Skocz do zawartości
ryba

Jak samemu wykonać kopułę obserwatorium

Rekomendowane odpowiedzi

Drugie podejście

Budując kopułę od samego początku założyłem że pierwszy wyrób będzie ćwiczebny na którym będę wprowadzał poprawki i poprawiał błędy.

Mam nadzieję że jest to już ostateczne rozwiązanie.

Największe zmiany dotyczą luku obserwacyjnego, który postanowiłem zwiększyć z 65 na 80cm.

W tym celu musiałem przerobić formę. Wyciąć stary luk i dorobić nowy.

Pracę rozpocząłem od zbudowania kopyta nowego luku na który nałożyłem

kopułę i razem wy laminowałem

Gotowe kopyto do laminowania

post-2632-003326300 1281179792_thumb.jpg post-2632-053529100 1281179850_thumb.jpg

Pomalowane farbą żelkotową

post-2632-053594600 1281179878_thumb.jpg post-2632-016885500 1281179903_thumb.jpg

Ja w trakcie laminowania

post-2632-075226900 1281180990_thumb.jpg

Przerobiona forma kopuły

post-2632-075140000 1281179930_thumb.jpg

Zmieniając luk musiałem zrobić nową klapę i suw klapę. Do ich zrobienia wykorzystałem kopyto luku.

Pomalowana suw klapa

post-2632-019170100 1281179957_thumb.jpg

Pierwsza warstwa laminatu

post-2632-063971600 1281179993_thumb.jpg post-2632-024254700 1281180019_thumb.jpg

Gotowe

post-2632-013122900 1281180077_thumb.jpg

Na obecną chwilę jestem w trakcie przygotowywania formy kopuły, klapy i suw klapy do laminowania.

Jeśli nic nie stanie mi na przeszkodzie to jutro będę mógł rozpocząć laminowanie.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no szczęka mi opadła :szczerbaty:

Kiedy ruszasz z produkcją seryjną :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sobotę formy zostały doszlifowane i pokryte woskami umożliwiającymi

rozwarstwienie laminatu.

post-2632-006637100 1281424553_thumb.jpg post-2632-072198200 1281424574_thumb.jpg

Pomalowane farbą żelkotową

post-2632-089369400 1281424657_thumb.jpg post-2632-000468900 1281424695_thumb.jpg

Wczoraj po powrocie z pracy położyłem pierwszą warstwę laminatu

post-2632-037481400 1281424750_thumb.jpg post-2632-059906100 1281424724_thumb.jpg

Dzisiaj zamierzam laminować dodatkowe usztywnienie. Jeśli pozwoli czas

rozformować klapę i suw klapę.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj z samego rana rozpocząłem rozdzielanie kopuły od formy.

Na moje szczęści wszystko poszło sprawnie. Czasami po takich przeróbkach w trakcie

rozformowywania dochodzi do uszkodzenia formy i wyrobu.

post-2632-089549600 1281513548_thumb.jpg post-2632-014235300 1281513594_thumb.jpg

Do zrobienia została mi jeszcze prowadnica jezdna i jej osłona, w którą

będą w laminowane magnesy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piękna Robota !Jestem pod wrażeniem! Czy przeciętny śmiertelnik jest w stanie wykonać coś takiego nie mając doswiadczenia w laminowaniu ? Czy możesz zdradzić jakich materiałów używałeś ? Mówiłeś o " jakimś " wosku do rozdzielenia, żelkocie (?)Ile żywicy(i jakiej) i maty( jakiej) na taką kopułę potrzeba?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnie dni poświęciłem na docinanie elementów. Jest to najbardziej niewdzięczna

praca przy laminatach. Praca w masce i kombinezonie przeciw pyłowym w temperaturze

35 stopni przypomina pobyt w saunie.

Po docięciu rozpocząłem wstępne skręcanie kopuły

Podstawa

post-2632-004410100 1282033639_thumb.jpg

Podstawa wraz z kopułą przygotowane do wklejenia prowadnicy

post-2632-078805500 1282033683_thumb.jpg

Obie zostały wypoziomowane względem okna obserwacyjnego

i przyszłej prowadnicy jezdnej. Kopuła została nasunięta na podstawę

dzięki temu po wklejeniu prowadnicy do kopuły zachowa kształt koła.

Wczoraj wkleiłem prowadnicę i tym samym zakończyłem wszystkie prace

Związane z laminowaniem.

