Skocz do zawartości

Widok na NE, E, SE...


PatrykZG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowym "astronomem".

Mieszkam w Zielonej Górze, mam mieszkanie na 10 ( ostatnim ) piętrze, widok głównie na E, ale przy odpowiednim wysiłku mogę oglądać również SE i NE. Czy to są ciekawe kierunki do obserwacji Syntą 8 ?

Powiem od razu, że na "dole" rozciąga się panorama miasta, jednak jest to część "handlowa" miasta i wiekszosc budynkow ma po 18stej zgaszone światła. Jedynie swieci dość dużo lamp ulicznych, ale są dość daleko, i wydaje mi się żę ich wpływ na jakość obserwacji nie będzie aż tak spory, choć napewno trochę namieszają. :(

 

Robiłem sobie symulację na Stellarium 0.9.0, kilka różnych mgławic, wieczorem Marsik, czasami bardziej na południu Saturn da o sobie znać, z rana prostopadle do balkonu pokazuje się Wenus, ale sądze że jest już wtedy zbyt jasno na Syntę, a i kąt obserwacji byłby trochę zbyt wymagający dla dobsona.

 

Jeśli można, niech ktoś opisze najlepsze widoki na moim niebie :)

I prosiłbym o ocenę mojego obserwatorium, balkon nie jest zbyt duży, ale myślę że jakoś się pomieszczę z telespokem.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej mieć widok na południe bo tam się wznoszą najwyżej najciekawsze obiekty. Co do obserwacji Syntą na balkonie to dla mnie było to bardzo niewygodne pomimo, że warunki mam jako takie (czasami widać m31 gołym okiem). Na Twoim miejscu nastawiłbym sie bardziej na wyjazdy. Dobson moim zdaniem nie nadaje się na balkon, chyba, że na duży taras.

 

Co do obiektów to zależy od zaświetlenia nieba. Trzeba też pamietać, że obserwacja planet z bloku jest utrudniona ze względu na ciepłe powietrze pochodzące z budynku. Seeing jest po prostu kiepski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kątem to chodzi Ci żę tuba zawadzi o poręcze ?

To nie problem jakiś stolik wystraczy.

 

Ja ze stryszku Mam widoki N do E. Jak nie chce MI się wychodzić to czasem coś się tam zobaczy, ale raczej jest tego bardzo niewiele. Na wiosnę jest ciekawiej i na jesień. Na inne kierunki wyjeżdzam za miasto i wtedy ptrzekonuję się że seeing jest 100 razy lepszy niż z nieogrzewanego pomieszczenia budynku z ciągle otwartymi oknami. Na szczęście nie Mam bardzo dużego light pollution.

 

Ostatnio wyjeżdzam rzadko, ale rekompensuje to sobie tym że Mam cały nieboskłon do dyspozycji i do zaliczenia dziesiątki obiektów, których nie zobaczę z okien czy balkonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądanie z balkonu ma sporo minusów. Ale dodatkowo powiem, że nastawianie się na prowadzenie obserwacji wyłącznie z miasta to jakby ktos kupił sobie brykę za 200 tysięcy i jeździł nią sobie wyłącznie po podwórku. Zanieczyszczenie nieba światłami miejskich lamp ulicznych straszliwie ogranicza Ci możliwości obserwacyjne. A wystarczy, że odjedziesz zaledwie 20 km od centrum (w kierunku wschodnim) a ilość obserwowanych obiektów, "jakość" widoku a nawet łatwość wyszukiwania M-ek wzrasta Ci w stopniu oszałamiającym.

I tak masz nieźle, bo ja muszę odjechać 60 km od centrum mojego skromnego miasta, zeby znaleźć sie pod ciemnym niebem... :szczerbaty:

 

pozdrawiam i życzę mocnych wrażeń

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu niebo okazało się w miarę łaskawe dla Zielonej Góry.

Mogłem w końcu przetestować moją lornetkę, mimo iż seeing był fatalny, do tego duzo chmurek, to i tak jestem zadowolony z pierwszych obserwacji. Na 1 ogien poszedł Mars, może przez wrażenia sobie coś ubzdurałem, ale wydaje mi się że ewidentnie widziałem 2 księżyce + planeta, mało tego, planeta nie odbijała światła tak silno jak Phobos i Deimos. Na początku byłem pewien że obserwuję Saturna, bo wydawało mi się że widzę planetę i pierścien, jednak szybko się sprowadziłem na ziemię ;). Gdybym miał widzieć choćby zaczątek pierścienia Saturna to musiałoby mnie ładnie razić od satelitów. Po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że to chyba Mars. Wszelkie wątpliwości rozwiało Stellarium. Cóż, myślałem ze lornetka wyciągnie więcej, ale i tak się cieszę z tych księżyców. Poźniej looknełem szybko na oriona, wiedziałem że jest tam obiekt który na stellarium zwie się Great Nebula in Orion. I faktycznie, była widoczna mgiełka na tle innych gwiazd, jednak z powodu zimna ręce zaczeły odmawiać posłuszeństwa i musiałem przerwać obserwację. Gdybym miał statyw pewno do 2-3 w nocy bym siedział.

 

Już nie mogę się doczekać Synciaka. To będzie istny czad ! Pogodnych nocy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 1 ogien poszedł Mars, może przez wrażenia sobie coś ubzdurałem, ale wydaje mi się że ewidentnie widziałem 2 księżyce + planeta, mało tego, planeta nie odbijała światła tak silno jak Phobos i Deimos.

