Skocz do zawartości

M33


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie bomba! Gdyby jeszcze trochę odszumić...

 

Mało materiału. W ciągu tygodnia dość paskudnej pogody zrobiłem 40 różnych zdjęć testowych z filtrami i bez, z różnymi obiektywami itd. Niektóre można pokazać ale wiem doskonale, że to nie są jakieś bomby.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strzelasz jak z karabinu maszynowego, przejmujesz pałeczkę najaktywniejszego na forum z tego co widzę...

zastanawia mnie tylko jedno: skąd ty masz człowieku tyle bezchmurnych nocy !!!! też bym tak chciał.

Dokladnie o tym samym pomyslalem. U mnie od kilku dni ledwo ksiezyc sie przez chmury CZASEM przebija...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strzelasz jak z karabinu maszynowego, przejmujesz pałeczkę najaktywniejszego na forum z tego co widzę...

zastanawia mnie tylko jedno: skąd ty masz człowieku tyle bezchmurnych nocy !!!! też bym tak chciał.

 

Wcale nie mam lepszej pogody niż inni. To są zdjęcia z 10-15 października. Teraz je obrabiam. Zwykle były chmury, albo lało się ze sprzętu i seing był do bani, albo jak już to wszystko było w porządku to wiał wiatr. Nigdy nie było dobrze. Zresztą robię po kilka, kilkanaście klatek i szukam czegoś nowego. Nie zależy mi na super zdjęciu bo na tym sprzęcie za wiele sie nie zdziała. Może jeszcze trochę da się poprawić ale granica już jest blisko. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 x 4 minuty na ISO 1600 - Canon 400D w ognisku reflektora 220/1000. Udany pełny przebieg platformy.

pozdrawiam

Dla mnie to jest zupełnie fenomenalne, że na platformie masz tak dobre wyniki prowadzenia ..... zupełnie nie mieści mi się to w głowie...moje super tabelki po prostu wymiękają przy niej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jest zupełnie fenomenalne, że na platformie masz tak dobre wyniki prowadzenia ..... zupełnie nie mieści mi się to w głowie...moje super tabelki po prostu wymiękają przy niej....

 

Twoje tabelki i obliczenia dobrze się mają bo nie jest wcale tak różowo z tym prowadzeniem.

Wklejam wykres dla Końskiego Łba, którego tutaj też pokazałem. Platforma solidnie odjechała z kierunku co widać na wykresie błędów skumulowanych. O dziwo, rotacja jest niewielka pomiędzy pierwszym i ostatnim zdjęciem. Błędy chwilowe są jednak w granicach 10 arcsek co pozwala mi pokazywać zdjęcia zmniejszone do 25%, czyli tak jak zrobione ogniskową 250 a nie 1000 mm. Niekiedy błędy te wynoszą ok 7 arcsek. Te klatki mogę pokazywać w powiększeniu 50%. Bardzo rzadko trafiają się chwile z błędami 5 arcsek. To są zwykle klatki naświetlane 30-60 sek. Te mogę pokazać nawet w 100%. Dla ogniskowej 1000 mm z tego co wiem potrzeba dokładności ok. 2,5 arcsek. Wykres nie obejmuje całego przebiegu platformy ponieważ później włączyłem zapis. Gwałtowny skok to jest prawdopodobnie podmuch wiatru.

Pozdrawiam

KL_graf.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlugo ustawiasz ostrość canona jak zaczynasz sesje? Ile razy ja potem ewentualnie weryfikujesz.

 

Robię kilka próbnych zdjęć ale muszę przyznać, że nie bardzo mi to wychodzi. Powinienem połączyć aparat z komputerem ale to znowu o jeden kabel więcej. Ciągle się o nie potykam.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że wykresy błędów prowadzenia platformy dla różnych obiektów są różne. Np. na stronie Leszka Jędrzejewskiego znalazłem zdjęcie prowadzone na twojej platformie z takimi błędami prowadzenia:

http://81.190.213.77/aso/bm/oridel3-1.jpg

Jak na platformę to prowadzenie wyszło bardzo dobrze, mimo że trwało ponad 15 min:

http://81.190.213.77/aso/bm/oridelta-3.jpg

 

Dla Końskiego Łba błędy wyszły znacznie większe. Od czego to zależy?

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że wykresy błędów prowadzenia platformy dla różnych obiektów są różne. Np. na stronie Leszka Jędrzejewskiego znalazłem zdjęcie prowadzone na twojej platformie z takimi błędami prowadzenia:

http://81.190.213.77/aso/bm/oridel3-1.jpg

Jak na platformę to prowadzenie wyszło bardzo dobrze, mimo że trwało ponad 15 min:

http://81.190.213.77/aso/bm/oridelta-3.jpg

 

Dla Końskiego Łba błędy wyszły znacznie większe. Od czego to zależy?

 

To był wybrany dość krótki i bardzo udany wycinek przebiegu. Jak wyjdzie to zależy głównie od ustawienia platformy do GP. Jak jest lepsze to wyniki będą lepsze ponieważ jest mniej korekcji guidera. Moim zdaniem geometria tej platformy jest zwichrowana. Inaczej zachowuje się w początkowej, środkowej i końcowej fazie przebiegu. Im lepiej ustawię ją w początkowej fazie tym gorzej jest w końcowej i wychodzi pokaźna rotacja pola. W pośrednim położeniu korekcji guidera jest więcej ale cały przebieg jest bardziej równomierny i prawie, że nie ma rotacji pola, jednak odchyłki chwilowe są większe. Przy koniu wiał dość silny wiatr z podmuchami. To dodatkowo zwiększyło ilość korekcji guidera. Gdyby teleskop nie był taki ciężki to prawdopodobnie zrobienie zdjęcia w tych warunkach byłoby niemożliwe. Myślę o zrobieniu prostej osłony, jakieś płótno zawieszone na tyczkach 2 m. Z tą platformą naprawdę trudno jest sobie poradzić. Polecam ją tylko amatorom wizuala z ciężkimi newtonami z możliwością pobawienia się w astrofotografię przy okazji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.