Skocz do zawartości

Moja pierwsza wymiana okularków itp


Cowbell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam witam

Posiadam Messiera 152/760 z kitowymi okularkami (Plossle 25,15,10), Barlowem i pryzmą - też kitowymi.

Chciałbym troszkę ulepszyć mój zestaw i sam sobie w drodze negocjacji z samym sobą zaproponowałem takie oto cóś. Proszę o akceptację pomysłu bądź wyśmianie na tym oto forum z zachowaniem pełnego profesjonalizmu :) a tak serio to wygląda to tak:

 

1. Pozostawiam Plossle na razie - potem wymiana na coś długoogniskowego 2''

2. Wymiana pryzmy na WO 2" D-DIG2

3. Wymiana Barlowa na Soligor 2x/ 2''

4. Zakup Pentax 5mm

5. Zakup Pentax 3,5mm lub TV Radian 4mm

6. Filtry - po zrealizowaniu powyższego w jakiej by to nie było formie, ale chyba jako pierwszy Orion UltraBlock

 

Proszę walić z grubej rury co tym myślicie, czy taki układ ma szansę powodzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz skąd jeszcze obserwujesz i jakie masz warunki obserwacyjne (czyli czy np nie obserwujesz wśród bloków, gdzie np. sporo kominów powoduje rozedrganie powietrza).

 

To całkiem ważne, bo 3,5 mm okular daje 220 razy powiększenia w Twoim przypadku, a to może być za dużo (poza szczególnymi przypadkami) i nieczęsto byś był zadowolony z obrazów.

 

Ja w takim razie na wszelki wypadek wstępnie proponowałbym okular 5-6 mm (zresztą jakieś dziwne plotki cuś wspominają o testach okularów 5mm ;) ) . Taki się przyda zawsze w Twoim przypadku. W razie czego dokupisz jakiś o krótszej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'kanarkusmaximus'

 

Oczywiście że to ważne i wyjaśniam :)

Teren w miejscu zamieszkania mam fatalny - duże zaświetlenie, właśnie kominy :( i z tego względu z balkonu przewiduję jedynie obserwacje zenitalne i około

 

Przede wszystkim jednak góry okolice Makowa Podh

Edytowane przez Cowbell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć skoro szukasz okularów o ogniskowych 5mm i 3.5 mm to do czego bedziesz używać barlowa 2x.

okulary pentax to wysoka półka cenowa, myslę ze rozsądniej byłoby kupic np. zoom naglera 3-6mm

zapewniłby tobie ten okular powiekszenia od 125x do 250x no i barlow też niepotrzebny. Zoom naglera jest wygodną sprawą bo nie musisz zmieniać okularów w tym zakresie powiększeń no niestety ustępuję pentaxom znacznie mniejszym polem widzenia okularu. Moze wiec zastanów sie nad takim rozwiązaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm z pewnością przemyślę, zależy mi jednak na jakości.

Twój post dał mi do myślenia

 

Barlow z 5mm to 2,5 (300x), 3,5 to 220 - ,jednak różnica

dodatkowo w przyszłości zakupiony długoogniskowy będzie miał z czym współpracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanarkusmaximus jakie to plotki o 5mm ?

 

Cóż, kto używa funkcji 'szukaj' nie błądzi! szykują się testy okularów 5 mm (już niebawem będą).

 

Co do barlowa, to jest taka szkoła, że lepiej wykorzystywać sam dobry okular i nie pchać się w pośredniego barlowa. Szczególnie, tych z niższych klas jakościowych - zresztą w sieci są dostepne (i to po polskemu!!) testy wielu popularnych barlowów - wystarczy poszukać i przeczytać o ograniczeniach konstrukcyjnych barlowów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że jest taka szkoła, ale jest też i inna opisywana przez Tomasza Czarneckiego zwłaszcza właśnie dla okularów krótkoogniskowych, ale

"Cóż, kto używa funkcji 'szukaj' nie błądzi!" :ha:

Dzięki za post

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pozostawiam Plossle na razie - potem wymiana na coś długoogniskowego 2''

 

4. Zakup Pentax 5mm

5. Zakup Pentax 3,5mm lub TV Radian 4mm

 

Nie rozumiem dlaczego koniecznie chcesz mieś na początek dwa okularki krótkoogniskowe z górnej półki. Nie lepiej byłoby kupić jeden krótkoogniskowy około 5mm i jeden średnio- (13mm) lub "dłuższoogniskowy" (22mm) na początek. A za jakiś czas kolejny krótko- (3,5mm), średnio- (17mm) i długoogniskowy (25-30mm) z górnej półki i będziesz miał komplet do wszystkiego. Jeśli planujesz kompletowanie okularów na poziomie Pentaxów i TV, to już na starcie swoich Plossli będziesz używał jedynie jako zatyczek do wyciągu. B) . (No teraz to się niektórym naraziłem :szczerbaty: )

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował się zastanowić czy nie lepiej kupić barlowa povermate skoro idziesz w stronę drogich szkieł.

