Skocz do zawartości

ZRT - 457


rafklim

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę dodać że cena jest dość istotna, bo nowa w sklepie internetowym Pryzmat-Fotooptyka wynosi 380zł

Mogę dać wiecej ale już za przerobioną z nasadka kątową.

Cena 300zł za starą bez statywu, bez pokrowca jak oferował pewien pan (nie ten z postu powyżej) jest jednak pomyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Lepiej kupic pierscien do ZRT i pryzmat Amiciego.

 

Mialem 2 x ZRT i obie przerabialem na zastos.astro ale pryzmaty i polaczenia kupowalem od Astrokraka.

 

Owszem ,mozesz sie bawic w polaczenia ale jak nie zrobisz tego osiowo to zamiast 70mm zrobisz sobie np. 63mm srednicy obiektywu. :D

 

ZRT TO DOBRY SPRZET ZAROWNO DO ASTRO JAK I WIZUALA W CALEJ STREFIE OBSERWACJI.

 

pozdr

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kupic pierscien do ZRT i pryzmat Amiciego.

 

Mialem 2 x ZRT i obie przerabialem na zastos.astro ale pryzmaty i polaczenia kupowalem od Astrokraka.

 

Owszem ,mozesz sie bawic w polaczenia ale jak nie zrobisz tego osiowo to zamiast 70mm zrobisz sobie np. 63mm srednicy obiektywu. :D

 

ZRT TO DOBRY SPRZET ZAROWNO DO ASTRO JAK I WIZUALA W CALEJ STREFIE OBSERWACJI.

 

pozdr

 

Y

 

Ale czy ten pierscień i pryzmat to nie jest dokładnie to co w astrokraku montują ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ten pierscień i pryzmat to nie jest dokładnie to co w astrokraku montują ?

 

 

Dokladnie to jest montowane w Astrokraku.

 

Pryzmat Amiciego umozliwi ci ogladanie naziemnych obrazow, a i odbicie bedzie blizsze dialektrykowi niz zwyklej katowce z lustrem.

Jedyna wada pryzmatu Amiciego jest to ze po srodku pryzmatu jest male zlaczenie /krawedz/ zlaczen pryzmatow ktora o ile w planetach nie przeszkadza o tyle w gwaizd.podowjnych jest czasem widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie.

 

Wez pryzmat i pierscien mocujacy- bedziesz zadowolony,

a tak zawsze bedziesz mial pytanie czy aby czegos nie popsules i masz straty swiatla ,winietowania itp.

 

ZRT posiada niezly achromat 70 mm i szkoda go psuc ,wierz mi przechodzilem przez to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam ZRT - 457 , przerobiona w Astrokraku.

Polecam , jeśli już ZRT to taka po przerobieniu. Kontakt z Januszem P. z firmy Astrokrak jest wyśmienity. Pomoc w każdym temacie na temat optyki. Znakomity fachowiec do tego praktyk z dużym doświadczeniem.

Kolega kupił także ZRT z zoomem lantanowym, ja zaś ZRT z w70-15mm, szerokokątnym.

Najlepiej chyba dla obserwacji z ZRT sprawdza się zoom lantanowy. Porównywałem obraz z w70 -15mm oraz na tej samej ogniskowej w zoomie jak też na Plosslu 15mm. Najlepiej wypadł o dziwo zoom lantanowy - najostrzejszy i najbardziej kontrastowy obraz wydaje się iż z największą rozdzielczością.

Najsłabiej w70 szerokokątny - trudno ustawiał ostrość i widać zdecydowanie najmniej szczegółów.

Może macie inne doświadczenia z ZRT i kombinacjami okularów to proszę o ich zamieszczanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam ZRT - 457 , przerobiona w Astrokraku.

Polecam , jeśli już ZRT to taka po przerobieniu. Kontakt z Januszem P. z firmy Astrokrak jest wyśmienity. Pomoc w każdym temacie na temat optyki. Znakomity fachowiec do tego praktyk z dużym doświadczeniem.

Kolega kupił także ZRT z zoomem lantanowym, ja zaś ZRT z w70-15mm, szerokokątnym.

Najlepiej chyba dla obserwacji z ZRT sprawdza się zoom lantanowy. Porównywałem obraz z w70 -15mm oraz na tej samej ogniskowej w zoomie jak też na Plosslu 15mm. Najlepiej wypadł o dziwo zoom lantanowy - najostrzejszy i najbardziej kontrastowy obraz wydaje się iż z największą rozdzielczością.

Najsłabiej w70 szerokokątny - trudno ustawiał ostrość i widać zdecydowanie najmniej szczegółów.

Może macie inne doświadczenia z ZRT i kombinacjami okularów to proszę o ich zamieszczanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ZRT - 457 , przerobiona w Astrokraku. Miałem wczesniej oryginał i jest to kolosalna róznica.

Polecam , jeśli już ZRT to taka po przerobieniu. Kontakt z Januszem P. z firmy Astrokrak jest wyśmienity. Pomoc w każdym temacie na temat optyki. Znakomity fachowiec do tego praktyk z dużym doświadczeniem.

