Skocz do zawartości

Bino z 2x SC8 ?


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

astrokosmo, a mierzyłeś sobie rozstaw oczu? :rolleyes:

tak nie przymierzając, to do 2 x SC-8 powinieneś mieć go właśnie w okolicach 8"

może już zacznij powoli ćwiczyć? :szczerbaty:

 

no bo katówkami tego nie załatwisz, bo ogniska zbraknie

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo, a mierzyłeś sobie rozstaw oczu? :rolleyes:

tak nie przymierzając, to do 2 x SC-8 powinieneś mieć go właśnie w okolicach 8"

może już zacznij powoli ćwiczyć? :szczerbaty:

 

no bo katówkami tego nie załatwisz, bo ogniska zbraknie

pozdrowienia

 

Mam dwie kątówki więc sprawdzę jak to sie da połączyć i zogniskować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) shift mirror SCT rozwali osiowość, przy każdym kręceniu ostrością.

 

2) dwa przechylane SCT będą różnie układać swoje lustra.

 

3) kątówkami da sie zrobić tylko układ na wprost. kątowo już nie.

 

do ds z okularami 40mm (małe powiekszenie) ujdzie ale nie do planet przy 200-300x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mc Arti, w punkcie 3) -veto: da sie zrobić,jak dwie kątówki 'skrzyżujesz' [ustawisz w prostopadłych płaszczyznach] to masz kątówkę- odwracacz obrazu [pomijam kwestię, czy w takim binarze ten układ zapewni rozsądny rozstaw oczu]. Ale to tak na marginesie, reszta niestety to świnto prawda...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mc Arti, w punkcie 3) -veto: da sie zrobić,jak dwie kątówki 'skrzyżujesz' [ustawisz w prostopadłych płaszczyznach] to masz kątówkę- odwracacz obrazu

a guzik prawda. w drugim torze musisz ustawić kątówki symetrycznie lustrzanie i masz obraz nie w tą strone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy byłby rysunek, ale brak czasu i talentu, więc opisik:

Wyobraź sobie dwa tubusy naszego docelowego bina, jeden obok drugiego w poziomie, patrzymy od tyłu, na gniazda kątówek/wyciągi [odpowiednio dla S-C i M-C / refraktorów]. Pierwszy zestaw kątówek: w lewej tubie skierowana poziomo wylotem w prawo, w prawej tubie w lewo. Następnie na każdą z nich nakładamy kolejną kątówkę, skierowaną wylotem do góry. No i co? :rolleyes:

Wg. mnie każda z pary takiej podwójnej kątówki daje odbicie w 2 prostopadłych płaszczyznach, czyli dostajemy pełne odwrócenie obrazu. Oba wyloty końcowe sa skierowane pionowo, a manipulując odległością katówek można regulowac rozstaw oczu, niestety trzeba kompensowac ostrość. To,że jedna podwójna kątówka'zaczyna' w prawo, a druga w lewo nie ma znaczenia. Zauważ,że w lornetkach z pryzmatami porro też układ z jednego toru optycznego jest lustrzanym odbiciem drugiego...

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Jeszcze inny 'dowód nie wprost': weź refraktor, wsadź lustrzany diagonal z wylotem w bok [poziomo]. Obraz będzie do góry nogami, ale lewo-prawo bedzie wyprostowany. Wynik nie zależy od tego, czy wylot kątówki skierowałeś w lewo, czy prawo -ważne,że w bok. Jeszcze inaczej: jeśli w aucie masz 2 boczne lusterka, to czy orientacja obrazu w nich jest taka sama, czy różna? To dokładnie taki sam układ [jego pierwsza część], jaki rozważamy...

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) shift mirror SCT rozwali osiowość, przy każdym kręceniu ostrością.

 

czym dokładnie ten efekt się objawia? słyszałem o występowaniu tej przypadłości w SC i MC wiele razy ale jakoś nie widzę w swoim sprzęcie przy kręceniu gałką focusa jakichś efektów ekstra poza regulowaniem ostrości

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie każda z pary takiej podwójnej kątówki daje odbicie w 2 prostopadłych płaszczyznach, czyli dostajemy pełne odwrócenie obrazu.

