Skocz do zawartości

jaki statyw pod Taigę 16x80 ?


fomalhaut

Rekomendowane odpowiedzi

mam takie pytanie

jaki statyw polecacie pod taige 16x80 ?

chodzi mi o cos takiego mobilnego ( nie tylko do obserwacji astro - nie musi byc niewiadomo jak stabilny ), i dosc wysokiego - takiego z 170cm ( zeby nie trzeba bylo kucac przy ogladaniu )

 

przejrzalem na allegro statywy fotograficzne, jesli chodzi o tak wysokie jak napisalem wyzej to zbyt wielkiego wyboru nie ma

znalazlem takie cos

 

http://www.allegro.pl/item245077876_statyw...t_warszawa.html

 

jasnym jest ze 15 kg to bajki, ale 1,7 kg(taiga) to moze utrzyma - jak myslicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie

jaki statyw polecacie pod taige 16x80 ?

 

Miałem taki sam problem. Najskuteczniejszym rozwiązaniem 9również pod wzgledem cenowym) okazał sie używany statyw geodezyjny (t.zw. na forum TST) z dorobionym wysięgnikiem dla lornetki. trzeba troche pomajsterkować, ale stabilność jest NIEPORÓWNYWALNA z tymi plastykowymi statywikami z allegro, na których można zamocować conajwyżej lekki aparat foto i to w bezwietrzną pogodę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no statyw fajny i na pewno bardzo funkcjonalny, ale.. mi chodzilo o cos mobilnego

 

... i coś wysokiego na 170cm...

 

Tak to ci dopasują tylko w Erze. :D

Jeśli chcesz utrzymać prawie dwukilową Tajgę na wysokości 170cm na tyle sztywno, żeby można było nią komfortowo obserwować, to albo będzie to konstrukcja tytanowo-kevlarowa :szczerbaty: , albo masywny, kilkukilowy statyw lub żuraw lornetkowy. Praw fizyki nie przeskoczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fomalhaut, niestety muszę Cie zmartwić. Dwie sprawy:

Po pierwsze, ten statyw z linku nie nadaje sie pod Taigę16x80. Tu wystarczającym [i to ledwo] będzie statyw foto o masie 3kg minimum. Ja sam mam 15x70, które jest prawie o 0.5kg lżejsze od tej Taigi. Używam pod nią statywu foto/video o masie własnej 3kg, przekroju nóg 30mm i takoż kolumny. Wysokość robocza 167cm. Ten z linku niby ma 182cm, ale waży zaledwie 1.5kg, na oko to plastik i aluminium. NIE MA MOWY, by był równie sztywny jak mój. W opisie niby 30mm przekrój nóg, ale śmiem w to wątpić przy tej masie.

Po drugie, miałem Taigę w rękach i powiem,że ten mój statyw, choć solidny, pod Taige byłby tylko tylko, głównie dlatego,że za niski: chodzi o to,że zwiększenie sztywności osiągam nie wysuwając do końca kolumny i dolnych segmentów nóg. Przy lornecie cięższej o 0.5kg mógłby być już problem. Dlatego szukaj czegoś o masie 3-3.5kg i wysokosci 180cm, ewentualnie drewniany statyw z 2-segmentowymi nogami -będzie znacząco sztywniejszy. Podobnie możesz myśleć o adaptacji jakiegoś lekkiego statywu geodezyjnego [raczej aluminiowego, bo duże drewniane potrafia ważyć 7kg, a to porażka w transporcie]. Trzeba niestety samemu robic głowicę, ale to może być nawet zaleta -mozesz pomyslec o jakims montażu widłowym domowej roboty. Generalnie pod lornety 70mm to da sie jeszcze znaleźc dobry statyw foto, pod 80-tke [w sumie i tak lekką] będzie ciężko, co nie znaczy,że niemożliwe.

Zupełnie osobna sprawa to adapter do statywu -ten w komplecie z Taigą jest absolutnie bezużyteczny, więcej, grozi awarią [urwaniem] sprzetu. To ten sam plastikowy adapter, dostępny na rynku, dobry pod lornety 50mm. Też dostałem go w komplecie do mojego Skymastera 15x70 -jest za wiotki do normalnej eksploatacji, ale może jeszcze nie grozi urwaniem sprzętu [choc nie byłbym na 100% pewien w razie potrącenia, zahaczenia po ciemku]. Na szczęście miałem własną, metalową złaczkę. Organizuj do tej Taigi porządny, metalowy adapter.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rady :)

co do adaptera to tuz po zakupie tajgi ( ponad 3 lata temu ) zrobilem porzadny z grubej stali konstrukcyjnej bo ten dolaczony do lornetki nie nadaje sie do niczego.

