Skocz do zawartości

Kilka pytań....


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam kilka pytań dotyczących mgławic. Z tych obiektów widziałem tylko M27, M57, M42, M1... i tyle :blink: troche mnie to dziwi że nie moge zobaczyć np NGC7000 (4M) w Łabedziu skoro Crab(8M) jest bez problemu widoczny, o Veil-u oczywiscie narazie moge zapomnieć. :burza:

Czy w mojej syncie 8" trudno jest obserwowac mgławice bez filtra???(oprócz tych wymnienionych?), może jakiś lepszy okularek trzeba niz PL 25mm?, ale chyba okular az takiej ogromnej róznicy nie robi?

Czy filtr baadera UHC-S pomoże w obserwacjach? w jakim stopniu?

 

U mnie niebo, gdy nie ma ksiezyca jest na poziomie 5M. więc chyba to dobre warunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !!

NGC 7000 czyli tak zwana Ameryka no jest obiektem niby jasnym ale jego jasność powierzchniowa jest mała na poziomie 12.7 m nie jest to jedyną przeszkodą zobacz na rozmiary tej mgławicy 120'x30' :blink: .

 

Co do filtru to napewno dużo pomoże w dużej ilości obiektów mgławice,mgławice planetarne itp.

Poczytaj jeszcze np. test na www.astronoce.pl dotyczącego filtrow mgławicowych wtedy zobaczysz ile można przez nie zobaczyć :banan:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tylko raz udało się zobaczyć Veila z miejscówki z której zwykle obserwuję ( zasięg gołym okiem max 4.5-5 mag ). Było to w noc z naprawdę bardzo dobrymi warunkami przez 8" newtona z filtrem OIII. Z filtrem UHC-S nie było widać veila. Zapewne pod lepszym niebem byłoby go widać lepiej. NGC7000 nie widzialem nigdy. Te jasności które podajesz to jasności całkowite i mogą być zwodnicze bo trzeba brać poprawkę na rozmiar obiektu. Na przykład taka M31 ma jasność całkowitą 3,5 mag więc powinno ją być widać gołym okiem bez problemu nawet w słabych warunkach a tak nie jest. Oprócz tych mgławic co wymieniłeś bez filtra da rade spokojnie zobaczyć mgiełki w strzelcu na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o Veilu, jest to dość prosty obiekt z filtrem np. Orionem Ultrablockiem. Jeśli się nie ma filtra trzeba naprawde dobrze wiedzieć gdzie jest, mimo iż to spory obiekt ciężko go zobaczyć bez filtra (wymagane dobre niebo) a z filtrem idzie nawet przy średnim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jest z M 101 jasność całkowita to 7,9 m co mogłoby sprawiać wrażenie prostego do odnalezienia obiektu ale jasność powierzchniowa to 14,9 m !! Do tego dochodzą rozmiary i mam dosyć trudny obiekt choć z 8'' da się go znaleźdz :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bieszczadach o ile pamietam w 9x50 widać...

Pamietasz czy sam widziałeś w 9x50?? Jak dla mnie to Bieszczady są trochę przereklamowane z tym niebem, kiedyś może było super ale teraz są mocno zaludnione te obszary. Co do Veila to widziałem go na obrzeżach 20 tysięcznego miasta Syntą 8" bez żadnego filtra. Z miejscówki 12 km od miasta widać też Syntą bez filtra NGC7000. Ale prawdziwy wypas jest Taurusem 16" - z filtrem Pelikan jak ta lala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubanos ma rację. W Syncie 8" widać Veila bez problemu z filtrem UHC-S i bez.

 

W bieszczadach o ile pamietam w 9x50 widać...

 

W Jodłowie wydawało mi się, że widzę Veila zerkaniem w szukaczu 8*50 ale nic nie mówiłem bo nie chciałem się wygłupić :huh:

Czy któś z Was ma jeszcze doświadczenia w tym względzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubanos ma rację. W Syncie 8" widać Veila bez problemu z filtrem UHC-S i bez.

W Jodłowie wydawało mi się, że widzę Veila zerkaniem w szukaczu 8*50 ale nic nie mówiłem bo nie chciałem się wygłupić :huh:

Czy któś z Was ma jeszcze doświadczenia w tym względzie?

 

 

Sam tego nie doświadczyłem ale równiesz słyszałem takie teorie :blink:

Musze kiedyś spróbować B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj przy pełni księzyca(!) M27 o jasnosci powierzchniowej 11,2M (wg. CdC) prezentowała sie dobrze, można było bez problemów zobaczyć kształt ogryzka. To samo z 57, dośc dobry widok jak na pełnię. NGC7000- brak :huh: . CZekam az księzyc osłabnie, może wtedy bedzie lepiej?

