Skocz do zawartości

Teleskop Bresser Massier N-150 150/1200


miros1983

Rekomendowane odpowiedzi

Parametry techniczne

 

• System optyczny: reflektor Newtona

• Średnica zwierciadła: 150mm

• Ogniskowa obiektywu: 1200mm

• Światłosiła: 1/8

• Dokładność wykonania zwierciadła (deklarowana przez producenta): 1/10λ

• Zdolność rozdzielcza: 0,76''

• Zasięg gwiazdowy teoretyczny: 12,5mag

• Maksymalne użyteczne powiększenie: 300x

• Waga: 22kg

 

 

Wyposażenie

 

W zestawie znajdują się następujące akcesoria:

 

• Wyciąg okularowy 2'' z redukcją na 1,25''

• Okulary Plössl: 25mm, 15mm i 10mm (1,25'')

• Soczewka Barlowa achromatyczna 2x

• Lunetka celownicza 8x50 z krzyżem i regulowanym podświetleniem

• Mapa Księżyca, obrotowa mapka nieba

• Montaż paralaktyczny EQ-5 z mikroruchami

• Sztywny metalowy statyw

• Podstawka na akcesoria

• Płyta CD z oprogramowaniem

 

Cena 1699zł

 

 

WARTO go kupić???

To byłby mój pierwszy, a nie chce od razu kupować bubla.

Mam zamiar oglądać głębokie niebo a nie wiem, czy ten teleskop ma odpowiednie wymagania.

POMÓŻCIE!!!

MAX. moge wydać tylko 2000zł.

Mieszkam w mieście, takie tem średnie miasto.

Może jakieś propozycje na innego teleskopa???

Co oznacza np 5", 8"??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do "głebokiego nieba" to on ma troszke za malą jasność poleca sie minimum lustro 8'' co nie oznacza ze ten ktory wymieniles sie nie na da do tego celu w ogole ;)

 

polecam na poczatek troche teoro-praktyki

 

http://www.skyscope.pl/index.php/Teleskop_na_DSy

 

przebij sie przez ta lekturkę..a pozniej opowiedz nam prosze na pytania typu czy chcesz obserowac z balkonu , jakie masz niebo ile mozesz wydac max pieniazkow na zakup telepa skad jestes (duze miasto male?)itd

 

ps. generalnie ten teleskop jest jak najbardziej godny polecenia i na pewno nie jest to bubel. ale moze lepiej bedzie wybrac inny ktory bedzie bardziej odpowiadal twoim warunkom i typu obserwacji

 

pozdrowionka !;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do "głebokiego nieba" to on ma troszke za malą jasność poleca sie minimum lustro 8'' co nie oznacza ze ten ktory wymieniles sie nie na da do tego celu w ogole ;)

 

polecam na poczatek troche teoro-praktyki

 

http://www.skyscope.pl/index.php/Teleskop_na_DSy

 

przebij sie przez ta lekturkę..a pozniej opowiedz nam prosze na pytania typu czy chcesz obserowac z balkonu , jakie masz niebo ile mozesz wydac max pieniazkow na zakup telepa skad jestes (duze miasto male?)itd

 

ps. generalnie ten teleskop jest jak najbardziej godny polecenia i na pewno nie jest to bubel. ale moze lepiej bedzie wybrac inny ktory bedzie bardziej odpowiadal twoim warunkom i typu obserwacji

 

pozdrowionka !;)

No mieszkam w takim sobie średnim mieście, ale światła, które dają nocne lampy, w nim nie brakuje. Balkonu nie mam, ale chciałem oglądać niebo na dachu mojego budynku. Po przeczytaniu artykułu, którego mnie zaproponowałeś to mam teraz wątpliwości co do tego. Na szczęście niedaleko mnie znajduje się stary poligon po zlikwidowanej jednostce wojskowej, gdzie jest ciemno.

