Skocz do zawartości

Soligor MT-800 czy Meade LightBridge 10'' f/5


leninjs

Rekomendowane odpowiedzi

hehe tak w sumie nie wiem czemu napisalem sedan:) octavie to hatchbacki chyba ze te nowsze robione na bore nie wiem, ja mam starsza wersje, w kazdym razie ja nie watpie musi sie zmiescic chocby nie wiem jakie bydle bylo z niego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja dobrze zrozumialem ze masz dokladnie ten model o ktory pytam? Meade LightBridge 10" Dobsonian czy kumpel w kazdym razie jesli tak napisz mi co sadzisz o nim jakie sa jego mozliwosci co mozesz napisac o jego wadach zaletach mozliwosciach dokupienia akcesoriow. Jak sie go uzytkuje, jak sie sprawuje itp cos z pierwszej reki. Dzieki wielkie!

 

Tak na szybko przed wyjściem do pracy ;)

 

Mam 8", 10" jest kolegi. Różnice między nimi?

 

Hmm... 10" jest cięższy, ma większe lustro, większy zasięg i większą światłosiłę ;)

Różnice w obrazach: nie robiliśmy jeszcze jakichś dogłębnych porównań. Na pierwszy rzut oka nie ma dramatycznych różnic w obrazach sztandarowych obiektów, jednak na pewno 10" sięgnie dalej w kosmos jak zaczniesz szukać tych najdrobniejszych puszków.

 

Wady, zalety:

 

Przede wszystkim zdecydowałem się na ten model ze względu na to, że telep daje się składać :) Zalety wg. mnie to łożyskowanie podstawy dobsona, dobry wyciąg, niezły okular w kicie (choć w przypadku 10" f/5 może być gorzej z korekcją na brzegach) + wbudowane chłodzenie lustra głównego; choć to akurat można łatwo samemu zrobić z wiatraczka komputerowego. Śruby kolimacyjne wypuszczone, kręcisz w paluszkach i nie potrzebujesz śrubokręta.

 

Wady: przy poluzowanym hamulcu, założywszy cięższy okular w wyciąg, przy niskim położeniu tuby telep leci na przysłowiowy "pysk". Trzeba lekko docisnąc hamulec lub zrobić lekką przeciwwagę na tył tubusa.

Kolejna wada jest taka, że 12" w dolarach kosztuje tylko ciut drożej niż 8" u nas w kraju :( Heh...

 

Jeśli telep rozkładasz i składasz na obserwacje, musisz się liczyć z poprawkami w kolimacji, ale jeśli nabierzesz wprawy, kolimacja nie stanowi problemu. Poza tym, jak będziesz jeździł sam na obserwy, możesz cały telep wrzucić bez składania na tylne siedzenie (o ile się zmieści; prawda, należy pomierzyć wszystko 3 razy jak sugeruje Krośniak).

Kolejna rzecz to zaopatrzenie się w osłonę na kratownicę. W ciemnym miejscu nie niezbędne, lepiej jednak takie ustrojstwo mieć, nie jest trudno wykonać ją samemu.

Uwaga: firmowa osłona na 10" to porażka abstrahując od ceny. Jest jakby za duża... mocniejszy podmuch wiatru sprawia, że materiał zagina się na rurkach i przysłania lustro!!!

 

Osobiście z telepka jestem bardzo zadowolony, to solidna maszynka. Jeśli chodzi o obrazy zaś...

no właśnie... to jest kwestaia tego jakich obrazów w okularze oczekujesz. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapoznaj się z szkicami z 8" na forum w dziale Szkice.

tu jeszcze dwa sztandarowe linki:

http://www.skyrover.net/ds/library.php?cat=8

http://www.astronotas.net/messier/index_.htm

 

Przy zakupie teleskopu doradzam cierpliwość i po prostu trochę poczytać. Przbrnij przez "Polecamy uwadze" na Celestii:

http://www.celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

 

z szczególnym zwróceniem uwagi na artykuł o Teleskopach do DS:

http://www.celestia.pl/Teleskop_na_DSy

 

Tutaj chciałem jeszcze podlinkować bardzo fajny artykuł o teleskopach na początek, który napisał Wimmer na konkurs Celestii, ale nie mogę go gdzieś odkopać. Może sam wrzuci.

