Skocz do zawartości

Zdjęcie Domka!


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kaluzny_m

szkoda tylko, że to fotomontaż.....

Szkoda bo Dominik zawsze utrzymywał, że wszelaki montaż i manipulacja są niedozwolone (np. zadyma z Gendlerem), ale efekt faktycznie sympatyczny.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze piekne... ale czy to napewno nie jest fotomontaż? jeszcze nie widziałem takiego zdjecia saturna z ziemi BEZ stackowania. a szybkość zmian tego obrazka nie pozwala na stackowanie... :unsure:

 

p.s. o widze papatki mnie uprzedził.. :)

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda tylko, że to fotomontaż.....

 

Zdjęcie ekstra, chociaż ten sposób prezentacji nie zasługuje chyba na oddzielny topic - szczególnie z tym tytułem, nie zakładany przez autora. Jest sporo tematów, Saturn-Moon, occultation itd., gdzie mógłby się znaleźć. Gdybyś chociaż rozbudował opis techniki wykonania, to rozumiem. Sam się zastanawiam jaki wpływ na ten świetny efek ma duży zakres tonalny kamerki, a jaki obróbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie ekstra, chociaż ten sposób prezentacji nie zasługuje chyba na oddzielny topic - szczególnie z tym tytułem, nie zakładany przez autora. Jest sporo tematów, Saturn-Moon, occultation itd., gdzie mógłby się znaleźć. Gdybyś chociaż rozbudował opis techniki wykonania, to rozumiem. Sam się zastanawiam jaki wpływ na ten świetny efek ma duży zakres tonalny kamerki, a jaki obróbka.

 

 

Jak będziesz robił takie zdjęcia, to również nie będę się zastanawiał czy umieścic go jako odrębny topic czy nie :D W przypadku zdjecia Dominika specjalnie nie widziałem potrzeby zastanawiania się!

Niestety autor zdjęcia nie pisuje na forum, więc uznałem za stosowne zamieścić tę fotkę, bo powinna ineteresować miłosników astro, w szczególności astrofotografów.

 

PS1. Zdjęcie zostało docenione jako APOD, więc chyba jest warte uwagi!

PS. Nie bawcie się w politykę!

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz absolutnie rację TURze

i wielkie brawa dla domka za takie zdjęcie,

ale skoro już pojawiły się obawy, co do jego autentyczności, tym bardziej i właśnie dlatego, że domek prezentuje taki poziom, trzeba je rozwiać, ..albo potwierdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda tylko, że to fotomontaż.....

Szkoda bo Dominik zawsze utrzymywał, że wszelaki montaż i manipulacja są niedozwolone (np. zadyma z Gendlerem), ale efekt faktycznie sympatyczny.

 

Pozdrawiam !

 

Nie byłbym taki pewien, że to fotomontaż. Zdjęcie było robione kamerką LU 075 której transmisja klatek bez kompresji wynosi 60kl/s. W takim razie w przeciągu 1min można zarejestrować 3600 klatek a zakładając, że należy zgrać materiał w LRGB to w czasie 1 min wypada 900kl na kanał. Znając warsztat techniczny Dominika mogę Cię zapewnić, że twierdząc, że jest to fotomontaż możesz się grubo mylić.

Edytowane przez Jarzyna B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz autor mógłby sam się pofatygować, a takie wyręczanie to..

Poza tym tak jak wspomniałem, sucha fota, wykrzykniki, mamy padać na kolana?

Nie zrozum mnie źle, autor zna się na rzeczy, to widać, ale ta otoczka. Potem ludzie usuwają swoje foty, czy animy z forum bo się robi niezdrowa rywalizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie trudno sprawdzić, wystarczy zwiększyć nasycenie i tylko Saturn ma kolory, Księżyc pozostaje cz/b. (Kamerka której użył Domek jest cz/b.) Poza tym samo zjawisko odkrycia trwało ok. 1 minuty, więc nie zdąży się zrobić trzech kanałów koloru, bo się rozjadą po złożeniu. Moją fotkę złożyłem z zaledwie 20 klatek, czyli z 2 sek. z obawy przed rozmazaniem Ksieżyca.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

no dobrze dowód nr 1 - porównanie zdjęcia Dominika i Schedlera - w powiększeniu 300X

lewo Domink, prawo Schedler

 

 

 

Zero w tym polityki, po prostu jeżeli ktoś zarzuca innym oszustwo lub kłamstwo a sam robi podobnie, to wygląda to bardzo nieładnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz autor mógłby sam się pofatygować, a takie wyręczanie to..

Poza tym tak jak wspomniałem, sucha fota, wykrzykniki, mamy padać na kolana?

Nie zrozum mnie źle, autor zna się na rzeczy, to widać, ale ta otoczka. Potem ludzie usuwają swoje foty, czy animy z forum bo się robi niezdrowa rywalizacja.

 

Autor się nie pofatyguje, zapewniam Cię. To już historia do której nie warto wracać! Nie po to zamieszczam link, aby ktokolwiek padał na kolana :D . Warto nacieszyć oczy i ewentualnie brać przykład - jezeli uważasz oczywiście za stosowne.

