wiesz.

 

2. Wymienic synte na MC ale może mie setke... tylko choć 127ke... na jaimś para-słupie...

 

3. Wymeczyc na ślubnej przepustke obserwacyjna pozabalkonową.

 

Generalnie to ciężko będzie...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie tak, że do DeeSów światłosiła jest ważna, do deesów liczy się tylko ciemne niebo i średnica, przecież mając ciemny teleskop też da się obserwować DSy, po prostu wkłada się do niego dłuższe okulary,

tylko problem jest w takich małych makach, bardzo długie okulary są zazwyczaj w oprawie 2", więc, żeby nie ścinało pola, trzeba mieć kątówkę 2", ale ją trzeba włożyć w 2" otwór, którego w małych makach nie uświadczysz, więc pojawia się problem przeróbki dziury wylotowej maka,

 

a popatrz na avatar Lemarca, mimo, że to krótki tubus ale trzeba się za nim jakoś zmieścić, więc nawet mak nie jest panaceum na wąski balkon,

można to częściowo rozwiązać przez zamocowanie montażu na balustradzie balkonu, ale i tak zawsze zostanie kwestia mniejszego komfortu obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10cm Maki niezbyt nadają się do DS-ów. Ledwo da się rozdzielić M13... za mała apertura. W Twoim przypadku aż prosi się o wymianę Synty na SCT 8", albo np Klewcowa. Do DS-ów takie rury nadają się tak samo dobrze jak Synta, z tym, że mniejsze jest maksymalne pole. Nie raz operowałem klewikiem na montażu paralaktycznym z niewielkiego balkonu i dawał radę bez problemu. Może rozejrzyj się za jakąś używaną tubą (na ebayu pojawiają się po atrakcyjnych cenach), jeżeli kolega to złota rączka i wyczaruje dobry montaż, to nie powinno Cię to zbytnio uderzyć po kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o cenę to niestety nie mogę dołożyć ani grosza ponad to co dostanę za sprzedaż Synty a kupca miałbym za 900-950 zł więc taka cena tuby wchodzi w grę :(

 

Niestety nie za bardzo wiem co to Klewcow i SCT 8" - dopiero raczkuje w tym temacie.

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Widzisz jak tu wszyscy zgodnie pojechali po małych Makach B)

 

Ale widzę alternatywę! Kup po prostu dużą lornetkę! Do DS sprawdzi się o niebo lepiej niż Maczek. Kumpel niech ci dorobi nie monta pod teleskop, a sensowny statyw. Jeśli nie oglądałeś nigdy nieba przez choćby dużego Kronosa- to powiem tak : PORA NAJWYŻSZA :D

 

Resztę kasiory schowaj sobie i dokładaj do sensownego krótkiego achromata. A propos- tuby 100 mm kilku ludzi z forum kupowało za ok. 500 zł. Ale i tak lornetka będzie lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym balkonie za 950zł możesz z sensem tylko mieć NIC.

 

rozwiązaniem dobrym sprzetowym jest SC na azymutalu w stylu 6 lub 8". (ale kasa zabija)

 

inne rozwiąznie to newton .....10" (jest pare cm krótszy :szczerbaty: ) (2x wiecej kasy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok ale widzę McArti żesam masz MAKa tyle że 127 mm i jak dajesobie radę z ds' ami? może dozbieram bo sama tuba kosztuje ok 1300 zł. Poza tym po zmianie Synty 8" na lornetkę, nawet dobrą to dopiero miałbym kaca ...

Edytowane przez Biohazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o cenę to niestety nie mogę dołożyć ani grosza ponad to co dostanę za sprzedaż Synty a kupca miałbym za 900-950 zł więc taka cena tuby wchodzi w grę :(

To Ci mówię szczerze - zostań przy Syncie. Czy warto rezygnować z zasięgu/rozdzielczości kosztem wygody? Odpowiedź należy do Ciebie. Jeżeli interesują Cię planety/księżyce możesz uderzać w małe maki (nawet w małym maku Saturn zwala z nóg), jeżeli głównie DS-sy, nie dziel włosa na czworo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow ! :)

Rzeczywiście bardzo fajny i pomysłowy "wynalazek" - dziękuję za pomoc napewno skorzystam kiedy będę w potrzebie - postanowiłem jednak zostać przy Syncie na Dobsie - bedę kombinował raczej jak udoskonalić mojego dobsona - moze jakaś podstawka pod niego. Ale wiem, że w najbliższej przyszłości mój kumpel zakupi Maka cos z przedziału 90 - 127 mm więc napewno problem powróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.