Skocz do zawartości

Witam i od razu pytam :)


Shaft

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od dłuższego czasu śledzę wątki na tym forum. W zeszłym roku pokusiłem się o rozpoczęcie obserwacji astronomicznych. Zachęcił mnie do tego Thrasher, za co bardzo mu dziękuję. :notworthy:

Pod koniec zeszłego roku zakupiłem lornetkę w DO- Taiga 10X50, chwile później statyw do tejże lornetki.

Od tygodnia jestem posiadaczem Sky-Watchera 130/900. W związku z czym kieruje do Was moje zapytanie.

Chciałbym zakupić sobie jakiś lepszy okular, niż te "kitowe"- 10mm i 25mm.

Niestety mój budżet jest dość skromny i wynosi jedyne 100 PLN :(

Zastanawiałem się nad trzema okularkami:

1. Okular Vixen Plossl 6 mm

2. Okular Celestron E-Lux 6 mm

3. Okular Celestron Omni 6 mm

Dodam, iż zależy mi głównie na Księżycu i planetach (o ile to możliwe w tym przedziale cenowym).

Z Waszych wypowiedzi na forum, z tego co wyszukałem, to nie polecacie okularów 4mm, więc ta opcja odpada.

Czy na początek warto wydać pieniądze na 6mm (ew. 8mm) okular czy też dokupić lepszego Barlowa 2X, np. Vixena za 100 PLN i "jechać" na okularach z kompletu?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc. Z linku podanego przez Hansa wynika, że nie warto jak na razie cokolwiek kupować. Zaoszczędzę na coś lepszego :szczerbaty:

Jeszcze jedno. To na co w takim razie pozbierać? Chodzi o planetki, biorąc pod uwagę mój sprzęcik.

Edytowane przez Shaft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6mm plossl jest używalny. Jednak odradzam, ze względu na seeing. Będziesz go używał 5-8 razy w roku.

Każdy Barlow jest lepszy od tego w zestawie. Ja używam Vixena 2x , takiego za 100zł z DO. Daje dobre obrazy, ale na twoim miejscu odłożyłbym zakupy na później i na razie trenuj z tym co masz. Ten 25mm okular jest całkiem dobry!

 

Dobrej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Tą 25-ką pięknie się obserwuje. Nawet w dzień testowałem sobie ostrość i odwzorowanie barw. Jak na moje potrzeby to ładne obrazu mi pokazuje. Jestem zadowolony. Pole również dość szerokie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kitowe okularki to są kelnreki aczkolwiek 25 jest naprawde całkiem niezly a i 10 np na księrzycu spisze sie dobrze niestety najgorszy jest barlow beznadziejny złapanie ostrości nim graniczy z cudem pasowało by go wymienić jeśli interesują cie planetki ale nie ma się co spieszyc bo saturn i venus coraz gorzej jowisz też nic specjalnego a i będzie coraz gorszy jedynie mars się poprawia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Barlowa to zgadzam się w 100 %. Jest bardzo kiepski. Ciężko z nim cokolwiek wyostrzyć. Jednak Saturn nawet nawet wyglądał. Kiedyś będzie Barlow APO :)

Teraz to myślę nad Syntą UWA 6mm, ale o tym w innym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.