Kolega kupił także ZRT z zoomem lantanowym, ja zaś ZRT z w70-15mm, szerokokątnym.

Najlepiej chyba dla obserwacji z ZRT sprawdza się zoom lantanowy. Porównywałem obraz z w70 -15mm oraz na tej samej ogniskowej w zoomie jak też na Plosslu 15mm. Najlepiej wypadł o dziwo zoom lantanowy - najostrzejszy i najbardziej kontrastowy obraz wydaje się iż z największą rozdzielczością.

Najsłabiej w70 szerokokątny - trudno ustawiał ostrość i widać zdecydowanie najmniej szczegółów.

Może macie inne doświadczenia z ZRT i kombinacjami okularów to proszę o ich zamieszczanie lub kontakt na maila: raf.klim@gmail.com

 

Statyw oczywiście trzeba dokupić inny niż w zestawie ZRT. Ja mam Cullmanna 3025 z bazaru (80zł) z głowicą 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem potrzebne ci sa na max. 3 pwiekszenia,najekonomiczniej - 2 okularki + barlow.

 

Zoom tez mialem ale ta jest tyle szkla ze obraz jest ostro przycimniony -porownaj obraz z 12 ortho i z zoma.

Max. UZYTECZNE POWIEKSZENIE TO -100X - a optymalne to z 60x. Zwykle ploslle spelnia swoje zadanie :Salut:

 

pozdr

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem potrzebne ci sa na max. 3 pwiekszenia,najekonomiczniej - 2 okularki + barlow.

 

Zoom tez mialem ale ta jest tyle szkla ze obraz jest ostro przycimniony -porownaj obraz z 12 ortho i z zoma.

Max. UZYTECZNE POWIEKSZENIE TO -100X - a optymalne to z 60x. Zwykle ploslle spelnia swoje zadanie :Salut:

 

pozdr

 

Y

 

To dlaczego na tym zoomie miałem ostry obraz i wiekszą rozdzielczosć niż na w70 -15mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego na tym zoomie miałem ostry obraz i wiekszą rozdzielczosć niż na w70 -15mm ?

 

 

Ja Pisze o ortho. a nie o jakis W 70 gdzie zpawne konstrukcja tuby nie pozwala na wykorzystanie mozliwosci szerokokantego okularka ktory rowniez posiada duza ilosc szkla i byc moze nie ma zgrania miedzy ogniskami : wypadkowymi soczewki i okularka w70.

 

Zoom jest dobry i z pewnoscia poczatkujacych obsrwatorow wprawi w zachwyt i olsnienie- ile to kasy zaoszczedzili bo maja jeden okular zoom za 16 innych<zoom8-24>.niestety dla tych ktorzy porownywali okularki roznej masci -prawda jest inna.

 

Nie ma sensu wydawac duzej kasy na okularki do ZRT- wystarcza zwykle tanie uzywane ploslle.

 

pozdr

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego poleca tanie plossle ?

Ortoskopy maja dla mnie za mały odstęp od źrenicy i zbyt małe pole widzenia aby je brac pod uwagę.

Jedyne okulary jakie mogę kupic to Super Plossle lub szerokokątne ( no może pomyslałbym nad lantanem stałoogniskowym, gdyby miał pole pow. 55st.)

Nie powiedziałem najwazniejszego: ZRT uzywana jest częściej do obserwacji przyrodniczych niż astro.

To może wyjasni trochę sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedzialem -ZRT to dobry achromat ale nie przesadzajmy-zwykle plaslle to wszystko proporcja-jakosc -cena i nawet astrokrak nie proponowal mi b.drogich okularkow do ZRT,owszem mozesz zalozyc nawet naglera tylko po co??? po co aluminiowe felgi do maucha? a o szerkokatnych okularkach-pisalem.

 

KUP CO CHCESZ,TO TWOJA DECYZJA- ja podaje przyklad-cena-jakosc a wybor nalezy zawsze od ciebie.

 

dam ci przyklad-moze to bedzie bardziej naprowadzajace:

 

masz 2 scopy- Tak apo o jakies tam srednicy i 70mm achromta ZRT zakladasz do jednego sprzetu i drugiego na zmiane- Ploslla i b. drogi okularki ortho.

na zmiane zkladasz na APO -ploslla i b.drogie ortho.- i podobnie w ZRT jak ci sie wydaje w ktorym scopie bedzie widac wieksza roznice w oddawnych obrazach?

APO - ROZNICA BEDZIE KOLOSALNA- SOCZEWKA TAKA WYMAGA NAJEPSZEGO OKULARKA ,ZRT- ROZNICA BEDZIE MALA,NIEPROPORCJONALNA DO ZMIAN JAKOSCI OBRAZOW/CENE.

 

Jakosc soczewki jej srednica maja najwazniejszy wplyw na oddawane obrazy, potem mozna myslec o WPROPST PROPORCJONALNYCH okularkach.

