Skocz do zawartości

NGC 6888


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dziś w nocy korzystając z dobrej pogody zrobiłem zdjęcie mgławicy NGC 6888.

Mgławica znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Odległa jest od nas tzn. od Roberta Gendlera, bo z jego strony to wziąłem, o 4700 lat świetlnych.

Ma rozmiar 25x16 lat świetlnych.

Obok niej, na prawo i do góry jest gromada gwiazd IC 4996.

W prawym dolnym roku zaczynaja się już okolice IC 1318, czyli to co tygrysy lubią najbardziej. Jakaś smaczna mgławica. Ale to pewnie next time ;)

 

Jest to suma 8 półgodzinnych ekspozycji.

Sprzęt: Takahashi TOA 130, Losmandy G11 Gemini, SBIG STL 11000M, Pyxis Rotator

Obróba: MaximDL, Photoshop

 

Pozdrawiam serdecznie

Tiamat

 

PS Może dziś będzie fajna pogoda?

PS II Z Jackiem Palą dziś w nocy prowadziliśmy interaktywną astrofotografię rozmawiając na gadu gadu ;) i równocześnie fotografując. On w Słupsku, ja w Krakowie. Ostrzegał mnie przed nadchodzącymi cirrusami ;)

ngc_6888_suma_alfa_edit_mini_AF.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policze gwiazdki to dam znac ilu się doliczyłem :szczerbaty:

 

pozdro

tomasz

 

Edit: najpierw policze z 1 fotki (będzie znacznie łatwiej poniewaz nie ma tam takiej ilosci pło jak na 2 fotce)

Edytowane przez mar121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja narazie doliczyłem się 580 gwiazd (mniej więcej) A licze tak:

w paintcie powiększam na full i kazdą gwiazdke na która zwróce uwage zamalowuje. Jesli nalicze 10 gwiazd robie kreska na papierze. Jesli mam juz troche kresek licze kreski i dopiuje 0, a natepnie wycinam obszar w którym liczyłem.

Przebieg prac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja narazie doliczyłem się 580 gwiazd (mniej więcej) A licze tak:

w paintcie powiększam na full i kazdą gwiazdke na która zwróce uwage zamalowuje. Jesli nalicze 10 gwiazd robie kreska na papierze. Jesli mam juz troche kresek licze kreski i dopiuje 0, a natepnie wycinam obszar w którym liczyłem.

Przebieg prac:

 

LOL - jak żyję "na tym forum" nie słyszałem jeszcze takiego pomysłu. To jest dopiero zajęcie na długie zimowe wieczory. Tiamat - wrzuć full res - będzie mar121 miał większe wyzwanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia super.Podoba mi się to że już letnie niebo otworzyłeś.

 

Wszyscy mówią o ilości to ja zapytam o jasność najsłabszej gwiazdki (?)

 

 

Dlaczego sam tego nie sprawdzisz? Z chęcia bym sie dowiedział :)

 

BTW Gratuluje udanej fotki, imponujące czasy ekspozycji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

:notworthy:

Dzięki wielkie!

 

Niestety nie mam czasu, żeby sprawdzić jaki jest zasięg na tym zdjęciu.

Podejrzewam, ze nie jakiś szczególny. Wrażenie takie może być przez to, że to są okolice Drogi Mlecznej.

Dodać gazu jeżeli chodzi o zasięg możnaby przy czystym filtrze luminancji, a nie przez H-alfa. Z bardzo zgrubnej oceny H-alfa osłabia około 35 razy ilość światła, która pada na ccd.

Może niedługo sprawdzę jak "głęboko" sięga mój sprzęt. Kiedyś z ST2000 udało mi się naświetlić planetę karłowatą Xenę. Miała wtedy około 19 mag.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.