A co mógłbyś mi coś powiedzieć o takim teleskopie jak SLIGOR MT-800, który ma właśnie 8"

 

Parametry techniczne

• System optyczny: reflektor Newtona

• Typ montażu: paralaktyczny

• Średnica zwierciadła: 203mm

• Ogniskowa zwierciadła: F = 800mm

• Światłosiła: 1:4,0

• Użyteczne powiększenia: 40 - 400x

• Zdolność rozdzielcza: 0,58"

• Wyciąg okularowy: Crayford 2 cale z redukcją na 1,25 cala

• Długość tuby optycznej: 725mm

• Waga tuby optycznej: 6,8kg

• Waga całkowita: około 20kg

• Szukacz: 8x50mm z krzyżem

• Mikroruchy: tak

 

Z tego co się dowiedziałem przez kilka ostatnich dni to ma nieco słabsze powiększenie i takie tam. To prawda?

Oczywiście kasa to największa granica, której nie dam rady przekroczyć. Ten teleskop jest już troszke droższy od poprzedniego. Kosztuje 2450zł i nie wiem, czy ma w zestawie okulary. Zresztą podam linka to zobaczysz

http://teleskopy.pl/product_info.php?produ..._Soligor_MT-800

Z góry wielkie dzięki i życze Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2008

 

'' oznacza aperturę lustra/obiektywu w calach. Stąd 8'' to teleskop z lustrem ośmiocalowym... Możesz sobie przeliczyć ile dokładnie to jest... Na oko 20cm średnicy.

Tak się domyślałem, ale chciałem być pewny. Dzięki wielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na forum jest masa tematów na ten temat. Jest też poradnik o pierwszym teleskopie.

Tak na krótko to:

- są tańsze np. Synty - byle by był z wyciągiem okularowym "Crayforda"

- jeśli na paralaktyku i jest to pierwszy teleskop to szukaj jakiegoś F5 czyli 200/1000 - będzie deko bardziej uniwersalny

- obserwacje z dachu to porażka z racji ciepła uciekającego z budynku (poczytaj na forum)

 

Nie jest wyposażony w nic poza podstawową konfiguracją (bez napedu i bez lunetki biegunowej)

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie zdradź nam na ile jesteś mobilny... bedziesz telepa nosił na plecach czy woził samochodem na ten ewentualny poligon... to czasem dość ważny szczegół.

Dokładnie...jak miałbys tachac takiego soligora recznie pareset metrow to wspólczuje :o

 

na temat soligora sie nie wypowiadam ale jest uwazany raczej za dobry sprzet. niestety z tego co widze po linku nie ma on okularów w zestawie ?????? no to duzy minus nie dosc ze przekracza twoj budzet to jeszcze nie mozesz przez niego patrzec..inna sprawa ze ten soligor jest strasznie jasny 1:4 od razu w szcz. na wieksze powiekszenia bys musiał dokupic droogie okulary...jak na razie wszystko przemaia przeciwko soligorowi w twoim przypadku. (wlasciwie jaki on ma montaz?)

 

Powiedz nam jeszcze na co sie bardziej decydujesz z montazy ? czy MUSI to byc paralaktyk jesli tak dlaczego ? czy jednak moze byc DOBSON ? to dosc wazne bo z 2000zł i zapedami na 8'' lustro (bo głebokie niebo)

to czy nie lepiej wziasc po prostu pod uwage dobsonka no i ta mobilnosc jak u Ciebie stoi.

 

pozdro!

 

ps

tu link do slynnych synt 8''

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a1398708ed47b0d

 

albo 8'' meadea kratownicowego -rewelacja!

http://market.astrozakupy.pl/product_info....products_id=407

 

to wszytko na dobsonie..zobacz sobie

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie...jak miałbys tachac takiego soligora recznie pareset metrow to wspólczuje :o

 

na temat soligora sie nie wypowiadam ale jest uwazany raczej za dobry sprzet. niestety z tego co widze po linku nie ma on okularów w zestawie ?????? no to duzy minus nie dosc ze przekracza twoj budzet to jeszcze nie mozesz przez niego patrzec..inna sprawa ze ten soligor jest strasznie jasny 1:4 od razu w szcz. na wieksze powiekszenia bys musiał dokupic droogie okulary...jak na razie wszystko przemaia przeciwko soligorowi w twoim przypadku. (wlasciwie jaki on ma montaz?)

