Skocz do zawartości

19.03.2007 Częściowe zaćmienie Słońca - wybiera się ktoś?


narwik

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mnie ciekawi czy ktoś jeszcze planuje wyjazd na wschód, np. do Nowosybirska czy Irkucka?

 

A Ty się wybierasz?

 

Część z nas myśli o przyszłorocznym, całkowitym zaćmieniu. Teraz będzie "tylko" częściowe, w "niewakacyjnym" terminie i przy mocno niepewnej pogodzie (prawdopodobieństwo mrozów lub dużego zachmurzenia). Tak więc zaćmienie może być w tym przypadku jedynie elementem wycieczki na Syberię i być może tak to traktujesz.

 

Ale jeżeli jedziesz, to czekamy na relację z "rekonesansu" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowosybirsk w 2008 musi być przygotowany perfekcyjnie. A to jest idealna okazja żeby się wybrać na rekonesans. To czy pojedziemy, lub co nas zatrzyma po drodze okaże się jak zwykle w praniu, na razie dopinamy wyprawę na ostatni guzik (elementy nierozpoznane: wiza Białoruska, bilety na transsiba).

Jak wypali, relacja oczywiście będzie : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiza Białoruska

 

Koszty rozpatrzenia wniosku wizowego w trybie normalnym:

dla wiz jednokrotnego przekroczenia granicy

- obywatele Polski – 6 USD

- obywatele Republiki Czeskiej – 14 USD

- obywatele pozostałych państw – 50 USD

 

dla wiz dwukrotnego przekroczenia granicy:

- obywatele Polski – 11 USD

- obywatele Republiki Czeskiej – 25 USD

- obywatele pozostałych państw – 90 USD

 

 

Dzieci do lat 16 i dorośli powyżej 65 roku życia – bezpłatnie

Dzieci do lat 16 i dorośli powyżej 65 roku życia pochodzący z Republiki Czeskiej – 3 USD

Dzieci do lat 16 i dorośli powyżej 65 roku życia pochodzący z pozostałych krajów – 10 USD

 

Minimalne ubezpieczenie zdrowotne:

 

dla obywateli polskich:

- 1-2 dni – 2,5 USD

- 3 dni – 4 USD

 

dla cudzoziemców:

- 1-3 dni – 4 USD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżenie po świecie za cześciowymi zaćmieniami Słońca [przynajmniej tak daleko] nie ma wg. mnie najmniejszego sensu. Bardziej się opłaca zaczekać w kraju. Co innego całkowite lub obrączkowe -tu po prostu jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Chyba,że traktujesz ten wyjazd jako rekonesansowy -ale przydatność tego jest moim zdaniem żadna. To juz lepiej za rok zajechać do Nowosybirska o 1-2 dni wcześniej, taniej Cię to wyjdzie. Pora marcowa nie najlepsza na podróż do tamtych rejonów. Gdyby to było latem [całkowite za rok, i owszem], to inna bajka, cześciowe zaćmienie byłoby miłym dodatkiem.

Tak czy siak, podpowiadam,że można jeszcze na wschód Rosji jechać przez Ukrainę i tam kupować bilety na transsiba -we Lwowie czy Kijowie. Nie trzeba wizy, w odróżnieniu do Brześcia. Która wersja jest bardziej opłacalna, to zależy od połaczeń, te najlepiej sprawdzić z kraju, nawet za pomoca wyszukiwarki PKP -tylko trzeba sie mordować z angielską transkrypcją nazw rosyjskich.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki, warte analizy.

Co do sensu jeżdżenia taki kawał po zacmienie częściowe, to akurat mam ten komfort, że mogę jechac. A że jestem ciekaw tej przygody, to po prostu jadę. Przynajmniej będzie satysfakcja że jesteśmy byc może jedyną ekipą z Polski zorganizowaną w tym celu w tamte rejony.

Tak czy inaczej stay tuned, prawdopodobieństwo że się wszystko uda jest wysokie : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie rajcuje zaćmienie całkowite w Polsce 3-4 Marca 2007 roku :) . Oby były warunki obserwacyjne Panowie.

 

Pozdrawiam, Adam ;) .

Ale to jest zaćmienie Księżyca.......................... :rolleyes: A my mówimy o zaćmieniu Słońca. Całkowitego w Polsce nie doczekam :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za uwagi.

Za punkt 'zero' wybraliśmy Nowosybirsk. Aktulanie przekopuję sieć w poszukiwaniu miejscowych klubów, astroamatorów etc. Jeśli macie jakieś informacje to proszę o podzielenie się.

 

Ciekawe że akurat w Nowosybirsku jest TAL, spory producent sprzętu optycznego : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe że akurat w Nowosybirsku jest TAL, spory producent sprzętu optycznego : )

 

No to sie wydalo.

Kolega wcale nie jedzie na zacmienie tylko chce sobie naladowac kieszenie tanimi jak barszcz, swietnymi optycznie, ruskimi naglerkami. :szczerbaty:

Fakt, w tym celu warto jechac na koniec swiata. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak planujecie dotrzeć do Nowosybirska na przyszłoroczne zaćmienie? (samolot, kolej, samochód :szczerbaty: ?)

 

może zorganizujemy jakis bilet zbiorowy żeby było taniej (słyszałem, że można wykupić w samolocie np. 50 miejsc za znacznie niższą cene niż w przypadku zakupu pojedynjczego biletu ) :D

 

pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez siucik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jakie były by koszty i ile czasu by to zajęło ;-) sam chętnie bym pojechał a raczej nie sam tylko z moją ładniejszą połową i oczywiście z jakąś astro ekipą, bo trochę strach toć to przecież dziki kraj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak planujecie dotrzeć do Nowosybirska na przyszłoroczne zaćmienie? (samolot, kolej, samochód :szczerbaty: ?)

