Skocz do zawartości

wyczernianie raz jeszcze


Gość Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Masz rację , chciałem ci jednak powiedzieć że w wielu telskopach pseudo czarny mat świeci baaaaardzo podobnie , a to nie atm tylko klasowe firmy :Boink: , prawda jest taka że do wyczerniania elementów teleskopu firmy się nie przykładają ( bagatelizują problem) ,a płacimy nie małe pieniądze za sprzęt , że o baflach nie wspomnę , tylko nieliczne firmy dają bafle do teleskopów-za jeszcze większe pieniądze , jak by to był nie wiadomo jaki koszt , a o wielkości lustra w stosunku do tuby to już porażka we wszystkich teleskopach.

 

Widziałem jednego Newtona z baflami i przyzwoitym stosunkiem wielkość lustra do tuby (nie było na wcisk) wykonane przez Janusza Płeszkę - bardzo ładne wyczernienie i wykonanie , no ale to w końcu firma Arystokrak jak ją nazywam , pochwały są poparte kilkoma teleskopami wykonanymi przez tą firme i niestety muszę tu Janusza za robotę pochwalić :D .

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz tez myślałem o baflach , jak rozkręciłem C11 i sprawdziłem to zostaje 9 mm na bafle malo bardzo mało. Tubę wykleiłem [ paperem] , kolega Jureg pomógl [ zamówil ] . Co mozna powiedziec i stwierdzic , po wyczernieniu giną wszelkie odblaski do jasnych obiektow, zasięg gwiazdowy wzrasta. Kątrast jest niesamowity , mozliwe że wraz z wzrostem kątrastu jest odczucie wzrostu zasiegu .

Ryszard.

 

Ryśku ,masz rację ja miałem ten sam problem w moim teleskopie , lustro jest prawie na wcisk w tej tubie , muszę ci jednak powiedzieć że jest wyjście z tej sytuacji po prostu dajesz bafle większe o powiedzmy 6mm i masz już 15mm a to już jest coś , ja tak zrobiłem w moim teleskopie , ponieważ twoje lustro jest dużo większe od mojego to dużo światła nie stracisz -lustro ma jeszcze fazkę która nie daje obrazu i przykryta powinna ona być , jak by powiedział mistrz Yoda :D ,

 

Można oczywiście zrobić większą tubę i wyższe bafle np 2-3 cm , wówczas przykrywamy tylko samą fazkę lustra nie tracąc powierzchni czynnej , ja tak miałem zrobić ale mam za mały montaż na większe obciążanie niż 10 kg , więc zmniejszyłem nieco lustro , ale myślę że dużo nie stracą a zyskam na pewno .

 

Oczywiście twoja tuba jest dłuższa od mojej więc trzeba by dać większą ilość bafli- ze 6 w równych odstępach , optymalna ilość bafli obliczmy następująco - w twoim przypadku :

 

pierwszy bafel przy płycie korekcyjnej następnie 15mm odstęp , kolejny bafel 15mm odstęp i tak aż do lustra które powinno być max. wysunięte w kierunku płyty korekcyjnej.

 

Odległość ostatniego bafla w stosunku do lustra powinna być w granicach 5mm od niego.

 

Wten sposób cienie rzucane przez bafle są najefektywniejsze.

 

No ale jeśli się nie zmienia tuby trzeba sprawdzić na ile to nam obciąży montaż bo bafle sa z alu i swoją wagę przy dużej ilości już mają.

 

Ja poszedłem na kompromis bo wciąż mi zależy na tym aby teleskop nie był ciężki-mobilny.

 

W moim przypadku poszły 4 wyższe bafle oraz flock pomiędzy nimi - pozdrawiam Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten lakier po lewej to zwykły połysk więc szkoda porównywac takie rzeczy - chyba że dla pokazania drastycznej różnicy.