Została jeszcze klapa i suw klapa, którą zacznę montować jeszcze dzisiaj.

Jeśli miałbym kogoś zachęcać do samodzielnego wykonania takiej kopuły

w warunkach domowych to największy nacisk kładł bym nie na

umiejętności i wiedzę , a pomieszczenie gdzie będzie ona robiona.

Przy produkcji laminatów najważniejszą rolę odgrywa temperatura, która

powinna być stała 20-22 stopnie i wilgotność powietrza nie przekraczająca

80%. Przy dużych wahaniach jest trudno dobrać odpowiednie proporcje

utwardzacza w stosunku do żywicy od 0,5%do2,5%. Im mniejsze doświadczenie

tym mniej utwardzacza i dłuższy czas wiązania żywicy.

Stała temperatura zapewnia nam powtarzalność i łatwiejsze

dostosowanie pracy do naszych umiejętności.

Jeśli chodzi o ilość maty i żywicy przyjmuje się proporcję 1kg maty do 2-2,5kg żywicy

Co do materiałów są to identyczne jakich używa się do produkcji łodzi.

Moja kopuła zrobiona jest z dwóch warstw maty szklanej o gramaturze 450

plus dodatkowe usztywnienia w zależności od potrzeb.

Całość będzie ważyła w granicach 120kg.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po dwóch tygodniach pracy jestem już prawie na finiszu. Zostało mi jeszcze przetarcie i dopolerowanie kopuły, a przed postawieniem na dachu

pomalowanie w środku.

post-2632-073408300 1282504512_thumb.jpg post-2632-029362900 1282504549_thumb.jpg post-2632-005963600 1282504619_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Artur

Ile chcecie za odlew ? Sam wyszlifuję i dam na materiały .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

kawał dobrej roboty :notworthy::Cheers:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Świetnie się prezentuje. Gratuluję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ryba - mega szacun! Wiem co znaczy budowa kopuły. Moja po prawdzie jest z zupełnie innej beczki - klasyczna: stal, blacha etc. Laminatu z braku warunków nie brałem w ogóle pod uwagę. Ta nasza ma 4,5 m średnicy i waży ok 3 ton. W ciągu kilku lat sporo wiało ale nawet o milimetr nie drgnęła ;) Teraz zakończyłem projekt mniejszej 3 metrowej i pewnie za niedługo zacznę ją budować. Tym razem duuużo mniej stali. Jakoś wcześniej umknał mi ten wątek i dopiero dziś miałem przyjemność go przeczytać.
Jak napisałem na wstępie: Podziw na maksa, piękne oberwatorium. Pozdrawiam
Karol (PPSAE Niedźwiady)

niedzwiady.jpg

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ależ klimatyczne zdjęcie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki :) Mam więcej takich a to właśnie wrzuciłem na pulpit bo późnojesienne są takie se... a trzeba się powoli nastawiać na zimę...
A wracając do treści wątku... oglądam zdjęcia Ryby i aż mnie łapska swędzą żeby zacząć już śrupać.
Hamal, czytam z zainteresowaniem Twoje posty (jeden z nich zmotywował nas nawet do zakupu fabrycznego lustra), nie myślałeś o kopule czy pawilonie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślałem intensywnie :) Uwzględniając specyficzny montaż, rozmiar działki, zabudowę, potrzeby reszty członków rodziny, oraz troszkę sąsiadów i niechęć do zwracania na moje hobby uwagi reszty osiedla wybór padł na taki obiekt http://www.cloudynights.com/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=172864 http://www.cloudynights.com/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=172919 ^_^ teraz pozostaje się zdecydować i kiedyś to postawić :D

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłem (może nie pierwszy) faje rozwiązanie astrodomku. Coś podobnego, z racji rozsuwanego dachu, do rozwiązania podlinkowanego przez HAMALa . http://www.avalon-instruments.com/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=154

Trzeba by tylko rozszyfrować konstrukcję dźwigni i mechanizmu opuszczania dachu.

astrodomek.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podobne, bardzo fajne rozwiązanie ma nasz polski ASAS w Chile. A w tle klasyczna kopuła teleskopu UW. Fotka z wikipedii

Teleskopy_ASAS_OGLE.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W rzeczy samej, fajne rozwiązanie. Powiedział bym, że nawet prostsze i łatwiejsze do zaadoptowania i wykonania w warunkach amatorskich.

Chyba sobie takie kompaktowe obserwatorium zbuduję !

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi