Skocz do zawartości

EQ6 SynScan + PC = kłopot


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zakupiłem niedawno nowego EQ6 Pro SynScan. Montaż z pilotem działa bez problemu. Dokupiłem u Leszka J. konwerter do podłaczenia komputerka do montażu (pilot zostaje w pudełku) i również przy pomocy CdC sterowanie montażem bez problemu. Dzisiaj podłączyłem zgodnie z instrukcją (montaż-pilotRJ45-pilotRJ11-komputerRS232) montaż z pilotem i PC, wybrałem w CdC interfejs Ascom, Driver Selection: Celestron Telescope i w konfiguracji NexStar 5i (zgodnie z instrukcją). Wybrałem COM3 (na tym comie po RS232 działało sterowanie przy zastosowaniu konwertera Leszka) zatwierdziłem, Connect i .... i komunikat Error: There doesn’t appear to be a Celestron scope connected to the port com .

 

Jeżeli ktoś się już zmagał z takim problemem proszę o radę.

 

Pozdrawiam

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, ale dlaczego używasz drivera Celestrona? Tak każą? Czy czasem EQ6 nie jest kompatybilne z komendami LX200? Może spróbuj wybrać Generic LX200.

 

Nie ma specjalnego dla EQ6 drivera pod Ascoma? A czy czasem ten nie jest ok:

http://www.freewebs.com/eq6mod/eqascom.htm

 

Zaraz Sumas się pojawi. On używał EQ6 z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem driver Celestrona bo w instrukcji pisali że: ...Many commercially available planetarium softwares can be used to control SynScan. SynScan Version 3.00 and later is compatible with Celestron 5i/8i and NextStar GPS cammand protocol...

 

i jeszcze: In the planetarium software of your choice, choose "Celestron NextStar 5i" or "Celestron 8/9/11 GPS" in the driver setup menu and follow the instructions...

 

Adamie tego drivera którego załączyłeś używam (używam go do konwertera Leszka i działa) jak wybieram go przy podłączeniu przez pilota i klikam połącz z montażem nic się nie dzieje.

 

Pozdrawiam

Jacek

 

Hmmm, ale dlaczego używasz drivera Celestrona? Tak każą? Czy czasem EQ6 nie jest kompatybilne z komendami LX200? Może spróbuj wybrać Generic LX200.

 

Nie ma specjalnego dla EQ6 drivera pod Ascoma? A czy czasem ten nie jest ok:

http://www.freewebs.com/eq6mod/eqascom.htm

 

Zaraz Sumas się pojawi. On używał EQ6 z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie Sky Watchera jest taki programik: http://www.skywatchertelescope.net/swtsupp...nConnection.zip

uruchom go i zobacz czy masz połączenie z montażem

 

u mnie takie połaczenie działa bez problemu, tylko że używam kabelka dołączonego do zestawu,

bo ten relaybox potrzebny jest do podłączenia komputera do gniazda w montażu a nie w pilocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz jakieś karkołomne połączenia.

 

Konieczne jest zainstalowanie platformy ASCOM oraz plików: eqmod.exe i eqcontrl.dll oraz wykonanie konwertera. Zresztą o tym już Ci pisałem i odsyłałem do swojej strony

 

By działał guid musisz połączyć natomiast port autoguidera z portem LPT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zakupiłem niedawno nowego EQ6 Pro SynScan. Montaż z pilotem działa bez problemu. Dokupiłem u Leszka J. konwerter do podłaczenia komputerka do montażu (pilot zostaje w pudełku) i również przy pomocy CdC sterowanie montażem bez problemu. Dzisiaj podłączyłem zgodnie z instrukcją (montaż-pilotRJ45-pilotRJ11-komputerRS232) montaż z pilotem i PC, wybrałem w CdC interfejs Ascom, Driver Selection: Celestron Telescope i w konfiguracji NexStar 5i (zgodnie z instrukcją). Wybrałem COM3 (na tym comie po RS232 działało sterowanie przy zastosowaniu konwertera Leszka) zatwierdziłem, Connect i .... i komunikat Error: There doesn’t appear to be a Celestron scope connected to the port com .

 

Jeżeli ktoś się już zmagał z takim problemem proszę o radę.

 

Pozdrawiam

Jazz

 

Aby uzyskać połączenie pomiędzy komputerem a montażem w pilocie należy włączyć funkcje RS 232 aby ją znaleźć należy wejść do UTILITY FUNC. - tam znajduje się funkcja RS 232 i nacisnąć OK od razu odpali sam miałem taki problem . Pozdrowienia z użytkowania montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz jakieś karkołomne połączenia.

 

Konieczne jest zainstalowanie platformy ASCOM oraz plików: eqmod.exe i eqcontrl.dll oraz wykonanie konwertera. Zresztą o tym już Ci pisałem i odsyłałem do swojej strony

 

By działał guid musisz połączyć natomiast port autoguidera z portem LPT.

 

JaLe, ty weź najpierw przeczytaj, jaki ma montaż, potem pomyśl, a dopiero wtedy pisz.

 

Wytłumacz mi, po co mu te konwertery, porty LPT, etc.? Wkłada kabel wciska enter i musi działać.

 

I jeszcze jedno - by działał guide wcale nie potrzebuje żadnych wynalazków na LPT - jawna nieprawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uzyskać połączenie pomiędzy komputerem a montażem w pilocie należy włączyć funkcje RS 232 aby ją znaleźć należy wejść do UTILITY FUNC. - tam znajduje się funkcja RS 232 i nacisnąć OK od razu odpali sam miałem taki problem . Pozdrowienia z użytkowania montażu

 

 

Kurcze, u mnie nie ma tam takiej funkcji???

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, u mnie nie ma tam takiej funkcji???

