Skocz do zawartości

Philips SPC 900NC


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

W połowie lipca mam zamiar kupić Philips SPC 900NC

 

I teraz tak. Mam 6" Dobsona. Chciałbym pofocić Saturna Księżyc i Słońce(oczywiście przez filtr). Wszystkie te obiekty są widoczne z mojego balkonu. Do pokoju, gdzie jest komp mam 3-4metry. Kamerkę trzeba wsadzić do wyciągu. Ale... Słyszałem, że jak jest za długi kabel USB to są błędy transmisji. I tu mam problem, bo laptopa nie mam. I wogóle co trzeba jeszcze zrobić z kamerką, jakie oprogramowanie najlepiej zainstalować itp. ? Hans objaśnił mi troszkę w skrócie jeśli chodzi o kamerki, ale jestem zielony w ASTROFOTO i mało co zrozumiałem. A chciałem od czegoś zacząć. Wogóle czy przy foceniu Saturna trzeba robić kilkadziesiąt klatek i je potem stackować, "odszumiać" itp. ? Bo nie wiem, jak wygląda pojedyncza, surowa klatka. Sama kamerka to... jak to właściwie jest? Czy to się nagrywa, czy włącza opcję robienia zdjęć?

 

Sorki za "ZIELEŃSTWO", no ale naprawdę coś ostatnio zainteresowałem się astrofoto i się pytam :).

 

PS. Czy to zajęcie nie będzie dla mnie za trudne? :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam... pytań kilka. Otóż w połowie lipca mam zamiar zakupić w/w kamerkę. I tak. wiem, że trzeba ją wsadzić do wyciągu teleskopu. Ale nic nie trzeba robić(tzn. rozbierać itp.)? Podłączanie USB to u mnie lekki kłopot bo laptopa nie mam, a Saturn, Księżyc i Słońce są widoczne u mnie z balkonu, z kolei kompa mam 4 metry od balkonu. I podobno kabel USB nie może być za długi bo są kłopoty z danymi. Głównie też mi chodzi o programy, bo nigdy nie widziałem surowej klatki. Obrabianie, Stackowanie, co jeszcze? Hans objaśnił mi w skrócie z tymi kamerkami, ale ja mało z tego zrozumiałem bo jestem zielony. A chciałbym od czegoś zacząć, zwłaszcza, że astro-foto mnie interesuje ostatnimi czasy i chcę zacząć się kierować jakoś w tą stronę. Dopóki nie będę miał monta EQ3-2, dopóty nie będę jej przerabiał, bo po co?

 

PS. Czy to zajęcie nie będzie dla mnie zbyt trudne?

PPS. Wiem, że to nie łatwe zajęcie, ale jestem ambitny ;)

 

Pozdrawiam, Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połowie lipca mam zamiar kupić Philips SPC 900NC

 

I teraz tak. Mam 6" Dobsona. Chciałbym pofocić Saturna Księżyc i Słońce(oczywiście przez filtr). Wszystkie te obiekty są widoczne z mojego balkonu. Do pokoju, gdzie jest komp mam 3-4metry. Kamerkę trzeba wsadzić do wyciągu. Ale... Słyszałem, że jak jest za długi kabel USB to są błędy transmisji. I tu mam problem, bo laptopa nie mam. I wogóle co trzeba jeszcze zrobić z kamerką, jakie oprogramowanie najlepiej zainstalować itp. ? Hans objaśnił mi troszkę w skrócie jeśli chodzi o kamerki, ale jestem zielony w ASTROFOTO i mało co zrozumiałem. A chciałem od czegoś zacząć. Wogóle czy przy foceniu Saturna trzeba robić kilkadziesiąt klatek i je potem stackować, "odszumiać" itp. ? Bo nie wiem, jak wygląda pojedyncza, surowa klatka. Sama kamerka to... jak to właściwie jest? Czy to się nagrywa, czy włącza opcję robienia zdjęć?

 

Sorki za "ZIELEŃSTWO", no ale naprawdę coś ostatnio zainteresowałem się astrofoto i się pytam :).

 

PS. Czy to zajęcie nie będzie dla mnie za trudne? :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

 

Przewód tej kamerki ma lekko ponad 2m więc będziesz musiał przesunąć komputer lub zastosować jakiś przedłużacz. Przy foceniu planet, ustawiasz w odpowiednim sofcie, np. K3ccdtools parametry typu ilość klatek na sekunde. (Im mniejsza ta wartość tym lepszej jakości będą pojedyńcze klatki ale będziemy mieć też mniej materiału, ja zazwyczaj używam 10 fps lub 15 fps powyżej widać już kompresje.) gain, szybkość migawki (Shutter Speed) oraz takie parametry jak balans bieli, kontrast, gamma itp.

 

4eb00591bbb7fd5a.jpg

Następnie ustawiasz czas nagrywania zapuszczasz i czekasz :) Kiedy masz już filmik ładujesz go do programu stakującego np. Registax i stackujesz aby pozbyć się szumu i wyodrębnić więcej szczegółów obiektu przykładowa surowa klatka wygląda tak:

saturn0010ym3.jpg

Na końcu możesz jeszcze podostrzyć nieco fotkę, zmienić kontrast, taki drobny retusz aby nasze zdjęcie nabrało wyrazu. To tak pokrótce na temat samego programu Regixstax można by książkę napisać. Na necie można znaleźć parę dobrych tutoriali. można jeszcze podciągnąć wynikowe zdjęcie w jakimś programie graficznym.

Zachęcam do samodzielnych prób webcamem, to naprawdę wkręcająca zabawa a przy foceniu takich obiektów jak planety czy słońce nie wymaga dużych środków pieniężnych czy też ingerencji w kamerkę. Wystarczą tylko chęci i dobra pogoda. :)

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko taka mała uwaga. Przy ogniskowej tego twojego teleskopu to Saturn nie będzie wyglądał jak na fotce powyżej. Będzie mniejszy, znaaaaacznie mniejszy. O taki:

 

saturator.jpg

 

Aby miało to jakiś sens musisz zwiększyć ogniskową. Np. ładujac soczewkę barlowa do wyciągu przed kamerkę. Po zrobieniu tego tak aby złapać matrycą ognisko, będzie już pół sukcesu. Teraz musisz jeszcze jakoś uciągnąć ten kawał ogniskowej za swoim celem. np. za Saturnem. Tu jest drugi problem, bo na dobsie pez platformy, będziesz musiał to robic ręcznie, a przy mikrym polu kamerek niternetowych nie będzie to łatwe, choć nie niemożliwe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.