Skocz do zawartości

Poszukuje lornetki dającej jasny, kontrastowy obraz


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Niestety nie patrzyłem przez inna lornetke niz tento 12x40, iwec nie wiem czy dawany przez nia obraz jest dobry(czyt. jasny, kontrastowy). Dlatego prosze Was o radę.Jaką lornetke kupic?. Jeszcze nie ustaliłem ceny jaką moge wydac.

Teraz może jakieś szczegóły:

Od zawsze miałem lornetkę Tento 12x40 używałem ja tylko do obserwacji dziennych, jednak po zainteresowaniu astromia ta lornetka okazała się całkowicie nie spełniać moich oczekiwań. Moim zdaniem daje ciemny obraz jak na moje warunki obserwacyjne(tak ok. do 6 M).Nawet przy czarnym niebie nie moge zobaczyć m42(widac tylko 1 punkt(!!!) to samo z m31 tylko srodek. Wsumie to z DS-ów to widziałem tylko plejady :huh: jesli to mozna nazwać DS-em , no i wspomniane m42 i m31 w szczatkowych ilościach.

Ostatnio lornetka uległa małemu wypadkowi w wyniku którego jeden okular jest niesprawny, dlatego jestem zmuszony patrzyc sie przez lornetke jak przez lunete :szczerbaty:

Chcę kupic nową lornetke do ASTRONOMII , co polecacie?

Chce by nowa lornetka zachwyciła mnie wspaniałymi obrazami, zeby ukazała piekniejszy kosmos niz 20 - lenie jednookularowe TENTO zanim nie kupie sobie Synty... :helo:

Zalezy mi na jasnosci zebym mogł zobaczyc piekno m42 i m31 oczywiscie w stopniu w jakim moga to pokazac lornetki

pozdrawiam i prosze o rady

 

 

 

Ps

Takie parametry Taigi z DO moglibyscie mi wyjacic pojecia podkreslone:

Lornetki Delta Optical Taiga 16 x 80

 

OPIS PRZEDMIOTU

 

Charakterystyczny model lornetki o bardzo dużej średnicy obiektywu - 80 mm. Duże pole widzenia zapewnia wygodne obserwacje. W komplecie znajduje się złączka do statywu.

 

- powiększenie: 16x

- średnica obiektywów: 80 mm

- pole widzenia: 56 m / 1000 m

- pryzmaty: Bak4 ---------(lepsze sa Bak7 czy nie?)

- sprawność zmierzchowa: 35,8

- jasność: 25

- waga: 1700 g

- wymiary: 292x235x90 mm

- duża średnica okularów

- powłoki MC

- szeroki kąt widzenia

- mocowanie statywowe 1/4"

- regulacja ostrości na każdym okularze oraz regulacja centralna

- w zestawie pokrowiec i pasek

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jak masz w kieszeni 2400 zł, to zobacz to ogłoszenie:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=9828.0

Ale trzeba się spieszyć- max 2-3 dni na załatwienie, z powodu wyjazdu właściciela na stałe do USA.

 

W każdym razie to jest lornetka nie na całe życie, ale na kilka pokoleń. Nic lepszego nie kupisz. Nie jest nowa, ale jej stan na to nie wskazuje :)

 

P.S. Poznałem właściciela- nie będzie się targował- woli zabrać ją z sobą.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem Tento 12x40 - to wyjątkowo słaba optycznie lornetka (wypada słabo w porównaniu z innymi rosyjskimi binami). Była o tym jakiś czas temu na forum wymiana zdań z KMiernikiem. Ta lornetka ma bardzo zażółcony obraz, jest ciemna, ma bardzo małe pole widzenia i tragiczny LER (zrób eksperyment i zdejmij gumową muszlę oczną - zobaczysz jak wzrośnie pole widzenia). Każda dobra zachodnia 10x50 położy ją na łopatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Dlatego prosze Was o radę.Jaką lornetke kupic?. Jeszcze nie ustaliłem ceny jaką moge wydac.

Teraz może jakieś szczegóły:[...]

Nie chciałbym się wydać niegrzeczny, ale pytałeś dokładnie o to samo trzy razy na tym forum... Nie żeby mi to przeszkadzało, ale to chyba nie ma sensu?

[...]Takie parametry Taigi z DO moglibyscie mi wyjacic pojecia podkreslone:[...]

- pryzmaty: Bak4 ---------(lepsze sa Bak7 czy nie?)