 

zdaje sobie sprawe ze mobilnosc musi byc czyms oplacona i tym czyms na pewno bedzie stabilnosc ( tylko zeby byla w rozsadnych granicach )

 

moze cos takiego ?

 

http://www.allegro.pl/item242031668_velbon..._statyw_3d.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o czymś takim do Taigi, do duża lorneta i potrzebuje czegoś naprawdę stabilnego, mam taki statywik i wieszam na nim maleńki aparacik i tylko do tego się nadaje.

Musisz także pamiętać że statyw bez żurawia będzie bardzo niewygodny, nawet jak będzie wysoki i stabilny, będzie cię bolał kark a także poczujesz dyskomfort przez ciągłe uchylanie się pod statywem żeby zobaczyć obiekty bliżej zenitu, a o samym zenicie nie masz co marzyć.

 

Prawda jest taka- żeby wygodnie obserwować przez tego typu lornety, trzeba wydać więcej na statyw niż na sama lornetę B) i nie ma że boli, sam do tego dojdziesz z czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item242913818_statyw_drewniany.html

O prosze, coś dla ciebie na początek, takie cuś utrzyma Taigę ale wygodnie i tak nie będzie.

 

Szukaj takiego tyle że wyższego, są dość drogie ale warte swej ceny to stare drewniane statywy z metalowymi głowicami a nie jakieś plastiki z blaszkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje sobie sprawe ze mobilnosc musi byc czyms oplacona i tym czyms na pewno bedzie stabilnosc ( tylko zeby byla w rozsadnych granicach )

 

moze cos takiego ?

 

http://www.allegro.pl/item242031668_velbon..._statyw_3d.html

 

DF60 bedzie za słaby, ogladałem ten statyw, jest w nim cała masa plastiku. Choć niby przekroje miał solidne [kartkę z danymi mam w domu, poszukaj szczegółow na stronie Velbona], cąłośc nie robiła najlepszego wrażenia.Pod mniejszą lornetę by się może nadał jako wersja podróżna.

Sprecyzuj, co rozumiesz pod pojęciem mobilny w tym konkretnym wypadku. Jesli chesz zestaw obserwacyjny nosić kilometrami w plecaku piechotą, to szukanie takiego ultralekkiego statywu ma sens, z tym,ze w przypadku Taigi nic Cię nie uratuje przed statywem o masie ponad 2kg. Dobry byłby któryś Velbon Sherpa -ważą 2.15-2.25kg , całość metal, przekrój nóg i kolumny 26mm. Wysokości dokładnie nie pomnę, w każdym razie jest to na pewno 150+ cm W tym przyapdku wadą bedzie to,ze statyw jest dość niski, co zmusi do pełnego rozsuwania ze stratą na sztywności. Podkreślam: to jest krzyk rozpaczy pod Taige i będzie to zestaw b. niewygodny. Ma to teoretycznie sens, jesli chciałbys zabierac sprzet w góry, noszac go na plecach wraz z innym bagażem -raczej mało prawdopodobne, prawda? ja po gorach nosże sie z 50-tką, kieds nawet 60-tką...

Dlatego jeśli mobilnośc oznacza dla Ciebie wożenie tego autem, autobusem, spacery ze sprzętem na odległośc 0.5-2km itp. -bierz jakiś masywny statyw o wadze 3kg w górę i nawet się nie zastanawiaj. To naprawdę waży wciąż niewiele i b. wygodnie się nosi, a komfort użytkowania drastycznie inny. Ja swojego 15x70 razem z 3kg statywem zabrałem raz na 2 -dniowa wycieczkę pieszą z plecakiem[tylko nie w góry, a ot tak po okolicach Lublina] i nie było z tym problemu.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Temat lekkiego podróżnego statywu przerobiłem GRUNTOWNIE przy okazji wyboru statywu pod refraktor-travellerek 80/400, do noszenia w plecaku [stąd cytuję z pamieci dane niektórych statywów...]. Waży toto 1.5kg, a sam statyw 1.7kg -Velbon VGD36 czy jaos tak. Ale tu paradoksalnie wymagania są mniejsze niż pod lornetkę, mimo większych powiekszen, bo sprawę ratuje kątówka. Ten sam refraktorek "w domu" używam raczej na tym dużym 3-kilogramowym statywie -nietrudno zgadnac, dlaczego. Zaś lornety 15x70 na tym mniejszym VGD po prostu nie dałbym rady powiesić tak, by dało sie tego używac, niezależnie od okoliczności.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Maczo, ten tylko na zdjęciu wygląda tak "zwiewnie". W rzeczywistości to kawał żelastwa (sama przeciwwaga trochę waży). No i jest w dwóch częściach (nieporęczny). Poza tym trzeba by dorobić przejściówkę, żeby podłączyć tą Taigę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Jarek za rady

