Skocz do zawartości

Soligor MT-800 czy Meade LightBridge 10'' f/5


leninjs

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam pytanie, niedawno zafascynowala mnie astronomia jeszcze nie wiem zbyt duzo i chce kupic pierwszy teleskop tyle ze mam do tego dosc niekonwencjonalne podejscie, jak radza wszyscy powinienem zaczac od czegos latwego przyjemnego i prostego nie bawi mnie takie podejscie jednak, wole kupic cos co da mi radosc na pare lat, gdyz to jest tylko jedno z moich hobby w kazdym razie zastanawiam sie nad zakupem: 1. Teleskop Meade LightBridge 10'' f/5 link:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?produ...0''_f/5

 

lub http://www.telescopehouse.com/acatalog/Mea..._Dobsonian.html kliknijcie na full details aby zobaczyc pelniejszy opis

 

2. a teleskopem: Teleskop Soligor MT-800 link:http://teleskopy.pl/description.php?products_id=31&lunety=Teleskop_Soligor_MT-800

 

bylbym bardzo wdzieczny w praktyce co myslicie o nich, ktory osobiscie byscie wybrali?

 

czy swiatloczulosc 1/4 a 1/5 to w praktyce jest duza roznica? te 2 teleskopy maja dosc rozny wyglad co za tym idzie jakie sa wady konstrukcji 1 a 2 jakies opinie? gdzie ktory ma lepsze zastosowanie ten Meade LightBridge 10'' f/5 mozna postawic tylko na plaskiej twardej powierzchni? czy ewentualnie statyw tez jest mozliwy?

Co tak na prawde da mi wieksze powiekszenie z 400 na 500? jaka jest praktyczna roznica czy detale ktore mozna zobaczyc sa rzeczywiscie bardziej zauwaznalne relatywnie, no i w koncu co powiecie o jakosci optyki i wykonania samego teleskopu? Cena tych 2 teleskopow jest bardzo podobna takze ktory byscie polecili?

 

Dzieki serdeczne pozdrawiam:) kuba. (prosze o wiadomosci jak dla debila prostym jezykiem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zapoznaj się z lekturą obowiązkową http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=265217

Po przeczytaniu tych wszystkich artykułów powinno się trochę rozjaśnić.

I nim ktoś Ci jednoznacznie doradzi dobór teleskopu napisz coś więcej:

gdzie zamierzasz obserwować, czy preferujesz planety czy DS albo może w ogóle nie wiesz co preferujesz i chcesz mieć teleskop uniwersalny, czy na miejsce obserwacji będziesz jeździł samochodem itd itd...

 

czy swiatloczulosc 1/4 a 1/5 to w praktyce jest duza roznica?

światłosiła f/4 a f/5 to dość spora różnica - ale odczuwa się to głównie przy doborze okularów. Bo jeżeli jeszcze nie wiesz to może powinieneś wiedzieć, że kupno teleskopu to dopiero początek wydatków. Już przy f/5 najlepiej sprawdzają się droższe dobrze skorygowane okulary a f/4 to już masakrator.

te 2 teleskopy maja dosc rozny wyglad co za tym idzie jakie sa wady konstrukcji 1 a 2 jakies opinie? gdzie ktory ma lepsze zastosowanie ten Meade LightBridge 10'' f/5 mozna postawic tylko na plaskiej twardej powierzchni? czy ewentualnie statyw tez jest mozliwy?

Bo te 2 teleskopy mają inny montaż. Postawić możesz zarówno jeden i drugi na w miarę płaskiej powierzchni typu beton, ubita ziemia czy nawet łąka itp... Dobsona na statyw nie postawisz.

Co tak na prawde da mi wieksze powiekszenie z 400 na 500? jaka jest praktyczna roznica czy detale ktore mozna zobaczyc sa rzeczywiscie bardziej zauwaznalne relatywnie, no i w koncu co powiecie o jakosci optyki i wykonania samego teleskopu? Cena tych 2 teleskopow jest bardzo podobna takze ktory byscie polecili?

Zapomnij o takich powiększeniach. To tylko teoria. W praktyce takie powiększenia są: 1. najczęściej niepotrzebne 2. nieosiągalne w naszych warunkach klimatycznych. Wiele obserwacji np. DS prowadzi się w zakresie powiększeń nie przekraczających 100x

 

Poczytaj trochę więcej i doprecyzuj swoje potrzeby.

Aha z tych 2 które podałeś to do obserwacji bardziej by mi pasował LB, tylko pamiętaj że 10" LB to już bydlę ważące 30kg i nie jest łatwo to nosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy swiatloczulosc 1/4 a 1/5 to w praktyce jest duza roznica?