 

 

Porównywane było już z godnymi porównania rzeczami i na tym koniec porównań. Na deser wstawiłem porównanie ze zwykłym lakierom jak by ktoś myślał, że zwykłym sobie "pociągnie" i będzie dobrze. (taka przestroga) :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywane było już z godnymi porównania rzeczami i na tym koniec porównań. Na deser wstawiłem porównanie ze zwykłym lakierom jak by ktoś myślał, że zwykłym sobie "pociągnie" i będzie dobrze. (taka przestroga) :rolleyes:

 

To trzeba było pokazać ze zwykłym matowym, np. ze śnieżki, napylanym cienką warstwą bo nikt nie jest taki głupi żeby sobie błyszczącym lakierem do karoserii pomalować w środku tubę czy tulejki wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie wiem po co zamieszczasz takie porównania z których nic dla nas nie wynika.

Co nas interesuje błyszczący lakier przy wyczernianiu. Trzeba było tych fotek nie wklejać bo po co one nam, każdy doskonale wie jak wygląda czarna "karoseria samochodowa".

Słowo daje, ten post wyszedł ci jak chwyt reklamowy rodem z "TV Market". <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie wiem po co zamieszczasz takie porównania z których nic dla nas nie wynika.

Co nas interesuje błyszczący lakier przy wyczernianiu. Trzeba było tych fotek nie wklejać bo po co one nam, każdy doskonale wie jak wygląda czarna "karoseria samochodowa".

Słowo daje, ten post wyszedł ci jak chwyt reklamowy rodem z "TV Market". <_<

 

 

Jeszcze raz powiem, spokojnie, że wyżej masz godne porównanie i jest ich wiele, wybierz te które ci sie podoba. Porównania zrobione są uczciwie, "marketowe porównania" są oszukańcze ale nie moje, o czym doskonale wiesz. :rolleyes:

 

Te porównanie z lakierem uwydatnia jak bardzo mat różni się od zwykłego czarnego lakieru, gdybym dał tylko takie porównanie to było by nie fair dlatego masz wiele..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, postanowiłem ostatnio zmodyfikować swojego skylux-a i jedna z opcji było solidne wyczernienie tubusa... trochę nad tym myślałem i w końcu do pokrycia wewnętrznej strony refraktorka zastosowałem ... :) czarną matową farbę ... emulsyjną :) Tak, tak rewelacyjny mat wyszedł w porównaniu np. do czarnej i matowej farby w sprayu... nie mówiąc już o seryjnym malowaniu skylux-a :) Nie jest to może aż tak solidna matowa czerń jak u Mitka ale jest naprawde bardzo dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, postanowiłem ostatnio zmodyfikować swojego skylux-a i jedna z opcji było solidne wyczernienie tubusa... trochę nad tym myślałem i w końcu do pokrycia wewnętrznej strony refraktorka zastosowałem ... :) czarną matową farbę ... emulsyjną :) Tak, tak rewelacyjny mat wyszedł w porównaniu np. do czarnej i matowej farby w sprayu... nie mówiąc już o seryjnym malowaniu skylux-a :) Nie jest to może aż tak solidna matowa czerń jak u Mitka ale jest naprawde bardzo dobrze :)

 

Gdzie można kupić taką farbę? :o W Rybniku jest nieosiągalna.Co najwyżej można dostać czarny pigment do emulsji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ta farba emulsyjna chwyci na lakier? Ponieważ mam zamiar kupić takową. Wnętrze tubusu musiałem zaimpregnować lakierem, i teraz nie wiem czy ta farba odpowiednio wyczerni środek dając dobry mat. Czarna matowa emalia to istny czarny lakier :o

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta farba emulsyjna chwyci na lakier? Ponieważ mam zamiar kupić takową. Wnętrze tubusu musiałem zaimpregnować lakierem, i teraz nie wiem czy ta farba odpowiednio wyczerni środek dając dobry mat. Czarna matowa emalia to istny czarny lakier :o

 

Pozdrawiam

Rafał

 

 

Farby emulsyjne wodne są prawie nie aktywne chemicznie i dobrze przyjmują się na każde odpowiednio mocne podłoże. W odróżnieniu od farb chemoutwardzalnych emulsje wodne nie mają zdolności rozpuszczania ewentualnych zanieczyszczeń dlatego przed ich naniesieniem wskazane jest odtłuszczenie i lekkie zmatowienie podłoża.

