Skocz do zawartości

Newton 500mm F5 kontra 80ED - focenie


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie zastanawiam czego ja tu nie rozumiem.

Czemu wszyscy idą w apochromaty typu 80ED z ogniskowymi 500-600mm a nie w newtony ?

Newtona 500mm F4,4 ( zwierciadło 114mm ) można kupić za 400 PLN a na EDka trzeba wydać 1500 PLN.

Czy jest aż taka różnica w foceniu ?

- Newton z założenia jest "apo"

- Newton jest cięższy i większy - większy montaż.

- Newton 500mm do późniejszego guidingu kolejnego Newtona 1000mm F5 to ciężko ze względu na wagę

- Newton jest 3x tańszy

 

ale co z jakością? Czy lustro 110mm ma znacznie gorszą rodzielczość od apo 80mm ?

Musi być jakiś powód czemu nikt nie stosuje Newtonów poniżej 200mm lustra do focenia ...

Czemu, czemu, czemu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez stosuje się Newtony np 150mm f/5. A mniejszych nie ma sensu ze wzgledu na koniecznośc stosowania dużego lusterka wtórnego co okropnie zwieksza obstrukcję. Tak, lustro 110mm da gorszy obraz niz 80ED.

 

Edek jest też bardziej "kompaktowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Zebrałem już trochę doswiadczeń i mogę sobie pozwolić na małe porównanie. Na pewno odradzam tego małego Newtona - to w sumie zabawka i będą problemy z foceniem tym sprzetem. Pierwszy sensowny sprzęt to to Newton 150/750. W miare przyzwoita apertura, lustrko jeszcze na poziomie kompromisu pomiędzy wilkością obstrukcji (a co za tym idzie spakiem kontrastu) a winietowaniem przypadku APS-D.

Dla tego Newtona do focenia minimum będzie jednak montaż EQ5 - a nie ten na którym go sprzedają (EQ3-2).

Podstawowe problemy z foceniem tym Newtonem to:

- koma (nalezy nabyć korektor MPCC),

- niestety cieńka blacha tubusa przez co praktycznie przed każdą sesją kolimacja (tzn ja tak robie ;) ),

- ogólnie problemu z foceniem przy większym wietrze (no ale to raczej każdy Newton),

- gorszy kontrast oraz gorsza gwiazdka (w przaypadku tanich rozwiązań jaki jest właśnie 150/750).

Zalety tegoż:

- jest naprawdę tani - nawet po wymaganych zmianach (wyciąg 2" i przeróbka pod niego tubę) i zakupie korektora komy, kwota minimalna to około 1100 zł za gotowe OTA do zdjęć,

- zbiera sporo światła - nie oszukujmy się 6" lustra f:5 potrafi dać solidny zasięg,

- jest stosunkowo mały i lekki, lustro 8" to dłuższa ogniskowa, większa wagia i ogólnie większy problem z uprowadzeniem - 6" to takie optimum pod małe montaże (EQ5).

 

Teraz kilka słów o ED80 - swój egz. zakupiłem od Emdego wraz z flattenerem, od razu zakładałem tylko i wyłącznie taki zestaw do focenia - czyli 80/f:6 (480 ogniskowej)

Na początek wady:

- nie da się focić używając APS-D refraktorem bez wspomnianego flattnera a i z nim gwiazdka na brzegu idealna nie jest,

- koszt po najmniejszej lini oporu 1600 + 1000 flattner + wypadało by mieć inny wyciąg 500 - refraktor jest po prostu dużo droższy !

- nie da się focić bez grzałki lub odpowiedniego dewheat-a, soczewa lubi się pocić w czasie pracy....

- mniejsza apertura i jasność wpływa na zasięg i ilość światła.

podstawowe zalety:

- zdecydowanie lepszy kontrast, obraz jest ostrzejszy a jak się poświęci trochę czasu na ustawienie ostrości to gwiazdka wychodzi naprawdę ładna,

- jest mniejszy, bardziej kompaktowy, ułatwia to i focenie (warunki typu silniejszy wiatr) i transport. potrzebujemy też nieco mniej wymagającego montażu (choć bez guide w obu przypadkach tak naprawdę nie da się focić),

- ze względu na konstrukcję oraz wielkość ED80 jest w zasadzie dużo mniej podatny na zmiany temp. w trakcie focenia - tzn. mniejsze są odchyłki w ostrości wtrakcie całej sesji.

 

Jak widzicie oba systemy mają swoje wady i zalety - a wybrać wcale nie jest tak łatwo. Newton ze względu na cene jest niezła alternatywą ale należy kupować go ze świadomością ww wad i problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak....

 

- co do MPCC i flatenera to są to patenty drogie i o tym problemie na początku zapomnijmy jako, że żadnego z nich nie kupie przez conajmniej rok.

- Mam EQ5 - czyli obie konstrukcje niby pociągnie ( załóżmy, że będę guidował cały zestaw )

- Mam max 1000 PLN na jakąś rurę 500mm ogniskowej do focenia.