 

takie jest moje zdane,ale jak to sie mowi -kazdy najlepiej uczy sie na bledach-szkoda ze tylko swoich. :Beer:

pozdr

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup dobrego okulara strat nie przyniesie, w przyszłości jako sprzęt docelowy chłopak będzie chciał na pewno kupić APO, więc okular jeść nie będzie wołał a i w ZRT da lepszy obraz już teraz B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Zakup dobrego okulara strat nie przyniesie, w przyszłości jako sprzęt docelowy chłopak będzie chciał na pewno kupić APO, więc okular jeść nie będzie wołał a i w ZRT da lepszy obraz już teraz B)

 

Jakoś mi się wierzyć nie chce, żeby amator do obserwacji przyrodniczych decydował się na APO.

Ale - w sumie czemu nie. Jak ktoś nie wie, co ma zrobić z forsą, to można i tak.

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykt? A co ma "niewiedza co zrobić z forsą" do zagadnień doboru optymalnej optyki do obserwacji przyrodniczych? APO to nie tylko brak chromatyzmu.

 

Z innej beczki , padło pytanie o W70 w ZRT. W70 w ZRT pokaze silne wady własne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Benedykt? A co ma "niewiedza co zrobić z forsą" do zagadnień doboru optymalnej optyki do obserwacji przyrodniczych? APO to nie tylko brak chromatyzmu.[...]

Moim skromnym zdaniem zakup APO dla celów amatorskich obserwacji przyrodniczych mija się z celem. Tak samo jak według mnie mija się z celem zakup EOS-1D do uprawiania amatorskiej fotografii "towarzysko - rodzinnej".

Zaznaczam, że obserwacje przyrodnicze nie wykluczają zastosowania APO. Jak również do fotografowania "niedzielnego" można zaopatrzyć się w EOS-1D. Pytanie tylko: po co?

 

Rożnica w Twoim i moim podejściu polega prawdopodobnie na tym, że Ty rozpatrujesz sprawę w kategoriach czysto technicznych, ja zaś w techniczno-ekonomicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem zakup APO dla celów amatorskich obserwacji przyrodniczych mija się z celem. Tak samo jak według mnie mija się z celem zakup EOS-1D do uprawiania amatorskiej fotografii "towarzysko - rodzinnej".

Zaznaczam, że obserwacje przyrodnicze nie wykluczają zastosowania APO. Jak również do fotografowania "niedzielnego" można zaopatrzyć się w EOS-1D. Pytanie tylko: po co?

 

Rożnica w Twoim i moim podejściu polega prawdopodobnie na tym, że Ty rozpatrujesz sprawę w kategoriach czysto technicznych, ja zaś w techniczno-ekonomicznych.

 

Benedykcie. Hipopotamicznie napiszę ok? Ekonomiczno-technicznie.

 

Jestem w górach, gdzieś w cholere daleko np. w Patagonii. Nigdy więcej tam nie bede. ( a przynajmniej nie zanosi sie) Zatargałem ze sobą na jakąś przełącz kawałek szkła do obserwacji przyrodniczych. I... dorwałem skradającą sie po przeciwnym stoku doliny pume... Prawdopodobnie widzę ją na żywca po raz pierwszy i ostatni w życiu...

 

I teraz mam albo obraz z ZRT albo z małego APO...

 

I sprawdź proszę przed ripostą ile kosztuje ZRT ze wszystkimi niezbędnymi przeróbkami, ile małe APO megreza, a ile ED Skywatechera choćby...

 

I powiedz czy było warto.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykcie. Hipopotamicznie napiszę ok? Ekonomiczno-technicznie.

 

Jestem w górach, gdzieś w cholere daleko np. w Patagonii. Nigdy więcej tam nie bede. ( a przynajmniej nie zanosi sie) Zatargałem ze sobą na jakąś przełącz kawałek szkła do obserwacji przyrodniczych. I... dorwałem skradającą sie po przeciwnym stoku doliny pume... Prawdopodobnie widzę ją na żywca po raz pierwszy i ostatni w życiu...

 

I teraz mam albo obraz z ZRT albo z małego APO...

 

I sprawdź proszę przed ripostą ile kosztuje ZRT ze wszystkimi niezbędnymi przeróbkami, ile małe APO megreza, a ile ED Skywatechera choćby...

 

I powiedz czy było warto.

 

Pozdrawiam.

 

Tutaj stara prawda się kłania: Zawsze warto inwestować w dobre rzeczy. To nie tylko tyczy się optyki. Szukacze inne rzeczy nawet mało istotne powinny być dobrej jakości wtedy takie oglądanie sprawia większa przyjemność.. Dlaczego Takahaski nie robi szukaczy z jakiś składanych rur PCV tylko ich jakość jest najlepsza?

 

Czy nie wyszło by taniej jak by tubusy z zewnątrz były obszarpane i liźnięte jakąś tanią farba olejną, pędzlem? Co tam przecież nie wpływa to na obraz i wyszło by o wiele taniej.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.