:Beer:

 

 

No nie za bardzo. taki barlow to dopiero ma sens, gdy już się ma okulary z górnej półki. 'Posiamanie' barlowa w przypadku, gdy na jego kuńcu będa siedzieć standardowe prosiaki raczej mija się z celem. Taki barlow jest dopiero więc dobry, gdy okulary są już zakupione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego koniecznie chcesz mieś na początek dwa okularki krótkoogniskowe z górnej półki.

 

Chyba masz rację, ale wiesz jak to jest - kiedy już przydarzy Ci się ten seeing .... to chciałbyś mieć możliwość przywalić aż w spodnie pójdzie :banan::Boink:

Ty patrząc z boku patrzysz jednak z większym rozsądkiem.... niestety... :)

 

W końcu Plossle 25,15,10 jednak mam i nie zamierzam się ich pozbywać a do czasu zamiany używać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie za bardzo. taki barlow to dopiero ma sens, gdy już się ma okulary z górnej półki. 'Posiamanie' barlowa w przypadku, gdy na jego kuńcu będa siedzieć standardowe prosiaki raczej mija się z celem. Taki barlow jest dopiero więc dobry, gdy okulary są już zakupione.

 

 

Tak czy siak będę (prawdopodobnie jednak) kupował jakiegoś Barlowa.

Przyznaję że chyba źle myślałem o tym Soligorze 2" tak pozytywnie, uważałem że to dobry sprzęcik wskazywały na to nie tylko testy ale i opinie hmm..

 

 

Ja bym proponował się zastanowić czy nie lepiej kupić barlowa povermate skoro idziesz w stronę drogich szkieł.

:Beer:

 

Hmm... a widzisz Astronoce nie do końca dobrze oceniły TV Powermate cyt "Z okularami o dużej ilości soczewek współpracuje niekorzystnie, ponieważ pojawia się spora aberracja chromatyczna szczególnie na planetach."

 

Przy super seeningu masz do wyboru setki obiektów dla okularu krótko- średnio- i długoogniskowego. Tylko super seening to ostatnio ginący gatunek. :angry:

 

No tak , powinienem się nauczyć wykorzystywać warunki pogodowe takie jakie są, a nie czekać w nieskończoność na możliwość oglądania obiektu aż nadejdzie odpowiednia pogoda (coś pokręciłem?)

Edytowane przez Cowbell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie za bardzo. taki barlow to dopiero ma sens, gdy już się ma okulary z górnej półki. 'Posiamanie' barlowa w przypadku, gdy na jego kuńcu będa siedzieć standardowe prosiaki raczej mija się z celem. Taki barlow jest dopiero więc dobry, gdy okulary są już zakupione.

 

 

Ależ, mi wcale nie chodziło o to żeby kupił samego barlowa. Poprostu jak kupuje pożądne okulary z górnej połki cenowej to można by się zastanwić nad tym czy nie warto dołożyc i i kupić barlowa docelowgo povermate.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... a widzisz Astronoce nie do końca dobrze oceniły TV Powermate cyt "Z okularami o dużej ilości soczewek współpracuje niekorzystnie, ponieważ pojawia się spora aberracja chromatyczna szczególnie na planetach."

 

 

Jak dla mnie to docelowy barlow i pewnie nie tylko dla mnie. Miałem okazje nie raz obserwować wiele obiektów przy użyciu właśnie tej soczewki, jest poprostu rewelacyjna. Obserwujesz tak jakbyś obserwował samym okularem bez użycia dodatkowego elementu optycznego.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała rewizja planów:

 

1. Pozostawiam Plossle na razie - potem wymiana na coś długoogniskowego 2''

2. Wymiana pryzmy na WO 2" D-DIG2

3. Wymiana Barlowa na TV Powermate lub Soligor 2x/ 2''

4. Zakup Pentax 7mm

5. Zakup Pentax 5mm

6. Filtry - po zrealizowaniu powyższego w jakiej by to nie było formie, ale chyba jako pierwszy Orion UltraBlock

 

Panowie z "ASTRONOCY" !!!