 

Pzdr

Jazz

 

Ta funkcja nie jest dostępna o ile wiem w wersji powyżej 3.0. Więc prawdopodobnie ją

masz. To po pierwsze.

Po drugie Synscan komunikuję się z ASCOM-em protokołem Nexstar (a nie LX200 generic!).

Stąd zaznaczanie Celestrona Nexstar-a. Aczkolwiek jest to trochę okrojona wersja

tego protokołu gdyż pewne komendy nie są dla niego zrozumiałe (wszystkie po wersji 2.2

protokołu przy wersji Synscan-a 3.10.

Po trzecie nie wiem czy można kabel RJ11-RS232 nazwać konwerterem - brak w nim

jakichkolwiek emulatorów przetworników itp. To dobrze bo można go modyfikować ręcznie

(patrz lutownica :))

Najprawdopodobnym powodem komunikatu jest zerwanie lub złe połączenie wiązki kabla.

Weż miernik oraz schemat kabla w instrukcji którą otrzymałeś z montażem / pilotem. Jest tam

schemat wtyczki zbadaj czy jest przewodzenie. Jeśli nie ma lub przewodzenie pojawia się

nie na tym 'pinie' co powinno tu jest problem.

Innym powodem może być zbyt długi kabel. Ale nie posądzam Leszka o coś takiego.

 

Ja obecnie ominąłem ten problem. Teleskop jest połączony do szafki zbiorczej ze starym

laptopem. Na nim zainstalowany jest serwer LPT i RS-232 (program TCP-Com) dla LAN-a.

Na tymże laptopie jest połączony WiFi LAN który łączy się z Access Point-em. A ten łączy

sie do klienta TCP-Com oraz Maxim-a. Działa bez problemów.

 

 

w razie problemów służę pomocą

 

pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Maciej Reszelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

a może to jest przyczyną problemów?

 

By default, the data communication rate between SynScanTM hand control and the PC is set to

be 115kbps. The RS-232C port on some PCs may not support such high rate. If the update

process fails after a few tries, you can reduce the rate by pressing the "SETUP" key on the

hand control after the power supply is plugged in. This will reduce the data rate to 9.6 kbps .

The LCD screen will show the word "Lo" in the lower right hand corner to indicate that it is

now in low communication rate.

 

jeśli pilot i port komputera działają na innych prędkościach połączenia nie bedzie , sprawdź jakie masz ustawienia i napisz czy udało się rozwiązać problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie.

Z problemem współpracy montażu z PC już sobie poradziłem. Montaż bardzo ładnie wpółpracuje z CdC przy ustawieniach jak z instrukcji (czyli jako Celestron). Oczywiście musiałem ściągnąć ze strony CdC plugina dla Ascoma. Tak samo postępowałem poprzednim razem ale różnica jest w moim PC - teraz jest "czysty". Mówiąc wprost problem się rozwiązał jak dokonałem formatu dysków, zainstalowałem ponownie Win i wszystkie programy. Zainstalowałem dodatkowo oprogramowanie guidingu, ale nie miałem jeszcze szansy przetestować (całkowity brak czasu).

 

Pzdr i Dzięki za pomoc

Jazz

Edytowane przez Jazz1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to doskonale , a czy samo oprogramowanie guidujące jest w stanie komunikować się z montem poprzez ASCOM?

można to sprawdzić klikając w strzałki kierunku np. w panelu guidedoga lub guidemastera

pozdrawiam Max

 

 

Sprawdzę w weekend i w niedzielę odpisze.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ta funkcja nie jest dostępna o ile wiem w wersji powyżej 3.0. Więc prawdopodobnie ją

masz. To po pierwsze.

 

Po trzecie nie wiem czy można kabel RJ11-RS232 nazwać konwerterem - brak w nim

jakichkolwiek emulatorów przetworników itp. To dobrze bo można go modyfikować ręcznie

(patrz lutownica :))

 

w razie problemów służę pomocą

 

pozdrawiam,

Maciek

 

mam podobny kłopot jak Jazz , jestem zmuszony do używania przejściówki USB->serial aby połączyć pilota skyscan z moim laptopem , w instrukcji pilota czytamy:

"

... pilot skyscan będzie porozumiewać się z PC z przepustowością 9600 b/sec , bez bitu parzystości i bitu przestankowego .wszystkie kąty są przekazywane w postaci 16 bitowych liczb ..."

 

co moję zrobić skoro w ustawieniach portu COM mam :

bity danych - 8 , więcej się nie da

bit stopu - są dostępne wartości 1 1.5 2 , nie mogę ustawić na "brak"

sterowanie przepływem - brak , sprzetowe , Xon/Xof

 

czy ktoś mógłby mi pomóc w poprawnej konfiguracji portu?

 

pozdrawiam Max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bity danych - 8 , więcej się nie da

 

hm

2x8=16

4x8=32

8x8=64

..

 

a gdyby to były liczby 256 bitowe to co? Nie martw sie nie ma to prostego związku z problemem liczb, raczej z tym ile pakietów danych wysłać aby taką liczbę otrzymać.

Jak nie zadziała tak jak podał sumas to przejściówkę wyrzuć przez okno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas miałem takie ustawienia jak podał Sumas , i nic

próbowałem na 2 rożnych przejściówkach , bez rezultatu :angry:

 

Max ta twoja cudowna przejściówka to pracuje na którym porcie COMM?

Jeżeli jest to możliwe to przeinstaluj to jeszcze raz na jak najniższym numerze portu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany ! :helo:

poeksperymentowałem troszkę z ustawieniami portu i okazało sie że 9600 b/s to za mało , dopiero po ustawieniu wartości 14400 b/s udało sie nawiązać prawidłowe połączenie pomiędzy pc a pilotem synscan

tak więc to nie była wina konwertera ...

Edytowane przez Maxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.