 

Jeśli idzie zaś o wrażenia z pierwszej ręki z użytkowania LB, w Recenzjach na forum znajdziesz kilka opisów:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...r=all&st=30

 

Modyfikacje (wyciąg, ogrzewanie, wyważenie) znajdziesz na Astronocach:

http://www.astronoce.pl/recenzje.php

 

Ps. zupełnie zgadzam się z Okoniem. Tachanie w pudle jest bardzo niepraktyczne i uciążliwe :)

 

...znalazłem ten artykuł, przeczytaj koniecznie:

Mój pierwszy teleskop

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak masz zamiar Mt800 brać to lukaj za takim z mikrofokuserem 1/10, bo w linku na początku wątku podałeś beż niego

i myślę, że jak cię stać na montaż to kup samą tubę, a do niej jakieś może EQ5, HEQ5, CG-5

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze w sumie nie wiem czemu tak się czepiam i drążę temat...

 

Nie, nie,

nie czepiasz się to ja jestem wyczulony na punkcie logistyki.

Z różnego rodzaju wadami obrazu można żyć, że nie widać tak pięknie tego czy owego też można przeżyć ale jak nie można używać telepka bo za ciężki lub się nie mieści w samochodzie (na balkonie itp.) to już zupełna klapa.

 

Ja właśnie podchodzę do zakupu dużego Newtona (zanudzam tym szanownych forumowiczów od kilku miesięcy). Ale zrobiłem już kolejny krok, korzystając z noworocznych promocji dealerów zmieniłem samochód na kombi bo ani Orion UK 10-12” ani LB 10 w moim starym bagażniku się nie mieścił.

 

A twoją torbę na LB podziwiam już od dłuższego czasu – i zazdrość mnie męczy po nocach :szczerbaty: .

 

Pozdrawiam

 

:Beer:

Edytowane przez Krośniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie czepiasz się to ja jestem wyczulony na punkcie logistyki.

W sumie prawdę mówiąc ja też. Zawsze zwykłem zwracać uwagę ludziom, którzy na oczy teleskopu nie widzieli, że to przeważnie kawał bydlaka który nosić zwykle niełatwo...

A jakąś torbę na teleskop uszyć polecam - bo o wiele łatwiej zebrać się na obserwacje jak sprzęt czeka spakowany i gotowy do akcji. Wtedy tylko torba i walizki w dłoń i w drogę;)

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu wątku, do wizuala wygrywa bezapelacyjnie LB 10" ze względu na aperturę, wygodę użytkowania Dobsona i światłosiłę.

 

Do astrofoto to już MT-800, ale "nieco" podrasowany.

 

Do obu... nie widzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak jeszcze chwile pewnie poczekam z zakupem (kilka tyg do max miesiac lub 1,5) choc czesto mnie nachodzi mysl zeby juz kupic teleskop i jadac do Polski na wielkanoc troche poszperac niebo z rodzinka, ojciec tez chce kupic ale podobnie jak ja nie ma jeszcze duzej wiedzy na ten temat hehe pewnie kiedys tu na forum takze zawita:) i bedziecie mieli kolejnego "leniwego laika" do douczenia:). Z tego co piszecie LB 10 mnie dosc przekonuje pomierze moja oktavke ale mysle ze z hatchback'iem nie powinno byc problemu z reszta nie widze przeszkod dlaczego nie mialbym wozic teleskop z tylu a pasazerow ewentualnie w bagazniku:) hehe sprzet bede kupowal na 90% w Anglii, LB 10 kosztuje okolo 530 funtow, co daje cene okolo 2500 zl, chyba jest to dosc dobra cena? (z ciekawosci poszukam LB12:)Moze ktos kiedys kupowal sprzet w Wielkiej Brytanii i zna jakies dobre stronki zakupu (ktorych ja nie znam) godnych polecenia? Jeszcze jedno pytanko czy do LB 10 definitywnie nie da sie podlaczyc aparatu fotograficznego, gdyz fotografia to tez moja rozwijajaca sie pasja choc powoli, jakby ktos mial ochote rzucic okiem na moja mala galeryjke zapraszam:) http://community.dcmag.co.uk/photos/leninj...ry/default.aspx

i a propo tego pytanie jesli jakos by sie ewentualnie dalo podlaczyc jakis sprzet fotograficzny do LB10 to czy i jakie wymagania musi spelniac aparat fotograficzny (tu znowu wychodzi moje lenistwo heh nie musicie na to zagadnienie odpowiadac jak mnie przycisnie sam znajde) na razie duzo pracuje, za duzo i troche stad moje lenistwo i chec posiadania gotowych odpowiedzi, zeby nie bylo jednak ze jestem az tak tragicznie leniwy cos tam szukam, grzebie ale jak kazdemu poczatkujacemu ciezko start wychodzi:) szczegolnie jesli chodzi o rozszyfrowywanie nowej terminologii bez praktyki i naocznego empirycznego poznawania.

