Jump to content

JAK WAM SIĘ PODOBIE SYNTA?


Guest emde
 Share

Recommended Posts

To pytanie to tych którzy Jodłowali:

Jak tam "Pani Dominikowa" - bo ja zakochany jestem w niej na amen :Kwiatek: :milosc:

Przekonałem się, że przy dobrym niebie rozpierdziela M13 w drobniusieńkie gwiazdki.

Hantle to przy 120 mnie rozpierdzielają w drobne gwiazdki.

M42 w Naglerku 31 z filtrem PiotraZ to kuźwa taki odjazd że ja pierdziele! M31 w Naglerkach wielka jak ja pierdziele, że w polu Naglerka się nie mieści, a widać czarne smugi w strukturze!

Saturn ostry przy 120, na 300 to był za słaby seeing, ale i tak byłem zachwycony - choć Jesion powtarzał nieustannie - kupa, kupa, kupa...

Ale dopiero kilka sekund dobrego seeingu przez "Waldahashi" i mnie jego Saturn rozpierdzielił!

Nawet tak słaba M1 - krab - przez moją Syntę, to pełnen, totalny odjazd - wcale nie pierdziele, mogą to inni potwierdzić.

M81 i 82 - suuuuper.

Konkludując:

Ja pierdziele mam dobry sprzęt! :D

Szkoda tylko że pogoda się popierdzieliła!

Link to comment
Share on other sites

Janusz - ja pierdziele, ty pierdzielisz :wink: napisz raczej, że się w niej nie doszukałeś żadnych wad fabrycznych! Siedziałeś przy niej dobre 10 minet :roll: , kręciłeś wyciągiem to w jedną to w drugą, tłumaczyłeś mi, że jak polukam przez następne 5 lat też będę widział jak nim kręcić :wink: ... uff bałem się że mi popsujesz :wink: :Boink: .

Rysiek te twoje naglerki... ja też chcę! :cry2: , ale z EQ6 to ja się wyleczyłem, choć widziałem go tylko w nocy to już teraz wiem że to duże bydle! :rr:

Link to comment
Share on other sites

Montaż ciężko chodził w pierwszą nockę, potem poluźniłem śrubkę i było bez problemowo!

LeszekJ już mnie zapisał do kolejki na swoje goto, tak że za jakiś czas łapy w kieszeń i jazda po DS! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Emde, nie gniewaj się, ale co do Dobsona mam swoje zdanie i bez prowadzenia mi nie pasuje. EQ6 to bydlę, ale do mojej rury musi być. Co do obrazów dawanych przez Twoją Syntę nie mam dwóch zdań - są pikne, jasne i kontrastowe jak na lustro 20cm :!: Wkurzające jest natomiast podążanie za obiektem przy powerze np. 300x, gdy u mnie Marsidło "siedzi" w okularze przy 280x i nie wieje z pola widzenia . Nie wiem czy siedziałem przy tej Syncie gdy miałeś popuszczone czy dokręcone śrubki :wink:

Link to comment
Share on other sites

Warunki nie były dobre więc Synta nie pokazała tego co potrafi. Akurat miałem okazję bodajże w lipcu patrzeć Syntą w Jodłowie i wtedy to było to! Mnie już nie powaliła Synta tak bardzo. Zgadzam się z Ryśkiem, że do obserwacji planet musi być prowadzenie, żeby był sens patrzenia przy powiększeniu powiedzmy 300x. Zresztą nie było warunków do takich powiększeń.

Link to comment
Share on other sites

Rysiu! Rurka jest więcej warta - moim zdaniem - niż 1750 z montażem! Ten telep jest tani i chyba o to chodzi! :lol:

Prowadzenie zamówiłem u LeszkaJ - jestem zapisany w kolejce - a wtedy łapy w kieszeń jak u Ciebie i jazda!

Wtedy za 3000 - 4000 mam komplecik i heja na DeeSy! 8)

Link to comment
Share on other sites

Warunki nie były dobre więc Synta nie pokazała tego co potrafi. Akurat miałem okazję bodajże w lipcu patrzeć Syntą w Jodłowie i wtedy to było to! Mnie już nie powaliła Synta tak bardzo.

... no to wszystko jeszcze przede mną!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się, że rurka więcej kosztuje niż ta Synta . Pisałem o jakości Synty i jej cenie wcześniej. Tu chodzi tylko o tego Dobsona i prowadzenie. Tego mu brakuje :wink: :roll: Następnym razem urządzimy polowanie na DS z piwkiem w ręce :lol::Beer: , a drugą w kieszeni :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

A ja już się boję i od rana byłem już na warsztacie poganiając tokarza.

Mówiąc poważnie to sam chcę jak najszybciej zobaczyć jak Synta działa w trybie automatycznym.

Na początek podam kilka podstawowych założeń dotyczących napędu. Oceniam, że uda się zrobić dokładność sterowania rzędu 0.7 sek łuku na jeden krok sterowania w obu osiach co przekłada się na ok. 20 kroków sterowania w ciągu 1 sekundy obserwacji dla obiektu górującego na poziomie ekliptyki. Taka wartość powoduje, że wizualnie nie widać ziarnistości ruchu nawet dla dużych powiększeń. Ruch w pionie tuby będzie miał zakres ok. 100 stopni a więc pokryje całkowicie wymagania, ruch obrotowy w azymucie będzie w zakresie ok. 180 stopni ale z dodatkową możliwością wyboru strony obserwacji przez szybki obrót dookoła osi montażu co powinno całkowicie złagodzić to ograniczenie. System sterowania wymagał będzie 'przewinięcia' napędu do początku po ok. 12 godzinach obserwacji ale odbywać się to będzie w trybie szybkiego przewijania z prędkością 100-200 razy większą niż prędkość obserwacji. Podstawa montażu uzupełniona zostanie o 3 regulowane nóżki poziomujące a ruchoma, górna część montażu zostanie ułożyskowana dla zlikwidowania oporów prowadzenia. Po drodze zrobimy też motofocus-a dla Synty i pozostanie nam tylko wynając kogoś do obserwacji a sami zostaniemy na ten czas w barze w Jodłowie ;-).

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Leszku drogi napisz do mnie coś po ludzku, bo nic a nic nie kapuję :wink:

...a poważnie to czy te parametry wystarczą do focenia i na jak długie naświetlanie?

Link to comment
Share on other sites

Obrazy dawane przez Synte były naprawdę świetne, przy dobrym okularze Saturn niewiele ustępował refraktorkom, choć prowadzenie musi być, szybkie znikanie z pola widzenia trochę może denerwować mniej wprawnych obserwatorów :)

Emde a będą jakieś fotki z tej Synty z Jodłowa bo cosik tam pstrykaliście?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.