Skocz do zawartości

Mars 09.09.03


Gobo

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możesz napisać coś więcej o sprzęcie co to jest ten MC 8" no i popróbuj bez filtrów a już napewno nie z dwoma naraz (przynajmniej ja tak rozumiem ten opis że zastosowałeś dwa filtry na raz). Jeszcze jedno prawdopodobnie rejestracja z częstotliwością 15fps jest rejestracją z kompresją (tak jest bynajmniej w TouCamach 740) lepsze efekty powinny być przy rejestracji 5fps.

 

Czy ta fotka była powiększana elektronicznie? Sprawia wrażenie robionej z dośc długą ogniskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - ta fotka jest naprawde bardzo dobra i jak ja wyostrzam jeszcze w photoshopie to znajduje tam mase szczegolow. Jak na te rozmiary to jest bardzo dobrze!

 

Jak sie domyslam to maksutov-cass. 8" z jakas ponad 2m ogniskowa. Czyli fota byla bez barlowa, co jest tu sporym bledem, bo efekt bylby super. Przy fotaniu z barlowem pozbadz sie filtra Moon.

 

Powiem szczerze, ze nie wiedzialem, ze ktos tu na forum ma MC 8" :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

:przytulas:

 

Odpowiadam hurtem:

 

Sprzęt to tak Maksutov 8" f/10 optyka Intes :D tuba i montaż samoróbka niestety nie moja.

 

Barlowa jeszcze nie stostuję - problemy z ustawieniem ostrości, mam w planach motofokus to bedzie jazda 8) - i dlatego te filtry bo obraz jest tak jasny ze można oślepnać. Co do 15 fps to chyba raczej leci bez kompresji, przynajmniej mam taką nadzieję ...

 

Jak na warunki w których robiłem to jestem zadowolony z efektu - balkon, miasto, seeing wizualnie cos 5-6/10 widziałem już zdecydowanie lepiej raz to nawet było z 9-10/10 niestety nie nagrałem tego :(

 

Adamie - czy mógłbyś przytoczyć ten wyostrzony obrazek :?:

bardzo chcę go zobaczyć, będę :D .

 

Mam takie pytanie - co to może być przy większych fps pojawia sie taka jasna półobwodka coś tak jak sie ogląda np. wlatujący obiek w atmosfere, taka "fala uderzeniowa", widać to szczątkowo na tej fotce od stronyt bieguna południowego - szczególnie jak się wyostrzy, przy nagrywaniu gdy robię obraz lekko za jasny wygląda to dokładnie jak "fala", przy 5 fps nie widać tego, efekt ten występuje zawsze z tej samej strony obrazu - fizycznie z lewej - czy może macie podobne objawy.

 

 

Acha - fotka jest powiekszona programowo, niewiele bo o 25%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

         :przytulas:  

 

 

Sprzęt to tak Maksutov 8" f/10 optyka Intes  :D tuba i montaż samoróbka niestety nie moja.

 

Barlowa jeszcze nie stostuję - problemy z ustawieniem ostrości, mam w planach motofokus to bedzie jazda  8) - i dlatego te filtry bo obraz jest tak jasny ze można oślepnać. Co do 15 fps to chyba raczej leci bez kompresji, przynajmniej mam taką nadzieję ...

 

Jak na warunki w których robiłem to jestem zadowolony z efektu - balkon, miasto, seeing wizualnie cos 5-6/10 widziałem już zdecydowanie lepiej raz to nawet było z 9-10/10 niestety nie nagrałem tego  :(

 

Adamie - czy mógłbyś przytoczyć ten wyostrzony obrazek  :?:  

bardzo chcę go zobaczyć, będę  :D .

 

Mam takie pytanie - co to może być przy większych  fps pojawia sie taka jasna półobwodka coś tak jak sie ogląda np. wlatujący obiek w atmosfere, taka "fala  uderzeniowa", widać to szczątkowo na tej fotce od stronyt bieguna południowego - szczególnie jak się wyostrzy, przy nagrywaniu gdy robię obraz lekko za jasny wygląda to dokładnie jak "fala", przy 5 fps nie widać tego, efekt ten występuje zawsze z tej samej strony obrazu - fizycznie z lewej - czy może macie podobne objawy.

 

 

Acha - fotka jest powiekszona programowo, niewiele bo o 25%.

 

 

Optyka zaiste zacna

 

Koniecznie spróbuj barlowa. Mars jest tak jasny, Barlow x2 nie powinien znacząco pogorszyć obrazu

 

seeing 5-6/10 jest bardzo dobry jak na polskie warunki. Przez osttani miesiąc w Poznaniu tylko był jeden dzień gdzie oceniałem go na 6/10 raczej wachał się w granicach 2-4/10. Seeing 8-9/10 to miałem w nocy 31.12/01.01 2003 ostatnio.

