Skocz do zawartości

Pomoc w kolimacji newtona


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

potrzebuje pomocy w kolimacji mojego telpa. Od początku było coś nie tak z kolimacją. Po przeczytaniu paru postów dotyczących kolimacji zabrałem się za kolimacje mojego. I tu niestety same problemy a przysłowie lepsze jest wrogiem dobrego w 100% się sprawdza. Jak ruszyłem to dopiero teraz jest lipa. Ustawiam wg. opisów patrząc przez wyciąg, wydaje się OK wkładam kolimator laserowy i... tragedia. Ustawiam LW i LG pod kolimator patrzę w wyciąg... i wg opisu lipa straszna. Dlatego proszę o pomoć kogoś doświadczonego z Warszawy lub okolic. Jeżeli istnieje możliwość abym mógł podjechać ze swoją tubą oraz kolimatorem i moglibyśmy od początku ustawić LW i LG - czyli przeprowadzić taką pełną kolimację będę BARDZO WDZIĘCZNY. Jak raz zobaczę jak to się robi dam radę później sam.

 

Dzięki i Pzdr

 

Jazz1972

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

potrzebuje pomocy w kolimacji mojego telpa. Od początku było coś nie tak z kolimacją. Po przeczytaniu paru postów dotyczących kolimacji zabrałem się za kolimacje mojego. I tu niestety same problemy a przysłowie lepsze jest wrogiem dobrego w 100% się sprawdza. Jak ruszyłem to dopiero teraz jest lipa. Ustawiam wg. opisów patrząc przez wyciąg, wydaje się OK wkładam kolimator laserowy i... tragedia. Ustawiam LW i LG pod kolimator patrzę w wyciąg... i wg opisu lipa straszna. Dlatego proszę o pomoć kogoś doświadczonego z Warszawy lub okolic. Jeżeli istnieje możliwość abym mógł podjechać ze swoją tubą oraz kolimatorem i moglibyśmy od początku ustawić LW i LG - czyli przeprowadzić taką pełną kolimację będę BARDZO WDZIĘCZNY. Jak raz zobaczę jak to się robi dam radę później sam.

 

Dzięki i Pzdr

 

Jazz1972

 

Próbowałeś metodą Hamala??

 

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super filmik Hans. Mam tylko pytanie, czemu w kolimacji laserem, po nastawieniu dobrze lusterka wtórnego, facet wziął się za główne. Do tej pory zawsze robiłem tak, że jak po kręceniu LW laserowa kropa była w środku to LG w ogóle nie ruszałem.... (???) Zresztą mój kolimator laserowy nie ma takiej bajeranckiej opcji że można z boku na niego patrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super filmik Hans. Mam tylko pytanie, czemu w kolimacji laserem, po nastawieniu dobrze lusterka wtórnego, facet wziął się za główne. (...)

 

Bo tak się właśnie to robi. :) Najpierw kolimujesz LW. Jak tu jest już wszystko OK. Masz dopiero szanse zabrać się z sensem za LG. Inaczej przekosisz tylko oba lustra do jednej linii, ale nie bedzie ona miała nic wspólnego z osią fokusera.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropka lasera musi być nie tylko na środku LG ale i na środku klomatora po odbiciu się na LW. No kurcze trochę to ciężko wytłumaczyć na sucho. Jesteś z Wawy, odezwij się na PW, umówimy się na jakieś obserwacje i przy okazji pokolimuje się co trzeba. Po 5 minutach praktyki będziesz wiedział więcej niż po przeczytaniu 5 stron teorii. Z tym, że u mnie ciężko z czasodostępem. W Polandii tylko bywam, cały mój sprzęt u ludzi, nawet kolimator chyba wywędrował. Niemniej jak masz telep i laserek, to możemy walczyć. Po szczeg. zapraszam na pw.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.