 

wygląda na to, że wszystkim na początku światłosiła kojarzy się z jasnością, że to takie pokrętło ze "słoneczkiem". otóż nie, wbrew złośliwie mylącej nazwie, tak naprawdę tym pokrętłem jest średnica!

 

(zastrzeżenie: chodzi o obserwacje wizualne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik MT-800 mogę powiedzieć tak: teleskop całkiem fajny, mi daje dużo radości, ale montaż ma zdecydownie za słaby. Ja zmieniłem mu mont na EQ5 i teraz jest dopiero naprawdę ok ( oczywiście tylko obserwacje wizualne ) . Jeśli 8 cali na paralaktyku w podobnej cenie to prędzej jakiś C8N albo Synta 200/1000 właśnie ze względu na lepszy montaż. Jeśli mieszkasz pod dobrym niebem, nie będziesz za dużo nosił teleskopu, to lepiej chyba pójść w większą aperturę niż w paralaktyka. Montaż paralaktyczny ma zaletę w postaci obecności mikroruchów ( ułatwiają prowadzenie teleskopu, zwłaszcza przy dużych powiększeniach ) i możliwość łatwego uzbrojenia w napędy. Nie wiem jak ma się do tego funkcjonalność montażu dobsona ale jego użytkownicy nie narzekają, zwłaszcza podobno dobson w LB jest dobrej jakości. Napisz coś więcej o swoich preferencjach co do obiektów które Cię interesują oraz przede wszystkim o warunkach jakie masz do obserwacji. Ja osobiście uważam , że MT-800 w takiej cenie się nie opłaca, mimo że bardzo go lubię :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra na poczatek, jeszcze troche o miejscu obserwacji, uzywac teleskopu bede na wybrzezu anglii MINEHEAD (male miasteczko z dala od wiekszych miast) gdyz tam mieszkam przynajmniej bede z pol roku, pozniej sie zobaczy, mam bardzo blisko miejsce kompletnie odludne, ciemne najblizsze zrodla swiatla znajduja sie za wzgorzami ok 10 km sporo w dole jakies 250 m nizej kompletnie zasloniete, w promieniu widzenia jest 2 brzeg zatoki bristolskiej oddalone o okolo 50 km nie powinno chyba przeszkadzac, mam samochod i zupelnie mi nie przeszkadza noszenie 30kg teleskopu, miejsce jest jak juz wspomnialem polozone ok 250 m nad poziomem morza co chyba bedzie sprzyjac obserwacjom, a jest to dosc wietrzne miejsce. Zaraz napisze wiecej co do moich preferencji, aha jesli moglibyscie mi jeszcze powiedziec co z ta swiatlosila dokladniej troche czytalem ale jeak to jest w praktyce pwoiedzmy przy takich warunkach jakie mniej wiecej opisywalem, aha i co z ta mysla czy mozecie mija rozwinac "Już przy f/5 najlepiej sprawdzają się droższe dobrze skorygowane okulary a f/4 to już masakrator." jakiego rodzaju sa to wydatki nowych okularow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej chcialbym sie pobawic w DS, aha jeszcze jakie powiekszenie moznaby osiagnac w opisanych warunkach wiem ze pewnie to zalezy jeszcze od warunkow atmosferycznych itp ale mniej wiecej na ile to pomoze, przyblizy wzgledem domowego balkonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... co z ta mysla czy mozecie mija rozwinac "Już przy f/5 najlepiej sprawdzają się droższe dobrze skorygowane okulary a f/4 to już masakrator." jakiego rodzaju sa to wydatki nowych okularow?

 

No cóż, raczej czekają Cię wydatki tego pokroju

 

http://www.acecameras.co.uk/asp/web/ph/cat...ce/prodtype.asp

 

a przy MT-800 pewnie trzeba będzie dozbierać na Paracorr.

 

Jeśli miejsce obserwacji jest wietrzne to montaż powinien być naprawdę solidny (czytaj ciężki).

 

Przed ewentualnym zakupem LB 10 sprawdź, czy wejdzie Ci to do bagażnika, szczególnie przy zmontowanym Dobsonie.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz napisze wiecej co do moich preferencji, aha jesli moglibyscie mi jeszcze powiedziec co z ta swiatlosila dokladniej troche czytalem ale jeak to jest w praktyce pwoiedzmy przy takich warunkach jakie mniej wiecej opisywalem, aha i co z ta mysla czy mozecie mija rozwinac "Już przy f/5 najlepiej sprawdzają się droższe dobrze skorygowane okulary a f/4 to już masakrator." jakiego rodzaju sa to wydatki nowych okularow?

