Skocz do zawartości

STS-117


Rekomendowane odpowiedzi

Wg. słów Mike Leinbacha na wczorajszej konferencji po lądowaniu, Atlantis znajdzie się na szczycie Boeinga 747 za 6-7 dni, by wystartować niedługo potem. Podczas podróży zaliczy kilka międzylądowań w celu zatankowania i odpoczynku, i po paru dniach przybędzie do KSC. Czekamy na więcej szczegółów, takich jak np. konkretne daty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WSPANIAŁE WIEŚCI: Atlantis uniknie swojej wczesnej "emerytury" w 2008 po misji STS-125 i będzie latał aż do roku 2010! :banan::Beer::Salut: Wykona jeszcze jedną misję w 2009 i jedną w 2010.

 

Mnie to akurat wcale nie cieszy.

Przedłużanie żywota któregoś z hahadłowców może się przełożyć na opóźnienia budowy Aresów i Oriona.

Dlatego też planowano wycofanie Atlantysa. A jakoś o nowych pieniądzach dla NASA nie słyszałem.

 

Zatem życie Atlantysa odbędzie się kosztem misji bezzałogowych (Juno? już są takie plotki) i następnego statku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program CONSTELLATION i statek ORION to przyszłość NASA. Nie można wciąż polegać na wysłużonych statkach, których zużycie może generować dodatkowe kłopoty. Mnie też nie cieszy ta decyzja i wolałbym w 2011r widzieć wszystkich tych zasłużonych, skrzydlatych weteranów w muzeach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o Orionie i Aresie - teraz ich pierwszy lot jest już tak odległy że dodatkowy rok czy dwa opóźnienia nie zrobią wielkiej różnicy... :blink: Dla mnie 2015 czy 2017 to żadna różnica, bo to i tak bardzo daleko od dnia dzisiejszego..

 

 

Z tymi zdaniami się nie potrafię zgodzić...

Każde opóźnienie jakiegokolwiek projektu inżynieryjnego na jakimkolwiek stopniu zaawansowania projektu przekłada się na jeszcze większe problemy, wzrost kosztów oraz możliwe anulowanie całości projektu.

 

W tym przypadku kilkuletnia przerwa pomiędzy lotami może mieć takie same negatywne efekty - jeśli nie większe! - od 'dziury' pomiędzy Apollo a hahadłowcem. Mowa w szczególności tu o całej kadrze inżynieryjnej, która nie ma czego robić, nie wie czego się uczyć (bo nowych urządzeń nadal brak) i generalnie czuje, że się marnuje (więc odchodzi do innych prac).

 

To wszystko działo się już w latach 70. Wtedy było dość łatwo jeszcze o wykształcona kadrę. Obecnie jest znacznie gorzej dla NASA, bowiem, jak wiemy - w naszych czasach młodzi wybierają się studiować jakieś śmieszne kierunki z dala od matematyki, chemii, informatyki, fizyki i nauk inżynieryjnych, jeśli w ogóle.

 

(Bo jak wiadomo, obecnie młodzi wybierają 'trendi' kierunki jak socjoantylogię, nierządzanie, pseudopitologię, błerketing, dziennikarzynę, chłopeistykę itp itp., a potem się dziwią, że mają dużą konkurencję na rynku. Ten problem też występuje w USA! I jest poważny! Był już swego czasu wątek o tym na sąsiednim forum, w kontekście NASA.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas lądowania na Atlantisie wyszła na jaw pewna usterka - jak nie trudno było zauważyć oglądając lądowanie, prawy landing gear wysuwał się dwa razy wolniej niż pozostałe. Co do możliwych przyczyn, to polecam lekturę wątku na forum NASASpaceflight.com - http://forum.nasaspaceflight.com/forums/th...549&start=1

 

failed_gear.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlantis już na szczycie Shuttle Carrier Aircraft (Boeing 747). W piątek 29 czerwca wystartuje z Edwards, a w KSC zawita w poniedziałek 2 lipca. Oczywiście będzie transmisja live na NASA TV ;)

 

No i świetnie, jak nie będzie pogody to przynajmniej oglądne powrót osławionego Atlantisa do domciu :szczerbaty: .

 

Ja nie wiem co powiedzieć Wojciechu - z jednej strony raduje mnie wieść że promy kosmiczne które były eksplatowane przez całe moje dotychczasowe życie (zdążylem się do nich przywiązać :D ) będą pełniły jeszcze troche swoje zadania.

 

Z drugiej strony... mam takie same zdanie co kanarkuszawszusmaracjusmaksimus :Beer::lol:

Constellation się opóźni i wogóle to NASA może mieć także nie małe problemy (zwłaszcza finansowe) z przedłużeniem misji wahadłowców... :unsure:

 

Poczekajmy co przyszłość przyniesie. Cokolwiek się stanie, MY - zjadacze chleba - nie mamy na to żadnego wpływu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... na drugim forum kolega AIr Q podał ten oto link:

 

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070628.html

 

złapałem deprechę... 0,64 m apertury i 12200 mm ogniskowej... a ja się przymierzałem do 11" w celu ganiania za satelitami... :unsure:

 

:banan::banan::banan:

Cudowne zdjęcie! Najpiękniejsze zdjęcie ISS i wahadłowca z Ziemi jakie kiedykolwiek widziałem!

:banan::banan::banan:

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.