 

Powiedz nam jeszcze na co sie bardziej decydujesz z montazy ? czy MUSI to byc paralaktyk jesli tak dlaczego ? czy jednak moze byc DOBSON ? to dosc wazne bo z 2000zł i zapedami na 8'' lustro (bo głebokie niebo)

to czy nie lepiej wziasc po prostu pod uwage dobsonka no i ta mobilnosc jak u Ciebie stoi.

 

pozdro!

 

ps

tu link do slynnych synt 8''

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a1398708ed47b0d

 

albo 8'' meadea kratownicowego -rewelacja!

http://market.astrozakupy.pl/product_info....products_id=407

 

to wszytko na dobsonie..zobacz sobie

To ile to wszystko może warzyć???

Wiesz jestem zielony i nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Soligora MT-800 to jako jego posiadacz mogę powiedzieć tak: teleskop jest bardzo fajny, ja jestem z niego zadowolony ALE ma kiepski montaż jak za tą cenę ( za podobną cenę można kupić Celestrona C8N na lepszym montażu - EQ5 przy EQ3-2 Soligora ). Ja zdecydowałem się na MT800 bo miałem możliwość kupienia go w świetnym stanie po mocno okazyjnej cenie. Gdyby nie to pewnie wziąłbym jakieś 8" na dobsonie ( za porównywalną cenę miałem Soligora ) lub jeśli uparłbym się na paralaktyka to pewnie C8N. Podsumowując: za cenę sklepową kupować Soligora moim zdaniem się nie opłaca. Chociaż to bardzo fajny teleskop to montaż ma za słaby (pomijając F4 wymagające drogich okularów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem była by Synta na Dobsonie 8" za 1100zł, a jeżeli twój budżet wynosi do 2000zł, to dokupisz sobie do niego jakieś dobre szkło:) Zakup Soligora moim zdaniem mija się z celem gdyż płacąc za niego nie małe pieniądze otrzymujesz goły teleskop bez okólarów, więc zmusiło by cię to do zakupu pewnie jakichś tanich ploosli, które nie dają super obrazu zwłaszcza przy światło sile f4!

Z tego co napisałeś jesteś początkujący, więc focenie zapewne nie wchodzi w grę tak więc montaż dobsona i 8" byłby moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem:)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Na początek, zanim kupisz sobie teleskop, kup sobie jakąś książkę np. "Niebo Na Weekend". Bardzo dobra książka. Dzięki niej już nie będziesz "zielony" a staniesz się "pomarańczowy" :). Dopiero potem myśl o zakupie teleskopu.

Ja swoje wiem, bo sam zaczynałem od książek i uwierz mi, teleskop to nie zając, nie ucieknie, a warto na początek poddać się lekturce dobrej książki.

 

Pozdrawiam

 

PS. Swoją drogą celuj w coś na Dobsonie. I przy 8" calach Pyrex (chyba) nie robi zbyt dużej różnicy w chłodzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Cześć!

Na początek, zanim kupisz sobie teleskop, kup sobie jakąś książkę np. "Niebo Na Weekend". Bardzo dobra książka. Dzięki niej już nie będziesz "zielony" a staniesz się "pomarańczowy" :). Dopiero potem myśl o zakupie teleskopu.

Ja swoje wiem, bo sam zaczynałem od książek i uwierz mi, teleskop to nie zając, nie ucieknie, a warto na początek poddać się lekturce dobrej książki.

 

Pozdrawiam

 

PS. Swoją drogą celuj w coś na Dobsonie. I przy 8" calach Pyrex (chyba) nie robi zbyt dużej różnicy w chłodzeniu

Ksiązeczke już sobie kupiłem i przeskanowałem od deski do deski :D Naprawde dużo się od niej dowiedziałem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.