Skocz do zawartości

Tele vue do DS?


Mario33

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz trochę kasy to polecałbym coś z rodziny Naglerów. Może warto było by się zastanowić nad Naglerem 17mm. Koszto około 365$ a okularek naprawdę godny polecenia. Często go używam do obserwacji rozległych obiektów na niebie, jest poprostu jak dla mnie rewelacyjny. Ze wszystkich Naglerów jakie posiadam on przypadł mi jakoś najbardziej do gustu. Natomias jeśli szukasz czegoś tańszego to polecam Pollsle Tele Vue. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Co to znaczy "okular do DSów"? Czy do jasnych i dużych galaktyk, czy do słabych i małych galaktyczek? Czy do mgławiczek planetarnych? Czy do wielkich kątowo gromad i mgławic? Czy do rozbierania gromad kulistych "na pojedyncze gwiazdki", czy też do ich oglądania na szerokim tle?

Dla mnie nie istnieje pojęcie "okular do DS". Jest za to pojęcie "okulary do DS". Ale i one mogą się dzielić na te gromad i te do obiektów mgławicowych. Tyle siem nauczyłem na różnych forach- i trochę podczas obserwacji :)

 

RAMMSTEIN- qrcze pora się nauczyć: PLOSSLE !!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario33

Piszesz, że masz LV5? Jakie jeszcze masz okulary? Standardowe do synty? W takim razie masz 25mm,10mm,5mm. Plossl 25mm jest OK, piątka też chociaż nie wiem czy nie za duży power. Ja bym celował coś w okolicach powiększenia 100-120x bo ten okular 10mm jest kitowy, teraz w zależności ile masz kasy musisz się zdecydować na co sobie możesz pozwolić. Napisz coś więcej co chcesz obserwować i jakie masz okulary...

 

Ps. może admin zlepić posta, bo napisałem dwa po sobie.

 

pozdrawiam zysix

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Power 70x chyba będzie za mały w porównaniu z 25mm. Celowałbym coś od 100x do 120x. Czyli od 10mm do 12mm.

 

pozdrawiam

 

 

PS.

 

W zależności od budżetu poleciłbym albo TVPL11mm albo Naglera 9mm lub 11mm tutaj ktoś inny musi się wypowiedzieć albo Ty sam.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym celował w 9mm. Okular planetarny i przeglądowy masz. Ten będzie chyba jak znalazł.

 

Ktoś pisał, że miał N11 w syncie ale potem stwierdził, że wolałby go skrócić do 10mm wtedy byłby idealny. Idąc tym tropem właśnie dlatego bym brał N9 ;)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej Naglery!!! Niewspółmiernie duza cena w stosunku do kontrastu( a kontrast to rzecz naj w DS malych odledłych.)Owszem duze pole przez co nie obejmiesz calosci i musisz wodzić okiem co dekoncentruje ,sprawa nr 2 duże pole więcej gwiaz , wiecej gwiaz =wieksza ilośc swiatla rażąca oko , co z koleji rujnuje akomodacje. Panowie bawilem sie naglerami do DS-ów(9,12mm) ponad 6 lat,nie oszukujmy sie fajne wrażenie wizualne to wszystko,jeżeli chodzi o kontrast to beret pole 82stopnie to za duzo trza wodzc okiem co dekoncentruje!.60-65stopni to optimum .Z CALĄ STANOWCZOŚCIĄ WIELOLETNIEGO STOSOWANIA OKULARÓW DO SŁABYCH DS-ów REFERUJE OKULARY P E N T A X ,najlepiej 7 mm!!!

Oczywiście w swiatłosilnych telepach >/=f/5 jest dostrzegalna koma przy brzegu ale to pikuś w porównaniu do całej reszty(KONTRAST,ostrość,balans bieli...itp)

 

 

 

 

POZDRAWIAM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewspółmiernie duza cena w stosunku do kontrastu( a kontrast to rzecz naj w DSmalych odledłych.

Jak to jest z kontrastem w okularach, do obserwacji DS?

 

Czytałem gdzies ostatnio, że jakiś okular ma ''dobry kontrast'', co to znaczy?

 

Moim zdaniem kontrast nie może być dobry albo zły - tylko kontrast w okularze może być duży albo mały.

