Skocz do zawartości

Dobrać dobry zasilacz


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Można budować zasilacze oparte na trafku i stabilizatorze, można też je kupić - są one bezpieczne jeśli są zrobione i dobrane z głową.

Jednak gdy potrzebujemy te np. 10-15A to są one mało poręczne i opłacalne. Jeszcze jak dochodzi potrzeba uzyskania kilku różnych napięć to nikt by mnie nie przekonał do budowy tradycyjnego zasilacza a kupic taki gotowy jest bardzo trudno.

Nie czarujmy się projektując taki 15A zasilacz trzeba mieć trochę znajomości z zakresu elektroniki a najlepiej też trochę praktyki żeby nie było niespodzianek.

 

Teraz o impulsowych:

Panowie skoro na impulsowych zasilaczach i to czasem na konstrukcjach takich że strach (np. codegen na 7500) pracują komputery to napewno będą też działały elektroniki montaży.

Te chińskie złomiate zasilacze komputerowe mają jedną wadę w powiedzmy 10% przypadków awarii nim zasilacz klęknie komp dostaje zawyżone napięcie i idzie w kosmos. Nowsze zasilacze np. Chieftec i inne bardziej renomowane mają szereg zabepieczeń, często jest tak że stary wyjarany zasilacz nie startuje bo protekcja wykrywa zbyt wolny lub szybki wzrost napięcia przy starcie (np. wyschnięte kondensatory). Bywa że nie można tego nawet wymierzyć.

Układy sterujące w montażach mają dodatkowe stabilizatory które też mają tolerancje i zabezpieczenia, układy driwerów pewnie spokojnie będą chodziły przez jakiś czas przy 18V czy nawet 20V.

 

Wniosek jest jeden, sprawny, dobry zasilacz np. od laptopa (ładna zwarta konstrukcja) podpięty do prawidłowej instalacji elektrycznej, jeśli tylko uciągnie prądowo nasz astrodobytek, nie zakłuci nam żadnego sprzętu.

Jak ktoś sie boi że mu tani zasilacz impulsowy ubije montaż napięciowo to wstawcie sobie w szereg szybki bezpiecznik a równolegle odpowiedniej mocy diodę zabezpieczającą przed wzrostem napięcia (koszt z obudową 8-20zł).

 

Do tych kolegów co nie wierzą lub chcą gwarancji na piśmie: Kupcie sobie zasilacz dedykowany przez producenta montażu. Najwyżej jak padnie wam montaż przez zasilacz będziecie się sądzić z producentem. :szczerbaty:

 

pozdrawiam

mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Panowie jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o zasilacze a tym bardziej jeżeli chodzi o te stosowane do zasilania montaży. Stąd właśnie bierze się moje pytanie. Czy jest bezpiecznym dla montażu typu EQ6 podłączenie go pod taki zasilacz jak ten przedstawiony na zdjęciu?

DSC_0345.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ostatnio testowałem HEQ5 z zasilaczem od routera o parametrach 12V 1200mA i nie było problemów, zasilacz się nie nagrzewał co by wskazywało na jego przeciążenie.

 

Mało tych amperów. Jak puścisz x800 w obu osiach na raz, to z monta usłysz "zgrzyt" i sie wyłączy. Z zasilacza nic nie usłyszysz, po prostu nie wyrobił. Zajście świadkowane. Pytanie czy to "zgrzyt" z powodu braku odpowiedniego zasilania jednak nie robi montowi krzywdy... po mojemu robi. Szkoda monta (nie wiadomo ile razy takie coś przetrzyma).

 

Pozdrawiam.

 

Zasilanie z nawet dobrego zasilacza o zamałej mocy odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibi, Hans ma racje. HEQ5 potrzbuje sporo poweru. Ja akurat zasilam caly czas z baterii (power tank), on moze dostarczyc pare amperow. Raz podlaczylem zasilacz sieciowy ktory mial na wyjsciu 1A. Jak posadzilem Maka z calym osprzetem to czasem sie zacinal wydajac przerazliwe zgrzytanie. Dlatego przeszlem na baterie, nie lubie niespodzianek. Uwazam ze jak z kontaktu to trzeba miec zapas - min 3A.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię trochę stary temat by nie zakładać nowego. Ostatnio zakupiłem na allegro TAKI zasilacz, po tym fakcie, niestety, przypomniał mi się ten temat założony przez Hansa. Przeczytałem go po raz wtóry no i teraz się zastanawiam czy to był dobry ruch. Do kupionego zasilacza chcę podłączyć montaż EQ6 i dodatkowo dwie grzałki oraz motofocus LJ, myślę że te 10A powinno wystarczyć. Pytanie czy sam zasilacz z racji że jest jakiś tam impulsowy stabilizowany - nie znam się na tym niestety - da radę pociągnąć to wszystko, czy się nie sfajczy i czy co gorsze nie sfajczy mi montażu? Będę wdzięczny za opinie. Pozdrawiam forumowiczów. wtw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio też stanąłem przed zakupem zasilacza do nowo nabytego eq6 Jednocześnie potrzebowałem źródła zasilania do mojej kamy gudującej sbiga st4 , finalnie zakupilem coś takiego co w sklepie elektornicznym widniało pod szyldem zasilacz do lodówek samohochodowym na wejściu zasilanie sieciowe na wyjściu wyjście zapalniczkowe 12v i około 6amp Dokupilem rozglałęźnik gniazda zapalniczkowego żeby obsługiwać jednocześnie kamere i montaż , wypróbowałem wszystko działa pięknie nadmiaru mocy nigdy nie za wiele zasilacz jest stabilizowany koszt wynosił bodajże 69 zł

IMG_8085 (Medium).JPG

Edytowane przez szary19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.