Jako, że jestem leniwcem to beszczelnie skopiuję swoją wypowiedź z innego wątku:

Poczytaj trochę np. na Celestii co to jest światłosiła, znajdziesz też pewnie w Google. Ale generalnie na tym etapie za bardzo bym nie zaprzątał sobie głowy znaczeniem światłosiły w wyborze teleskopu. Generalnie przyjęło się, że do obserwacji obiektów DS wybiera się bardziej światłosilne teleskopy, a do planet mniej światłosilne. Jest to duże uproszczenie i oczywiście raczej bardziej chodzi o ogniskową teleskpu, oraz na łatwość doboru okularów do nich. Np. jeżeli kupisz ciemny teleskop 1800/150 - czyli f12, to żeby osiągnąć sensowne pole widzenia do DS, będziesz musiał kupować masakrycznie długie okulary a i tak nie osiągniesz takiego pola widzenia jak w teleskopie np. 800/200 czyli f/4. Z kolei przy ogniskowej 800 aby osiągnąć duże powiększenia musisz kupić masakrycznie krótkie okulary, które jeżeli mają być dobrze skorygowane - to też tanie nie są...

Dlatego na tym etapie najlepiej wybrać jakąś w miarę uniwersalną światłosiłe typu f/6 +-1 i nie będziesz miał większych problemów z obserwacją ani DS ani planet....

Tu masz kalkulator który może pomoże Ci zobrazować o czym pisałem przed chwilą.

http://www.teleskopy.net/index.php?idg=calc

A wątek z którego to zaczerpnąłem to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=264563

Też możesz przeczytać było trochę o podobnych rozterkach...

 

Widzę też, że przejawiasz charakterystyczny dla początkujących "pęd ku powiększeniom". Wierz mi - nie ma sensu. Ja używam max 200x czyli znacznie poniżej teoretycznych możliwości moich 8". Czasem parę nocy w roku może odważyłbym się użyć powiedzmy 300x ale to już hardcore.

 

A co do wydatków to oprócz teleskopu wypadałoby mieć kilka okularów, bo to dzięki nim właśnie możesz osiągać różne powiększenia. Z teleskopem typu Meade LB dostajesz 1 długoogniskowy szerokokątny okular. Nie jest to 8 cud świata, ale dość przyzwoity jak na "kitowe" wyposażenie. Aby prowadzić sensowne obserwacje to tak ze 2 okulary jeszcze trzeba dokupić. Np. okular do powiększeń planetarnych np. ok. 200x oraz okular jakiś średnioogniskowy. To co piszę jest dużym uogólnieniem, bo każdy dobiera okulary pod swoje upodobania i buduje swoją "okularową stajnię" w miarę zdobywania doświadczeń ale bądź swiadom, że prędzej czy później czekają Ciebie wydatki. Zasada jest taka, że lepiej wydać raz pieniądze na porządny okular niż kupywać 3 razy kiepski by w końcu być zadowolonym... A taki dobry okularek do wydatek co najmniej 400-500zł albo i znacznie więcej.

 

Pozdrawiam i proponuję jeszcze troche poczytać forum przed podjęciem decyzji o zakupie. W poprzednich wątkach naprawdę już wiele razy wałkowaliśmy podobne problemy i może to pomóc w ewentualnym wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam skode octavie maja raczej duze bagazniki nie wiem dokladnie jak duzy jest, wejdzie?:) ewentualnie tylne siedzenie nie ma problemu, a jak z przewozem nie powinno sie nic dziac z teleskopem podczas przewozenia go samochodem? miejsce jest dosc wietrzne ale mam fajny zagajnik dosc osloniety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Znam" trochę Octavię i znam trochę LB 10" i z tego co pamiętam nie powinieneś mieć problemów ze wspópracą między nimi.

 

Co prawda moja obecna "ósemka" jest trochę mniejsza ale zerknij jak wygląda mój zestaw obserwacyjny gotowy do drogi:

http://www.piotr.okonscy.com/index.php?aid=23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem troche len ze mnie szukam caly czas roznych opinii wypowiedzi informacji tyle ze problem dla takiego ktosia jak ja ze niestety terminologia uzywana na forum potrafi zbic z nog amatora i tak wlasnie sie dzieje ze mna, wiec stawiam sprawe dosc indywidualnie i prosilem o prosty jezyk co na razie sie udaje:) no i chcialem odniesc moje zapytania szczegolnie do podanych modeli, nie upieram sie kategorycznie przy tych 2 ale powiedzmy ze dysponuje taka gotowka i jakos one wpadly mi w oko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... aha jesli moglibyscie mi jeszcze powiedziec co z ta swiatlosila dokladniej troche czytalem ale jeak to jest w praktyce pwoiedzmy przy takich warunkach jakie mniej wiecej opisywalem, aha i co z ta mysla czy mozecie mija rozwinac "Już przy f/5 najlepiej sprawdzają się droższe dobrze skorygowane okulary a f/4 to już masakrator." jakiego rodzaju sa to wydatki nowych okularow?