Duży kontrast, to wieksza róznica miedzy czernią, a bielą - a ta cecha moim zdaniem nie sprzyja

obserwacji subtelnych, słabych szarości w obiektach DS

 

Duży kontrast mają okulary Ortoskopowe, i z tego co się orientuję są one raczej średnio polecane do

obserwacji słabych mgiełek, za to swietnie zachowują się przy planetkach i gromadach gwiazd, gdzie duży

kontrast wpływa pozytywnie na jakośc obrazu

 

Reasumując: Duży kontrast w okularze nie sprzyja obserwacji słabych obiektów mgławicowych, i przy

zakupie okularu o tym przeznaczeniu, nie powinien być to podstawowy parametr brany pod uwagę

 

Jeśli jestem w błedzie, proszę o korekte :unsure:

 

pozdrawiam,

Moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZGADZA SIE.Duzy kontrast maja orthoscopy,ale nie zlecane śa do DS gdyż gubią szczególy kosztem wyciągnięcia obiektu z tla, ktoko mówiąc obiek (DS)widac lepiej ale bez szczególów.

Pentaxy nie cierpią na tą przypadlosć dają dużą kontrastowość obiektu nie gubiąc subtelnych szczególow.

Ten parametr to chyba kontrast ....

Testowlem Naglery 9 i 12mm,i w stosunku do Pentaxów 7,i 10mm gubiły niektore galaktyki w grupach i gromadach(Abell,Arp,Hickson,Triplety Sepstety...itp).

W M81 N 9 mm pokazal ramina ale z trudem ,trzeba się bylo nazerkac,natomiast Pentax 7mm pokazal ramina dużo sprawniej mimo wiekszego powiększenia(a jak wiadomo jasność obiektu spada z kwadratem powiekszenia).

 

 

 

 

 

POZDRAWIAM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moralez:

Ortoskopy są ciężkie do DSów, bo mają małe pole. Przy planetkach, to nie przeszkadza. Najwyższa półka planetarna ma tylko 30* pola. Ono nie jest po prostu aż tak istotne.

 

Kontrast ma zawsze znaczenie. Inaczej różnice między odcieniami czerni są tak małe, że wszystko jest równo czarne, obiekt też. Niektórzy jednak przedkładają pole nad kontrast. to ma sens szczególnie w okularkach przeglądowych. Kwestia wyboru - można się kierować nawet wyłącznie kształtem okularu :szczerbaty:

 

Do autora topica:

Chcesz coś dobrego w takim zakresie celuj w XW10 lub XW7 Pentaxa.

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jedyne znane mi europejskie źródło Ultim to Telescope Service, gdzie są sprzedawane jako "TS Ultra Plossl", a obejrzeć je można na tej stronie:

http://www.teleskop-service.de/AstroTS/Oku...5/okular125.htm

 

Dość często bywają na Astromarcie, jako używane, w b. ładnych cenach.

 

Co do zasad kupowania za granicą- niestety nie pomogę. Dodam tyle, że kiedyś Astronoce reklamowały swoją pomoc przy zakupach sprzętu z Astromartu- możesz kontaktować się z Emdem lub Marvazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu chyba jednak chce coś innego niż plossla, dwa to to, że kolega chce sprzęt kupić za wielkim morzem a nie na astromarcie ;-)

 

Ja bym się sugerował tym co napisał Erik i to co mówił mi Teha jak szukał okularu 10mm do swojego taurusa. A mówił mi, że jak szukał na forach to wielu ludzi sobie ceni o wiele bardziej XW10 niż naglera przy tej ogniskowej.

 

I tak bym też zrobił.

 

pozdrawiam zysix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Znajomy jedzie do USA na 2 miesiące więc

mam zamiar kupić jakiś okularek Tele vue do Synty 8". Chodzi mi głównie o DS. Który model i z jaką ogniskową byłby najlepszy.

 

pozdrowienia

 

A ile chcesz na ten okular wydać? Bo jest masa doskonałych i drogich szkieł ale sa tez bardzo dobre szkła ekonomiczne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz dwie drogi dla interesujacych cie ogniskowych o przeznaczeniu do DS, albo

 

Pentax XW10 - power w twojej syncie da 120x - czyli troche wiecej niz chcesz

 

lub

 

TeleVue Nagler T6 11mm - powerek będzie w okolicach 110x

 

albo z bardziej niestandardowych rozdań to przygladnał bym sie tym szkłom

 

Pentax XF 12mm

 

i

 

Pentax XL10.5mm

 

Te ostanie szkła są sporo tańsze od wymienionych wyżej ale...

 

z XW10mm i XL10.5mm miałem doczynienia. z tym XF nie. Naglera T6 11mm miałem pod okiem raz i nie starałem sie oceniac jego obrazu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.