 

Teorie na temat tej "obwódki" były różne: jedni twierdzą zę jest to efekt aberacji atmosfery (Mars jest stosunkowo nisko) inni twierdzą ze to wady optyki, jeszcze inni że to mgły na Marsie. Bardzo często te obwódki widać takze na zdjęciach z HST co by potwierdzało teorie mgieł. Waldek np. robi zdjęcia niedoświetlone i później wyciąga szczegóły programowo. Małek odwrotnie prześwietla lekko zdjęcia. Mi się wydaje, że metoda niedoświetlania daje lepsze efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem że to wada optyki - początki robiłem na MTO11 CA, ale to wychodzi na każdym sprzęcie ... :( jak narazie, co do porannych mgieł to chyba nie na biegunie, a może to CO2 paruje :) , na Jowiszu mam to samo, a w przypadku Słońca występuje biała linia dokładnie na brzegu klatki. Widac to tu:

me11-5938.jpg

To znaczy raczej nie widać, jak się przyjrzeć to widac :) z lewej strony klatki od góry jak zaczyna się Słońce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 15 fps to chyba raczej leci bez kompresji, przynajmniej mam taką nadzieję ...

 

Nadzieja jest matką ... yyy ten no... yyy ... "mądrych inaczej" :D

 

15fps przy 640x480 to już jest komresja i to jak na stackowanie mocno stratna... :roll:

 

ps. przy 5fps jest też kompresja ale niewielka, a najwyższym trybem bez kompresji jest 320x240@5fps i to jak kamerka łaskawie uzna, że komputer zdąży :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow spowoduje ci znacznie sciemnienie obrazu, co w tym wypadku jest bardzo pomocne. Klatek zdecydowanie niedoswietlaj. Raczej ciemniejsze niz jasniejsze. To wynika tez ze specyfiki stackowania. Po "zsumowaniu" klatek w registaxie zawsze bedziesz mial obraz wynikowo jasniejszy. Poza tym te kamerki ccd nie maja dobrej przestrzeni rejestracji w jasnych partiach obrazu. Zdecydowanie lepiej radza sobie przy srednich tonach. Dlatego staraj sie, aby najjasniejsze partie marsa oscylowaly w granicach 50-70% ogolnego nasycenia. Dzieki temu uzyskasz ogolnie lepszy kontrast i wieksze mozliwosci pozniejszego retuszu!

 

Oto prosty retusz na jednej klatce. Prawda ze juz wiecej widac? Niestety ta jasna obwodka na dole psuje troche sprawe.

 

marsmc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj uzyskałem taki obraz Marsa przez S/C10", barlow 2x.

http://www.pbase.com/image/17972953

Ustawienia kamerki LOGITECH QuicKam Pro 4000, balans bieli- auto, migawka-1/50s. fps-10, gain 1/3 skali, gamma 1/2 skali, 203 ramki avi w sumie. Załadowane do Registaxa bez selekcji, po stakowaniu sciemnienie gamma do wartości 5 i tak zapisane, bez ruszania suwaków wyostrzania. Przeniesiony do Photo

Shopa na nowy obrazek w celu powiększenia do 200% i poddany wyostrzaniu filtrem wzmocnienie aż do wystąpienia drobnych artefaktów, po czym subtelnie rozmyty filtrem gaussa. Następnie zabieg to wyrównanie obrazów w poszczególnych kanałach RGB i na koniec sciemnienie koloru niebieskości o 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj uzyskałem taki obraz Marsa przez S/C10", barlow 2x.

http://www.pbase.com/image/17972953

.

 

Co jest Panie Leszku? Czapa rośnie czy co?Ostatnio oglądałem Marsa prawie tydzień temu i sądziłem, że godziny czapy są już policzone, a tu prosze bardzo jeszcze się trzyma i to nieźle. :sun:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Lechu Marsik czadowy ale nie wiele ma wspólnego kontrast przez Ciebie uzyskany na fotce pomiędzy jasnymi a ciemnymi obszarami z widokami Marsa w okularze na żywo, przesuniecie kanałów barwnych też jeszcze trzeba dopracować ale nie martw się, jesteś w tym o dwa semestry przedemną z moimi czerwonymi Marsidłami bez widocznych pozostałych barw :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weba lunąłem bo jestem z natury wygodny i nie lubię tachać kompa i rozkładać całej tej kabelkologi zasilająco sygnałowej :roll: :roll: :roll:

Ale może zacznę nim robić małe aviki ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzieja jest matką ... yyy ten no... yyy ... "mądrych inaczej"  :D  

 

15fps przy 640x480 to już jest komresja i to jak na stackowanie mocno stratna... :roll:

 

ps. przy 5fps jest też kompresja ale niewielka, a najwyższym trybem bez kompresji jest 320x240@5fps i to jak kamerka łaskawie uzna, że komputer zdąży  :roll:

 

Hmm, to czy jest kompresja czy nie to raczej decyduje program do nagrywania a nie sama kamerka. Ja używam VirtualDub'a - ma on ustawienia m.in. parametru kompresji (bez kompresji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.