Lepsze są BaK-4.

- sprawność zmierzchowa: 35,8

To pierwiastek z iloczynu powiększenia i średnicy obiektywu.

- jasność: 25

Kwadrat źrenicy wyjściowej w milimetrach, parametr proporcjonalny do pola powierzchni źrenicy danej lornetki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym się wydać niegrzeczny, ale pytałeś dokładnie o to samo trzy razy na tym forum... Nie żeby mi to przeszkadzało, ale to chyba nie ma sensu?

 

wiem... obiecuje ze jak se kupie lornetke na miare moich ocvzekiwan to sie juz słowem o lornetkach nieodezwe :D

 

- sprawność zmierzchowa: 35,8

 

To pierwiastek z iloczynu powiększenia i średnicy obiektywu.

 

- jasność: 25

 

Kwadrat źrenicy wyjściowej w milimetrach, parametr proporcjonalny do pola powierzchni źrenicy danej lornetki.

Pozdrawiam.

 

mozna troche jasniej? to znaczy za co sa odpowiedzialne, co daja wyzsze parametry , nizsze , tak jakbys tlumaczył 5- letniemu dziecku :unsure: - nie znam sie na tych pojeciach :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasność geometryczna obrazu może być rozumiana jako natężenie powierzchniowe obrazu otrzymanego w okularze lornetki.

Intuicyjnie to wygląda tak:rysujesz sobie na kartce ludzika i od spodu podświetlasz ją silniejszą i słabszą latarką.Większą jasność geometryczną będzie miał ludzik podświetlony silniejszym źródłem światła.

 

Sprawność zmierzchowa przydaje się do porównania lornetek np.z tymi samymi obiektywami.

Rozpatrzmy 7x50 i 10x50,ich sprawności wynoszą : 18,7 i 22,4.

Do oglądania zmierzchowego lepsza jest ta o niższej wartości spr.zmierzchowej.

 

A teraz myk na odwrót.Bierzemy lornetki z tymi samymi powiększeniami 10x50 i 10x40.Sprawności zmierzchowe wynoszą: 22,4 i 20.

Która lepsza na nocne harce?Ano ta o wyższej spr.zmierzchowej.

 

pzdr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może na początek jakieś przyzwoite bino 10x50 (temat niżej i prawdopodobnie kupię sobie tego silvera.)

Patrz przede wszystkim na jakość optyki i wykonania.(astygmatyzm, koma, kontrast, powłoki na szkłach to są bardzo istotne czynniki w obserwacjach astro) Widziałem tą tajgę 16x80. Duża ale musisz mieć przyzwoity statyw. I cenowo zbliżysz się do wspominanej przez Ciebie synty. :Salut: Poza tym (jest to moje osobiste zdanie) poniżej silverów bym nie schodził. Tajgi są badziewnie wykonane. Celuj przede wszystkim w dobrą optykę. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem... obiecuje ze jak se kupie lornetke na miare moich ocvzekiwan to sie juz słowem o lornetkach nieodezwe :D

mozna troche jasniej? to znaczy za co sa odpowiedzialne, co daja wyzsze parametry , nizsze , tak jakbys tlumaczył 5- letniemu dziecku :unsure: - nie znam sie na tych pojeciach :szczerbaty:

Przepraszam.

Te wszystkie parametry są powiązane z powiększeniem lornetki i średnicą jej obiektywu i mówią dokładnie tyle: nie kupuj lornetki, która ma zbyt duże powiększenie w stosunku do średnicy obiektywu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknijcie na to porównanie

 

ja zastanawiam sie nad Entry , a wy co sądzicie? Jest tansza od silver i brak azotu mi raczej nie przeszkadza :D

Ja bym brał Ultimę, nawet cały kontener od razu... Cena powala :szczerbaty: No i gwarantuję, że jest lepsza od tych Delt :) optyka Vixena... Od Vixenów z serii Ultima różni się pewnie tylko napisami i obudową :) a na CN napisali, że Vixen Ultima 9x63 nie stoi na przegranej pozycji w porównaniu z Fujinon 10x50.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten celestron warty jest zainteresowania. No i optyka vixena no to ten silver może się "schować"

Tylko gdzie mozna go kupić i za ile? :unsure:

 

 

"(Mat @ Mar 31 2007, 11:55)

 

Zerknijcie na to porównanie

 

ja zastanawiam sie nad Entry , a wy co sądzicie? Jest tansza od silver i brak azotu mi raczej nie przeszkadza"

 

p.s. pamietaj też że parametry to nie wszystko. Nie mówią o astygmatyźmie, komie i kontrastach. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten celestron warty jest zainteresowania. No i optyka vixena no to ten silver może się "schować"

Tylko gdzie mozna go kupić i za ile? :unsure:

No w porównaniu, do którego link dał Mat, stoi jak byk 0 zł :szczerbaty: Darmo dają, tylko adresu nie ma :D

Tak na serio, to w Polsce pewnie będzie ją ciężko znaleźć. W Stanach kosztuje od $140.