teleskop o światłosilny (czyli w tym porównaniu f/4) jest bardziej 'wymagający' dla zastosowanych okularów... oznacza to, że wszelkie wady optyczne okularu są w światłosilnych telepach bardziej dostrzegalne i bardziej uciążliwe...

jeśli chodzi o wydatki... granica jest płynna - każdy ma inny poziom 'akceptacji' wad okularów...

jeśli chcesz celować w coś na prawdę dobrego i komfortowego, to do DS pewnie ok. 700 pln za okular (LVW), ewentualnie droższe pentaxy, czy naglery - powyżej 1000 pln :szczerbaty:

nie jest to jednak jakieś sztywnie określone minimum... można z powodzeniem obserwować przez tańsze okulary.. kwestia komfortu/wymagań...

raczej chcialbym sie pobawic w DS, aha jeszcze jakie powiekszenie moznaby osiagnac w opisanych warunkach wiem ze pewnie to zalezy jeszcze od warunkow atmosferycznych itp ale mniej wiecej na ile to pomoze, przyblizy wzgledem domowego balkonu?

myślę, że jak każdy początkujący popełniasz podstawowy błąd, myśląc, że w obserwacjach najważniejsze jest powiększenie... tak na prawdę wiele obserwowanych obiektów ma całkiem spore rozmiary na niebie (czasami porównywalne z wielkością księżyca w pełni), więc nie trzeba ich specjalnie mocno powiększać...

to, że przez teleskop zobaczysz więcej, nie jest zasługą powiększenia, ale zwiększenia powierzchni optycznej, która 'zbiera' światło - źrenica ludzkiego oka ma kilka milimetrów średnicy, a teleskop (zwykle) kilkanaście/dziesiąt centymetrów... policz sobie różnice powierzchni, a zrozumiesz dlaczego więcej widać...

pzdr

 

#edit

spóźniłem się.. za wolno piszę :P

Edytowane przez lopez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra czyli odpowiednim okularem (nowym zakupem) mozna zmienic tzn regulowac bardziej preferowane obiekty obserwacji? tzn wiem juz ze np ten Meade LightBridge 10" Dobsonian teleskop nie jest najlepszy do ogladania planet ale jesli sie cos zmieni, okular? to bedzie lepiej? dobrze to rozumiem? wydatki na nowe okulary w granicach 1000 zl akceptuje:) chce kupic po prostu dosc dobra podstawe ktora mnie nie ograniczy a w przyszlosci zainwestowac na ulepszanie sprzetu, czy w takim razie ten teleskop mnie powinien zadowolic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór okularów: http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

 

Teleskop nad którym myślisz ma ogniskową 1270mm i światłosiłę f/5 i aprerturę 254mm. Mając te dane wyliczysz paramtery typu powiększenie i źrenicę wyjściową. Co to jest i jak to policzyć znajdziesz bez problemu w necie np. na Celestii...

 

To nie jest tak, że ten teleskop nie będzie się nadawał do planet. W idealnych warunkach przy dobrej kolimacji da wspaniałe obrazy planet. Ale inne kostrukcje optyczne, bardziej dedykowane do obserwacji planetarnych sprawdzą się dobrze w również w odrobinę gorszych warunkach i dadzą np. bardziej kontrastowe obrazy. I żaden okular nie zmieni tego, że np. Maki są bardziej predysponowane do obserwacji planetarnych z uwagi np. na swoją ogniskową. Na razie tymi planetami bym się tak bardzo nie przejmował. Zawsze można sobie później dokupić jakiegoś MAK-a do planet lub może jakiegoś ED-ka... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... chce kupic po prostu dosc dobra podstawe ktora mnie nie ograniczy a w przyszlosci zainwestowac na ulepszanie sprzetu, czy w takim razie ten teleskop mnie powinien zadowolic?

 

Może tak - może nie.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie kratownicowego Dobsona może popatrz na to

 

http://www.orionoptics.co.uk/

 

Takie 8" na Dobsonie - lekkie, zgrabne i w przyszłości można na paralaktyku (o jeszcze "normalnej" wadze i cenie) powiesić.