 

Czy to fotomontaż czy nie fotka jest przednia. Różnica w jasności Saturna i Księżyca jest bardzo duza, więc byc może jest to i fotomontaż. Jak Dominik będzie miał ochotę, to kiedyś wyjasni.... :D

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie domowej Domka jest ta fotka i czas podany widnieje- 60sek/60sec. co rozumiem jako czasy avików osobno dla każdego z tych ciał, ale to i tak dziwaczna informacja ze względu na fakt że Księżyc jest ewidentnie czarno biały, a Saturn w kolorze. Tyle gwoli wyjaśnienia dla niewtajemniczonych, którzy myślą że takiej jakości zdjęcie da się zrobić za jednym pstryknięciem.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujecie :) wiadomo ze obiekty sie rozchodzą. mozna ORYGINALNY AVIk stakować dwa razy z aliginem na pierścien a drugi raz na kratery na księżycu. i potem jeden "grzech" maska na krawędzi księzyca i złożenie dwóch dociętych staków. Materiał ten sam. tego sie nieda inaczej zrobić (bardziej uczciwie ;) )

 

pamiętajcie że to była Lumineria czyli 10bitowa kamerka.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujecie :) wiadomo ze obiekty sie rozchodzą. mozna ORYGINALNY AVIk stakować dwa razy z aliginem na pierścien a drugi raz na kratery na księżycu. i potem jeden "grzech" maska na krawędzi księzyca i złożenie dwóch dociętych staków. Materiał ten sam. tego sie nieda inaczej zrobić (bardziej uczciwie ;) )

 

pamiętajcie że to była Lumineria czyli 10bitowa kamerka.

 

 

tylko czemu 10 bitów jest na Saturnie, a na Księżycu tylko "2"?

 

odkrycie_domka.jpg

 

tylko crop, resize i saturacja prawie na maxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko czemu 10 bitów jest na Saturnie, a na Księżycu tylko "2"?

 

odkrycie_domka.jpg

 

tylko crop, resize i saturacja prawie na maxa

 

Ale kombinujecie. Ciekawe czy każda osoba zamieszczająca zdjęcie na forum poddawana jest tak wnikliwej analizie. Przecież równie dobrze Dominik mógł zgrać kolor do Saturna już po całym zjawisku i spokojnie go podłożyć. Czy to takie dziwne aby zdjęcie było ładne? Czy nie cała astrofotografia to w zasadzie jedno wielkie oszustwo? Programy i programiki byle było ładniejsze tyle tylko. że nie każdy wie jak się za to zabrać.

Hej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ciekawe czy każda osoba zamieszczająca zdjęcie na forum poddawana jest tak wnikliwej analizie.

...

 

Bogdanie właśnie, że nie, ale nie dziw się temu, bo nie za wiele jest osób na świecie, których nieomal każde prezentowane przez nich zdjęcie, jest tak dogłębnie "analizowane". Powody naturalnie mogą być różne, ale zapewne, w większości przypadków, jest to próba podejrzenia warsztatu takich wybitnych fotografów,

zresztą i domek, robił to często, czego nieraz byłem świadkiem,

to tylko jeden ze sposobów na własną edukację i tak to tylko traktuj

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m
Ale kombinujecie. Ciekawe czy każda osoba zamieszczająca zdjęcie na forum poddawana jest tak wnikliwej analizie. Przecież równie dobrze Dominik mógł zgrać kolor do Saturna już po całym zjawisku i spokojnie go podłożyć. Czy to takie dziwne aby zdjęcie było ładne? Czy nie cała astrofotografia to w zasadzie jedno wielkie oszustwo? Programy i programiki byle było ładniejsze tyle tylko. że nie każdy wie jak się za to zabrać.

Hej,

 

 

Boguś oczywiście masz racje - mi bardziej (naprawde) chodzi o ten aspekt o którym już wspominałem - kilku osobom na forum dostało się od Domka za "oszustwa" - Czarkowi Wieruckiem, Przemkowi Rudziowi, dostało się Alkorowi i innym - z Gendlerowi była straszna zadyma i obciach na cały świat.... No i teraz pytanie gdzie są te szczytne idee i ta "czystość" w astrofotgrafii. Zmieniło się coś u Dominika czy po prostu stosuje inną moralność wobec siebie i inną wobec reszty świata ?

 

Rozumiem różne zabiegi przy obiektach deep-space, każdy to traktuje indywidualnie ale w tej fotografii można powiedzieć że efekt końcowy zawsze jest montażem większym lub mniejszym, jeżeli natomiast chodzi o tego typu zjawiska jednak obstawał bym za tym żeby nie montować (w sensie wycinania i nakładania lub selektywnej zmiany obiektów), a jeżeli tak, to żeby jasno o tym napisać. Zakrycia, zaćmienia czy inne zjawiska okresowe raczej jednak dokumentujemy niż tworzymy swoją ich wizje. To tak samo gdyby do zaćmienia Słońca dodać z innego zaćmienia korone albo "pożyczyć" kolor z zaćmienia Księżyca do fotki z poprzednich lat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.