W Polsce można dostać Vixena Ultimę, kosztuje ok. 1000zł. Strasznie mnie kusi taki zakup, ale jakoś wytrzymam ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego lornetka 12x40 moze posłuzyc za przegladówke..natomiast lorneta "astronomiczna" która cię zadowoli spokojnie mozesz brać taige 16x80,celestrona 15x70 lub wieksze jesli znajdziesz okazje 20x80;25x100..oczywiście potrzeby jest statyw nawet do 12x40 czy 10x50..z reki to mozna samoloty pogladać:-)..świadomie odradzam BPC 20x60 bo widze ,że interesujcie cię jasny kontrastowy obraz czego nie da ci ruska optyka choć w nocy nie przeszkadza a nawet daje ciemniejsze tło co jest zaletą...

 

Uważam ze 10x50 w sytuacji kiedy masz przeglądówke to strata kasy..szybko cię zniecheci widoki jakie da 70-100 napewno bardziej sie przekonają..Najlepiej poproś kogos z okolicy i sam sprawdż.

pozdrawiam

 

Sorry nie doczytałem ,że lornetka uległa wypadkowi..

W takim razie na początek proponuje 10x50 Lidl małe to pieniądze a jakoś dość dobra czasem za 50 zł kupisz ale osobiście polecam Lidl Bresser nie mylić z Meade (moim zdaniem są gorsze).

I duża lorneta 70-100 mm

Sam mam takiego lidla i jestem bardzo zadowolony a do kieszeni kupiłem Celestrona 7 x35 z polem 10 st

pozdrawiam

Edytowane przez waldixs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego lornetka 12x40 moze posłuzyc za przegladówke..natomiast lorneta "astronomiczna" która cię zadowoli spokojnie mozesz brać taige 16x80,celestrona 15x70 lub wieksze jesli znajdziesz okazje 20x80;25x100..oczywiście potrzeby jest statyw nawet do 12x40 czy 10x50..z reki to mozna samoloty pogladać:-)..świadomie odradzam BPC 20x60 bo widze ,że interesujcie cię jasny kontrastowy obraz czego nie da ci ruska optyka choć w nocy nie przeszkadza a nawet daje ciemniejsze tło co jest zaletą...

 

Uważam ze 10x50 w sytuacji kiedy masz przeglądówke to strata kasy.

 

Człowieku, nie mąć koledze w głowie. :angry: Przecież napisał, że chodzi o Tento 12x40. Miałeś tą lornetkę w ręku, że twierdzisz jakoby spokojnie sprawdzała się jako przeglądówka??? Ja miałem kilka lat i mówię, że to badziewana lornetka i przesiadka na porządną chińską 10x50 to niebo a ziemia.

 

I zastanów się dobrze, zanim komuś polecisz zakup lornetki za 50 zł., bo to delikatnie powiedziawszy niepoważne.

 

Piszesz, że masz Celestrona 7x35 o polu 10 stopni - patrz koniec zdania powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobie tak:

narazie w Lidlu bedzie za pare dni lornetka Breser 10x50 za 89 zł (mysle ze bedzie lepsza niz moje tento) wiec sobie ja kupie, a potem zobaczymy. 89 zł to jak na strzet astronomiczny bardzo mała sumka, nie mniej jednak w realnym swiecie to sporo kasy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
I zastanów się dobrze, zanim komuś polecisz zakup lornetki za 50 zł., bo to delikatnie powiedziawszy niepoważne.

