Skocz do zawartości

Standard "dovetail" - rozmiary gniazda


wariag

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, interesuje mnie czy wszystkie statywy mają taką samą długość gniazda szyny "dovetail"?

Mam w tej chwiki MON-1 Bressera, tam jest gniazdo ca. 6,5cm dlugości.

Jak to wygląda np. w EQ-5 czy EQ-6? Czy tam w związku z mocowaniem cięższego sprzętu gniazdo jest dłuższe?

Robię adapter dovetail do statywu Uniwersała i chciałbym nie wyjechać poza standard ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię adapter dovetail do statywu Uniwersała i chciałbym nie wyjechać poza standard ;)

 

Zastanów sie czy warto robic ten adapter (chyba ,że masz obrabiarki i zrobisz sam), bo w DO bedzie takie coś:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...473c036ec18e275

 

za całkiem sensowną cenę, biorąc pod uwagę koszt wyfrezowania trapezowego gniazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów sie czy warto robic ten adapter (chyba ,że masz obrabiarki i zrobisz sam), bo w DO bedzie takie coś:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...473c036ec18e275

 

za całkiem sensowną cenę, biorąc pod uwagę koszt wyfrezowania trapezowego gniazda.

 

Kto tu mówił o frezowaniu?

zaplanowałem ustrojstwo typu "sandwich" z 4 kawałków blachy - myślę, że "trapez" z 3-4mm blachy z zaspawanymi od czoła "trójkątami" załatwi sprawę :)

Przy tym adapterze też by był kawałek roboty - i tak, żeby go solidnie domocować do "lawety" U-statywu potrzebny jest profil z blachy.

Ale dzięki za info - może jeszcze pomyślę :)

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o długość :)

Wiem, że np. MAK 90 synty ma bardzo długi dovetail, mój Messier 90R ma w porównaniu "obrzyn" :)

Mak musi mieć długą listwę do wyważenia tubusa, a refraktor nie musi bo jest przykręcony do obejm w których wyważa się tubę. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak musi mieć długą listwę do wyważenia tubusa, a refraktor nie musi bo jest przykręcony do obejm w których wyważa się tubę.

Zgadza się, ale z tego co widziałem w Sieci niektóre "stopki" pod refraktory też bywają dość długie, lecz często na końcach wystają poza podstawę profilu jakieś główki śrub, mocowania obejm itp - mój "adapter" ma mieć jak najdłuższe "łoże" pod "dovetail" żeby rozłożyć siły na większej powierzchni, ale nie chcę też przesadzić z długością, żeby potem nie obcinać kawałka "konstrukcji" :)

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariag, te wystające łby śrub pod dovetailem to dobre zabezpieczenie przed przypadkowym "wyjechaniem" dovtaila z adaptera :o

Też tak uważam, tylko że ja chcę zrobić jak nadłuższy adapter i jednocześnie nie chcę mieć przy jakiejś zmianie sprzetu niespodzianki typu "te wystające łby śrub pod dovetailem to dobre zabezpieczenie przed celowym włożeniem dovetaila do adaptera " :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... ale także, służą do wyosiowania teleskopu względem osi RA

czasem dovetaila i osi RA nie da się inaczej ustawić równolegle

 

plate.jpg

 

co prawda, ma to właściwie znaczenie tylko w przypadku goto, ale..

 

 

a obrazek pochodzi z któregoś manuala Sky-Watchera

 

 

a wracając do pytania

w EQ5, MON-2 długość gniazda głowicy - 8 cm

w EQ6 - 10 cm

 

heh i jeszcze; standardowe dovetaile prod. np. przez SkyWatchera mają 8 i 13" długości

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wracając do pytania

w EQ5, MON-2 długość gniazda głowicy - 8 cm

w EQ6 - 10 cm

heh i jeszcze; standardowe dovetaile prod. np. przez SkyWatchera mają 8 i 13" długości

Bingo! :)

Oto jest odpowiedź na moje pytanie - teraz mogę zacząć kombinować z pracami blacharskimi. :szczerbaty:

Dziękuję wszystkim za pomoc a przedmówcy w szczególności!

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto tu mówił o frezowaniu?

zaplanowałem ustrojstwo typu "sandwich" z 4 kawałków blachy - myślę, że "trapez" z 3-4mm blachy z zaspawanymi od czoła "trójkątami" załatwi sprawę :)

Przy tym adapterze też by był kawałek roboty - i tak, żeby go solidnie domocować do "lawety" U-statywu potrzebny jest profil z blachy.

Ale dzięki za info - może jeszcze pomyślę :)

 

 

Też kiedyś myślałem nad takim dovetailem zespawanym z blachy, moim zdaniem najlepiej zrobić go w ten sposób:

Dzięki poprzeczce masz dwa trójkąty w przekroju, profil bedzie o wiele sztywniejszy na skręcanie i w sumie nie trzeba zaspawywać czół żeby trapez się nie "rozjeżdżał" pod obciążeniem.

dovetail_spawany.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... ale także, służą do wyosiowania teleskopu względem osi RA

czasem dovetaila i osi RA nie da się inaczej ustawić równolegle

 

plate.jpg

 

Jakie są średnice tych śrub ? Mam "surowy dovetail i chcę go dopasować do moich obejm i tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałem nad takim dovetailem zespawanym z blachy, moim zdaniem najlepiej zrobić go w ten sposób:

Dzięki poprzeczce masz dwa trójkąty w przekroju, profil bedzie o wiele sztywniejszy na skręcanie i w sumie nie trzeba zaspawywać czół żeby trapez się nie "rozjeżdżał" pod obciążeniem.

 

Dzięki za nowy pomysł, zobaczymy co się z tego wszystkiego "urodzi" :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widziałem w Sieci niektóre "stopki" pod refraktory też bywają dość długie, lecz często na końcach wystają poza podstawę profilu jakieś główki śrub, mocowania obejm itp -

 

Te wystające głowki srub itp - to BARDZO przydatna rzecz, gdy ustawisz tube pionowo: zapobiegaja "samoczynnemu" wysunięciu się szyny (z tubą!)z łozyska, gdy jest za słabo zablokowana....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są średnice tych śrub ? Mam "surowy dovetail i chcę go dopasować do moich obejm i tuby.

 

 

śruby obejm to typowe tzn. małe śruby statywowe czyli 1/4" 20 zwoi na cal

a śrubki regulacyjne to chyba 3/16" 24 zwoje na cal, ale chyba, bo nie mam suwmiarki, żeby zmierzyć dokładniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem niedawno oryginalny dovetail w Delcie

 

bez_tytu_u.JPG

 

śruby obejm to typowe tzn. małe śruby statywowe czyli 1/4" 20 zwoi na cal główka na klucz 10

 

a śrubki regulacyjne to M5 główka na imbus 4

 

sorry za fotkę ale Nokia nie wyostrzyła :szczerbaty:

 

Dzięki wszystkim za info. Ja też mam zamiar kupić 30 cm dovetail w DO, do moich nowych obejm do Meade 10". Ta płaska część obejm (do której przykręca się dovetail) ma szerokość 6" (ok.15,5 cm) więc chyba będę musiał zastosować 2 równoległe dovtaile i wykombinować odpowiednie sadle plate do montażu.

IMG_4330b.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.