Skocz do zawartości

Dylematy Krokodyla


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jesionie, widziałem to zdjęcie wcześniej. Człek używa 80 achro+200 newtona Vixena. To sa dwa telepy, z których każy ma average performance. W moim wydaniu musiało to by być 130APo + 250 Newton. Wymiary wzrosły by o jakieś 30%. Waga o 150%. Do tego jak chciałbym również mieć możliwość szybkiego dowieszenia lustrzanki z jakimś szkiełkiem, to montaż musiał by dźwignąć jakieś 25kg, czyli sam by ważył jakieś 40kg.

Rewelka. Strzałka ugięcia płyty balkonu przekroczyła by wartość krytyczną i:

balkon mógłby się zawalić;

jeśli sie nie zawali, to tak się wygnie, że ustawienie montażu na gwaizdę polarną pójdzie w cholerę. :P

 

Dlaczego Janusz P. nie komentuje tego duo-Takahashi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku nie mam wiele do dodania, prawie perfekcyjny instrument poza jego ceną, na nim wzorowałem prototyp naszego deltagrafu 330/1000mm, przykłady i rozwiąząnia trzeba brać zawsze od najlepszych 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może tak ze dwa słówka więcej?

1.Czy nie widzisz problemów technicznych ze zminą zwierciadła wtórnego w szczerym polu i bez światłą?

2. Czy nie ma problemów z kolimacja po zmianie tego elementu?

3. Jaka według Ciebie jest jakość tego wyrobu?

4. Czy Cassegrain przebije osiągami i dorówna jakością apo 130mm?

5. Czy Newton z takimi parametrami będzie lepszy do DS of apo130 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4. Czy Cassegrain przebije osiągami i dorówna jakością apo 130mm?  

5. Czy Newton z takimi parametrami będzie lepszy do DS of apo130 mm?

 

Jak wszystko pójdzie dobrze to w Jodłowie pojawi się FS-128 Takahashi oraz Mewlon 210 Takahashi i będzie można porównać. Waldek zamówił Mewlona jako dopełnienie do lunety APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż róznica pomiędzy 130 APO a 212 cassegrainem napewno nie będzie powalająca a raczej to będą porównywalne instrumenty do Planet i nawet do DS w opcji Newton bo lustra mają mniejszą sprawność niż APO z dobrym MC.

To alternatywa dla tych co chcą mieć dwa w jednym i trochę cierpliwości w przezbrajaniu sprzętu, nigdy tego nie robiłem i nie miałem go w ręku więc trudno mi się wypowiedzieć czy jest bezproblemowe czy wymaga zaplecza warsztatowego, może na Cloudy Night jest jakaś recencja użytkownika ??? ???

 

Ps. Hi hi chyba Waldek zdublował sobie sprzęta ale zobaczymy co pokażą obserwacje w Jodłowie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja ostatnia wypowiedź sugeruje, że Newlon jest = 128 apo. Czy to odnosi się zarówno do DS jak i planet?

 

Newlon to jasny Newton z lusterm chyba 200mm. 128 apo ma jasność 8. Czy to nie powinno różnicować ich możliwości dla DS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, pytanko czeka, please.

 

"Twoja ostatnia wypowiedź sugeruje, że Newlon jest = 128 apo. Czy to odnosi się zarówno do DS jak i planet?

 

Newlon to jasny Newton z lusterm chyba 200mm. 128 apo ma jasność 8. Czy to nie powinno różnicować ich możliwości dla DS"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokodylu zauważ, że to ty z Mewlona i Newtona zrobiłeś Newlona 8)

i dlatego wszystko sie porypało

 

 

Januszu Krokodylowi chodzi o tą twoją wypowiedź:

 

No cóż róznica pomiędzy 130 APO a 212 cassegrainem napewno nie będzie powalająca a raczej to będą porównywalne instrumenty do Planet i nawet do DS w opcji Newton bo lustra mają mniejszą sprawność niż APO z dobrym MC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to po cholerę Waldek to kupił?

Tak na marginesie pamiętam, że mój dealer Vixena też mnie namawiał aby w uzupełnieniu mojego refraktora kupić VL200 (to chyba taki popieprzony cadioptric), z lustrem 200 i ogniskiem prawie 2000. Mówił, że do DS się świetnie nada, bo dużo więcej zobaczę. Czyżby wpuszczał mnie w maliny, bo ma coś na składzie i chce się wyzbyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica pomiędzy twoim Apo 100mm a tym VL-200 była by jeszcze wyraźna i zauważalna w zasiegu ale pomiędzy planowanym APO 130-140 a VL-200 to już tylko minimalna jeśli w ogóle wyszła by na korzyść VL-200 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.