Skocz do zawartości

Czyżby trawelerek prawie doskonały?


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie widzę na cloudynights ciekawą rencenzję ED 102 F/7.

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1748

Wygląda na to, że może to być naprawdę świetny trawelerek. Do fotografowania też pewnie by się nadał z jakimś flatenerem.

Ale ja sobie obiecałem, że w tym roku żadnego telekopu nie kupię. Na razie się nacieszę tym co mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niedawno byłem na tym samym etapie wyboru.

Ten Astro-Tech 102ED kosztuje w USA 1190 USD co daje przy obecnym kursie $ jakieś 3040 PLN. Reszta kosztów zależy od sposobu przesłania go do Polski.

 

Plusy?

apertura 4", świetny wyciąg, walizeczka.

 

Minusy?

to nie jest stricte szkło ED jakie jest w Sky-Watcherach czy Celestronie ED. To jakaś chińska ekonomiczna wersja "ED" co podobno widać w obrazach. No i jednak ta rurka swoje waży.

 

Powiem szczerze, że gdyby jeszcze tydzień temu był dostępny od ręki w Astronomics to pewnie bym go wziął i wydał te spore pieniądze. Ale go nie było i w sumie jakiś czas ma go nie być.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niedawno byłem na tym samym etapie wyboru.

Ten Astro-Tech 102ED kosztuje w USA 1190 USD co daje przy obecnym kursie $ jakieś 3040 PLN. Reszta kosztów zależy od sposobu przesłania go do Polski.

 

Plusy?

apertura 4", świetny wyciąg, walizeczka.

 

Minusy?

to nie jest stricte szkło ED jakie jest w Sky-Watcherach czy Celestronie ED. To jakaś chińska ekonomiczna wersja "ED" co podobno widać w obrazach. No i jednak ta rurka swoje waży.

 

Powiem szczerze, że gdyby jeszcze tydzień temu był dostępny od ręki w Astronomics to pewnie bym go wziął i wydał te spore pieniądze. Ale go nie było i w sumie jakiś czas ma go nie być.

 

Pozdrawiam.

 

Ile taka rurka może ważyć ? Słyszałem że długie achromaty 4" ważą tylko ok 3,5 kg.

No, jak ma gorsze szkło, to pewnie jest gorsze niż zwykły ED 100/900. A kosztuje podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

na papierze wszystko fajnie wyglada ja znalazlem cos co jest bardzo bliskie idalowi fd 90 william optics na szkle fpl 53 niespotykana ostrosc punktowosc brak koloru

wyciag klasy starlight instruments walizka

nie pisze tego jako teoretyk posiadam ten refractor pare miesiecy

polecam kazdemu kto ceni sobie obrazy gwiazd co to potrafi tu jest link jak sobie radzi z rozdielczoscia od 2.5 do 1.5 secundy gwiazdy podwojne w miescie

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=20137

 

ps wiem co mowie refractorami obserwoje kilka lat i mialem niejedno apo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, zaczynamy wchodzić w niebezpieczne przedziały cenowe tych "travelerków".

Co znaczy "warto dołożyć"?

 

Można się zastanawiać czy warto dołożyć do AT102ED (chcąc kupić SW 80ED) dodając apertury, ale nieco tracąc na korekcji kolorów.

Ale czy warto dołożyć do FD90 (chcąc kupić AT102ED) tracąc na aperturze ale zyskując nieco na korekcji barw?

 

Na te pytania chyba każdy musi sobie odpowiedzieć sam biorąc pod uwagę wrażliwość swojego portfela i oczu na aberę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
A co powiesz na takie coś?

http://www.williamoptics.com/wo_shop/catal...products_id=362

Ale to jest tylko 110 ED i ogniskowa 524 z flattenerem 0.8 z tego zestawu.

 

Z tego co czytałem słaba korekcja aberracji chromatycznej. Hans, pozostaje Ci chyba jak narazie tylko FSQ106 ED :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.