 

Na podobny pomysl wpadlem juz jakiś czas temu, zeby sprzedać tajgę i rozejrzeć się za jakims achromatem (na statywie azymutalnym) do szerokiego pola ( 100/500 albo 120/600 ) z okularem szerokokatnym (swan 33m , SW 30mm), gdyż, są dosc duze plusy takiej zamiany. Patrzenie przez kątowke, zwiekszony zasieg ( wieksza soczewka, wieksze powiekszenie ), no i w przypadku 120/600 to 4st pole widzenia ( wiecej jak w taidze) i okolo 1mag wiecej zasiegu.

a co do mobilnosci to nadal by byla ( sprzety krotkie, choc troche ciezsze - 120/600 ze statywem - 12kg )

 

80/400 tez moglby byc jesli by mial wyciag 2 cale, a takiego to nie znalazlem

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podobny pomysl wpadlem juz jakiś czas temu, zeby sprzedać tajgę i rozejrzeć się za jakims achromatem (na statywie azymutalnym) do szerokiego pola ( 100/500 albo 120/600 ) z okularem szerokokatnym (swan 33m , SW 30mm), gdyż, są dosc duze plusy takiej zamiany. Patrzenie przez kątowke, zwiekszony zasieg ( wieksza soczewka, wieksze powiekszenie ), no i w przypadku 120/600 to 4st pole widzenia ( wiecej jak w taidze) i okolo 1mag wiecej zasiegu.

a co do mobilnosci to nadal by byla ( sprzety krotkie, choc troche ciezsze - 120/600 ze statywem - 12kg )

 

80/400 tez moglby byc jesli by mial wyciag 2 cale, a takiego to nie znalazlem

pozdrawiam

 

Niestety, to tak różowo nie wyglada z ta zamianą, o ile nie pójdziesz w duże średnice. 80/400 wg. mnie NIE JEST alternatywa dla Taigi. Wynika to z dwóch rzeczy: po pierwsze, patrzenie dwojgiem oczu istotnie robi różnicę. Miałem okazję porównywać [ jedność miejsca i czasu!] obrazy M31 z Taigi i z mojego refraktorka przy 20x lepiej spisała sie Taiga. W gre moze jeszcze wchodzić spadek sprawnosci mojego sprzęciora na skutek winietowania i odblasków w wyciagu, ale już pryzmatyczna katówka powinna mieć na chłopski rozum taki sam wpływ na transmisje, jak układ pryzmatów lornetki. Tak wiec patrzenie dwojgiem oczu naprawde pomaga.

Poza tym jest jeszcze kwestia pola widzenia: bardzo trudno Ci bedzie uzyskać takie pole, jak w lornecie, bo ograniczy Cie mocno wyciag i katówka 1.25". Ale o tym akurat sam napisałeś. Ja z okularem Swan 20mm, który ma rzekomo pole ponad 70st. wyciagam przy 20x jakieś 3st., czyli tyle, ile chciałem. Ale wiecej bez wymiany/przeróbki wyciagu nie da sie w F/5 achromacie.

Dlatego w opcji z refraktorem celuj w średnice 100-120mm, albo zostań przy lornecie. A może jedno i drugie? Jesli chodzi o pole widzenia, lorneta jest niezastąpiona -jasne komety, koniunkcje itp., Kiedy ja kupowałem swojego Skymastera 15x70, Taiga była już na rynku [i to ciut taniej]. Jednym z powodów, dla których zdecydowalęm sie na mniejszą "dużą" lornetę [do kompletu z 60-tką, a potem 50-tką] było drastycznie większe pole widzenia [4.5st. vs bodaj 3.5] oraz fakt,że mój statyw byłby pod Taige nieco za słaby.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Jesli nie bedziesz miał dostępu do b. duzego statywu foto za rozsądne pieniądze, pomysl o aluminiowym geodezyjnym, o ile sam potrafisz wykoncypowac głowicę. Cena gołego statywu [podobny jak w żurawiu z linku wyżej. Bedzie identyczna jak statywu foto o odpowiedniej wysokosci i sztywnosci. Waga wersji alu podobna -3.5-4.5kg jak sądzę. Sztywnosc gwarantowana. Może nawet pas nośny bedzie w komplecie. Głowice zrobiłbym w postaci wideł a la Dobson, tylko przesunieta leciutko do tyłu w kierunku obserwatora - moim zdaniem byłoby to o wiele bardziej wygodne od klasycznej kolumny z głowica foto. Mógłaby służyć tez pod refraktor, co jest o tyle istotne,Ze na głowicy nie mozesz wywazyc tuby w płaszczyźnie pionowej, co jest warunkiem koniecznym do dużych powiekszeń, jeśli nie masz mikroruchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w DO pojawil sie taki statyw

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b2c2ac38c260700

 

moze cos takiego ?