 

PS. Jaki okularek polecacie do rozległych mgławic np Veil lub NGC7000, taki zeby był dobry i tani.... :szczerbaty:

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj przy pełni księzyca(!) M27 o jasnosci powierzchniowej 11,2M (wg. CdC) prezentowała sie dobrze, można było bez problemów zobaczyć kształt ogryzka. To samo z 57, dośc dobry widok jak na pełnię. NGC7000- brak :huh: . CZekam az księzyc osłabnie, może wtedy bedzie lepiej?

 

M57 to akurat jedna z najjaśniejszych i najłatwiejszych mgławic do zobaczenia. M27 ciemniejsza ale też nie trudna. O NGC7000 prz pełni możesz zapomnieć, ja bym miał spore wątpliwości czy podczas nowiu ją zobaczysz biorąc pod uwagę warunki jakie opisałeś (5mag - jak to się, mówi szału nie ma). Widzisz M31 gołym okiem bez zerkania?

 

P.S. Kurde gadam jak spec od obserwacji, jakbym pisał głupoty to proszę o korektę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz M31 gołym okiem bez zerkania?

Eee....no teraz, podczas pełni to mógłby być problem :mellow: , ale przy nowiu to nie ma najmniejszych problemów, nawet nie trzeba zerkać

 

a tak w ogóle, czy zobaczenie w M31 2 ciemnych pasów to coś nadzwyczajnego?. Udało mi sie je zobaczyc podczas ostatniego nowiu, i nie wiem czy sie mam z tego powodu jakos szczegolnie cieszyć czy to normalny widok w syncie 8''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee....no teraz, podczas pełni to mógłby być problem :mellow: , ale przy nowiu to nie ma najmniejszych problemów, nawet nie trzeba zerkać

 

a tak w ogóle, czy zobaczenie w M31 2 ciemnych pasów to coś nadzwyczajnego?. Udało mi sie je zobaczyc podczas ostatniego nowiu, i nie wiem czy sie mam z tego powodu jakos szczegolnie cieszyć czy to normalny widok w syncie 8''

 

Mam nadzieję że zrozumiałeś, że chodziło mi o zobaczenie M31 gołym okiem bez pomocy teleskopu :rolleyes: No 2 pasy to trochę mało, da sie wyciągnąć więcej :) Ale w takim razie po załadowaniu filtra myśle że Amerykę upolujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, widac ja gołym okiem. Wczoraj w nocy wydawało mi sie ze widze Veila, ta częsć koło gwiazy nr 52, no ale chyba mi sie zdawało bo przy pełni to raczej nierealne :szczerbaty:

Ponawiam pytanie o okular do rozległych DS - taki zeby byl w miare dobry(znaczy lepszy od PL25mm z zestawu) i tani..co polecacie?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Weila, to przy Księżycu nawet wydawać Ci się nie mogło, sukcesem będzie jak zobaczysz go podczas nowiu.

 

Mówisz lepsze i tanie, a niestety takie rzeczy to tylko …

Ale tak troszkę bardziej serio to polecam taki okular 2”

 

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=110

 

Ja mam 28mm i jestem bardzo zadowolony, daje piękne czarne tło i spore pole widzenia, no i oczywiście komę ale to normalne przy tej klasie okularu

Cena / jakość= 5

 

Był to okular dodawany do pierwszego zestawu Synty, teraz go nie ma a szkoda, na zlotach pokazywałem jakie obrazy daje nie mówiąc jaki to okular, zawsze dostał pochlebne opinie.

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność obrazu nie zależy od średnicy oprawy okularu.

Zależy raczej od źrenicy wyjściowej.

Żrenica z kolei zależy od światłosiły teleskopu i ogniskowej okularu.

W takim razie przy okularze 30mm - masz w Syncie 1200/200 źrenicę 5mm - co jest już wartością chyba graniczną nawet przy dość przyzwoitym niebie.

A okulary powyżej pewnej ogniskowej (nie pamiętam dokładnie ale w okolicach 25-26mm- to zależy też chyba od konstrukcji okularu) nie są robione w standardzie 1,25 - bo nie byłby w stanie poprawnie wyświetlić całego pola (pojawiłoby się winietowanie).

Dlatego z reguły większość okularów powyżej 25mm to dwucalowce

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graniczna źrenica wyjściowa to dla młodego oka 7mm, więc te 5mm to jeszcze nie jest źle :rolleyes:

Zgadza się, ale bardziej chodziło mi tu o jasność nieba. Oko może i się dostosuje - ale trzeba mieć naprawdę wzorowe warunki, żeby zastosować taką źrenicę (6-7mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.