Skocz do zawartości

Nowy wyciag 2" w syncie - rozterka dt LW


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Standardowy wyciąg w SW 150/750 oprócz tego że jest i ma gwint T2 nie ma wiele więcej zalet jesli chodzi o astrofoto. Podjalem decyzje o "ulepszeniu" sprzetu i zainstalowaniu wyciągu 2" GSO.

Fakt ze wyciąg GSO z mikroruchami podwoił sama wartość tuby jakoś mnie nie przeraził :szczerbaty: najwyżej wyciąg powędruje do innej tuby kiedyś tam....

Po 3 dniach stresów związanych z minimalnym doświadczeniem w zakresie nawet tak podstawowym jak rozkręcanie newtona na czynniki pierwsze, udało mi się wszystko co trzeba pociąć, wypiłować, wywiercić i poskładać - nic nie popsułem uffff... (chyba B) )

 

Efekt taki:

SW_upgrade.jpg

 

 

A teraz do rzeczy.....

Pytanie jakie nie daje mi spokoju związane jest z wyraźnym powiekszeniem otworu wyciągu (no bo teraz to ma 2") i obrazem LW jaki prez niego widać. Większy otwór odsłonił płaszczyzny boczne lustra.

 

SW_cray_look.jpg

 

Na zdjęciu zrobionym poprzez wyciąg zaznaczyłem powierzchnie LW która została odsłonięta i mnie niepokoi (literkami "LV"). Nie jest czarna tylko lekko posrebrzona - czy to może mieć wpływ przy wielominutowym naświetlaniu ? Czy światło padające o wylotu tuby może po odbiciu popsuć ekspozycje.

Jeśli mogą być z tym problemy, to czym i jak można to wyczernić w warunkach domowych ?

Zgaduje ze kilka osób na tym forum przerabiało swoje tuby w podobny sposób - czy dylemat był podobny ?

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzien ci swieci ale w nocy raczej ta czesc bedzie czarna i nie bedzie przeszkadzac.

Ja na wszelki wypadek swoje pomalowalem czarna emalia i nie mam zadnych problemow.

 

Nie ma to znaczenia. Nic tam nie będzie świecić. Inna sprawa, że przy pełnej klatce, a także APS-c, winieta będzie konkretna. Wiem, bo mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to znaczenia. Nic tam nie będzie świecić. Inna sprawa, że przy pełnej klatce, a także APS-c, winieta będzie konkretna. Wiem, bo mam ;)

 

Pod pełną klatkę to chyba montuje sie większe LW. Przynajmniej w niektórych modelach newtonów pisze sie o tym jawnie. Nie, ta tuba pod pełną klatkę służyć nie będzie :rolleyes: - to tymczasowy "obiektyw" pod DSLRa

Dzieki za dobrego newsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze w ramach analizy wyników mojego ATMu znalazlem takie coś.

 

double_cross_Star.jpg

 

To gwiazda z krawędzi kadru (zastosowałem MPCC gdyż to był główny cel 2" wyciągu)

 

Dlaczego ona ma podwójnego spajka ? Co może być do poprawy ?

 

Miałem to samo! To jest problem z nieosiowością wyciągu. MPCC jest bardzo czuły na to i musisz ustawić wyciąg perfekt. 150/750 ma bardzo giętką blachę i trzeba się nakombinować. Ja zastosowałem odpowiedni podkładki. Wszystko musi być idealnie w osi światła, a sam wyciąg musi być idealnie do niej równoległy. To nie jest taka prosta sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo! To jest problem z nieosiowością wyciągu. MPCC jest bardzo czuły na to i musisz ustawić wyciąg perfekt. 150/750 ma bardzo giętką blachę i trzeba się nakombinować. Ja zastosowałem odpowiedni podkładki. Wszystko musi być idealnie w osi światła, a sam wyciąg musi być idealnie do niej równoległy. To nie jest taka prosta sprawa.

 

Ja u siebie takiego efektu nie miałem. Ale problemy z osiowościa są od dawna :) Jest to wina głównie tego wyciągu SW który trochę się kiwa. Mechanika teleskopu to jedna z najważniejszych jego cech, SW ani Celestron nie są tutaj wiodącymi markami. Dlatego ja w C6N nie inwestuję, wolę zmienić na coś porządnego juz fabrycznie :)

 

P.S. Podwójne spajki pojawiają się gdy ostrośc jest zła, no ale wszystkie cztery są wtedy takie a nie tylko dwa...

 

P.S.2. MarcinPc jaki wymiar ma Twoje LW po "dłuższej śednicy"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj była przerwa w chmurkach więc robiłem dalsze testy.

Poprawiłem kolimacje (przynajmniej tak mi się wydaje)

 

Dlaczego gwiazdki są pojechane w rożnych częściach w rożnych kierunkach.

Z lewej strony "jadą" z góry na dół. Po prawej u góry jadą prawo-lewo .Co jest grane :blink: ?

17test.res.jpg

 

 

Czy jest jakaś technika która pozwoli mi ostawić wyciąg dokładnie w osi ?

 

 

Qbanos - jeszcze nie miałem okazji żeby zmierzyć to lusterko <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj była przerwa w chmurkach więc robiłem dalsze testy.

Poprawiłem kolimacje (przynajmniej tak mi się wydaje)

 

Dlaczego gwiazdki są pojechane w rożnych częściach w rożnych kierunkach.

Z lewej strony "jadą" z góry na dół. Po prawej u góry jadą prawo-lewo .Co jest grane :blink: ?

17test.res.jpg

Czy jest jakaś technika która pozwoli mi ostawić wyciąg dokładnie w osi ?

Qbanos - jeszcze nie miałem okazji żeby zmierzyć to lusterko <_<

 

To jest typowy objaw nieosiowości wyciągu. Korektor wtedy wariuje - jest na to bardzo wrażliwy. Wtedy fotki już lepiej wyglądają bez niego :) Wyciąg możesz ustawić chyba tylko kolimatorem laserowym, z tego co wiem.

 

Popatrz jaka u mnie była lipa z powodu małej nieosiowości (widzę że też miałem takie spajki jak Ty):

 

http://astro.mpi.int.pl/files/astrophotos/m33_kicha.JPG

 

Teraz jednak jest już jako tak dobrze: :)

 

http://astro.mpi.int.pl/files/astrophotos/test%20pola3.JPG

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest typowy objaw nieosiowości wyciągu. Korektor wtedy wariuje - jest na to bardzo wrażliwy. Wtedy fotki już lepiej wyglądają bez niego :) Wyciąg możesz ustawić chyba tylko kolimatorem laserowym, z tego co wiem.

 

Popatrz jaka u mnie była lipa z powodu małej nieosiowości (widzę że też miałem takie spajki jak Ty):

 

http://astro.mpi.int.pl/files/astrophotos/m33_kicha.JPG

 

Teraz jednak jest już jako tak dobrze: :)

 

http://astro.mpi.int.pl/files/astrophotos/test%20pola3.JPG

 

Fajna nazwa "m33_kicha" :ha: - no nieźle te gwiazdki zasuwają naokoło.

 

Inna rzecz jaką teraz zauważyłem to ta kreska zaraz nad kometą. Przy złożeniu wielu klatek zaczyna być paskudnie.

Czy to światło od wyciągu który wszedł za głęboko ?

 

17test1.res.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.