 

a co do rozwazan na temat refraktora vide field to mysle ze tak jak pisze Jarek, 100/500 lub docelowo 120/600 na azymutalnym AZ3 ( stabilny jest ? wie ktos ?)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w DO pojawil sie taki statyw

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b2c2ac38c260700

 

moze cos takiego ?

 

a co do rozwazan na temat refraktora vide field to mysle ze tak jak pisze Jarek, 100/500 lub docelowo 120/600 na azymutalnym AZ3 ( stabilny jest ? wie ktos ?)

Fomalhaut, tłumaczę Ci jak przysłowiowemu koniowi na miedzy [żartobliwie, nie obraź się tylko!]: statyw pod Taigę musi być solidniejszy!

Ten z linku Slik 330DX to z pewnościa dobry [a może nawet znakomity] statyw, ale nie pod Twoją lornetę! Bedzie ciut za mały, ale jednak. Nadałby się ten zaraz obok z oferty [slik Pro700 DX]:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b2c2ac38c260700

 

Domyslam się tylko,że cena jest zaiste zaporowa... Poza tym jednak parametry ma idealne.

Co do tego mniejszego, 330DX, to mniej więcej odpowiada on Velbonowi Sherpie,tylko materiał inny, jeśli wierzyć danym ze strony. Z drugiej strony Sherpa waży nie 1.67kg, tylko 2.15kg. Tak więc bedzie to w praktyce samo, może z niewielką korzyścią na rzecz jednego lub drugiego -bez obadania organoleptycznego nie ośmielę sie wyrokować. Może gdyby ten Slik był z włokna węglowego, to bym mu dał zdecydowaną przewage przy tych wymiarach i różnicy mas. W obu przypadkach statyw jest ciut za niski, co zmusi Cię do rozkładania tak nóg jak i kolumny na pełną długość, co w przypadku statywów foto z 3-segmentowymi nogami i długą centralna kolumną jest zabójstwem jesli chodzi o sztywność. Powtarzam jak w poprzednim poście: taki kompromis mialby sens, jakbyś chciał z tą Taigą piechotą biegać po górach z plecakiem. W przeciwnym razie sensownym rozwiazaniem jest wysoki, ponad 170-180cm statyw o masie min. 3kg. I NIE MA BATA! Dlatego polecam Ci raczej przeróbkę lekkiego geodezyjnego. Do celów obserwacyjnych bedzie równie mobilny jak statyw foto o gabarytach odpowiednich pod Taige, a nie wyjdzie Cię drożej, jesli dobrze poszukasz. Jedyny problem, to dorobienie głowicy, ale tu masz zupełna swobodę jeśli chodzi o konstrukcję jak i sposób podczepienia lornety - nie musisz, a nawet nie powinieneś naśladować rozwiązania ze statywu foto. Ja bym zrobił rodzaj skrzynki widłowej ze sklejki.

Jest jeszcze 3-cie rozwiązanie, którego nie wzięliśmy pod uwagę. Może po prostu kupić montaż AZ [AZ3?] i na nim zamocowac jakoś tę lornetę? Cena zachęcająca, nada się pod mały refraktor. Problemem i to poważnym, jest tu za mała wysokość trójnogu, bodaj 140cm, pod jakąkolwiek lornete z okularami "na wprost" to za mało. Można we własnym zakresie dać jakąś stopkę podwyższającą, między trójnóg a głowicę - z tym,że nie wiem, jakie tam jest połaczenie jednego z drugim i sprawę musisz skonsultować z kimś, kto ma ten montaż, czy to się da prosto przerobić. Sam trójnóg na pewno ma wystarczającą sztywność, trzeba tylko wymienić oryginalną półeczkę na akcesoria. Mocowana na 3 śruby, uniemożliwia składanie nóg statywu. Ja w swoim EQ3-2 [stoi na takim samym samym trójnogu, co AZ3] zastosowałem podstawkę pod doniczki, mocowaną na centralnej śrubie. W łączniku spinającym nogi akurat był otwór idealnie nadający sie do tego celu. Działa bez zarzutu, nie musze sie mordować z nogami statywu w drzwiach. W niczym nie osłabia sztywnosci statywu -ze wzgledu na luzy tego plastikowego łącznika wpływ oryginalnej półeczki na sztywność nie istniał...

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.