 

Zdecydowanie sobie "ubzdurałeś" :szczerbaty: Phobos ma 11,8mag a Deimos 12,9mag według CdC. Totalnie poza zasięgiem lornetki 10x50 zwłaszcza pod miejskim niebem :) Zresztą ich kątowa odległość od planety jest bardzo mała tak więc jest to absolutnie niemożliwe. Najpewniej widziałes jakieś gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sie ze jednak lekki asygmatyzm + chęć zobaczenia czegoś więcej wywowała taką reakcję a nie inną. Saturn wyglądał identycznie na początku, chyba że pożyczył sobie Phobosa i Deimosa od sąsiada ;P. Cóż, i tak mam o dziwo cudowne niebo, zero chmurek. Idę sie opatulić ciepło i na balkonik ;] Eh, szkoda, pozostaje czekać na Syncie. Niebo mam całkiem ciemne jak na miasto, bo to część handlowa, w promieniu 4 km. pali się jedynie, a może i aż, kilkadziesiąt latarni ulicznych. Na oko około 40-50. Niektóre są naprawde daleko i wyglądają jak gwiazdki :) Widok mam centralnie na E, więc jak będe miał syntę to będe miał idealny pogląd na Marsa i Saturna. Jak myślicie, z syntą + balkon i nienajwieksze oświetlenie mam szansę zobaczyć tarczę jednej z wyżej wymienionych planet ? A być może i nawet jakieś księżyce ? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, z syntą + balkon i nienajwieksze oświetlenie mam szansę zobaczyć tarczę jednej z wyżej wymienionych planet ? A być może i nawet jakieś księżyce ? :>

 

Nie no tarcze Marsa i Saturna spokojnie z detalami podczas dobrego seeingu. W przypadku Saturna oczywiście tez pierścienie z przerwą Cassiniego (w dobrych warunkach bo jest już kiepsko widoczna). Najjaśniejsze księżyca Saturna oczywiście też są w zasięgu. Potrzebny jedynie dobry seeing i dobre okularki. Zaświetlenie nie ma dużego wpływu na obraz planet, natomiast ma na mgławice,galaktyki.

 

Tak sobie myśle czemu kupiłeś Syntę zamiast jakiegoś Maka albo refraktora ED skoro tak Cię planety interesują? :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie kupiłem, oczywiście nie nastawiam się tylko na planety, ba, nie marzę o czym innym niż o pięknych mgławicach, a piszę o planetkach, bo przy moim aktualnym niebie nie mam większego wyboru :)

Oczywiście planety też mnie bardzo interesują, ale jest ich tylko 9 w naszym układzie, a mgławic troche więcej :P Zresztą słyszałem ze Synta jest najbardziej uniwersalna, chcę wogole zasmakować kawałka nieba, i wtedy się określę dokładnie, co lubie bardziej. Wówczas albo coś dokupię, albo wymienię syncię na coś innego, ale raczej ta pierwsza opcja :) Na razie i mgławice, i gwiazdy i planety lubię tak samo, bo tak na dobrą sprawę żadnego z wyżej wymienionych typów ciał nie widziałem :P. No może poza dzisiejszym Phobosem i Deimosem, który aktualnie jest schowany za tarczą Marsa :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz pisalem na prv, kiedy tylko bedziemy jechac na obserwacje za miasto miejsce sie napewno znajdzie, a jak czlowiek siedzi dluzszy czas w miescie i w koncu wyjedzie. To niebo za miastem moze nie idealne ale i tak powala:) Tam juz Twoja synta pokaze co potrafi na Ds-ach:D

 

Pozdrawiam!

 

Nareszcie ktos z Zielonej Góry...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz pisalem na prv, kiedy tylko bedziemy jechac na obserwacje za miasto miejsce sie napewno znajdzie, a jak czlowiek siedzi dluzszy czas w miescie i w koncu wyjedzie. To niebo za miastem moze nie idealne ale i tak powala:) Tam juz Twoja synta pokaze co potrafi na Ds-ach:D

 

Pozdrawiam!

 

Nareszcie ktos z Zielonej Góry...:)

Tak z ciekawości, znasz jakąś dobrą miejscówkę w okolicy?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem z kumplem w takiej miejscowości jak Czerwieńsk, w lesie była ścinka i jest kawał pola osłonionego lasami. Niebo było tak czorne, że od ładnych paru lat nie widzialem czegoś takiego. Jedynie od południa daje o sobie znać Zielona Góra, ale tam i tak są ciulowe widoki raczej ;]

Długo nie oglądaliśmy, bo jak tylko pojawiliśmy się na ścince, to chmurwy zleciały się jak sępy do padliny. Ale tamto niebo w porównaniu do zielonogórskiego to jak porównać wigry 3 do harley'a. Ciekawie może być na lotnisku w przylepie. Ogolnie wokoł ZG dużo ciekawych miejsc można znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam jedno ciekawe, jedyne zrodlo swiatla w okolicy to Zielona Góra jakies 10 km obok.

Jest to spalony las w strone krosna, dobry dojazd, wiec nigdy nie ma problemow:)

Ale jesli ktos zna lepsze to chetnie je poznam:)

 

Pozdrawiam!

 

a wasc Ansmann z okolicy jestes?

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.