 

może zorganizujemy jakis bilet zbiorowy żeby było taniej (słyszałem, że można wykupić w samolocie np. 50 miejsc za znacznie niższą cene niż w przypadku zakupu pojedynjczego biletu ) :D

 

pozdrawiam :Salut:

 

Zapewne za kilka miesięcy będziemy się organizować. Teraz jeszcze trochę za wcześnie. Ja rozpatruję wersję kolejową. Będzie chyba najtańsza i najciekawsza. Ale podróż w jedną stronę to 55-60 godzin. Tak więc całość to co najmniej 7-8 dni. Ale, gdyby pojawiła się jakaś niedroga wersja lotnicza, to aby zaoszczędzić czas wziąłbym także ją pod uwagę. Tym bardziej, że wtedy (więcej czasu) można by "odbić" nieco na płd-wsch od Nowosybirska w ciekawsze i pogodniejsze rejony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne za kilka miesięcy będziemy się organizować. Teraz jeszcze trochę za wcześnie. Ja rozpatruję wersję kolejową. Będzie chyba najtańsza i najciekawsza. Ale podróż w jedną stronę to 55-60 godzin. Tak więc całość to co najmniej 7-8 dni. Ale, gdyby pojawiła się jakaś niedroga wersja lotnicza, to aby zaoszczędzić czas wziąłbym także ją pod uwagę. Tym bardziej, że wtedy (więcej czasu) można by "odbić" nieco na płd-wsch od Nowosybirska w ciekawsze i pogodniejsze rejony.

 

 

Z tego co się orientuje to ceny lotów wewnętrznych w Rosji są porównywalne z kolejowymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne za kilka miesięcy będziemy się organizować. Teraz jeszcze trochę za wcześnie. Ja rozpatruję wersję kolejową. Będzie chyba najtańsza i najciekawsza. Ale podróż w jedną stronę to 55-60 godzin. Tak więc całość to co najmniej 7-8 dni. Ale, gdyby pojawiła się jakaś niedroga wersja lotnicza, to aby zaoszczędzić czas wziąłbym także ją pod uwagę. Tym bardziej, że wtedy (więcej czasu) można by "odbić" nieco na płd-wsch od Nowosybirska w ciekawsze i pogodniejsze rejony.

 

Kolej transsyberyjska to fajna sprawa: z Moskwy do Nowosybirska jest 3303 km (1 dzień 22 h jazdy) - m.in. jazda nad Wołgą, Kamą, Irtyszem, Obem oraz okolice Gór Ural.

Słyszałem, iż w pociągu jest czysto i bezpiecznie (calkiem inna bajka niż PKP). Postoje są dosyć dlugie (ok.30 min) w czasie których można wyjść i kupić u miejscowych pierogi, ciastka, warzywa, owoce, alkohol ..... dosłownie wszystko -dla większości z tych ludzi kolej transsyberyjska to jedyne źródło utrzymania :D

 

trzeba zacząć odkładać kase i pouczyć sie rosyjskiego :Beer:

 

pozdro :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda takim pociągiem jest nieco upierdliwa. Jechałem kiedyś 3 dni na Kaukaz -z Brześcia do Mineralnych Wód. Te 3 dni szło wytrzymać, ale pod koniec człowiek ma ochotę łazić po ścianach albo wyć do Księżyca z nudów. To dla tych, którzy nie podróżowali koleją w WNP na dłuższych odcinkach. Jest to rzeczywiśce duża przygoda, ale w większych dawkach wybitnie męcząca. Sporo zależy od tego, czy jedzie się plackartnym [rodzaj kuszety] czy kupiejnym [sypialny z przedziałami]. Zdecydowanie lepszy jest ten z przedziałami, choć folklor może mniejszy, za to komfort psychiczny dużo większy, o ile jedzie się zwartą grupą zajmująca cały przedział.

Jeśli kasa nie stanowi problemu, wybierajcie raczej samolot. Dla pozostałych opcja transsibem to jedyne rozsądne rozwiazanie. Ja bym wyjazd na zaćmienie połączył ze zwiedzaniem Syberii. Nowosybirsk to ponoć duże przemysłowe miasto, leży na równinie, nic tam ciekawego za bardzo nie ma. Za to na południe góry Ałtaju, na wschód Sajany i Bajkał...

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Miałem jechać do Nowosybirska i w góry, ale na dzień dzisiejszy kombinujemy w tym terminie Mongolię -też będzie zaćmienie, za to klimaty bardziej egzotyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kasa nie stanowi problemu, wybierajcie raczej samolot.

Kasa jak kasa. W Rosji nie powinno być bardzo drogo. Ale jak z połączeniami? Gdyby tak był lot Warszawa-Nowosybirsk :rolleyes:

 

 

Ja bym wyjazd na zaćmienie połączył ze zwiedzaniem Syberii. Nowosybirsk to ponoć duże przemysłowe miasto, leży na równinie, nic tam ciekawego za bardzo nie ma. Za to na południe góry Ałtaju, na wschód Sajany i Bajkał...

Pozdrawiam

-Jarosław

Klimaty na pewno bardzo ciekawe. Ale to dodatkowe kilka(naście) dni, szczególnie Bajkał. Szkoda, że nie jest bliżej.

 

 

P.S. Miałem jechać do Nowosybirska i w góry, ale na dzień dzisiejszy kombinujemy w tym terminie Mongolię -też będzie zaćmienie, za to klimaty bardziej egzotyczne...

I tam zapewne będą lepsze szanse na obserwację. Ale o Mongolii raczej nie myślę. Dobrze będzie jak dojadę na Syberię :) Jeżeli chodzi o egzotykę to myślę o późniejszych Chinach, ale to już w wersji organizowanej przez jakieś biuro turystyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.