Skocz do zawartości

JAK WAM SIĘ PODOBIE SYNTA?


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie mogę przyznać że w swojej średniej klasie jakościowej Synta jest jednak w niskiej klasie cenowej co stanowi o jej obecnej pozycji na top liście popularności  

... Janusz o tym właśnie piszę (domyśl się o co mi chodzi)

 

Niemniej jednak obrazy z Synty były wspaniale jakościowo w dodatku okazało się ze jasność tego teleskopu stawia go ponad każdy achromatem i apochromatem jesli chodzi o odbiór DS. Zobaczymy co wyciągnie się z Synty po laserowej kolimacji i po założeniu justowalnego wyciągu przede wszystkim! podejrzewam, że to będzie niezla jazda

... Andrzej i o tym właśnie piszę (dosłownie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o jakość uzyskiwanych obrazów (ostrość). Czy Synta rzeczywiście bije na głowę inne 200-setki ?

 

Rozumiem dokładnie twoje pytanie i przyjżę się im obiektywnie na zlocie w Borucinie. Ale z tego co patrzyłem trochę w Jodłowie to wychodzi mi że chyba tak jeśli chodzi o Soligora -moje zdanie. Ostateczny osąd musi się odbyć pod tym samym niebem i przez te same okularki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, Synta jest akurat na fali czyli niedługo albo się skończy albo zastąpi ją inny obiekt westchnień, tak to już jest na listach przebojów :wink:  

Obraz daje całkiem dobry ale nad Dobsonikiem i akcesoriami trzeba trochę popracować, poczytaj wcześniejsze wątki o tuningowaniu Synty 8)

 

Niby tak, ale sam zauwaz, ze takiej listy przebojow do tej pory nie bylo, wiec i takiej "fali" popularnosci danego teleskopu tez nie bylo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz chyba coś przesadzasz i nie wiem dlaczego? :wink:  

Myślę, że te tuningi Jesiona to takie bardziej fajerwerki na cześć Synty. Dodatki do luksusu! Tak to właśnie odbieram.  

Synta spokojnie wystarczy taka jak jest, biała ze zwiniętej blachy, z wyciągiem który już sobie dokręciłem i chodzi fest, z lunetką której też nie będę zmieniał, bo przekonałem się na zlocie - szczególnie w drugą noc - że nie taka straszna jak ją malują. Dołożenie rączki to 5zł - można zrobić. Chłodzenie to godzina - nie demonizujmy! Jedynie okularki można wymieniać, ale to do każdego telpa - Soligorka też.  :wink:  

Niech Adam się wypowie czy dobrze go zrozumiałem: Dodatek do luksusu!

W końcu to jego pomysły, a nie nasze! :wink:

 

O kurde - nie sadzielem, ze te nasze pomysly tuningowe ktos moze odebrac jako cos, bez czego nie da sie teleskopu z wielka satysfakcja uzywac! Jak sama nazwa mowi, tuning to ulepszanie. Samochodem nietuningowanym tez sie fajnie jezdzi.

 

W moim przypadku chodzi o to, ze mialem znacznie wyzszy budzet na teleskop, trafila sie synta, wiec teraz przeznacze polowe tego co planowalem na tuning i bede mial swoj "luxusowy" teleskop. Zgadzam sie z EMDE, ze to luksus i tak nalezy to odbierac. Ten luksus pojawia sie dlatego, ze przy cenie synty sporo w kieszeni zostaje, wiec chce sie pobawic i zrobic cos po swojemu. To jak ze skladaniem kompow - tez mozna sobie zlozyc cos po swojemu. Glownie robie to dla satysfakcji.

 

Dla jasnosci - gdybym nie mial pieniedzy, to w syncie zrobilbym tylko nastepujace zmiany:

1. Tuning wyciagu - trzeba go rozebrac, wymienic tasmy, podkleic tuleje tak jak w ktoryms watku Janusz sugeruje - oczywiscie mowie o likwidacji "kolysania"

2. Poprawka dobsona poprzez dolozenie rolek

 

No i to chyba wszystko! Reszta to naprawde luksus, ktory zrobi z tego telepa sprzet znacznie wyzszej klasy za pol ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tunningowanie jest ciekawe, każdy posiadacz będzie miał teleksop z jakąś zawartością indywidualizmu. O to tu chodzi. Oczywiście można używać Synty w stanie "nieprzetworzonym" ale mnie osobiście takie "harce" wyciągu przeszkadzają nie tyle estetycznie co realnie w jakości obserwacji.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tunningowanie jest ciekawe, każdy posiadacz będzie miał teleksop z jakąś zawartością indywidualizmu. O to tu chodzi. Oczywiście można używać Synty w stanie "nieprzetworzonym" ale mnie osobiście takie "harce" wyciągu przeszkadzają nie tyle estetycznie co realnie w jakości obserwacji.