Jeszcze raz bardzo serdecznie chcialem podziekowac za tak cieple i cierpliwe porady na zadawane przeze mnie czasami glupkowate pytania lub nie do konca zrozumiale zagadnienia. Dzieki za to WIELKIE!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero od niedawna posiadam teleskop.

Ale jesli mialbys brac mt-800, to sama tube, montaz osobno. Ten z zestawu jest zbyt slaby.

Z watkow ktore przytalem to ta tuba, plus EQ-6 SynTrek, jest bardzo dobrym wyborem pod astro-foto.

Edytowane przez wiktoor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie podchodzę do zakupu dużego Newtona (zanudzam tym szanownych forumowiczów od kilku miesięcy). Ale zrobiłem już kolejny krok, korzystając z noworocznych promocji dealerów zmieniłem samochód na kombi bo ani Orion UK 10-12” ani LB 10 w moim starym bagażniku się nie mieścił.

 

Dokupić samochód do teleskopu to jest COŚ :notworthy::szczerbaty:

 

Jeszcze dorzucę kamyczek do tematu jako użytkownik MT800. Potwierdzam, rzecz jasna, zdanie kolegów, że montaż dodawany w zestawie to pomyłka i musi być mocniejszy. Faktycznie telep wymagający do okularów - szybko ich koszt przekroczy cenę teleskopu, ale dobry okular = dobra inwestycja na długo.

Dla początkującego obserwatora, montaż azymutalny dobsona (mimo swoich wad) będzie super-intuicyjny w obsłudze, a jeszcze 2" większe lustro w LB skłaniają w sumie do wybrania LB.

 

PS. A może 12"? W końcu można dokupić auto z większym bagażnikiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee to jak szalec to LB 16:) tylko waga jak dobrze pamietam to okolo 5kg i pewnie vana trzeba by kupic:) hehe no ale czego nie robi sie dla hobby?:) najtanszy LB 10 nowy jaki namierzylem na razie kosztuje 501 funtow, w Polsce chyba taniej sie nie kupi? ma ktos moze jakies pomysly?

 

oczywiscie nie 5kg tylko 50 zero mi zjadlo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee to jak szalec to LB 16:) tylko waga jak dobrze pamietam to okolo 5kg i pewnie vana trzeba by kupic:) ...

 

Taaak LB 16 wejdzie do Mitsubishi L200 (zmierzyłem) ale ... L200 nie wejdzie do mojego garażu, właściwie wejdzie :banan: tylko ... drzwi nie będzie można otworzyć :wacko: : . W sumie szkoda.

 

Nie przesadzaja z wielkością telepa, najlepiej jedź do jakiegoś sklepu i zobacz jak to wygląda.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ares moglbys rozwinac mysl? montaż azymutalny dobsona (mimo swoich wad)

dzieki

 

Wady montażu azymutalnego dobsona są oczywiści względne i większości przypadków pod duży teleskop do wizualnych obserwacji jest on idealnym rozwiązaniem. Szczególnie dobry dobson, a z tego co widziałem LB ma dobre dobsony. Dla mnie podstawową wadą montażu azymutalnego jest brak możliwości śledzenia ruchu sfery niebieskiej (krótko mówiąc dobsona trzeba popychać). Ponieważ jestem leniwy gdy zmieniałem teleskop wolałem zrezygnować z 2 cali apertury na rzecz montażu paralaktycznego z napędami. Ale dokładnie wiedziałem czego chcę, bo montaż azymutalny już mi sie przejadł... Oczywiście jest kwestia astrofotografii, ale to już zupełnie inna historia i ponieważ nie jestem astrofotografem to się nie będę wypowiadał.

 

Aha i kolega ma rację że dobrze jest zobaczyć telep "na żywo"...

