Skocz do zawartości

Andreas Cellarius Harmonia Macrocosmica


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

W opisie jest napisane, że nie tylko zagadki w tym miejscu więc daję to tu. Postanowiłem się nad wami trochę poznęcać i zaprezentować wam mapy z "Harmonia Macrocosmica" Andreasa Cellariusa. Dzieło zostało wydane w Amsterdamie w 1661 roku i liczy 30 map oraz 200 stron tekstu. Co tydzień będę dawał inną mapę. Jest to mój ulubiony "kartograf" nieba.

 

Zaczynamy od strony tytułowej zobaczcie kogo tam mamy.

 

titlecol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapy były przeważnie wydawane w wersji B@W. Kolorowano jest często później aby uzyskać wyższą cenę. Oczywiście część egzemplarzy była kolorowana w epoce. Gdyby te mapy nie zostały pokolorowane to były by czytelniejsze. W dzisiejszych czasach to ich podstawowa wartość to jest estetyczna. Troszkę z wyprzedzeniem (miała byc jedna na tydzień) ale aby zobrazować, że Harmonia Macrocosmica nie zawiera tylko map nieba oto mapa Kopernikowska hipoteza wszechświata.

 

63017182000_cellarius_plate_04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chodzi o odwrócenie gwiazd to jest tak dlatego że mapa została narysowana tak jakby obserwator patrzył na sferę niebieską od góry a nie jak jesteśmy przyzwyczajeni - od dołu. Można to łatwo poznać po postaciach przedstawiających gwiazdozbiory - są wtedy narysowane tyłem do nas.

Poecam książke "Historia naturalna gwiazdozbiorów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie ostanie mapki podobają mi się znacznie bardziej niż poprzednie. W "mapce" US zaciekawiło mnie, że Jowisz przedstawiony jest z 4 księżycami. Wiadomo, że były one odkryte już w 1610, a mapka jest z 1661.

 

Jednak w roku wydania znano już Tytana, ba, nawet pierścień Saturna! Dlaczego zatem nie przedstawiono tego na rysunku? Czyzby mapa była stworzona jeszcze przed 1655 rokiem (odkrycie Tytana) a wydana dopiero po paru latach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad atlasem Harmonia Macrocosmica Celarius rozpoczął w 1647 roku. Trudno powiedziec dlaczego Saturn nie ma pierścienia i księżyca. niestety informacje na temat Celariusa są bardzo skromne. Można stawiać rozmaite hipotezy, a to, że on o tym nie wiedział (pamietajmy ze w tamtych czasach mijały lata zanim informacja docierała do ludzi). Moża takze domniemywać, że uznał pierścień za "przewidzenie" w końcu było to coś bardzo nietypowego (zastanawiam się czy w ogóle możemy mówić w tamtych czasach o pierścieniu we współczesnym pojęciu). Nie wiem w jakiej kolejności były wykonywane płyty dla poszczególnych map (atlasy powstawały latami np. Miasta Kuli Ziemskiej "Civitates Orbis Terrarum" Georga Brauna i Franza Hogenberga powstawał przez 45 lat,a i tak zawierał wiele błędów i uproszczeń) mogło się zdarzyć takze tak, że mapa układu słonecznego powstała przed odkryciem pierscieni, a Celariusowi nie chciało się tego na płycie poprawiać.

 

To na co Małek zwraca uwage na tych mapach to jest właśnie najbardziej ciekawe. Map jeszcze będzie wiele więc wszystko przed nami.

 

 

Jeszcze jedno mapa, o której pisze (Małek) przedstawia system Kopernika, a Kopernik o pierścieniach nie wiedział ale o księzycach Jowisza też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dobrze Macieju, że mi przypomniałeś o Celariusie. Przedstawiam następną mapkę:

 

103017182000_cellarius_plate_11.jpg

 

 

Jak bym miał te mapy to bym Ci ich i tak nie sprzedał. :wink:

 

Mozesz sobie skompletować z Posterów, które są w normalnych krajach masowo wydawane także z mapkami Celariusa

 

http://search.barewalls.com/cgi-bin/search...dreas+Cellarius

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.