Aby wzmocnić efekt matu po wyschnięciu powłoki można ją jeszcze dodatkowo "dopieścić" szlifując lekko papierem ściernym o grad. 150-180. B)

Przed ostatecznym montażem całość odpylić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie trzeba odpylić, ja swoje wyczernienie zawsze odpylam zanurzeniowo o wodzie kilka razy choć nie matuje go niczym..

 

 

Najlepiej połączyć dwie metody.. po wodzie jeszcze przedmuchać..

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba, jak wiele innych podobnych emulsji w sklepach chemicznych całego kraju. Zaintrygował mnie jednak, sposób otwarcia tej puszki. Domyślam się używania tu ciężkiego sprzętu. :szczerbaty: Mam nadzieję że pewne obawy czy przy takich metodach, wymagający delikatności i wyczucia proces poprawy toru optycznego da się doprowadzić do pomyślnego finału, są nieuzasadnione . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co zadowolniony jesteś?

 

CamDam pokazał na zdjęciach jakie są rezultaty.A jakie są kłopoty z emulsją gdy się coś zasmaruje przy malowaniu i pozwoli się jej zaschnąć kazdy wie :szczerbaty: Trzyma potęznie i na wszelkich powierzchniach.Nic lepszego na razie nie wymyśliłem.Akrylowa mat w aerozolu świeci się jak diabli,emalia ftalowa mat to samo.Metoda Janusza z Astrokraka do tanich chyba też nie należy.Tablicowa farba nieosiągalna.ATy swojej metody nie publikujesz :D .Więc kazdy orze jak może :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba, jak wiele innych podobnych emulsji w sklepach chemicznych całego kraju. Zaintrygował mnie jednak, sposób otwarcia tej puszki. Domyślam się używania tu ciężkiego sprzętu. :szczerbaty: Mam nadzieję że pewne obawy czy przy takich metodach, wymagający delikatności i wyczucia proces poprawy toru optycznego da się doprowadzić do pomyślnego finału, są nieuzasadnione . :D

 

Nie wiem czy próbowałeś kupić już czarną emulsję fasadową.Zaręczam że nawet w niektórych dużych hurtowniach dziwią się czego ten gośc szuka.Co do otwierania puszek to wymyślił ktoś takie nowe rozwiązanie dekla że bez kilku grzechów śmiertelnych puszki nie otworzysz.Przecwiczyłem to na jakimś lakierze do podłog.Czysty horror. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, niestety 'u mnie" w lokalnym LM już tej farby nie ma ale widzę że JS 53 sobie świetnie poradził :)

Druga sprawa co do otwierania puszek ... :) podpisuje sie obiema rękami ... póki co .. przy następnym otwieraniu już może nie być tak różowo... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy próbowałeś kupić już czarną emulsję fasadową.Zaręczam że nawet w niektórych dużych hurtowniach dziwią się czego ten gośc szuka.

 

W hurtowniach nastawionych na sprzedaż mat. bud. gdzie towar odbiera się na TIR-y to całkiem możliwe. Swoją farbę matową z alternatywnej firmy, nabyłem w małym sklepie chemicznym. Mogłem wybrać z 6 rodzajów farby matowej.

 

Co do otwierania puszek to wymyślił ktoś takie nowe rozwiązanie dekla że bez kilku grzechów śmiertelnych puszki nie otworzysz.Przecwiczyłem to na jakimś lakierze do podłog.Czysty horror. :szczerbaty:

 

Co do emocji związanych z otwieraniem pancernych pokrywek jakimi zamknięte są opakowania z lakierami, to wbrew pozorom nie jest zemsta złośliwych producentów. Niektóre lakiery a zwłaszcza poliuretanowe utwardzają się wilgocią zawartą w powietrzu. Wywołane tym gęstnienie lakieru jest procesem nieodwracalnym i dlatego zamknięcie musi być bardzo szczelne. Tak więc wszelkie epitety pod adresem producentów są zbędne bo to wszystko jest niestety dla naszego dobra. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.