Skocz do zawartości

Jowisz, Księżyc i Słońce 16.04.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Przebolałem strate mojego Toucama i kupiłem nowego. Zaraz jak przyszła paczka rzuciłem sie na Słońce. Ale miałem cosik pecha bo niewiele tam plamek było : zaledwie jedna na środku tarczy, która sie rzucała w oczy. Długo nie mogłem jej namierzyc w monitorze ale jakos mi sie udało. Efekt jest raczej przecietny, no ale sama ta plama była niezbyt podniecająca.

 

slonce16042003.jpg

 

Jak sie zciemniło zapolowałem na Jowisza. Seeing był dobry, do tego dołożyłem Barlowa 2x co dało mi F=2500mm i f/27,8. Wynik mnie bardzo zadowala. zważywszy że to tylko 9cm lusterko.

 

jowisz16042003x2.jpg

 

Probowałem tez zrobic pikna mozaike Księzyca w pełni ale cos mi nie wyszło ;) Księzyc jest cały podziurawiony ale nie kraterami.

 

mozaika16042003mala.jpg

 

Mam nadzieje ze bedzie pogoda w swieta i sie troche podszkole, bo  tego Księzyca nie moge przebolec, zwłaszcza ze meczyłem sie z nim z 2 godziny. :)

Pozdrav

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małek,

 

Jowisz jest fajny jak na tak małe lustro. Co do Księżyca to ja się sporo z nim męczyłem i obecnie jak go nagrywam przez ccd to dodatowo zakładam reduktor ogniskowej, ponieważ wtedy jest go dużo łatwiej złożyć w całość. Efekty możesz zobaczyć na mojej stronce.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz moim zdaniem całkiem całkiem na taki seeing to Barlow tylko przeszkadza spóbuj bez Barlowa, a że Jowisz będzie mały to co z tego.

 

Tak przy okazji coś ty robił "zimą" nad morzem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reduktor ogniskowej bardzo by mi sie przydał, ale niestety go nie mam. :(

 

Do Mirka:

Jowisza robiłem tez bez Barlowa, jeszcze go nie obrobiłem. Ale przy F=1250mm jest on za mały na jakies szczególy, już to przerabiałem. Bardziej odpowiada mi obraz z barlowem x2. Jak obrobie tamtego Jowisza to go  tez zamieszcze.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za mile slowa. Faktem jest, że atmosfera byla wczoraj bardzo stabilna, czego juz dzis powiedziec nie moge. Wlasnie jestem na balkonie i pstrykam ale juz widze ze z jowisza nic nie bedzie :( Moze znow sprobuje ksiezyc, ale troche zimno sie zrobilo  > :(

 

Piotrko: jowisza potraktowalem registaxem, wrzucilem tam jakies 100klatek z 300, ekspozycja 1/33 sek, gain niski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jowisz i Łysy piekne :)

Ale oczywiscie nasuwa sie pytanko od MTO's user  ;) Teoretycznie sprzety sa podobne - czy zatem sa szanse na podobne wyniki z rosyjskim dzialem?

Czy mozecie podeslac link do jakiegos jowisza przez MTO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez Święta może wreszcie zrobię selekcję slajdów do skanowania do naszej galerii i mam tam kilka ładnych Jowiszy i Saturnów z MTO z dwoma konwerterami do ogniskowej wypadkowej 3,6 metra z prowadzeniem oczywiście  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takiego to nie zobaczysz.  Będzie mniejszy i bez kolorów.  Ale jak będziesz dysponował dobrym sprzętem i seeingiem, to zobaczysz nawet widok lepszy - więcej szczegółów, bardziej kontrastowo.

W tejże chwili jak piszemy, to co 10-15 minut zerkam i oglądam większą ilość pasów oraz jedną z mniejszych plam na pasie.  Przedwczoraj podziwiałem cień księżyca na Jowiszu. Wszystko to przy pełni księżyca, pełni latarni i półpełni chmur  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, Oskarze.  Byłem zdziwiony, że taki kiepski, bo w zimie te cienie były większe i bardziej wyraźne.  Tak jakby przestrzelina w tarczy.  Przedwczoraj to on się pojawiał i znikał i był wogóle taki niedorobiony.  Ale zawsze lepiej niż nic.  

 

Na tę okoliczność muszę rozpocząć nowy wątek:

seeing lato/zima porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.