Skocz do zawartości

ciasne układy gwiazd podwójnych


APM ADAM

Rekomendowane odpowiedzi

witam

krawat gratulacje

temat ciekawy pokazuje jak to jest z ta rozdzielczoscia i atmosfera w praktyce

oraz dlaczego zakochalem sie w refractorach to optimum w miescie detale na marsie widac przerwe cassiniego wczoraj widzialem a ma tylko 0.5 ds tez sie da upolowac jak sa w zenicie np m 44 czy m57 a nawet eskimos wczoraj

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widac przerwe cassiniego wczoraj widzialem a ma tylko 0.5 ds

Cassini faktycznie cieniutki ale widać przy 200x i to wyraźnie. Wygląda jak dwie wydłużone kropki ale jest :) Co to będzie jak pierścienie znikną...to się ludziska zdziwią :szczerbaty:

 

Jak dla mnie gw. podwójne są na rogrzewkę, czasem żeby sprawdzić warunki i rozdzielczość. Dobrze że nie są takie wymagające- w sam raz dla początkujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie gw. podwójne są na rogrzewkę, czasem żeby sprawdzić warunki i rozdzielczość. Dobrze że nie są takie wymagające- w sam raz dla początkujących.

 

Myślę że masz rację - prawie całkowicie.

Już samo odnalezienie słabszych dwoinek będzie wymagało wysiłku czasem większego niż w przypadku eM-ek lub mniej znanych NGC. Równie ciężko będzie sprostać średnio ciasnym ( do 3" ) układom wielokrotnym gdzie jeden ze składników wyraźnie dominuje blaskiem a słabszy ginie w jego krążkach dyfrakcyjnych. W takich przypadkach trzeba dysponować zarówno dobrym sprzętem jak i niebem.

Jest wreszcie sporo kwiatków które mogą ogladać tylko naprawdę zaawansowani "początkujący" przykładowo:

omega Her, gamma Cas, ypsilon Lib, alfa Uma czy chociażby Procjon.

Życzę miłej rozgrzewki. :oco:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

philips gratulacje dobrej rozdzielczosci oka :notworthy: art dla ciebie oraz krawata i innych [rozgrzewka ] polecam project 33 33 gwiazdy podwojne w 88 gwiazdozbiorach

http://www.carbonar.es/s33/33.html

atlas gwiazd podwojnych plik trzeba sciagnac bo sie japoniec napracowal http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/

limity czyli czy mozliwe jest niemozliwe lub odwrotnie i inne dewagacje

http://members.csolutions.net/fisherka/ast...albinaries.html

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać (nawet Mugole domyślą się, o kogo chodzi :szczerbaty: ) w swoim konkurencyjnym astrokalendarzu na ten rok na ostatniej stronie zamieścił pomocną tabelkę: "Gwiazdy podwójne do testu rozdzielczości"

W tabelce znajdziemy 68 układów gwiazd podwójnych o separacji od 91" do 0,1". Tabelka wygląda na dokładną, uwzględnia zmieniającą się separację składników i kąt pozycyjny dla epoki 2008 i 2009.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że źródło tych dokładnych danych jest wiarogodne, bo nigdzie nie zostało podane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie jestem na etapie czy uda sie rozdzielic 52 w orionie hip 27386

ty masz wlasnie dobra maszynke do takich celow sprawdz

pozdrawiam

adam

 

A jaką separację ma 52Ori, bo nie mam jej w żadnym moim zestawieniu? Wprawdzie ją pomierzyłem na około 1,1-1,2" ale na podst. pomiarów linijką na monitorze ze ...Stellarium. :ha:

W zestaieniach znalazłem natomiast 14Ori o separacji 0,9" - trochę za ambitne.

