Skocz do zawartości

Do MAKa ortho czy lantan?


MaciekC6N

Rekomendowane odpowiedzi

Uprzejme pytanie do użytkowników MAKów:

Chcę do mojego MAKa (ogniskowa 1500 - f/12) dokupić 5mm okular stricte planetarny.

Wiem, że nie będę mógł go wykorzystać zbyt często, ale chcę takowy mieć na super seeing.

 

Zastanawiam się nad NLV 5mm i Baaderowski ortho 5mm. Co będzie lepsze tylko i wyłącznie do planet.

Do innych celów posiadam już NLV 7mm.

 

Wiem że NLV będzie miało większe pole pozbawione wad i większy ER,

ale zależy mi na jak najlepszym obrazie (w cenie do 400 zł).

Krótki ER ortho nie jest problemem z uwagi na to, że nie będę w niego wlepiony przez 4h.

Mniejsze pole ortho też nie, bo utrzymanie obrazu w centrum nie będzie stanowić problemu.

Co będzie lepsze - Vixenowski NLV czy Baaderowski ortho?

Czy też żeby różnica była 'widoczna' to trzeba kupić Pentax OX?

 

Pozdr i dzięki z góry za feedback

 

P.S. Pliz bez kolejnej wojny o ogólną wyższość ortho na lv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja używam okularów LV Vixena (chwale sobie za jego LER) w moim ETX 125, mialem do porownania Ortho Antaresa i jak dla mnie obraz był identyczny, ale seeing był średni. Lecz jesli nie przeszkadza Ci mały LER i oko nie tworzy pary na szkle to czemu nie Ortho. Sugeruje porównanie obydwoch rodzajow i wyrobienie sobie swojego zdania.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam LV 6mm, ale nie miałem okazji porównać z ortho.

Jeśli chodzi o mojego LV to jestem bardzo zadowolony, ale 5mm dla Ciebie to już za krótka ogniskowa, zwłaszcza że masz takiego samego maka jak ja!

Czasami żałuje że nie kupiłem 7mm i Tobie radzę to samo a na pewno nie kupuj 5mm!!!!

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam już NLV 7mm, ale 'dwaj użytkownicy' tego forum mówią, że 300x w MAKu127 da radę.

Przetestuje te dwie piątki na MAKu który stoi (a przynajmniej stał) w DO i zobaczę.

Będę miał pewne porównanie z UWA 3.5mm którego się już pozbyłem,

a który znacznie degradował obraz (UWA używałem w Newtonie).

Ja z NLV 7mm też jestem zadowolony i wbrew zapowiedziom często z niego korzystam.

Teraz szukam właśnie 5mm do wyciśnięcia maksymalnych możliwości MAKa.

Pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz porownywac dwa rodzaje okularu to musisz trafic w bardzo dobre warunki. Ostanio lookalem na Saturna (w dniu zacmiemia) obraz mialem jak zyleta i mam wrazenie ze byla to moja najlepsza obserewacja do tej pory tej planety - okular LV 9 mm w ETX 125 (ponad x211).

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam już NLV 7mm, ale 'dwaj użytkownicy' tego forum mówią, że 300x w MAKu127 da radę.

Przetestuje te dwie piątki na MAKu który stoi (a przynajmniej stał) w DO i zobaczę.

Będę miał pewne porównanie z UWA 3.5mm którego się już pozbyłem,

a który znacznie degradował obraz (UWA używałem w Newtonie).

Ja z NLV 7mm też jestem zadowolony i wbrew zapowiedziom często z niego korzystam.

Teraz szukam właśnie 5mm do wyciśnięcia maksymalnych możliwości MAKa.

Pozdr :Beer:

 

Pewnie ze 300x da rade ale warunek :

1 - Warunki obserwacji - Seening itp

2 - Rodzaj obserwowanego obiektu

Na saturna to moze byc troche za duzo jest po prostu za ciemny, ale na jowisza, marsa czy ksieżyc spoko

Pisze ze na saturna moze byc za duzo bo ostanio jak obserwowalem w dniu zacmienia ksiezyca bylo niewielkie przymglenie i wydawał sie jakis taki troche mnie kontrastowy.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ MaciekC6N

 

z tych dwóch okularów wybrałbym... binonasadkę :rolleyes:

 

wcześniej, przed zakupem bino, też się tak miotałem ;) Jednak po zakupie tejże, priorytety się kompletnie wywróciły do góry nogami. Na pewno zobaczysz dużą różnice na planetach z bino, niezależnie czy z parą NLV czy z ortho ;)

 

Pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wiem, że bez bino się nie obędzie ;) Tyle że ten zakup jest przewidziany w innym kwartale, a być może i roku finansowym ;) Śledzę namiętnie relacje użytkowników bino i zazdroszczę. Przymiarkę już robiłem w DO. Póki co mogę sobie pozwolić tylko na w/w ortho lub NLV.

Pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano wiem, że bez bino się nie obędzie ;) Tyle że ten zakup jest przewidziany w innym kwartale, a być może i roku finansowym ;) Śledzę namiętnie relacje użytkowników bino i zazdroszczę. Przymiarkę już robiłem w DO. Póki co mogę sobie pozwolić tylko na w/w ortho lub NLV.

Pozdr :Beer:

 

widzisz, chcę Ci oszczędzić późniejszych przetasowań z okularami ;) moim zdaniem lepiej zacisnąć zęby i osiągnąć ten podstawowy binocel. Okulary potem łatwiej dobrać, gdy się wybiera w sklepie oba na raz (koniecznie ta sama seria produkcyjna), z większej puli. No a według której strategii: jedna para + dobre barlowy, czy kilka parek (BP na przykład zaleca okulary nie krótsze niż 8mm) to ma już mniejsze znaczenie. Tym bardziej, że masz przez co patrzeć ...

 

:Beer:

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.