 

Zakładajac, że mam Newtona 200mm/1000mm do docelowego focenia ( perspektywa na 1,5 roku ) to

to polecacie do focenia na 500mm:

 

- Newtona 120mm/500mm - 600 PLN wraz z jakimś montażem do powieszenie na ścianie + wymiana wyciągu

- Docbierać na EDka - min 1500 PLN

- Jakiś achromat za 500 -1000 PLN

 

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

tuba Newtona np na allegro 150/750 - jest tam taka jedna z szukaczem i wyciągiem 2" za 730 zł - do tego korektor komy 419 - troche więcej ale pewnie zostanie na troche dzłużej. Zresztą bez przesady to raptem 150 zł więcej od podanej kwoty.

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK . Czyli ogólnie nadaje sie to do prób focenia ale jest o klasę lub dwie gorszy od 80 ED.

 

Zatem pytanie prosto z mostu :

 

Zakladając budżet 500-800 PLN lepiej focić na takim newtonku 500mm czy jakimś achromacie 500mm ( przypuścmy z soczewką 70-80mm F6-8 ) ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK . Czyli ogólnie nadaje sie to do prób focenia ale jest o klasę lub dwie gorszy od 80 ED.

 

Zatem pytanie prosto z mostu :

 

Zakladając budżet 500-800 PLN lepiej focić na takim newtonku 500mm czy jakimś achromacie 500mm ( przypuścmy z soczewką 70-80mm F6-8 ) ?

 

Jak miałbym achromatem robić, to już chyba wole newtona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak do tej pory nigdy nie byłem w stanie wyciągnąć z małego Edeczka tyle ile potrafi, dlaczego? Odpowiedź jest prosta.

Zawsze coś stoi na przeszkodzie, tym razem wysokie chmury i Księżyc.

 

Data wykonania zdjęcia: 24.III.2007

Detektor: Canon 350D unmodified

Teleskop: Orion 80ED

Montaż: SW EQ-5

Ekspozycja: 10x240,6x300,2x360/800

Światłosiła: 7.5

Ogniskowa: 600

 

51wd5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak staram sie także porównać mojego toucama SC2 z canonem i twoja fotka jest jesli idzie o ilosc swiatła jest chyba podobna do mojej....

Moja kamerką udało mi sie M51 tak:

m51.jpg

szukacz od skywatchera - ogniskowa : 170mm, SW EQ5, toucam.

Oczywiście canon wypada w porównaniu lepiej ale ja robiłem swoje zdjecie z centrum warszawy, bez żadnych filtrów i to jest stack z chyba 6 obrazków wiec duzo sie z niego nie dalo wycisnąc.

Ale jakoś tak prównywalne swiatlo, nie ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorowy czip w webkamerce nie należy do najczulszych. Z Vestą SC1 też walczyłem z M51, ale nie byłem zadowolony z efektów. Tak mi wychodziło.

Małej czułości nie można kompensować długością ekspozycji, ponieważ szybciej rosną szumy niż sygnał.

Po wymianie układu na ICX242AL będziesz miał dużą przewagę w czułości nad canonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No troche tak... ale nie jest to jakaś porażająca różnica jak przy dedykowanych kamerach.

 

dzis bede probował sfocic M51 na 1000mm tylko troche wieje i nie wiem czy na tym parszywym EQ5 cos wyjdzie... tak czy inaczej postaram sie przylozyc tym razem....

 

a tymczasem, na rozgrzewkę, walnałem takie zdjecie 5 minut temu przy pełnym słońcu - taka zabawa na kacu :Boink: po wczorajszej imprezie.....

 

ksiezyc.jpg

stack z 500klatek, SW EQ5, Newton 1000mm, ToUCam SC2

chyba dzis jest nienargorszy seeing wam powiem ... przynajmniej narazie ...

ksiezyc.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No troche tak... ale nie jest to jakaś porażająca różnica jak przy dedykowanych kamerach.

 

I tu się mylisz. Czułość ICX242AL jest wyższa niż ICX285, używany w Artemis i Starlight Express, a to z powodu większego piksela. Różnice w czułości czipów wytępują, ale nie są gigantyczne. Generalnie, im większy piksel, tym większa czułość. Po prostu więcej fotonów wpadnie do studni CCD.

 

 

A Księżyc naprawdę dobry. Nagraj go jeszcze raz jak się ściemni, bo kontrast mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się mylisz. Czułość ICX242AL jest wyższa niż ICX285.......

 

Nie, nie.... ja mówiłem o Canonie i standardowej matrycy.... a o tym, że ICX242AL jest czulszy to ja wiem .... to doskonale widac na Pana obrazkach z tej matrycy.... :notworthy:

 

Dzis chyba sfoce pół nieba bo jest dobrze.... jedna z lepszych nocy sie zapowiada od początku mojej kariery - czyli od grudnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.