Jak mam rozumieć Waszą opinię o Barlowach a konkretnie o TV Powermate cyt- "Z okularami o dużej ilości soczewek współpracuje niekorzystnie, ponieważ pojawia się spora aberracja chromatyczna szczególnie na planetach." Czy to znaczy że Soligor jest pod tym względem (lub innymi) lepszy ? bo tam nie piszecie o takim problemie !!! Czy zatem łączenie np Pentaxa 5mm z Powermate jest gorszym rozwiązaniem niż Pentax z Soligorem ?!

 

Troche się gubię - wyniki testu (bądź jego opis) a zdania forumowiczów delikatnie mówiąc rozmijają się :huh:

 

Mam szczerą nadzieję że to forum mi pomoże :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kaszań obrazów przyzwoitych okularów soczewą Soligora 2x 2"!!! To tak jakbyś do mercedesa zaprzągł woła i próbował tym orać!

 

Soligor 2x 2" jest przez wielu uwazany za dobry zakup, bo jest znosny i tani. To nie jest dobry barlow, to dobry zakup. Kropka! Jak celujesz w okulary z górnej półki nie ładuj ich do takiego barlowa.

 

A chromatyzm w wielu okularach o duzej ilosci szkieł moze byc powiekszony, gdy taki okular trafia do barlowa. Pytanie do jakiego trafi. Soligor to tania konstrukcja pod wizuala. Jak chcesz dobrego barlowa to takiego szukaj ( i nie bedzie to Soligor).

 

Najlepiej przy ekstremalnie krótkich ogniskowych okularów nie kombinowac z barlowem.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Dla osoby, która nie ma wielu okularów zakup Barlowa to wielka pokusa, ponieważ podwaja się

w ten sposóg ilość osiąganych powiększeń.

Natomiast jakość otrzymywanych obrazów będzie wysoka tylko w przypadku zakupu markowego okularu z takim barlowem

Okular Pentax, albo Nagler nie kosztuje tak dużo tylko dlatego ma na obudowie napisik renomowanej firmy -

jakość okularów i barlowów zawsze jest proporcjonalna do ich ceny, jeżeli chcesz mieć dobrą optykę,

musisz zapłacić

 

Moja propozycja: jeżeli chcesz mieć znakomitą optykę w okularach, (a Cię nie stać) to kupuj ją stopniowo

Na początek kup sobie tego Pentaxa, na którego tak bardzo się napaliłeś :rolleyes: o ogniskowej która da ci powiększenie 120 - 150x - będziesz to miał do gromad kulistych mgł. planetarnych księżyca

i drugi okularek z dużym polem o powiekszeniu 40 - 50x do gromad gwiazd i rozległych mgławic i słabych powierzchniowo galaktyk

Z tymi okularami, posiłkując się w razie potrzeby swoimi plosslami, możesz prowadzić wpełni udane obserwacje, kolejne potrzebne ogniskowe sukcesywnie dokupisz później

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Dla osoby, która nie ma wielu okularów zakup Barlowa to wielka pokusa, ponieważ podwaja się

w ten sposóg ilość osiąganych powiększeń.

Natomiast jakość otrzymywanych obrazów będzie wysoka tylko w przypadku zakupu markowego okularu z takim barlowem

Okular Pentax, albo Nagler nie kosztuje tak dużo tylko dlatego ma na obudowie napisik renomowanej firmy -

jakość okularów i barlowów zawsze jest proporcjonalna do ich ceny, jeżeli chcesz mieć dobrą optykę,

musisz zapłacić

 

Moja propozycja: jeżeli chcesz mieć znakomitą optykę w okularach, (a Cię nie stać) to kupuj ją stopniowo

Na początek kup sobie tego Pentaxa, na którego tak bardzo się napaliłeś :rolleyes: o ogniskowej która da ci powiększenie 120 - 150x - będziesz to miał do gromad kulistych mgł. planetarnych księżyca

i drugi okularek z dużym polem o powiekszeniu 40 - 50x do gromad gwiazd i rozległych mgławic i słabych powierzchniowo galaktyk

Z tymi okularami, posiłkując się w razie potrzeby swoimi plosslami, możesz prowadzić wpełni udane obserwacje, kolejne potrzebne ogniskowe sukcesywnie dokupisz później

pozdrawiam

 

 

 

Święte słowa :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.