Moje sukcesy w rozdzieleniu ciasnych układów to głównie walka z kiepskim seeningiem. Bo przecież nie jest żadnym sukcesem rozdzielenie epsilona2Lyr o separacji 2,3" (ale w powiększeniu minimalnym 50x to może już COŚ :rolleyes: ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką separację ma 52Ori, bo nie mam jej w żadnym moim zestawieniu? Wprawdzie ją pomierzyłem na około 1,1-1,2" ale na podst. pomiarów linijką na monitorze ze ...Stellarium. :ha:

W zestaieniach znalazłem natomiast 14Ori o separacji 0,9" - trochę za ambitne.

Moje sukcesy w rozdzieleniu ciasnych układów to głównie walka z kiepskim seeningiem. Bo przecież nie jest żadnym sukcesem rozdzielenie epsilona2Lyr o separacji 2,3" (ale w powiększeniu minimalnym 50x to może już COŚ :rolleyes: ?).

 

witaj

stwierdzilem organoleptycznie ze jesli mniejsze powiekszenie jest mozliwe to nazywam to czysta optyka czyli kontrast i blask gwiazd jest bardzo dobry nie miesza w obrazie [ swiadczy to o dobrej optyce tak to nalezy rozumiec]]

co do 52 ori to ja proponuje zobaczyc fizycznie rozne zrodla roznie podaja tu masz ciekawe info

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...sb/5/o/all/vc/1

pozdrawiam

adam

ps z ciekawosci ile widzisz ksiezycow saturna

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do 52 ori to ja proponuje zobaczyc fizycznie rozne zrodla roznie podaja tu masz ciekawe info

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...sb/5/o/all/vc/1

pozdrawiam

adam

ps z ciekawosci ile widzisz ksiezycow saturna

 

Cytat z podanego przez Ciebie źródła:

"the most recent was the AO measurement at 1.08" and the average of all four professional measurements is 1.10" at 216.5 degrees. Tofol Tobal of Garraf Astronomical Observatory in Spain and coordinator of the OAG general Catalog of Double Stars, measured this double with a 4" refractor (!) and micrometer in 2000; his results were 1.18" 215.8 degrees."

Nie wiedziałem, że linijka + Stellarium to taka dokładna metoda pomiaru! :lol: (Wyszło mi 1,1-1,2")

 

Odpowiedź na temat księżyców Saturna dałem w odp. wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

no widzisz to masz taka sama srednia jak z 4 profesionalnych pomiarow :helo:

za co im placa powinni im dac linijki :banan:

tez uzywam stelarium i ma jedna zalete ze jak powiekszysz gwiazdy a ona jest podwojna to naprawde pozwala sie zorientowac czy da sie ja rozdzielic starrynight nie jest tak dokladne jesli chodzi o podwojne

to co probujemy dzis rozdzielic ta 52 ori [dzis mam ladne niebo ale zobaczymy wieczorem]

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do 52 ori to ja proponuje zobaczyc fizycznie

[

 

 

W trosce o wrażliwe zdrowie i z uwagi na lutowy mrozik zamierzałem w dzisiejszy wieczór delektować się ciepłem kominka. Jedak coś mnie podkusiło aby przed Wiadomościami poczytać jeszcze nowe posty na A-F. Oczywiście musiało trafić na Twój z nowym zadankiem. Myślę sobie że trudna sztuka ta 52 Ori, zwłaszcza przy dzisiejszym Księżycu, ale chociaż przez lornetkę sprawdzę czy łatwo odszukać. Okazuje się że bardzo łatwo. Nastepnie do piwnicy po sprzęt, chłodzenie, i pierwsze pow. 300x - są !!! Dwie piękne, małe gwiazdki, jedna nieco jaśniejsza. Przy 450x rozdzielają sie jeszcze lepiej mimo że przerwa między nimi nie jest zupełnie czarna ( obserw. ze środka jasnego osiedla przy lekkim wietrze ). Próbowałem też przy 200x ale okular kitowy nie radzi sobie najlepiej i człowiek raczej się domyśla rozdzielenia niż rzeczywiście je widzi.

