Skocz do zawartości

Tubus z włókna szklanego


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad konstrukcją tubusu z włókna szklanego. Chociaż ma to być konstrukcja ATM nie będę się rozwodził nad samą technologią. Interesuje mnie natomiast wytrzymałość takiej konstrukcji. Obliczyłem, że ciężar konstrukcji tubusu fi 400 x 1200 złożonego z dwóch warstw nie powinien przekroczyć 4 kg (sama rura, bez ew. bafli, celi itd.)

Nie mam jednak danych do policzenia ugięcia takiej konstrukcji. Być może Ktos dysponuje odpowiednią wiedza na ten temat ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja swego czasu chcialem wykonac weglowy tubus dla refraktora o wymiarach 240 x 2700 - ale niestety nikt nie byl w stanie tego wykonac z powodu braku matrycy , ponadto przy tak dlugiej rurze ciezko by bylo dostac sie do jej srodka , wiec ani przyslon sie dalo by sie zamontowac ani dobrze wyczernic.... ale twoja rura jest krotsza wiec w tym przypadku nie ma tego problemu

 

dla ciekawosci spytam : jaki jest koszt wykonania takiej rury weglowej ? udalo ci sie znalesc wykonawce w polsce ?

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena końcowa będzie, bardzo korzystna - w tej chwili jestem na etapie zamykania projektu rury oraz "dna" czyli elementu który będzie utrzymywał celę. Do miesiąca przejdę do prób wytrzymałościowych, gdyż muszę być w 100% pewny produktu.

Z tym, że na razie będzie wykonywany jeden rozmiar tubusu (po to by ograniczyć koszty formy). Rozmiar rury to 380/1300 mm. Myślę jednak, że będzie można zastosować bafle, dzięki którym "rozmiarówka" ulegnie poszerzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jale, wytrzymałością raczej nie masz się co martwić, a policzenie ugięcia to już problem jest, bo taki kompozyt jest anizotropowy (w różnych kierunkach, różnie przenosi obciążenia) pewnie parę osób w Polsce potrafi to policzyć.

Kiedyś zciągnąłem z netu taką amerykańską normę wojskową odnośnie projektowania i liczenia konstrukcji kompozytowych - jak znajdę na kompie w chacie link, to jutro wrzucę.

 

Do Marcina: kiedyś robiłem rozeznanie co do kosztów materiałów i wychodzi miej więcej tak (uwaga! wszystko jest wstępnie - na chłopski rozum):

Liczyłem ile będzie kosztowała tuba o wymiarach bardzo podobnych do podanych przez Jarka (newton 300f4). Założyłem masę rury około 4-5 kg i dwie warstwy tkaniny. Z tego co wyczytałem trzeba liczyć, że około połowę masy kompozytu to tkanina, druga połowa to żywica - czyli potrzebujemy 2-3 kilogramy tkaniny.

Dla wymiarów fi350x1300 wychodzi powierzchnia rury ~1,4m^2 , zaokrąglając 1.5m^2. Przy dwóch warstwach jest 3m^2. Więc potrzebujemy tkaninę o gramaturze 600~900g/m^2.

Kupić trzeba by ~4m^2

W sklepie: http://www.havel-composites.com/shop/44-Tk...zne/0-list.html

Jest tkanina węglowa o splocie 2/2 i gramaturach 630 lub 960g/m^2 w cenie 700~800zł za 4m^2

Do tego trzeba dokupić żywicę epoksydową z utwardzaczem, separator (do oddzielenia rury od kopyta), wałek kudłaty do nanoszenia żywicy i aluminiowy do dociskania tkaniny i na koniec wydatek najgorszy do przełknięcia - nożyce, co by taką tkaninę pociąć - koszt około 200-300zł...

Łącznie z narzędziami wychodzi około 1200~1300zł. Do tego trzeba by zrobić kopyto, ale to można zrobić ATM-owo.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znalazłem - jest tutaj kilka opracowań o kompozytach:

http://euler9.tripod.com/materials/

 

Ogólnie na stronce jest troche ciekawych materiałów:

http://euler9.tripod.com/

 

Swoją drogą zdaje się, że w USA materiały opracowane za pieniądze podatników i niezawierające jakiś tajemnic są ogólnodostępne - pozostaje tylko kwestia znalezienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwszy etap mam już za sobą.

 

Przeprowadziłem próby z płytą, która będzie stanowiła podstawę tubusu o średnicy 400 mm.

 

Obciążona siłą 850 [N] ugięła się o 10 mm. Uważam,że to bardzo dobry wynik.

 

4efc91584854f04d.jpg

 

Powyżej zdjęcie płyty, dodam , że jest estetyczna i miła dla oka.

 

Teraz budowany będzie tubus do MT800, będzie to najprawdopodobniej tubus węglowo - kevlarowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej zdjęcie płyty, dodam , że jest estetyczna i miła dla oka.

Ciekawostka, w wątku ta płyta jest w ogóle niewidzialna, dopiero jak wcisnę ODPISZ to pod oknem dialogowym się pojawia! :huh:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.