Skocz do zawartości

NGC891


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj miałem przyjemnośc gościć Tiamata oraz Bodgana J, którzy udzielili mi kilku rad odnośnie montażu. Testowaliśmy też nowy nabytek Tiamta oraz korektor komy wraz z Newtonem 250/1200mm. Udało sie też sfocić kilka obiektów. Wszystkie testy wyspadły pomyślnie. To była udana noc !

 

NGC 891. 5x600s. Crop

87a775124ea2560b.jpg

 

Newton 254/1200mm+MPCC, AP900, ST2000XM.

 

Podro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna fotka, to moja jedna z ulubionych galaktyczek :Beer::Beer:

 

Też bardzo lubie tę galaktykę ! W wizualu oddaje jednak swoje piękno dopiero przez większy teleskop pod ciemnym niebem.

Przy okazji informacyjnie, sprawdziłem pinpointem zasięg na pojedyńczej fotce 600s i wynosi on 20.8 mag.

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć:)

To jedna z moich ulubionych galaktyk. Może to mało oryginalne, ale tak jest. Zdjecie bardzo fajnie.

Dzięki za miły wieczór. Bardzo fajnie się siedziało. Twój zestaw z wielkim newtonem naprawdę robi wrażenie. Ma wielki potencjał, co widać nawet po zasięgu, o którym piszesz.

Wróciłem do domu i zamiast jak każdy normalny człoweik pójść spać otworzyłem dach i fociłem kolor do Plejad. Niestety robienie koloru nawet oprzy juz zachodzącym Księżycu okazało się porażką a poza tym przyszły chmury.

 

O nowym gadżecie napiszę za półtora tygodnia, gdy dojdzie ostatni element układanki:)

 

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła skala, i detal też! Paweł, jednak MPCC? :szczerbaty:

 

:D Tak, Tom-cio podpowiedział mi super rozwiązanie osadzenia MPCC, tak aby cały zestaw nie odsuwał kamery od tuby optycznej. Poza tym mam wrażenie, że chip guidujący w ST2000XM, który jest osadzony z boku pracuje lepiej z korektorem w Newtonie. W innym wypadku gwiazdy guidujące sa obarczone komą.

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Tak, Tom-cio podpowiedział mi super rozwiązanie osadzenia MPCC, tak aby cały zestaw nie odsuwał kamery od tuby optycznej. Poza tym mam wrażenie, że chip guidujący w ST2000XM, który jest osadzony z boku pracuje lepiej z korektorem w Newtonie. W innym wypadku gwiazdy guidujące sa obarczone komą.

 

Pozdro

Paweł

 

no ale napisz coś więcej o tym osadzeniu korektora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale napisz coś więcej o tym osadzeniu korektora

 

Sumas,

 

To żadna Ameryka, ale praktyczna sprawa. Kamerka zachowuje mniej więcej taka samą odległośc od tuby pracując z korektorem jak i bez. Po prostu odkręca się kołnierz z MPCC i dzięki temu korektor wraz z potrzebnymi przejściówkami wchodzi do wnętrza wyciągu. W przypadku kamery jest to ważne, ponieważ "back focus" w st2000xm wynosi jedynie coś ok 0.94"

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aa a myślałem że coś nowego

ten pierścień, żeby odkręcać do focenia, o tym pisze w instrukcji obsługi mpcc

tylko problem jest taki, że tuleja korektora jest tak mało szczęśliwie wyprofilowana, że czasami można ją krzywo zamocować w wyciągu, skosy tulejki wchodzą w clamp ring wyciągu i nie bardzo jest jak oprzeć złączkę aparatu do czoła tulei wyciągu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jedyny istotny parametr to odległość MPCC od chipa. Co ma do tego głebokość "zanurzenia" w wyciągu, czy kołnierze?

 

Sumas - to co piszesz dotyczy focenia z DSLRem. W przypadku ST2000, czy każdej innej kamery, potrzeba innymi sposobami zachować odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jedyny istotny parametr to odległość MPCC od chipa. Co ma do tego głebokość "zanurzenia" w wyciągu, czy kołnierze?

 

Sumas - to co piszesz dotyczy focenia z DSLRem. W przypadku ST2000, czy każdej innej kamery, potrzeba innymi sposobami zachować odległość.

 

Wydaje mi się że tu chodzi o to żeby kamera nie była zbyt daleko od tuby (jak napisa TUR) co powoduje moment i opadanie wyciągu - zwłaszcza takiego ze SW. Skutki tego są różne łącznie z brakiem ostrości na np. połowie kadru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jedyny istotny parametr to odległość MPCC od chipa. Co ma do tego głebokość "zanurzenia" w wyciągu, czy kołnierze?

 

Sumas - to co piszesz dotyczy focenia z DSLRem. W przypadku ST2000, czy każdej innej kamery, potrzeba innymi sposobami zachować odległość.

 

Qbasnos w zasadzie odpowiedzial na pytanie. Można zamocować kamerę z MPCC na 2 sposoby, tj.:

1. Zostawic kołnierz w MPCC i i oprzeeć ten kołnierz o krawędź wyciągu. Rozwiązanie gorsze, bo odległość kamery jest zbyt duża od tuby, co wywołuje opisane przez Qbanosa problemy.

2. Zdjąć kołnierz z MPCC i włożyć korektor do środka wyciągu, a oprzeć samą kamerę o krawędź wyciągu. Rozwiązanie lepsze.

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.