Skocz do zawartości

No i kupiłem SW Synta Mak 102 + AZ-3


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo mało brakowało abym dzisiaj zamiast Maka 102 miał Maka 127, ale akurat nigdzie ich nie było. Dałem sobie potem dobę na przemyślenia i uznałem, że jednak Mak 127 to będzie trochę za dużo na AZ-3, szczególnie jak zamontuję do niego bino + jakieś dwa lantany. Mak 102 będzie w sam raz, tym bardziej, że okazji do obserwowania DS'ów będę miał może dwie lub trzy rocznie, a wtedy będę pod naprawdę czarnym niebem.

Wczoraj zamówiłem w DO zestaw SW Mak 102 + montaż ze statywem AZ-3 i plossla Vixena 32mm.

Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne.

Mak: porządnie wykonany na pierwszy rzut oka. Zapakowany chyba w 4 pudła kartonowe i do tego całkiem fajna torba.

Okulary z zestawu: no cóż, są, działają i coś tam widać. Więcej będę wiedział po jakichś obserwacjach nocnych. Na początek muszą wystaczyć, ale przy tanim plosslu nie prezentują się zbyt dobrze, chociaż przynajmniej wykonane są z metalu i szkła.

AZ-3: nie spodziewałem się, że to jest taki solidny kawał metalu, szczególnie, że kosztuje tylko 358 zł z montażem 1/4". Jedna tylko sprawa nie daje mi spokoju? Czy da się jakoś łatwo w terenie regulować opory poruszania głowicą góra-dół? Lewo-prawo nie ma problemu, wystarczy odkręcić gałkę i głowica chodzi lekko. Opory góra-dół są regulowane chyba taką duża śrubą, co nie jest specjalnie poręczne. Mikroruchy w pionie działają z pewnym opóźnieniem w jedną stronę. Trzeba chwilę kręcić po ustawieniu teleskopu zanim załapią. Potem już działają bez problemu. W poziomie od razu jest tak jak powinno.

Fajna sprawa z tym szukaczem StarPointer. Całkiem przyjemnie się tym celuje w przypadku ziemskich obserwacji.

Teraz przyjdzie czas na trochę balkonowych obserwacji i może jakiś wypad za miasto jak żona wróci ze wsi z autem. Potem mam zamiar kupić do niego nasadkę bino WO + barlow 2x, co powinno wystarczyć do obserwacji planet. W jeszcze dalszej przyszłości może jakieś dwa lantany LV 7mm do tego bino. Dobrze kombinuję?

Jak rozumiem ten Mak ma już wbudowany T-ring i wystarczy dokupić pierścień z mocowaniem do Minolty w moim wypadku? Wtedy można by użyć tego Maka jako długi teleobiektyw.

Tyle na gorąco po rozpakowaniu pudeł w pracy.

Wielkie dzięki wszystkim za rady :)

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to za swoje kupiłem, ale żonka na razie o tym nie wie ;)

W zeszłym tygodniu kupiłem monitor, na który się chwilowo spłukałem i teleskop poleciał na kartę. Teraz to trzeba rozłożyć na raty i pewnie przed urlopem to jeszcze spłacę. Jedno jest pewne: jak żona zobaczy rozmiar tuby to nie będzie marudziła, że nie ma gdzie tego trzymać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do minolty - kup zwyklacza na M42 i po zawodach wszytko ładnie pasuje

tylko że jesli jest to przelotka T1 to obudowa ampy błyskowej pod koniec wkręcania na tubę zawadza o pokrętło od ostrości MAKa

mam T1 i T2 i przy tym drugim nie ma już problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie mam pierścienie pośrednie M42 więc odległość nie jest takim problemem, a M42 może być rzeczywiście bardziej uniwersalne, gdybym kiedyś chciał podpiąć jakiegoś analoga czy coś innego. Zawsze i tak adapter M42 jest obowiązkowym zakupem do aparatu ;)

 

Przy okazji już się dowiedziałem, że nie ma prostej regulacji oporów obracania góra-dół w tym statywie. Trzeba będzie poszukać jakiegoś motylka na tę śrubę i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się przyglądałem T-ringowi i jakoś mi się gwint znajomy wydawał. Przymierzyłem adapter M42 i pasuje idealnie :)

Korzystając z chilowej przerwy w chmurach próbowałem coś tam pooglądać, ale wszystko pływało, mimo wychłodzenia teleskopu. Seeing tragiczny. Na Jowiszu ledwo widać czasem dwa pasy, Saturn to już kompletna tragedia. Maksymalne sensowne powiększenie to 40x. Księżyc bardzo nisko nad dachami, ale spróbowałem go sfotografować. Oto wynik:

ksiezyc_20070628.jpg

Ciekawe jak będzie za parę miesięcy kiedy Księżyc będzie wysoko? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kiedyś pewnie będę miał coś dużego jak będę tego potrzebował. Na razie to jest całkiem fajne, a kiedyś jak będę miał jakieś wolne miejsce to sobie kupię jakiegoś LB 10" czy coś podobnego ;)

Na razie doszedłem do wniosku, że warunki w mieście są na tyle marne, że przy planetach i Księżycu nie osiągnę nic więcej większą aperturą, a poza miastem jestem rzadko w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z chilowej przerwy w chmurach próbowałem coś tam pooglądać, ale wszystko pływało, mimo wychłodzenia teleskopu. Seeing tragiczny. Na Jowiszu ledwo widać czasem dwa pasy, Saturn to już kompletna tragedia. Maksymalne sensowne powiększenie to 40x.

