Skocz do zawartości

Wymiana na Crayforda


W0l3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po głowie krążą mi te dwa:

1

2

Różnica w cenie jest, i to duża.

 

Który i dlaczego. Wyciąg ma być wymieniony w Syncie 10" Dobson.

 

Powód:

Straszne luzy w wyciągu i duża nieprecyzyjność.

 

Pozdrawiam, i z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Wyciag Baadera wydaje mi się nieco za niski. Mogą być problemy z ostrzeniem. Akurat mam ten sam problem- dostałem takiego tam... Crayforda i chcę go założyć. Wymierzyłem, że aby osiągnąć ogniskowanie we wszystkich moich okularach bez stosowania jakichś "przedłużek", muszę podstawę wyciągu wystawić na 18 mm ponad tubę. Ale to jest wykonalne, budując "pudełko" ze sklejki, które będzie podwyższającą "podstawką".

 

Luzy skasujesz na 100%, regulując podkładki silikonowe w wyciągu, przy użyciu dwóch takich maleńkich śrubeczek imbusowych- poszukaj, gdzie one "siedzą"- nie pamiętam już, a telepa nie mam pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Astrokraka bym raczej nie bral.

Nie widzialem i nie moge powiedziec, ze jest zly ale znajac oszczednosc materialowa i pomyslowosc wykonania pana Pleszki moze nie byc wart swojej ceny.

 

Wybierajac badera przynajmniej wiesz, ze nie kupujesz kota w worku.

 

A co myslisz o zakupach za granica.

Sumas donosil, ze calkiem fajny wyciag za 480 zl kupil.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15507

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzy skasujesz na 100%, regulując podkładki silikonowe w wyciągu, przy użyciu dwóch takich maleńkich śrubeczek imbusowych- poszukaj, gdzie one "siedzą"- nie pamiętam już, a telepa nie mam pod ręką.

 

Mi przedewszystkim zależy na precyzji - duże powery.

 

A i jeszcz jedno. Jak z parafokalnością? Są one parafokalne z tym Syncianym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Astrokraka bym raczej nie bral.

Nie widzialem i nie moge powiedziec, ze jest zly ale znajac oszczednosc materialowa i pomyslowosc wykonania pana Pleszki moze nie byc wart swojej ceny.

 

Ale to jest wyciąg Oriona... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przedewszystkim zależy na precyzji - duże powery.

 

A i jeszcz jedno. Jak z parafokalnością? Są one parafokalne z tym Syncianym?

 

W tym baaderowskim rozstaw śrub mocujących jest inny wiec musisz brac pod uwage wiercenie dziur w tubie. Ten oriona ma syntowską stopke wiec z montazem nie ma problemu ale jakos tak ogólnie bidnie wygląda.

Z parafokalnością jest już gorzej. Rozwazalem tez zakup Baadera ale po przeanalizowaniu paru spraw stwierdzilem ze nie bedzie ogniskowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej najpierw sprobuj podregulowac obecny wyciag, a nie rzucaj sie na super-hiper z ktorymi moglbys miec problemy co do montazu i ogniskowania.

 

Co z nim nie tak, ze chcesz wymieniac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej najpierw sprobuj podregulowac obecny wyciag, a nie rzucaj sie na super-hiper z ktorymi moglbys miec problemy co do montazu i ogniskowania.

 

Co z nim nie tak, ze chcesz wymieniac?

 

Ustawienie ostrości przy Lv 6mm to czasochłonna sprawa.

Lata w te i we wte... A przedwszystkim ze SWANem, który troche waży, a przez to jest niezosiowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyciąg marny to żaden robo-focus nie sprawi przyjemności. Tak jak napisał kolega, dobry wyciąg to podstawa, od niego zależy komfort i przyjemność obserwacji.

 

Ja założyłem tego Baadera do low endowego SkyWatchera 150/750. Teraz mam poczucie, że używam jakiegoś markowego Newtona. Miło i precyzyjnie. To że jest niski to w moim wypadku podstawa, bo mogę spokojnie zamontować aparat z korektorem komy. Do tego najlepiej od razu kupić jakieś extension tube i jest idealnie.

 

Oczywiście w moim wypadku trzeba było przerobić tubus - wyciąć otwór, wywiercić dziury, skolimować wyciąg etc. Nie jest to tak prosta sprawa jakby się wydawało.

 

Ten wyciąg baadera wygląda identycznie jak wyciągi WO - jakościowo też. To inna klasa. Jeżeli zaś nie masz możliwości technicznych instalacji takiego wyciągu, to kup Oriona - pod warunkiem, że krzywizna będzie dopasowana do twojej tuby, bo w innym przypadku będziesz musiał kombinować. Sumasa wyciąg nie pasował krzywizną do 8" newtona, mimo, że otwory były identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg za niski to nie problem. Wyciag za wysoki to problem. Jak jest za krótko, to podmienisz redukcje 2">1,25" na taką z centymetrowym ringiem i po problemie, Jak jest za wysoki, to musisz podnieść lustro i zaczynaja sie jazdy. (z przenosinami celi, z ryzykiem winietowania, z kolimacja po przeróbce itd.)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia prostej przelotki za 15pln. Ja tam wole miec za nisko i dorobic ring, niz mieć za wysoko i pruć cele z tuby.

 

Pozdrawiam.

 

Gdzie widziałeś taką przelotkę z 2" na 2" ?

 

 

No i jeszcze jedna rzecz jest ważna, a mianowicie zakres pracy wyciągu. Większość tych crayfordów ma bardzo mały zakres pracy. U mnie np: po opuszczeniu lustra o 3 mm załatwiłem sprawę ogniskowania z barlowami TV. Jednak wtedy nie ogniskuje mi Bino WO nawet z oryginalnym nakręcanym barlowem, muszę stosować standardowy barlow.

Wynika z tego że do 1,25" trzeba stosować zamiennie dwie przejściówki różnej wysokości.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie widziałeś taką przelotkę z 2" na 2" ?

 

Ja mam taką - dodają je w zestawie do każdego Meade LB.

Nazywa się to: 35mm Extension Tube

Jest z clamping ringiem, nawet ma gwint na filtry itp...

W Meade LB przydaje się do okularu 26mm, który dają w zestawie.

Ale już dla LV czy LVW wystarcza sama przejściówka na 1,25"

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg za niski to nie problem. Wyciag za wysoki to problem. Jak jest za krótko, to podmienisz redukcje 2">1,25" na taką z centymetrowym ringiem i po problemie, Jak jest za wysoki, to musisz podnieść lustro i zaczynaja sie jazdy. (z przenosinami celi, z ryzykiem winietowania, z kolimacja po przeróbce itd.)

 

To zalezy, czasami jesli nie jest duzo za dlugo mozna troche podciac wyciag, przeszlifowac i nagwintowac nowe dziurki na sruby.

Sam tak mialem, za wiele roboty z przerobka wyciagu nie bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.