Jump to content

Tubus z włókna szklanego


JaLe
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się nad konstrukcją tubusu z włókna szklanego. Chociaż ma to być konstrukcja ATM nie będę się rozwodził nad samą technologią. Interesuje mnie natomiast wytrzymałość takiej konstrukcji. Obliczyłem, że ciężar konstrukcji tubusu fi 400 x 1200 złożonego z dwóch warstw nie powinien przekroczyć 4 kg (sama rura, bez ew. bafli, celi itd.)

Nie mam jednak danych do policzenia ugięcia takiej konstrukcji. Być może Ktos dysponuje odpowiednią wiedza na ten temat ??

Link to comment
Share on other sites

W tej chwili skłaniam się ku budowie tubusa z włókna węglowego.

 

Zainteresowane osoby proszę o kontakt na PW, gdyż istnieje możliwość wykonania większej ilości takich tubusów.

Link to comment
Share on other sites

ja swego czasu chcialem wykonac weglowy tubus dla refraktora o wymiarach 240 x 2700 - ale niestety nikt nie byl w stanie tego wykonac z powodu braku matrycy , ponadto przy tak dlugiej rurze ciezko by bylo dostac sie do jej srodka , wiec ani przyslon sie dalo by sie zamontowac ani dobrze wyczernic.... ale twoja rura jest krotsza wiec w tym przypadku nie ma tego problemu

 

dla ciekawosci spytam : jaki jest koszt wykonania takiej rury weglowej ? udalo ci sie znalesc wykonawce w polsce ?

 

pozdrawiam

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Cena końcowa będzie, bardzo korzystna - w tej chwili jestem na etapie zamykania projektu rury oraz "dna" czyli elementu który będzie utrzymywał celę. Do miesiąca przejdę do prób wytrzymałościowych, gdyż muszę być w 100% pewny produktu.

Z tym, że na razie będzie wykonywany jeden rozmiar tubusu (po to by ograniczyć koszty formy). Rozmiar rury to 380/1300 mm. Myślę jednak, że będzie można zastosować bafle, dzięki którym "rozmiarówka" ulegnie poszerzeniu.

Link to comment
Share on other sites

Jale, wytrzymałością raczej nie masz się co martwić, a policzenie ugięcia to już problem jest, bo taki kompozyt jest anizotropowy (w różnych kierunkach, różnie przenosi obciążenia) pewnie parę osób w Polsce potrafi to policzyć.

Kiedyś zciągnąłem z netu taką amerykańską normę wojskową odnośnie projektowania i liczenia konstrukcji kompozytowych - jak znajdę na kompie w chacie link, to jutro wrzucę.

 

Do Marcina: kiedyś robiłem rozeznanie co do kosztów materiałów i wychodzi miej więcej tak (uwaga! wszystko jest wstępnie - na chłopski rozum):

Liczyłem ile będzie kosztowała tuba o wymiarach bardzo podobnych do podanych przez Jarka (newton 300f4). Założyłem masę rury około 4-5 kg i dwie warstwy tkaniny. Z tego co wyczytałem trzeba liczyć, że około połowę masy kompozytu to tkanina, druga połowa to żywica - czyli potrzebujemy 2-3 kilogramy tkaniny.

Dla wymiarów fi350x1300 wychodzi powierzchnia rury ~1,4m^2 , zaokrąglając 1.5m^2. Przy dwóch warstwach jest 3m^2. Więc potrzebujemy tkaninę o gramaturze 600~900g/m^2.

Kupić trzeba by ~4m^2

W sklepie: http://www.havel-composites.com/shop/44-Tk...zne/0-list.html

Jest tkanina węglowa o splocie 2/2 i gramaturach 630 lub 960g/m^2 w cenie 700~800zł za 4m^2

Do tego trzeba dokupić żywicę epoksydową z utwardzaczem, separator (do oddzielenia rury od kopyta), wałek kudłaty do nanoszenia żywicy i aluminiowy do dociskania tkaniny i na koniec wydatek najgorszy do przełknięcia - nożyce, co by taką tkaninę pociąć - koszt około 200-300zł...

Łącznie z narzędziami wychodzi około 1200~1300zł. Do tego trzeba by zrobić kopyto, ale to można zrobić ATM-owo.

Edited by bartolini
Link to comment
Share on other sites

No i znalazłem - jest tutaj kilka opracowań o kompozytach:

http://euler9.tripod.com/materials/

 

Ogólnie na stronce jest troche ciekawych materiałów:

http://euler9.tripod.com/

 

Swoją drogą zdaje się, że w USA materiały opracowane za pieniądze podatników i niezawierające jakiś tajemnic są ogólnodostępne - pozostaje tylko kwestia znalezienia...

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Pierwszy etap mam już za sobą.

 

Przeprowadziłem próby z płytą, która będzie stanowiła podstawę tubusu o średnicy 400 mm.

 

Obciążona siłą 850 [N] ugięła się o 10 mm. Uważam,że to bardzo dobry wynik.

 

4efc91584854f04d.jpg

 

Powyżej zdjęcie płyty, dodam , że jest estetyczna i miła dla oka.

 

Teraz budowany będzie tubus do MT800, będzie to najprawdopodobniej tubus węglowo - kevlarowy.

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus
Powyżej zdjęcie płyty, dodam , że jest estetyczna i miła dla oka.

Ciekawostka, w wątku ta płyta jest w ogóle niewidzialna, dopiero jak wcisnę ODPISZ to pod oknem dialogowym się pojawia! :huh:

Edited by cygnus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.