Skocz do zawartości

JAK WAM SIĘ PODOBIE SYNTA?


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

To pytanie to tych którzy Jodłowali:

Jak tam "Pani Dominikowa" - bo ja zakochany jestem w niej na amen :Kwiatek: :milosc:

Przekonałem się, że przy dobrym niebie rozpierdziela M13 w drobniusieńkie gwiazdki.

Hantle to przy 120 mnie rozpierdzielają w drobne gwiazdki.

M42 w Naglerku 31 z filtrem PiotraZ to kuźwa taki odjazd że ja pierdziele! M31 w Naglerkach wielka jak ja pierdziele, że w polu Naglerka się nie mieści, a widać czarne smugi w strukturze!

Saturn ostry przy 120, na 300 to był za słaby seeing, ale i tak byłem zachwycony - choć Jesion powtarzał nieustannie - kupa, kupa, kupa...

Ale dopiero kilka sekund dobrego seeingu przez "Waldahashi" i mnie jego Saturn rozpierdzielił!

Nawet tak słaba M1 - krab - przez moją Syntę, to pełnen, totalny odjazd - wcale nie pierdziele, mogą to inni potwierdzić.

M81 i 82 - suuuuper.

Konkludując:

Ja pierdziele mam dobry sprzęt! :D

Szkoda tylko że pogoda się popierdzieliła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz - ja pierdziele, ty pierdzielisz :wink: napisz raczej, że się w niej nie doszukałeś żadnych wad fabrycznych! Siedziałeś przy niej dobre 10 minet :roll: , kręciłeś wyciągiem to w jedną to w drugą, tłumaczyłeś mi, że jak polukam przez następne 5 lat też będę widział jak nim kręcić :wink: ... uff bałem się że mi popsujesz :wink: :Boink: .

Rysiek te twoje naglerki... ja też chcę! :cry2: , ale z EQ6 to ja się wyleczyłem, choć widziałem go tylko w nocy to już teraz wiem że to duże bydle! :rr:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż ciężko chodził w pierwszą nockę, potem poluźniłem śrubkę i było bez problemowo!

LeszekJ już mnie zapisał do kolejki na swoje goto, tak że za jakiś czas łapy w kieszeń i jazda po DS! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde, nie gniewaj się, ale co do Dobsona mam swoje zdanie i bez prowadzenia mi nie pasuje. EQ6 to bydlę, ale do mojej rury musi być. Co do obrazów dawanych przez Twoją Syntę nie mam dwóch zdań - są pikne, jasne i kontrastowe jak na lustro 20cm :!: Wkurzające jest natomiast podążanie za obiektem przy powerze np. 300x, gdy u mnie Marsidło "siedzi" w okularze przy 280x i nie wieje z pola widzenia . Nie wiem czy siedziałem przy tej Syncie gdy miałeś popuszczone czy dokręcone śrubki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki nie były dobre więc Synta nie pokazała tego co potrafi. Akurat miałem okazję bodajże w lipcu patrzeć Syntą w Jodłowie i wtedy to było to! Mnie już nie powaliła Synta tak bardzo. Zgadzam się z Ryśkiem, że do obserwacji planet musi być prowadzenie, żeby był sens patrzenia przy powiększeniu powiedzmy 300x. Zresztą nie było warunków do takich powiększeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiu! Rurka jest więcej warta - moim zdaniem - niż 1750 z montażem! Ten telep jest tani i chyba o to chodzi! :lol:

Prowadzenie zamówiłem u LeszkaJ - jestem zapisany w kolejce - a wtedy łapy w kieszeń jak u Ciebie i jazda!

Wtedy za 3000 - 4000 mam komplecik i heja na DeeSy! 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki nie były dobre więc Synta nie pokazała tego co potrafi. Akurat miałem okazję bodajże w lipcu patrzeć Syntą w Jodłowie i wtedy to było to! Mnie już nie powaliła Synta tak bardzo.

... no to wszystko jeszcze przede mną!!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, że rurka więcej kosztuje niż ta Synta . Pisałem o jakości Synty i jej cenie wcześniej. Tu chodzi tylko o tego Dobsona i prowadzenie. Tego mu brakuje :wink: :roll: Następnym razem urządzimy polowanie na DS z piwkiem w ręce :lol::Beer: , a drugą w kieszeni :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja już się boję i od rana byłem już na warsztacie poganiając tokarza.

Mówiąc poważnie to sam chcę jak najszybciej zobaczyć jak Synta działa w trybie automatycznym.

Na początek podam kilka podstawowych założeń dotyczących napędu. Oceniam, że uda się zrobić dokładność sterowania rzędu 0.7 sek łuku na jeden krok sterowania w obu osiach co przekłada się na ok. 20 kroków sterowania w ciągu 1 sekundy obserwacji dla obiektu górującego na poziomie ekliptyki. Taka wartość powoduje, że wizualnie nie widać ziarnistości ruchu nawet dla dużych powiększeń. Ruch w pionie tuby będzie miał zakres ok. 100 stopni a więc pokryje całkowicie wymagania, ruch obrotowy w azymucie będzie w zakresie ok. 180 stopni ale z dodatkową możliwością wyboru strony obserwacji przez szybki obrót dookoła osi montażu co powinno całkowicie złagodzić to ograniczenie. System sterowania wymagał będzie 'przewinięcia' napędu do początku po ok. 12 godzinach obserwacji ale odbywać się to będzie w trybie szybkiego przewijania z prędkością 100-200 razy większą niż prędkość obserwacji. Podstawa montażu uzupełniona zostanie o 3 regulowane nóżki poziomujące a ruchoma, górna część montażu zostanie ułożyskowana dla zlikwidowania oporów prowadzenia. Po drodze zrobimy też motofocus-a dla Synty i pozostanie nam tylko wynając kogoś do obserwacji a sami zostaniemy na ten czas w barze w Jodłowie ;-).

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazy dawane przez Synte były naprawdę świetne, przy dobrym okularze Saturn niewiele ustępował refraktorkom, choć prowadzenie musi być, szybkie znikanie z pola widzenia trochę może denerwować mniej wprawnych obserwatorów :)

Emde a będą jakieś fotki z tej Synty z Jodłowa bo cosik tam pstrykaliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.