Skocz do zawartości

jaki aparat z długim czasem naswietlania?


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, raczej nie potrzeba mi bajerów tylko najpotrzebniejsze funkcjie. co polecacie?(raczej z cyfrówek)

 

Ps ile porzeba czasu naswietlania aby uchwycic galatkyke np m31? .Czy w telepie dobrze widać cala galatkyke z ramionami i szczegolami, czy dopiero to na zdjeciu widac?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie, raczej nie potrzeba mi bajerów tylko najpotrzebniejsze funkcjie. co polecacie?(raczej z cyfrówek)

 

Ps ile porzeba czasu naswietlania aby uchwycic galatkyke np m31? .Czy w telepie dobrze widać cala galatkyke z ramionami i szczegolami, czy dopiero to na zdjeciu widac?

 

 

To zależy jakim teleksopem obserwujesz i w jakich warunkach.

Jednak nawet największe teleskopy nie są w stanie ukazać obiektu DS tak jak można oglądać go na niektórych najczęściej składanych z wielu ekspozycji fotografiach. Jednak pomimo tego iż na zdjęciach można zobaczyć więcej deatlu ja osobiście wolę obserwacje wizualne, dostarczają mi naprawdę dużo radochy :Beer:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to co z jakiego sprzętu na zdjęciu wychodzi to przejrzyj sobie dokładnie dział astrofoto - zazwyczaj ludzie wraz ze zdjęciem wrzucają któtki opis jego powstawania, z ilu ekspozycji się składa, jaki był czas naświetlania itp. To ci z pewnością trochę rozjaśni sprawę.

 

Natomiast obserwacje wizualne to zupełnie różna sprawa i naprawdę ciężko tu porównywać cokolwiek z fotografią. Oko ludzkie ma zupełnie inną dynamikę niż przetwornik aparatu, o wiele wiele większą. Ale nie ma takiej zdolności do gromadzenia światła jak aparat dlatego najczęściej wszystko co zobaczysz w okularze to subtelna 'mgiełka' ledwo odcinająca się od tła.

 

Polecam tą stronkę, zawiera szkice różnych obiektów obserwowanych z różnych telepów. Po lewej masz różne katalogi do wyboru.

http://www.skyrover.net/ds/library.php?cat=8

Jak jesteś 'cfany' to sobie zapiszesz obrazek na dysku, zrobisz negatyw i już masz czarne tło z jaśniejszym obiektem, najbardziej zbliżone do realiów jak to tylko możliwe.

 

P.S. Możesz sobie teraz porównać szkic i jakieś zdjęcie M31 i zobaczyć 'o co loto'. Ale powiem tak jak Rammstein, że foto to jest foto... a wizual - to jest TO B)

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Konkretne pytanie konkretna odpowiedź. Tak jak ktoś napisał wyżej - sprawa wcale nie jest taka prosta i wszystko ależy od tego co chcesz fotografować i czym, zależy również od tego jakimi środkami dysponujesz, jakie masz warunki obserwacyjne i na ile ta zabawa Cię kręci. Na standartowym montażu paralaktycznym (np EQ5) można focić bez problemu aparatem analogowym (lustrzanką) z obiektywem do powiedzmy 100mm bardzi fajne obiekty rozciągłe. Ogólnie im dłuższa ogniskowa tym większe zbliżenie, ale i więcej kasy i zachodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po ogladnieciu zdjecia stwierdzam ze moj aparat 4 mln pixelowy daje lepsze zdjecia , ale nie moge go do okularu przyłaczyc niestety :szczerbaty: no i ma 0,5 s czas naswietlania B)

 

 

zdejecie z mojego aparatu obiektu odległego o około 0,5 -0,8 km na aparacie zoom 1,5. Zdjecie wykonane przez lornetke 12x40, trzymana w rece :szczerbaty: co otym myslicie , bedzie sie taki aparat nadawal do astro?

IM000173.JPG

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po ogladnieciu zdjecia stwierdzam ze moj aparat 4 mln pixelowy daje lepsze zdjecia , ale nie moge go do okularu przyłaczyc niestety :szczerbaty: no i ma 0,5 s czas naswietlania B)

zdejecie z mojego aparatu obiektu odległego o około 0,5 -0,8 km na aparacie zoom 1,5. Zdjecie wykonane przez lornetke 12x40, trzymana w rece :szczerbaty: co otym myslicie , bedzie sie taki aparat nadawal do astro?

Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
a czy nikon coolpix 995 bedzie ok? ma dlugie jak na prosta cyfre czasy naswietlania i jest stosunkowo tani na ebayu.

jarek

teraz zauważyłem ten post. cpoolpixy 995 i 4500 były na topie 4 lata temu i dawało sie nimi w projekcji (najczęściej z produkowanym przez WO okularem 28mm) uzyskiwać dobre rezultaty. miały dużą matryce 1/1,8" siatke filtrową CYGM (lepszą do astro niż RGB), długie czasy do 5min, wewnętrzny obiektyw i zapis bezstratny w TIFF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.