Pozdr.

 

Rozumiem Cię doskonale Andrzeju i jestem takiego samego zdania że koniecznie potrzeba poprawić lub wymienić wyciąg na dużo lepszy bo nie da sie tego nawet poprawnie skolimować laserkiem, teraz jak ludzie dostali laserowe narzędzia do ręki szybko dostaniemy sporo podobnych kwiatków i kup wykonawczych w innych popularnych teleskopach, sygnały z Optisana już były, co będzie następne :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra skończmy to! Niech każdy idzie na swój balkon i robi swoje! Byle dobrze!

Pozdrawiam i jadę do domu poruszać kiepskim dyskwalifikacyjnym i wpływającym na nieopłacalność Synty WYCIĄGIEM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he tem emotikon to chyba od tego palenia co nie 8)

EMDE, albo jak facet z facetem rozmawiamy sobie spokojnie o faktach i się do nich ustosunkowywyjemy albo możemy sobie dalej pobluzgać, ale wybacz, ja sobie odpuszczam taki niesmaczny ton :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenie rzuciłem 1,5 roku temu.

Janusz lubię rozmawiać o faktach, wiesz, ale przypomniały mi się twoje rozmowy z Papatkim na tamtym forum i stąd ten emoticon, nie dlatego żebym cię chciał urazić - broń Boże. Ot taką to u Ciebie dostrzegam zawodową tendencję, ale siedzisz w tym po uszy i musisz dbać o interes - rozumiem.

Więc żeby sie już nie niesmaczyć dłużej, masz rację Janusz, odpuśćmy sobie ten niesmaczny ton... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się dziwię dyskusji o wyciągu w Syncie bo ostatnio miałem w rękach kilka typów wyciągów i nie powiedziałbym, że jest z nim coś nie tak. Mój wyciąg regulował poprzedni właściciel czyli Janek (Bocian) i nie mam do niego zastrzeżeń. Uważam, wręcz przeciwnie, że chodzi dość lekko, ma możliwość regulacji a w dodatku działa na zasadzie zębatki co ułatwia zmotoryzowanie go.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Leszku gdyby nie dane ludziom do ręki wspaniałe narzędzia do justowania Newtonów w postaci lasera kolimatora to zapewne dalej nie wiedzielibyśmy na jakie luzy w wyciągu możemy sobie pozwolić a tak już wiemy i to dzięki Tobie Dobroczyńco naszej społeczności :astrobrac: :Cheers::Cheers::Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat prawda - laser daje naoczny obraz, co oznacza luz w wyciagu.

 

Ale nie zapominajmy, ze mozna poprawic ten wyciag bez dodatkowych kosztow w postaci podklejenia tasma dwustronna. Sam przeciez Janusz ten pomysl zapodales. Przy analizie wartosci ekonomicznej tej Synty wystarczy dodac koszt rolek do dobsa i paskow do podklejenia wyciagu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji minimum dla majsterkowiczów to tak ale nie wszyscy potrafią i chcą coś robić przy teleskopie, większość chce go po prostu używać od momentu zakupu i wymaga od niego na starcie poprawnej pracy.

To jest jak w motoryzacji, są tacy co jeżdżą autami na codzień i tacy co ciągle pod nimi grzebią a jeżdżą tylko od święta :wink:

Czy chciałbyś przykładowo kupić nowe autko, nawet low budget Dewoo ale z luzami na kierownicy i dopiero samemu je usuwać aby móc go zarejestrować i sensownie używać zgodnie z przeznaczeniem, chyba nie :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nienajlepszy przyklad - bo luzy w wyciagu moze zlikwidowac przyslowiowa "blondi", a w samochodzie to juz raczej nie pogrzebie. Poza tym od takich kwesti w aucie zalezy zycie, a tu to co innego. Dlatego w telepie moge sobie pozwoli na pewne kompromisy, a w samochodzie to bym sie nie odwazyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem więcej że sam ten pomysł z taśmą realizuję ale w moim przypadku to jest O.K. bo powinien robić go producent podczas montażu lub w ostateczności serwis lub dystrybutor danego sprzętu jak w moim przypadku a absolutnie nie finalny klient i odbiorca tego wyrobu :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion napisał:"Dlatego w telepie moge sobie pozwoli na pewne kompromisy, a w samochodzie to bym sie nie odwazyl."

Tylko dlatego że stać cię na nowe auto ale sporo Polaków jeździ jeszcze 20-30 letnimi zabytkami zagrażajacymi nie tylko sobie samemu ale nawet innym użytkownikom ruchu :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.