Skocz do zawartości

Skromny Orion kompaktem z miasta


sigman

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj postanowiłem sprawdzić, co się stanie, gdy wyceluję swojego Kodaka Z650 w nocne niebo. Wyszło mi coś takiego:

 

Orion.jpg

 

8 sekund ISO400 + odszumianie + Levels w PS.

 

Nie jest oszałamiająco, ale jak na taki aparat, środek miasta i brak profesjonalnej obróbki, brak rozmaitych flatów, darków, stacków, czy czego tam jeszcze, to chyba nie jest też tragicznie. Coś tam widać, są też kolory gwiazd ;)

 

To moje pierwsze astrofoto, więc proszę o wyrozumiałość. Nie mam lepszego sprzętu, ani większych umiejętności, może kiedyś się to zmieni, ale na razie jest jak jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój aparat ma migawkę max. 8 sekund. W wolnym czasie spróbuję zrobić więcej klatek i zestackować, tylko prosiłbym o nakierowanie mnie na właściwy wątek z instrucją jak i czym najlepiej to zrobić.

 

Może niedługo będę mógł pożyczyć lustrzankę cyfrową, to zrobi się coś więcej, a to powyższe zdjęcie zostało wykonane w ramach testu mojego aparatu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem pojechałem za miasto. Wykonałem 11 zdjęć, ale ich obróbka była już moim własnym wymysłem, bo zarówno alignowanie, odszumianie, rozszczepianie na RGB i ponowne złączenie oraz końcową obróbkę kolorów wykonywałem poza oprogramowaniem astro. IRIS tylko zestackował przygotowane klatki. Wyszło mi coś takiego:

 

ORION24b.jpg

 

11 x 8s, ISO 400

 

Widać nawet M42, co mnie wielce zdziwiło.

 

Wiem natomiast, że nie jest to zrobione tak, jak trzeba, ale dla mnie to i tak wielkie osiągnięcie ;)

Edytowane przez sigman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem pojechałem za miasto. Wykonałem 11 zdjęć, ale ich obróbka była już moim własnym wymysłem, bo zarówno alignowanie, odszumianie, rozszczepianie na RGB i ponowne złączenie oraz końcową obróbkę kolorów wykonywałem poza oprogramowaniem astro. IRIS tylko zestackował przygotowane klatki. Wyszło mi coś takiego:

 

Wiem natomiast, że nie jest to zrobione tak, jak trzeba, ale dla mnie to i tak wielkie osiągnięcie ;)

 

Spróbuj połączyć zdjęcia programem DSS (deep sky stacker) bo tu chyba coś nie wyszło z tymi kanałami RGB.

Generalnie DSS działa dobrze z krótszymi ekspozycjami (czytaj mniej zarejestrowanego koloru), ja zawsze miałem problemy z alignowaniem koloru zielonego w irisie.

 

No i kombinuj, zobaczymy co się da z tego aparatu wycisnąć.

Gdzieś tam na forum w dziale astrofotografia chyba jeszcze leżą moje skromne fotki z kompakta Kodaka DX6490, niestety co sie później okazało miałem namieszane w ustawieniach i mogło być zdecydowanie lepiej.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to troche OT ale chodzi o zabawy z kompaktem w mieście. W ramach poznawania nieba zrobiłem sobie fotke Bliźniąt. 5x20s stack w DSS (pierwszy raz). Zachęcam wszystkich kompaktowców - na prawdę nie trzeba mieć super sprzętu, żeby coś robić. Oczywiście możliwości są małe ale najważniejsze, że są.

gem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj połączyć zdjęcia programem DSS (deep sky stacker) bo tu chyba coś nie wyszło z tymi kanałami RGB.

Generalnie DSS działa dobrze z krótszymi ekspozycjami (czytaj mniej zarejestrowanego koloru), ja zawsze miałem problemy z alignowaniem koloru zielonego w irisie.

 

No i kombinuj, zobaczymy co się da z tego aparatu wycisnąć.

 

Spróbuję w DSS, wezmę jeszcze raz ten sam materiał i może wyjdzie coś innego. Mam jeszcze zrobione kilka klatek przedstawiających Hiady i Plejady, więc i to może zaprezentuję, jeśli w miarę mi wyjdzie obróbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.