Skocz do zawartości

Ekstremalne powiekszenia...


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien dylemat.

Jak na dzien dzisiejszy posiadam skromny zestaw okularów:LV 5 i 9mm,PL 20mm i K 32mm.

Przy aperturze mojego teleskopu 200/1000 maksymalny pow. to 200x(z lekka za mało,dużo za mało :huh: )

zastanawiałem sie nad soczewka barlowa Soligor 2" 2x ,lecz jak chyba wszyscy wiem w pewnym sklepie praktycznie zawsze sa opóznienia z dostawami ,badz wcale ich nie bedzie......

interesuje mnie bardzo krótki okular np.LV 2.5mm który da mi pow 400x!!

Kiedys przy uzyciu zwykłego barlowa Vixen 1,25" 2x z LV 5mm dawało mi to w miare dobre obrazy przy bardzo dobrych warunkach,obserwowałem Ksiezyc i planetki.

Co radzicie,czy 400x bedzie miało szanse bycia?

Ja niestety jakos musze sobie rekompensowac krótka ogniskowa.

Prosze o opinie osoby,które posiadaja już taki okular i nie tylko :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Promil, w mojej Syncie UO ortho 4 mm daje fantastyczne obrazy. Fakt, że to wyjdzie większy power, niz u ciebie, ale dalej nie jechałbym. Próbowałem już z 5 i 6 mm + Barlow- efekt fatalny. A jednocześnie Barlow Vixena świetnie pracuje z Plosslem 8 mm, tak więc sądzę, że nie ma tu winy Barlowa. Pożycz od Zbiga jego Soligora 2" i sprawdź- może masz na tyle dokładnie wykonane LW, że coś z tego wyjdzie w polączeniu z twoim LV 5. Chyba to najlepsza droga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Nie, chodzi mi o fizyczną możliwość uzyskania takiego powiększenia. Przy takich powerach będą na 100% decydować pozostałe niuanse optyki: dokładność luster, idealne zachowanie wszelkich osi optycznych itd. Teoretycznie te 400x powinieneś uzyskać w super noce, choć nie jest to "zalecane przez doktora" ;) Niedługo Mars, więc warto pewno mieć taką możliwość :) Do tego przy takich powerach możesz spokojnie łapać wszelkie małe obiekty DS: gromadki kuliste, mgławiczki planetarne itd.

Wariant z pożyczeniem Barlowa jest dla mnie tylko egzaminem dla telepa. Na 100% doradzałbym kupienie okularka, niż docelowe łączenie go z Barlowem. A ten Soligor Zbiga jest OK, przecież sam go miałem w łapach, więc do egzaminu się nada ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ,że jedynie co mi pozostanie to zakup LV 4mm co daje mi max pow. 250 x i na tym zakonczyc przygodę ekstremalnych powiekszen.Ale czy nadal nie jest to za mało?

Hmm ja mam lustro 150 przy ogniskowej 750 i powiem ze 200x to juz na pewno czesto wykorzystuje do Saturna a i 300 sie zdazylo. Przy twoim sprzecie NA PEWNO cos wiecej niz 200-250 sie przyda ale nie mowie ze na porządku dziennym.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może się mylę, ale są takie opinie, że newtonom, z uwagi na lusterko wtórne, proponuje się nie przekraczać wartości maksymalnego powiększenia rzędu 1,6 - 1,8x średnica lustra (a nie 2x jak w przypadku refraktorków). Prawda to czy fałsz?? Kanarkuskartoflus się pyta! :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może się mylę, ale są takie opinie, że newtonom, z uwagi na lusterko wtórne, proponuje się nie przekraczać wartości maksymalnego powiększenia rzędu 1,6 - 1,8x średnica lustra (a nie 2x jak w przypadku refraktorków). Prawda to czy fałsz?? Kanarkuskartoflus się pyta! :szczerbaty:

Jesli to chodzi o moje 300x to musze sie zgodzic że to raczej absolutny max. Powiedziałbym wiecej odpowiadając czy 1,6 -1,8 x średnica to prawda w moim wypadku ale nie mam tylu szkiełek żeby posprawdzać pośrednie wartości miedzy 200x a 300x. Mam ochote na przetestowanie 250x co, być może, sprawiło by, że 300x przestało by mieć sens w moim wypadku w aspekcie: "stosunek jakości obrazu do powiększenia"

Innymi słowy Kanarkuskartoflusie :szczerbaty: zdaje się na tych co mają wiecej doświadczenia :notworthy:

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to chodzi o moje 300x to musze sie zgodzic że to raczej absolutny max. Powiedizałbym wiecej odpowiadając czy 1,6 -1,8 x średnica to prawda w moim wypadku ale nie mam tylu szkiełek żeby posprawdć pośrednie wartości miedzy 200x a 300x. Mam ochote na przetestowanie 250x co być może sprawiło by że 300x przestało by mieć sens w moim wypadku w aspekcie: "stosunek jakości obrazu do powiększenia"

Innymi słowy Kanarkuskartoflusie :szczerbaty: zdaje się na tych co mają wiecej doświadczenia :notworthy:

 

Mam LV2.5. Kupiłem go do mojego ekstremiaka 150/630 i tam spisywał się bardzo dobrze. To jedyny tak ekstremalnie krótki okular o wysokim komforcie, o jakim mi wiadomo. Problem w tym, ze teraz mam krowe 270/1200, co generuje z tym okularem power w okolicach 480x, a to juz jest pomyłka. Warunki do użycia takiego tandemu miałem 2 moze 3 razy w ciągu ostatniego roku. Fakt, jak już jest okazja seeingowa, to Łysy i Saturn z Cassinim jak autostrada powalają, ale... takie noce to raz na ruski rok. Częściej będzie to szkło leżało w pudełku niz w wyciągu. Przemyśł czy LVW3.5 nie będzie tu sensowniejszy. 285x to nie 400x.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może się mylę, ale są takie opinie, że newtonom, z uwagi na lusterko wtórne, proponuje się nie przekraczać wartości maksymalnego powiększenia rzędu 1,6 - 1,8x średnica lustra (a nie 2x jak w przypadku refraktorków). Prawda to czy fałsz?? Kanarkuskartoflus się pyta! :szczerbaty:

Z tego co ludzie po świecie pisują, to dla refraktorów podaje sie nawet 2,5x średnicy obiektywu, dla Newtonów - 2x. Są opinie, że "niższość" popularnych teleskopów Newtona nie wynika głównie z powodu obstrukcji zwierciadła wtórnego, lecz raczej niebyt dokładnego wykonania parabolizacji zwierciadła głównego. Przewagę mają tutaj "ciemne" Newtony, bo przy takim np. f12-f15 w praktyce wystarcza zwierciadło sferyczne, którego zagłębienie

jest już na tyle płytkie, że ciężko zejść zbyt nisko z dokładnością wykonania. Dodatkowo, przy takiej wersji teleskopu zwierciadło wtórne ma mniejszą powierzchnię więc i mniejsza obstrukcja.

W przypadku słabych wyników obserwacji planet na dużych powiększeniach, wykonanych jasnym Newtonem, np. 150/900 f6 - można pokusić się o dorobienie przesłony do lustra głównego - zmniejszyć aperturę z 15 do np. 10 cm, automatycznie "przerabiając" go na f9.

Jeżeli mamy naprawdę dobry "seeing" i po takiej zmianie obraz znacząco się polepszy, mozna wyciagnąć ciekawe wnioski na temat kształtu lustra.

W każdym razie -jak napisali tu inni - nie da się obiektywnie stwierdzić że dany egzemplarz teleskopu uciągnie 350x a nie np. 400x mając tylko dane techniczne na papierze. Może w czasie produkcji naszego lustra ekipa przed zakładem rozwalała nawierzchnię młotem pneumatycznym, facetowi od kolimacji oczy jakoś łzawiły, a kontrola jakości była na urlopie macierzyńskim...

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jak 250x, to lepiej już zostań przy tym, co masz. 200 a 250- nie będzie większej różnicy. Ideałem pewno byłby dla ciebie zoom Naglera 3-6 mm. Skromne 459 euro w TS ;)

Ale... może Promilu to nie jest najgłupszy pomysł? Tak sobie myślę, że na taki okular warto i rok składać. Za swojego LV5 dostaniesz ze 300 zł na giełdzie - byłby całkiem niezły początek, a i jak dołożysz do tego, co chcesz wydać na LV2.5 - to już prawie połowa :)

 

P.S. Jakby co, to jest też Nagler zoom 2-4 mm :D

 

P.S.2 To, że piszę, że między 200 a 250x nie będzie większej różnicy proszę czytać jako: nie będzie różnicy wartej "utopienia" dodatkowych ponad 350 zl w okular. IMHO znaczy siem ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdrowy rozsadek, to rozmyslam nad LV 4mm.Da mi to powiekszenie 250x,pozatym nie mam sie co łudzic ,poniewaz i tak to nadal F5 i jasno jak w dzien.Nigdy prawdziwych wypasionych szczegółów nie zobacze ,a DS a i owszem.Narazie pozostaje mi oszczędzac.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.