 

Astrokosmo, może mógłbyś empirycznie sprawdzić jak to jest z dwoma kątówkami na jakiejś tablicy reklamowej czy czymś innym? Czy obrazy się zgadzają jak zestaw jest raz w lewo i do góry, a raz w prawo i do góry? :)

 

Tak w ogóle możemy kiedy spróbować połączyć prowizorycznie nasze SC w doświadczalne bino ;) Z tym, że dysponuję tylko jednym diagonalem 2"

 

PS. Pozostaje jeszcze jedna kwestia... czy uda się wywlec ognisko dostatecznie daleko tak, by można było ustawić jakiś sensowny rozstaw oczu. Wymyśliłem eksperyment - odsuwamy lustro maksymalnie w stronę korektora i mierzymy w jakiej odległości od gwintu SCT złapiemy ostry obraz (na jakiejś prowizorycznej ławie optycznej). A z taka wiedzą już łatwo wyznaczyć minimalny rozstaw oczek, który bino obsłużyło by :rolleyes:

 

poprawcie mnie, jeśli jestem w błędzie

 

pozdrawiam

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem w sieci wynika, ze ognisko w typowym SCT 8" można wysunąć na ok. 30-40 cm poza tubę. Ale rzeczywiście najlepiej samemu to sprawdzić. Natomiast od jakiegoś czasu dręczy mnie następujące pytanie: w czym bino 2*8" będzie lepsze od teleskopu 11-12" i nasadki dwuocznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jeszcze większym wrażeniem przestrzenności w porównaniu z nasadką - a przynajmniej tak zrozumiałem wypowiedzi kolegów Epizoda i Astrodziadka (konstruktorów swoich binonewtonów)

 

Pozdrawiam

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie dwa tubusy naszego docelowego bina, jeden obok drugiego w poziomie, patrzymy od tyłu, na gniazda kątówek/wyciągi [odpowiednio dla S-C i M-C / refraktorów]. Pierwszy zestaw kątówek: w lewej tubie skierowana poziomo wylotem w prawo, w prawej tubie w lewo. Następnie na każdą z nich nakładamy kolejną kątówkę, skierowaną wylotem do góry. No i co? :rolleyes:

No i g... ;)

 

obraz jest oczywiście prosty ale obrócony z jednej strony o 90st w lewo a w drugiej o 90st w prawo

Bino90st_z_4_k_t_wek_NIE.gif

 

jedyne co by zadziałało to 2x3 kątówki :)

 

Bino90st_z_6_k_t_wek_TAK.gif

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

McArti, a gdyby jedna z tych czterech kątówek była 45* ?

Nie jestem specem od optyki, wręcz moje pojęcie jest mizerniuchne :rolleyes: ale może to jakaś szansa na bino?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale można ustawić kątówki na wprost, wtedy przy 2x2 obrazy będą ok. Tylko że przy dużej wysokości obiektu można sobie skręcić szyję...

 

Pozdrawiam

Michał

 

Skręcic sobie szyje to jedno ale rozstawić oczy na 20cm to inna bajka... Czy ja coś nie kumam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc z góry, to wyglądałoby tak:

SCT.GIF

 

Z każdej strony rozstaw zmniejsza się o ok. 5cm, czyli zostaje tylko 10cm. Wystarcy dać jeszcze jakieś tuleje dystansowe między kątówkami i po problemie.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem pobieżnie Twój szkic Mc Arti, dodając do niego jedną parę promieni [trochę był nieczytelny dla mnie]. Niestety, wychodzi mi, że masz rację :mellow: Muszę skonfrontować ten układ z biegiem promieni w pryzmacie dachowym w kątówkach odwracających 45* i 90*. Wydawało mi się dotąd, że te pryzmaty są funkcjonalnie zbliżone do układu, który proponowałem, a tu taki zonk, widać coś mi umknęło.

Wracając do kwestii dużego bino -pozostaje zrezygnować z odwracania obrazu i robić na wprost z układem kątówek w układzie peryskopowym dla regulacji rozstawu oczu, tak jak Bemko wyżej zaproponował. Zapas drogi ogniskowania w S-C jest spory, może da się dołożyć 45* kątówki odwracajace do tego, ale podejrzewam,że raczej 1.25" tylko. Chociaż pamietam opis bino z robionego z 2 MTO 1000. Autor, Bogdan M. [jest tu na forum albo na astro4u, tylko nicku nie pamiętam] wsadził tam pryzmaty porro w postaci korpusu lornety BPC 20x60, a na końcu dał jeszcze zwykłe kątowki diagonalne, by mieć okulary skierowane w górę. Nie wiem, ile to było dodatkowej drogi optycznej, ale podejrzewam,że ze 20-25cm spokojnie. Skoro taki numer dało sie zrobić z malutkim MTO, to duże M-C i S-C również powinny znieść taki zabieg.

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Kątówka 1.25" z pryzmatem dachowym to jakieś 150mm drogi optycznej. Do tego jeszcze jakieś 100-120 na każdą połowkę, by zmieścić sie z rozstawem oczu przy 8" tubach - to ma sens. A na pewno da sie zrobić z 6" Makiem lub S-C. Dla S-C C6 średnica tuby to 180mm, wiec tu naprawdę wiele zapasu nie trzeba, mniej niż 90+150mm

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.