Skocz do zawartości

bolid - 16/17.04.2007


spaiza

Rekomendowane odpowiedzi

Wlaśnie wracałam do domu, a tu ok. 20:34 (18:34 UT) we Wrocławiu bolid śliczny poleciał z E na NE, predkość ok.3, jasność mysle, że ok.-6, przygasł pod koniec, by znów się pojawić. Niestety pomiędzy drzewami, ale piękny był :)

Ktoś widział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlaśnie wracałam do domu, a tu ok. 20:34 (18:34 UT) we Wrocławiu bolid śliczny poleciał z E na NE, predkość ok.3, jasność mysle, że ok.-6, przygasł pod koniec, by znów się pojawić. Niestety pomiędzy drzewami, ale piękny był :)

Ktoś widział?

 

Też widziałem :banan::banan::banan: w Krakowie według mnie ok. 20:31. Nie napiszę Wam dokładnego położenia, bo nie znam się na współrzędnych astronomicznych (aż wstyd się przyznać <_< ), ale przeleciał około 40-50 stopni na prawo od Wenus, więc mogłem porównać jasności i myślę, że było to ok. -4 - -5 mag ale nie mam pewności. Czas trwania - co najmniej 2-3 sekundy, bo potem "wleciał" za blok. po ok. dwóch sekundach oddzielił się od niego mały kawałek, który zaraz zgasł. Cały widzianu przeze mnie tor lotu wynosił chyba ok. 30 stopni. Pamiętajcie, że mogę się mylić bo nie jestem specjalistą w bolidach, a to była pierwsza moja tak dorodna "sztuka" :D .

 

 

Może powyższy rysunek nie jest doskonały, ale starałem się jak mogłem :D . Proporcje też może nie są za dokładne, ale powyzszy opis chyba więcej wyjaśnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go widziałam pomiedzy drzewami, w środku miasta i jedyną pobliską gwiazdą był Arkur, więc trudno mi położenie określić. Czas faktycznie może być wcześniejszy, bo moj zegarek się spieszy (nie wiem ile dokładnie), bym się na zajęcia nie spóźniała..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go widziałam pomiedzy drzewami, w środku miasta i jedyną pobliską gwiazdą był Arkur, więc trudno mi położenie określić. Czas faktycznie może być wcześniejszy, bo moj zegarek się spieszy (nie wiem ile dokładnie), bym się na zajęcia nie spóźniała..

Mój zegarek spieszy się dokładnie z tego samego powodu :D , ale na telefonie to mam chyba mniej więcej dobry czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem go i ja :helo: jestem tu nowy prawie się zabiłem wbiegając na górę po schodach aby zerknąc przez lornetke ten bolid był naprawdę duuży zdawało mi się że widziałem przez lornetę jak sobie płonie ale może mi się wydawało mam lornetę Celestronka 15x70. miejsce obserwacji miasto Koło 28 km na wschód od Konina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo (Brahi) donosi ze widział go również obserwator w Warszawie

 

> moment 20:33 +-1m CWE

> jasność -4m

> predkosc 3

> kolor żółty

> bardzo ładna fragmentacja, "iskrzący" ogon :)

>

> Kierunek w Wawie na Syriusza.

 

Oj co to się ostatnio dzieje

 

Izo masz szczęscie do tych bolidów ostatnio :)

 

KRzyś ;-)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także widziałem go około 20:33. Najpierw myślałem, że to petarda z powodu fragmentacji itd. Był bezgłośny, więc pomyślałem, że to jednak bolid. Ja widziałem jak rozdzielił się na około 4-5 fragmentów i przeleciał dosyć spory kawałek nieba.

Pierwszy raz miałem okazję widzieć takie piękne zjawisko ;D

Edytowane przez GadQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo (Brahi) donosi ze widział go również obserwator w Warszawie

 

> moment 20:31 +-1m CWE

> jasność -4m

> predkosc 3

> kolor żółty

> bardzo ładna fragmentacja, "iskrzący" ogon :)

>

> Kierunek w Wawie na Syriusza.

 

To ja doniosłem Przemowi o tym bolidzie.

Zjawisko piękne! Kula ognista dosłownie.

 

Zjawisko pojawiło się na lewo i powyżej od Syriusza (tak na godzinie 10 jak ktoś woli) a skończyło "na godzinie" 4 (względem Syriusza oczywiście). Trasa wynosiła troche ponad 10 stopni. Jasność oceniłem na ok -4m. Prędkość 3. Kolor żółto-biały.

Ciągnął za sobą piękny "pióropusz". W trakcie lotu doszło do fragmentacji na co najmniej 4 kawałki. Efektów akustycznych brak.

 

Jednym słowem - fantastyczny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to by wyglądało, że niemal prosto nad moim Wieluniem leciał :)

 

Jest rowniez obserwacja (patrzac po wspolrzednych z Zawiercia (?)):

 

"Miejsce obserwacji: 50st28,944'N, 19st26,123'E

Azymut punktu koncowego toru lotu: ok. 305st

Wysokość punktu koncowego toru lotu: ok. 30st.

 

Miałem mozliwość obserwować zjawisko jedynie przez ułamek sekundy. Nie

potrafię okreslić azymutu toru lotu ani dokładnie okreslić jasność obiektu. Na pewno

był znacznie jaśniejszy od Wenus. Nie usłyszałem efektów akustycznych -

wszystko zagłuszył szum ulicy. Kolor - jaskrawy żółto-pomarańczowy, odpryskujące

fragmenty koloru czerwonego.

 

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski

"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, pięknie wyglądał - taki iskrzący. :helo: rzeczywiście dużo coś ostatnio tych bolidów. Tylko czekać aż w "Fakcie" na pierwszej stronie napiszą ->Atak bolidów na naszą planetę. Czyżby groziła nam zagłada?<- :D

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie obserwacji tego bolidu na stronie PFN:

 

http://pfn.pkim.org/?q=pl/naode/645

 

Pozdrawiam

 

Kamil

 

Podaje prawidłowego linka:

 

Złapał go Mariusz (Marand) z Ostrowika , Jarek z Nysy i Maciek (MK) z Krakowa:

 

Warto zajrzeć :

 

http://pfn.pkim.org/?q=pl/Bolid_nad_Polska_2007_04_16_645

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje prawidłowego linka:

 

Złapał go Mariusz (Marand) z Ostrowika , Jarek z Nysy i Maciek (MK) z Krakowa:

 

Warto zajrzeć :

 

http://pfn.pkim.org/?q=pl/Bolid_nad_Polska_2007_04_16_645

 

Dałem się namówić i zajrzałem, naprawdę było warto,

jak zwykle pojawiły się jakieś dystorsje,

pod moją fotką napisano: 2007.04.16 18:33 UT PFN16 Nysa.

 

Dwa błędy:

1.Nieprawidłowy czas początku zjawiska.

2.PFN nie ma stacji PFN16 ponieważ nie współpracuje z Nysą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Nieprawidłowy czas początku zjawiska.

2.PFN nie ma stacji PFN16 ponieważ nie współpracuje z Nysą.

1. Już poprawiłem. Dziękuje za wychwycenie literówki.

2. Nysa przestała obserwować w grudniu a przez to współpracować z PFN. Skoro wznowiłeś obserwacje uznałem że dalej jesteś zainteresowany. Pod kodem PFN16 kryją się twoje współrzędne dlatego został tu zastosowany. Aby Cię zadowolić podałem również pełną nazwę twojego projektu łapania bolidów a kod wpisałem w nawiasie.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.