Czyli cena jest dla Ciebie wyznacznikiem jakości? Bo lornetka która na rynku pierwotnym kosztuje 90 zł a na wtórnym osiąga cenę 50-60 zł to syf, badziew, i tandeta, z żenująca optyką dlaczego wiec lidlowa lornetka ma tyle jak to określiłeś orędowników? Bo to w ciemnie bici tumani? Nieświadomie robieni w jajo przez pazernych, oszukańczych producentów marketowych. ? Bo o wszystkim decyduje test z optyczne.pl

Do chwili jego pojawienia ludzie dostawali orgazmu na samo słowo Bresser-meade from Lidl. Po tych testach nastąpiła jakaś dziwna metamorfoza, otóż wszyscy dostrzegają, że powiększenie jest nie 10 a 8.6, a rzeczywista średnica obiektywów to 40mm. Od tamtej chwili to sprzęt badziewny. Nagle skopał się obraz, spadł kontrast, bielmo spadło z oczu. A nic Ci nie mówią reguły rynku, masowa produkcja, jakość w kiepskiej oprawie jak w przypadku syny 8". produkty marketowe rządzą się swoimi prawami, mają własne układy, ceny i upusty ustalane są często z producentami i przedstawicielami w odniesieniu do pakietu produktów i ich powtarzalności , obwarowane indywidualnym umowami. Dlatego kolonialny spożywczak nie może konkurować cenowo np. siecią Tesco. Ale ponad wszystko liczy sie stopień zadowolenia konsumenta który jest znaczny, poczytaj opinie choćby na AF.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepin zle mnie zrozumiałeś ja natomiast czekałem na twoją reakcje jakoś tak przez skóre to czułem:-)..otóż uważam ze do lornetki nalezy dojrzeć.... dlatego nie polecam facetowi pakować kasy...jesli chce miec dobra jasna lornete niech kupi jak pisałem 70-100 mm..ale skoro juz nie ma nawet 12x40 którą tak naprawde wprowadziła cie w swiat lornetek...i do czasu zakupu 20x60 byłeś zadowolony..polecam lidla .więc prosze nie pieprz...a co do LIDLA uważam i nie tylko ja lecz wielu ludzi którzy znaja się na sprzetach od lat i piszą na tych forach żeby z DYSTANSEM podchodzić do TESTÓW...owszen NIKONy , MINOLTY są dobre i lepsze ALE nie widze tak wielekiej różnicy aby poczatkujący pakował się w takie koszta..

 

Pozdro

Edytowane przez waldixs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właściwie to napisałeś przesiadka na chińską lornete bedzie o niebo lepsza..własnie LIDL!!!!

a poza tym CZYTAJ ze ZROZUMIENIEM nie napisałem ze spokojnie nadaje sie na przegladówke..

lecz 16x80;15x70 jako astronomiczna..tak na marginesie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki waldixs - masz 100% racji jako lornetka przeglądowa powinna się sprawdzic lornetka z lidla. Jak miałbym dawac 300- 500 zł na super-lornetke, to wole sobie dołożyc pare stówek i kupic od razu synte 6". Cena lornetki jest całkowicie przyswajalna - 89zł, zwłaszcza ze beda to lornetki bressera czyli niby lepsze od meade.

Mam zapytanie czy lornetka z lidla ma wyjscie na statyw? jakiej srednicy? spasuje statyw od aparatu na 1,25 cala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zapytanie czy lornetka z lidla ma wyjscie na statyw? jakiej srednicy? spasuje statyw od aparatu na 1,25 cala?

Coś ty, nie ma :) . To lornetka za 90 zł :D

Przy zakupie sprawdź ją dobrze. Weź kilka do porównania. Da się wybrać dobrą, nie narzekam na swój egzemplarz.

Do lornetki 10x50 statyw nie jest konieczny, chociaż zawsze by się przydał.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony Lidla:

Lornetka

 

* metalowa obudowa z gumową, antypoślizgową powłoką

* obiektyw o śred. 50 mm

* okulary LE z odwracanymi muszlami gwarantują doskonałą jakość obrazu (idealne dla noszących okulary)

* błękitne soczewki

* łącznie z ochronnymi nakładkami, paskiem na szyję i etui

* gwint końcówki statywu

i z optyczne.pl

test 10x50 z Lidla

niby jest wejscie, co ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Mat gratuluje zdrowego rozsądku, ale jak chcesz wybrać sytę to weź 8" :D bo ta 6" to hmm.. jak by Ci to powiedzieć :D

Co do statywu to: patrz na fotkę:

tam masz gniazdko w które wkręcasz to

A potem to coś władasz w to

A następnie głowice ustawiasz na statyw np. teodolit. I hejah :Beer:

post-1723-1175379506_thumb.jpg

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.