 

Ciekawe jak będzie za parę miesięcy kiedy Księżyc będzie wysoko? ;)

 

Chciałoby się napisać: "a nie mówiłem?".

 

I trzeba było się spieszyć? Planet i tak nie będzie, Księżyc w pierwszej kwadrze będzie coraz niżej.

Należało spokojnie poczekać na 127mm. Nic byś nie stracił :)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie widzę 127 na tym statywie z podpiętym bino z dwoma cięższymi okularami i kątówką. Teraz jak zapnę aparat to mogę zapomnieć o mikroruchach w pionie jak celuję wyżej, a aparat pewnie waży mniej więcej tyle co bino i dwa okulary. 127 to jest prawie dwa razy cięższa tuba. Do tego to już potrzeba jakiegoś paralaktyka, a te są ciężkie, szczególnie jak się mieszka na 3 piętrze.

Cały czas zakładam, że sobie kupię nasadkę bino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dorabiam ideologi, po prostu jak zapiąłem aparat to musiałem na tyle przykręcić śrubę w montażu, że mikroruchy już nie wyrabiały. Z cięższym sprzętem na pewno nie będzie lepiej.

Z drugiej strony ja tego nie kupowałem do fotografowania więc mi to nie przeszkadza, ale bino waży pewnie niewiele mniej od aparatu i to mnie trochę martwi.

Chociaż przy większej tubie dodatkowy ciężar rozłoży się równomiernie i może nie będzie dużej różnicy. Generalnie jestem trochę zawiedziony tym, jak w AZ-3 rozwiązane jest ustawianie głowicy w pionie. Trzeba będzie nad tym trochę popracować, żeby to było w pełni używalne. W poziomie chodzi elegancko i łatwo się zmienia położenie.

Z drugiej strony jestem zaskoczony stabilnością całego AZ-3, szczególnie w porównaniu do mojego starego statywu foto za 200 zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odgrzebie stary temat, gdyż jestem na etapie kupna czegos niewielkiego, tylko i wylacznie do visuala, no i mobilnego. Jak sie autorowi tego wątku sprawuje ten az3, zwlaszcza chodzi mi o oś gora dół ( czy za kazdym razem trzeba brac klucz odkrecac srubę, ustawic, a potem ją dociągnąć znowu kluczem ? - a jak niedociagnie porzadnie to przewaza itp) no i jak ocenia możliwość powieszenia na tym okolo 5kg (jeszcze raz powtarzam ze tylko do wizuala i to z malym powiekszeniem (20x) i duuuuuuzym polem).

 

Jeszcze jedno pytanie, jak sobie montaz radzi z balansowaniem ciezaru teleskopu ( nie ma przeciwwagi) bo na stronach zachodnich czytalem ze ludzie dorabiaja przeciwwagi do tego montazu

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ-3 nie jest zły. Śrubę trzeba dokręć tak naprawdę tylko raz dla danego obciążenia. Warto sobie dorobić ramię to kręcenia głowicą bo w oryginale trzeba ciągnąć za teleskop co nie jest dobrym pomysłem. Jedyne problem mogą być przy obserwacjach w okolicy zenitu bo wtedy rośnie moment obrotowy i trzeba czasem dokręcić śrubę. Jakby dodać przeciwwagę to byłoby pewnie sporo lepiej.

Ja jak będę miał trochę więcej czasu to prawdopodobnie będę kombinował nad wykonaniem czegoś w rodzaju głowicy Giro, bo to jednak jest nieco wygodniejsze.

Sam statyw z AZ-3 jest dość stabilny i do wizuala może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maleństwo to nie jest, ale chyba ma mniej niż metr po złożeniu. Waga nie jest duża, chociaż 2kg też nie waży. W porównaniu do mojego lekkiego statuwu foto za 200zł to jednak jest bydle ;) Latem nawet wykonałem bardzo szybki, kilkukilometrowy marsz z dworca kolejowego na autobusowy w Lublinie mając w jednej ręce AZ-3 a w drugiej torbę z Makiem102 + lornetka + bino i okulary (o plecaku ze sprzętem foto nie wspomnę).

Jakoś się dało pokonać trasę bez zadyszki. W góry bym tego nie targał, ale przenosić się to bez problemu da, nawet na nieco większych dystansach. No i pewnie ma niezłe właściwości zaczepno-obronne ;)

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

tak sobie przeglądam co ludzie piszą o AZ3 i sposobach radzenia sobie z nierównowagą...

czy to dobry sposób? - przyczepić teleskop troche wysunięty do przodu, tak żeby równowaga neutralna była dla ~45 stopni (zamiast 0 stopni), wtedy dla większości pozycji powinna być "prawie równowaga" i powinno się chyba utrzymać bez dodatkowego blokowania i ruszania śruby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaaha...

(jakby komuś sie nie chciało szukać to ten wątek jest tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19388 - fajna konstrukcja, a dual head zwala z nóg :szczerbaty: )

 

no ale faktycznie, mój sposób nie zmienia niczego w przypadku pozycji prawie pionowych, a tylko w tych posrednich. sprawdze potem na ile teoria się zgadza z praktyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nogi statywu nie są wysunięte na pełną długość to przy małym wietrze nie ma problemu. Przy dużym wietrze całość się trzęsie, ale to wynika z lekkiego statywu.

 

Przy największych powerach (200x) też nie problemu z mniejszym wiatrem ?

 

Sztywność AZ3 jest podobna jak EQ3 ?

 

I odpowiednio AZ1=EQ1 AZ2=EQ2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.