Skocz do zawartości

kilka pytań odnośnie bino-newtona


tater

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od dłuższego czasu noszę się z zamiarem kupna synty 8", jednak po przeczytaniu kolejnego posta o budowie dużego bino i wrażeniach z obuocznych obserwacji zastanawiam się, czy może nie lepiej sklecić własnoręcznie jakąś lornetę :rolleyes: .

W związku z powyższym mam kilka pytań:

1. Czy lustro od synty się nadaje (powtarzalność ogniskowych, dokładność wykonania itp.), np. takie?:150/750 - DO.

2. To samo pytanie odnośnie lustra wtórnego: lustro wtórne synta

3. Czy taka kątówka ma wystarczającą sprawność, żeby ją zastosować do budowy bino? -->kątówka synta 2"

4. Czy jestem w stanie zamknąć się w ok. 20 kg wagi całkowitej takiego podwójnego newtona (konstrukcja drewno/sklejka)?

 

Na razie tyle, jak coś mi się jeszcze nasunie na myśl, to dopiszę. Pozdrawiam

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tej kontowki to mozesz wyjasnic co chcesz z nia zrobic, bo jakos sobie nie wyobrazam zastosowania dla niej.

miały by tak skierować obraz z teleskopów, żebym nie musiał robić zeza rozbieżnego o 90* na zewnątrz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie robi za pomoca dodatkowej pary lusterek, gdybys zastosowal katowki to przy usatwianiu ostrosci zmienialby ci sie rozstaw oczu a tego pewnie nie potrafisz zrobic :rolleyes:

pozdrawiam

 

ps. budowales juz jakis teleskop?

lepiej najpierw zbudowac zwykly to wtedy bedziesz mial jako takie pojecie o trudnosci tego zadania.

Ja bym sie raczej na dzien dzisiejszy zrobienia bino nie podjal.

Za duzo problemow.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jesli chodzi o dokładność wykonania LG jak i LW w Syntach to nie wiem czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć na to putanie..

Jesli chodzi o lusterka wtórne ze synty to one raczej sie na nic nie przydadzą gdzyż są za małe Bo w bino LW musi sie znajdować bliżej LG gdyż ognisko lustra musi sie znajdować dalej poza tubusen niż w oryginalnej Syncie rzecz jasna.

 

Już nieraz był poruszany temat Synta-Bino Tak wiec życzę powodzenia w budowie.

 

Jest tu kilku Bino-Newtonowców tak więc Pytaj A bedziemy się starać Ci pomóc...

 

 

Edit:

 

Looknij tutaj To jest link o moim Bino i tam jet kilka bardzo tresciwych topików na temat budowy i zasady działania tego typu sprzetu...

Edytowane przez BODI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie robi za pomoca dodatkowej pary lusterek, gdybys zastosowal katowki to przy usatwianiu ostrosci zmienialby ci sie rozstaw oczu a tego pewnie nie potrafisz zrobic :rolleyes:

Wyciągami bym regulował rozstaw okularów, a ostrość to np. suwając lustrami.

 

ps. budowales juz jakis teleskop?

lepiej najpierw zbudowac zwykly to wtedy bedziesz mial jako takie pojecie o trudnosci tego zadania.

Nie miałem jeszcze okazji, ale mimo wszystko zdaję sobie sprawę z trudności i chciałbym się tego podjąć.

W ostateczności, jakbym (odpukać) nie podołał, to będę miał 2 "mono-newtony" :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nieraz był poruszany temat Synta-Bino Tak wiec życzę powodzenia w budowie.

 

Jest tu kilku Bino-Newtonowców tak więc Pytaj A bedziemy się starać Ci pomóc...

 

Właśnie dzięki tym tematom opętała mnie żądza posiadania takiego cacka na własność :icon_twisted: . Twój projekt przypieczętował to wszystko ;).

Co do pomocy, to właśnie na to liczę z Waszej strony :notworthy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można użyć tych lusterek wtórnych: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...02f56180e8c1c46, ale lustra główne 6" trzeba dać zrobić z ogniskową 900 - 1000 mm - ok. 1:6. Do tego można kupić wyciągi z DO po 99 zł sztuka. Przesuwanie lustra głównego to ciekawe rozwiązanie ale trudne do realizacji. W temacie, który podał Bodi wypowiada się Staszek Papis, który wykonał bino 150 mm. Warto z nim nawiązać kontakt i pójść tą samą drogą, bo to działa. Bino 150 mm to już fajny sprzęt i niezbyt trudny do zrobienia.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jestes naprawde zdecydowany to do dziela.

Czeka cie swietna zabawa, ale tez ciezka praca.

A nie lepiej od razu lustra 20 cm?

Wolę pozostać przy 15 cm, ze względu na koszty, trudność wykonania i mobilność.

 

Można użyć tych lusterek wtórnych: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...02f56180e8c1c46, ale lustra główne 6" trzeba dać zrobić z ogniskową 900 - 1000 mm - ok. 1:6

A nie da się go zostawić z f/5 ?

Lusterka wtórne dobrał bym właściwe - o tamte pytałem, bo nie było podanych wymiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał mieć 1:5 to musiałbyś zastosować większe lusterka płaskie niż do Synty 200 mm a to jest bez sensu. Zakryje za dużo lustra główne. Nie pamiętam już czy Staszek nie ma lusterek z Synty 200 mm. Lustra ma robione na zamówienie ok. 1:6 - to jest najlepszy dobór. Mogę Ci dać namiary na wykonawcę.

Lustra będą miały lambda 16 i identyczną ogniskową. Jak Cię to interesuje to napisz prywatnie. Nie jest drożej jak do Synty, może nieco, ale masz gwarancję jednakowych ogniskowych. Poza tym lustra 1:5 się nie nadają.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę pozostać przy 15 cm, ze względu na koszty, trudność wykonania i mobilność.

A nie da się go zostawić z f/5 ?

Lusterka wtórne dobrał bym właściwe - o tamte pytałem, bo nie było podanych wymiarów.

 

Witam

Najbardziej optymalna swiatłosiła dla bino to 1:6 lub 1:7.

F 1:5 to duże trudności techniczne ,wymagana duża dokładność wyciągów oraz dobrych okularów a co za tym idzie duże koszty.

Lustra główne -rożnica w długości ogniskowych nie powinna być większa niż kilka mm.

W moim ;duecie różnica w dł ogn. wynosi 1 mm.

LW pasują od Skav-Watchera 200/100

Nie śpiesz się ,najpierw wszystko dobrze przemyśl ,czytaj i pytaj,a potem do dzieła-warto .

0639078a28184a2bm.jpg

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje bino ma optykę 230/1450, co daje światłosiłę 6,3. Lusterka wtórne mają 64 mm licząc po krótszej

osi. Nie jest łatwo i tanio o duże, dobre lusterka płaskie. Łatwiej jest dobrać lustra główne do lusterek płaskich jak się ma dobrego wykonawcę. Jednak jak się uprzesz robić bino 1:5 z luster Synty to my Ci w tym nie możemy przeszkodzić.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się uprzesz robić bino 1:5 z luster Synty to my Ci w tym nie możemy przeszkodzić

Upierać się nie mam zamiaru ;) - wolę posłuchać rad doświadczonych ATMowców niż potem żałować...

 

Na priva wysłałem zapytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio przeprowadzałem kalkulacje kosztów części i akcesoriów mojego, na razie abstrakcyjnego binonewtona 150 x 1000(około). W związku z tym zastanawiam się nad wyborem okularów do niego.

Nie dysponuję niestety dużą ilością gotówki, więc na razie nie mają być to okulary z górnej półki - chodzi mi o to, by uzyskać dość duże pole i zadowalającą jakość obrazu.

Myślałem nad czymś takim: Sky Watcher UW 16 mm

Niestety nie znalazłem wielu informacji na jego temat, ale z tego, co czytałem choćby tu na forum, to jest dobry jak na tą cenę.

Przeglądając sklep on-line William Optics trafiłem z kolei na coś takiego: WO parka WA 20 mm i tak sobie pomyślałem, że może taniej by było nawet kupić je z USA?

Co myślicie o nich? Bo mi się wydaje, że to te same, które WO dodaje do swojej nasadki bino.

Nie mam doświadczenia w kupowaniu czegoś z tak daleka, ale wiem, że przynajmniej kilka osób z tego forum takich zakupów dokonało i może naświetlicie mi sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych okularach SW wiele jeszcze nie powiedziano bo w zasadzie jest to nowosc.

Jednak na sama mysl jakimi wadami optycznymi wali po oczach 80-stopniowy okular za 200 zl to az mnie glowa zaczyna bolec.

Za stoparedziesiat zl kupisz 15mm SW o polu widzenia 66 stopni i to jest dobry okularek

 

TUTAJ

 

Jednak jak one sie sprawuja w bino to nie mam pojecia, na jednym oczku nie widac problemow z osiowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych okularach SW wiele jeszcze nie powiedziano bo w zasadzie jest to nowosc.

Jednak na sama mysl jakimi wadami optycznymi wali po oczach 80-stopniowy okular za 200 zl to az mnie glowa zaczyna bolec.

Za stoparedziesiat zl kupisz 15mm SW o polu widzenia 66 stopni i to jest dobry okularek

 

TUTAJ

 

Jednak jak one sie sprawuja w bino to nie mam pojecia, na jednym oczku nie widac problemow z osiowaniem.

 

To jest faktycznie lepsza opcja, zastanowię się nad tym. A może ktoś ma jeszcze jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.