Wspaniały obiekt do zimowych testów optyki. W miarę jasny, łatwy do znalezienia oraz stosunkowo wysoko nad horyzontem. Polecam. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

gratulacje art

niestety ale padlem ja nie 52 ori fakt ze mialem do dyspozycji tylko pow 100x do 180x wiecej mocy brak sprzedalem okulary ale watpie czy byla by roznica natomiast znalazlem sobie nastepny fajny cel i zaliczylem

iota cas hip 11569, 3 skladniki zolty pomaranczowy blekitny pow 100x i 180

wiec jestem zadowolony

pozdrawiam

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przez ładnych parę nocy nie było warunków do jakichkolwiek obserwacji więc dzisiejszy widok Oriona za oknem bardzo mnie ucieszył. :) Postanowiłem sprawdzić w praktyce czy dzeta Cnc podda sie w starciu z aperturą 150mm. Ogólnie Tegmine sprawia bardzo ładne wrażenie. Spora separacja składników AC ( 5,7") powoduje że są one dobrze widoczne juz w małym 72 krot. powiększeniu. Aby dostrzec coś więcej trzeba już okularów znacznie krótszych. Nie najlepszy seing sprawił że dopiero przy pow. 450x wyraźniej rozdzieliły sie skład. A i B ( 0,9 "). Były wyraźnie oddzielne ale bez czarnej przerwy pomiędzy nimi. Niestety najciemniejszego, odległego skład. D nie udało mi sie dzisiaj zobaczyć.

Następnie było parę łatwiejszych "pozycji" a na koniec ambitny plan rozdzielenia omegi Leo ( 1,0") zakończyła przed czasem osadzająca się rosa.

Ma ktoś jeszcze jakieś ciekawe propozycje do rozwalenia ? :icon_rambo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

gratulacje art za zete i krawat za 5 w orionie

tu masz 3 moje propozycje

1 - zeta boo 2 - propus [n gem] 3 - [1 gem]

ja wczoraj bawilem sie w ds bo bylo ladne niebo jak na miasto

5 ksiezycow saturna i pare emek

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj, głównie ze względu na ograniczoną widoczność (drzewa) zaliczyłem dwa mało ambitne B) klasyki:

1. Alfa GEM separacja 4,4"

2. Gamma LEO separacja 4,7"

Widok był przepiękny już przy 51x. Obie parki z separacją na 2-3 "średnic gwiazdek".

Obiecuję wziąć się za obiecaną 52ORI przy najbliższej okazji...

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj też pomęczyłem podwójne 80ED. Na nic innego nie było warunków - zapowiadało się przepięknie, a była wielka kicha. Ledwo było widać zarysy gwiazdozbiorów :(

 

Kastor, Gamma Leo, Cor Caroli, Gamma And, Mizar.

 

To tak na otarcie łez...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz 3 moje propozycje

1 - zeta boo 2 - propus [n gem] 3 - [1 gem]

 

Witam.

Zacznę oficjalnie. Kolego Adam, Zapomnieliście dodać że ewentualne rozdzielenie 1 Gem to prezent dla członków "klubu zdobywców rzeczy niemożliwych".

Po sprawdzeniu w CdC wychodzi obłędna sep. 0,2" - nawet nie próbuję zgadywać jaka apertura jest wymagana do rozgryzienia tego orzeszka.

Dzisiejszy seing nie pozwolił na na rozdzielenie poz.2 - eta Gem ( 1,0") . Mam jednak nadzieję że jeszcze kiedyś będę mógł powiedzieć "Panie Prezesie, melduję wykonanie zadania" :szczerbaty:

Z trudniejszych obiektów moim jedynym dzisiejszym dokonaniem było zaliczenie dogodnie położonej 32 Ori ( 1,1" jas. 4,2-5,6 ).