Można poszaleć i np. 1/8 lambda sobie zafundować i wyciąg z prawdziwego zdarzenia.

 

Może warto jeszcze pomyśleć bo sedan, zmontowany Dobson i karton z OTA LB 10 to już chyba jest trochę gimnastyki. I pewnie samotne obserwacje bo nikt do wozu już się nie zmieści. Zresztą sam to wszystko dobrze pomierz

 

http://www.meade.com/lightbridge/index.html

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat OTA kratownicowego LB jest chyba baaardzo mobilna jak na Newtona...

Jedyny problem może sprawić podstawa Dobsona. Ja muszę ją wkładać na tylne siedzenie, bo Yaris to nie Octavia... Ale OTA da się złożyć do postaci takiej, że zmieści się cała do dużej torby turystycznej.

Ciekawostką jest to, że sumaryczna długość górnej i dolnej części OTA jest krótsza w LB 10" niż w 8".

Jak już gdzieś pisałem moja OTA wchodzi do dedykowanej torby o dł. ok. 80cm więc z tym chyba problemu nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę wyraźnie,

kluczowe znaczenie ma szerokość otworu bagażnika samochodu typu sedan.

Nie znam wymiarów skody ale w moim (już byłym) sedanie karton z OTA LB 10 do bagażnika nie wejdzie - za mały otwór, chociaż bagażnik duży.

Montaż (zmontowany, średnica chyba 55 cm) również do bagażnika nie wejdzie.

 

Pozostaje więc: montaż na przednie a OTA na tylne siedzenie. I tak całkiem spory samochód został już zapakowany (na ale ma wolny bagażnik :huh: ).

 

Mam wrażenie, że paradoksalnie łatwiej LB spakować do małej toyoty niż do średniego sedana.

Dlatego radzę "pomierz dokładnie".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może co nieco o pakowaniu Lb...

 

Torby jeszcze na 8" się nie dorobiłem, telep złożony tacham w pudle.

 

Jeździmy Lancią kumpla na obserwy; bagażnik nie jest imponujący.

Do bagażnika wchodzi 10" LB kumpla w torbie, bez problemu, zostaje jeszcze sporo miejsca na jakiś plecaczek, astrozydelek itp.

Na tylnym siedzeniu ląduje dobs na 10" i moje całe pudło z 8" LB

Dobs z 8" na kolana pasażera i w drogę za miasto... :)

 

Wcale nie dziwię się, że 10" LB w pudle nie wchodzi do bagażnika, ale w torbie powinno się zmieścić. To jednak trochę mniejsze gabaryty :)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja dobrze zrozumialem ze masz dokladnie ten model o ktory pytam? Meade LightBridge 10" Dobsonian czy kumpel w kazdym razie jesli tak napisz mi co sadzisz o nim jakie sa jego mozliwosci co mozesz napisac o jego wadach zaletach mozliwosciach dokupienia akcesoriow. Jak sie go uzytkuje, jak sie sprawuje itp cos z pierwszej reki. Dzieki wielkie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę wyraźnie,

kluczowe znaczenie ma szerokość otworu bagażnika samochodu typu sedan.

Nie znam wymiarów skody ale w moim (już byłym) sedanie karton z OTA LB 10 do bagażnika nie wejdzie - za mały otwór, chociaż bagażnik duży.

Montaż (zmontowany, średnica chyba 55 cm) również do bagażnika nie wejdzie.

 

Pozostaje więc: montaż na przednie a OTA na tylne siedzenie. I tak całkiem spory samochód został już zapakowany (na ale ma wolny bagażnik :huh: ).

Pozdrawiam

 

Kurcze w sumie nie wiem czemu tak się czepiam i drążę temat ale muszę dodać parę słów ;)

Miałem do czynienia trochę z Octavią i z tego co pamiętam to typowy sedan to nie jest. Jeżeli chodzi o ścisłość to auta w których szyba podnosi się wraz z klapą bagażnika nazywami hatchback'ami. I jeżeli dobrze kojarzę to tak jest właśnie w Octavii. I w tym wypadku nie powinno być żadnych problemów z załadowaniem nawet dużego kartonu.

Z drugiej strony to nie rozumiem za bardzo czemu wozić OTA w kartonie ?? Ja zrobiłem tak tylko raz i obiecałem sobie, że nigdy więcej! Jest to tak niepraktyczne, że już lepiej zapkować OTA w byle torbę turystyczną...

 

Oczywiście KRośniak ma rację, że najpierw wszystko dobrze obmierzyć żeby nie było przykrych niespodzianek. Choć w tym wypadku moim zdaniem nie powinno być żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.