Jump to content

Jowisz, Księżyc i Słońce 16.04.

Guest
 Share

Recommended Posts

Przebolałem strate mojego Toucama i kupiłem nowego. Zaraz jak przyszła paczka rzuciłem sie na Słońce. Ale miałem cosik pecha bo niewiele tam plamek było : zaledwie jedna na środku tarczy, która sie rzucała w oczy. Długo nie mogłem jej namierzyc w monitorze ale jakos mi sie udało. Efekt jest raczej przecietny, no ale sama ta plama była niezbyt podniecająca.

slonce16042003.jpg

Jak sie zciemniło zapolowałem na Jowisza. Seeing był dobry, do tego dołożyłem Barlowa 2x co dało mi F=2500mm i f/27,8. Wynik mnie bardzo zadowala. zważywszy że to tylko 9cm lusterko.

jowisz16042003x2.jpg

Probowałem tez zrobic pikna mozaike Księzyca w pełni ale cos mi nie wyszło ;) Księzyc jest cały podziurawiony ale nie kraterami.

mozaika16042003mala.jpg

Mam nadzieje ze bedzie pogoda w swieta i sie troche podszkole, bo  tego Księzyca nie moge przebolec, zwłaszcza ze meczyłem sie z nim z 2 godziny. :)

Pozdrav

Małek

Małek,

Jowisz jest fajny jak na tak małe lustro. Co do Księżyca to ja się sporo z nim męczyłem i obecnie jak go nagrywam przez ccd to dodatowo zakładam reduktor ogniskowej, ponieważ wtedy jest go dużo łatwiej złożyć w całość. Efekty możesz zobaczyć na mojej stronce.

Pozdrawiam

Jowisz moim zdaniem całkiem całkiem na taki seeing to Barlow tylko przeszkadza spóbuj bez Barlowa, a że Jowisz będzie mały to co z tego.

Tak przy okazji coś ty robił "zimą" nad morzem :-)

Wczoraj nie przegapiłem okazji i też zrobiłem mozaikę

łysego w pełni z sześciu ujęć . Użyłem Obiektywu Sonnar 300, z telekonwerterem 2x. Jednak seeing był

do niczego, akurat wystarczał na pełnię.

Reduktor ogniskowej bardzo by mi sie przydał, ale niestety go nie mam. :(

Do Mirka:

Jowisza robiłem tez bez Barlowa, jeszcze go nie obrobiłem. Ale przy F=1250mm jest on za mały na jakies szczególy, już to przerabiałem. Bardziej odpowiada mi obraz z barlowem x2. Jak obrobie tamtego Jowisza to go  tez zamieszcze.

Pozdr

Dzieki za mile slowa. Faktem jest, że atmosfera byla wczoraj bardzo stabilna, czego juz dzis powiedziec nie moge. Wlasnie jestem na balkonie i pstrykam ale juz widze ze z jowisza nic nie bedzie :( Moze znow sprobuje ksiezyc, ale troche zimno sie zrobilo  > :(

Piotrko: jowisza potraktowalem registaxem, wrzucilem tam jakies 100klatek z 300, ekspozycja 1/33 sek, gain niski.

Witam

Jowisz i Łysy piekne :)

Ale oczywiscie nasuwa sie pytanko od MTO's user  ;) Teoretycznie sprzety sa podobne - czy zatem sa szanse na podobne wyniki z rosyjskim dzialem?

Czy mozecie podeslac link do jakiegos jowisza przez MTO?

Guest Janusz_P.

Przez Święta może wreszcie zrobię selekcję slajdów do skanowania do naszej galerii i mam tam kilka ładnych Jowiszy i Saturnów z MTO z dwoma konwerterami do ogniskowej wypadkowej 3,6 metra z prowadzeniem oczywiście  ;D ;D ;D

takiego to nie zobaczysz.  Będzie mniejszy i bez kolorów.  Ale jak będziesz dysponował dobrym sprzętem i seeingiem, to zobaczysz nawet widok lepszy - więcej szczegółów, bardziej kontrastowo.

W tejże chwili jak piszemy, to co 10-15 minut zerkam i oglądam większą ilość pasów oraz jedną z mniejszych plam na pasie.  Przedwczoraj podziwiałem cień księżyca na Jowiszu. Wszystko to przy pełni księżyca, pełni latarni i półpełni chmur  ;D

Dokładnie tak, Oskarze.  Byłem zdziwiony, że taki kiepski, bo w zimie te cienie były większe i bardziej wyraźne.  Tak jakby przestrzelina w tarczy.  Przedwczoraj to on się pojawiał i znikał i był wogóle taki niedorobiony.  Ale zawsze lepiej niż nic.  

Na tę okoliczność muszę rozpocząć nowy wątek:

seeing lato/zima porównanie.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.