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, jestem z Kalisza, jade tam teraz na swieta do Polski na 2-4 tyg moze ktos moglby mi podpowiedziec gdzie najlepiej- najblizej moglbym albo nawiazac kontakt z kims kto posiada LB 10 najlepiej, albo moze jakis sklep np w Poznaniu, Lodzi czy Wroclawiu? ewentualnie zeby jeszcze osobiscie pogadac o omawianym sprzecie? Juz podjalem decyzje, teleskop bede kupowal za okolo miesiac jak wroce do anglii, takze moze jeszcze uda sie cos wiecej dowiedziec. Dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nie mam Dobsona ale mam dwa montaże:

1) HEQ-5 pro - paralaktyczny z napędem i goto

2) Porta - azymutalny z mikroruchami

 

Jak spojrzałem w notatki z obserwacji to Porta w zeszłym roku była w użyciu znacznie częściej niż paralaktyk, zarówno w terenie jak i na balkonie.

Montaży azymutalnych nie trzeba ustawiać na polarną a te o których mówimy nie wymagają zasilania - co dla mnie jest ogromną zaletą. Dobson nie ma mikroruchów ale obserwacje DS prowadzi się raczej przy małych lub umiarkowanych powiększeniach a dla takich powiększeń pole widzenia jest stosunkowo duże i łatwo jest nadążać za niebem (dlatego w cenie są okulary szerokokątne).

A teraz parę słów o HEQ-5 czyli paralaktyk z goto. W moim przypadku jest używany wyłącznie do obserwacji planet i księżyca. Nie chce mi się za każdym razem bawić z lunetką biegunową (zapoznaj się z jakimś opisem ustawiania montażu niemieckiego na polarną i zadecyduj czy masz na to ochotę) albo tracić czasu na dryf więc ustawienie na polarną jest takie sobie. Planety potrafię znaleźć bez goto, na dodatek goto wymaga podawania za każdym razem miejsca obserwacji (długość i szerokość), daty i czasu, cechowania na trzy gwiazdy (najlepiej położone na trzech różnych kierunkach i wysokościach). Aby nie stracić cechowania goto trzeba się z tym obchodzić bardzo ostrożnie (ręczne przesunięcie tuby niweczy cechowanie, o co nie trudno przy np. zmianie okularów, zaraz ktoś powie jest funkcja parkuj ale ile to trwa !). Cały ten majdan musi być zasilany i wymaga kabli ! a na dodatek więcej bzyczy niż się rusza (silniki pracują dla mnie zdecydowanie za wolno). Krótko mówiąc dla człowieka mającego niewiele czasu rozwiązanie nie jest idealne (chyba to sprzedam w ....)

 

Dlatego coraz bardziej skłaniam się ku prostocie montaży azymutalnych typu Porta, Giro albo Dobsony.

Ale jestem na 99,9% przekonany, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie zapragnę zrobić zdjęcia. B33 :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe tak zle i tak niedobrze:) ja raczej naleze do cierpliwych takze chyba zestaw nie wyposazony w goto mnie bardziej zadowoli i mam nadzieje ze da wiecej satyfsakcji:) bo o to tu chodzi, dajcie znac jakbyscie znali kogos z LB, warto zapytac czy mogliby zaprezentowac sprzet. Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... albo moze jakis sklep np w Poznaniu ...

 

Witam,

w Poznaniu jest sklep solidnej firmy adres w linku

 

http://www.astrozakupy.pl/

 

dzwoniłem do nich jakiś tydzień czy dwa temu i w tamtym czasie mieli w sklepie rozłożony LB 8,

także można obejrzeć w pełnej krasie trochę mniejszego brata LB 10.

 

Powodzenia

Edytowane przez Krośniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moglby mi ktos zasugerowac jakis dobry okular do meade LB 10, maxymalnie szerokokatny? sorry za powtarzajace sie te same posty ale to wynika z mojego slabego lacza i kiedy klikalem na odswiez wysylala sie kolejna ta sama wiadomosc niechcaco.

jak sie uda to 27 marca odbiore z Poznania LB10 pewnie bedzie jeszcze kilka pytan. Dzieki wielkie! Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do LB 10 chyba dają jakiś znośny okular 26 mm (że znośny tak przynajmniej słyszałem) to teraz przydałby się taki dający źrenicę 2-2,5 mm może Nagler T4 12 mm, da źrenicę 2,4 mm jest w 2", ER 17mm i ma wygodną wysuwaną muszlę oczną z klikiem. Chyba Nagler z f/5 da sobie radę no i będzie kosztował coś 1kPLN niej niż teleskop ! :P

 

(Używam go ale z f/9, także u mnie sprawuje się wyśmienicie)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.