Życzę dalszych sukcesów w wynajdywaniu ( i obserwacjach ) różnych ciekawych kwiatków.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

kolego art :banan:

liczylem ze ktos napisze rodzielilem latwizna :helo:

nie martw sie wszystko ma swoj limit nawet niebo moze nastepnym razem czego ci zycze

wydaje mi sie ze to naprawde fajne zajecie nie istotne czy da sie rozerwac bardziej istotne ze poznaje sie niebo

malo tego wraca sie do tych nie rozerwanych ja to traktuje jako rozrywke i przyjemnosc patrzenia na wzory jakie tworza gwiazdy wystarczy troche wyobrazni

pozdrawiam

adam

ps eta gem dla mnie jest niedostepna sprawdzalem 3 razy w ciagu miesiaca 52 ori tez ale sprawdze ta 32 ori moze ma troche wiecej niz 1.1 jak tylko pozwoli pogoda

tylko ze ja sie trzymam limitu 50 razy na cal

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

tomku staram sie nie lamac zasad optyki

2 x srednica to to samo co 50 x pro inch

maksymalne wykorzystanie parametrow teleskopu wystepuje przy okolo 35 x pro inch wtedy widac dokladnie airy disc

dotyczy sprzetu do 6 inch srednicy

5x pro inch scan ---17x do 35x pro inch dso ---planety 35x do 50x pro inch--- podwojne 50x pro inch

dotyczy sprzetu do 6 inch srednicy

pozdrawiam

adam

ps moj stary maksutow intes mk 66 wytrzymywal nawet 100x pro inch i epsyliony lyry byly nadal gwiazdami

ale jedank zdecydowanie inne niz przy 50x pro inch

ed zarenski fajnie opisal wiele czynnikow polecam linki

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/all/fpart/1

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...;o=&fpart=1

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trafiło mi się dzisiaj trochę pogodnego nieba więc wyciągnąłem MAK-a by sprawdzić jak się mają nasze gwiazdki podwójne. Szybka ocena seingu i równie szybkie stwierdzenie że jest gorzej niż to z pozoru wygląda. Około godz. 20,15 ledwo co udaje się zejść do sep. 2". Nawet Castor ledwo się rozdziela. Obrazy gwiazd falują tak że nie sposób stwierdzić w którym kierunku znajduje się słabszy składnik. Brak możliwości wykorzystania okularu 4mm przez ktory najczęsciej potwierdzam rozdzielenie bliskich skladników. Po pół godzinie prób, plany rozbicia omegi And trzeba odłozyć do czasu nadejścia lepszych warunków. To samo dotyczy układu 12 Lyn - z jego trzech skład. ledwo uchwycilem najbardziej oddalony. Następnie przeniosłem się w rejon Jednorożca. Epsilon - ładny i łatwy a następnie prawdziwa, piękna perełka beta Mon. Trzy jasne składniki, przy pow. 72x układające się na kształt średnika ( ; ) o sporej separacji 7,3" i 2,9". Czwarty odlegly składnik był za słaby aby dostrzec go z miasta. Skoro tak ładnie zaprezentował się układ wielokrotny to spojrzałem jeszcze na sigma Ori. Tutaj również dzięki dużej separacji i jasności, układ 6 gwiazdek prezentował sie bardzo malowniczo.

Dobrze że na prawie każdy rodzaj seingu znajdzie się jakieś ciekawe gwiazdy wielokrotne.

Tym odkrywczym stwierdzeniem chciałbym zakończyć mój setny post. :Salut:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz stary znajomy Tosmimi Taki wypocil maly, bardzo fajny atlasik majacy pomagac obserwatom gwiazd podwojnych.

 

Do moich potrzeb najczęściej wykorzystuję ten fragment: http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/atlas_...eets_080229.xls

Umożliwia łatwe odnalezienie interesującego nas obiektu, zawiera mnóstwo danych na jego temat , pozwala odnaleźć podwójne o interesującej nas separacji granicznej, itd.

Toshimi napocił się ale przynajmniej jest tego efekt. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam

pomyslalem ze warto odkopac ten watek moze jakis maly maraton -co wy na to

proponuje ponowne wpisywanie ciekawych i trudnych ukladow do rozdzielenia

jesli ktos mieszka w duzym miescie nie ma potrzeby sie martwic to nie dso

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.