Skocz do zawartości

Mewlon 210/2420


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Teleskop przywiozłem w czwartkową noc i niestety do wczoraj pogoda nie pozwoliła na w miarę obiektywne testy.

Tak jak przypuszczałem Mewlon fantastycznie pasuje na montaż Vixena GP. Przy wadze tuby 8 kg zainstalowanie trwa moment. Stabilność zestawu jest bardzo wysoka, wyższa niż TAK FS-128 z uwagi na krótszą tubę optycz. mewlona.

Cały zestaw jest że tak powiem do ręki, można obserwować na stojąco, wzgl. po odpowiednim przekręceniu lusterka przekątn, skożystać z taboretu.

Pierwsze testy optycz. wykazały potrzebę kolimacji która okazała się bardzo prostym zabiegiem, niemniej wymagającym dużej precyzji.

Kolimowałem przy pow. ok. 500x i pierwszy raz w życiu, przy tym powerze w konstrukcji lustrzanej, zobaczyłem przed i za ogniskiem nie do odróżnienia, wzorcowe krążki dyfrakcyjne gwiazdy!.

Mimo iż Księżyc ostro świecił, obleciałem kilka M-ek, np. gwiazdka obok M57 dostrzegalna bez problemu co dobrze wróży do obserwacji ciemnych obiektów. M 13 i kilka gęstych gromad otwartych, ostrość, punktowość jak w APO niestety tylko w centrum ok. 1/3 pola. Na zewnątrz koma na poziomie popularnych SC, im większe powiększenie tym mniejsza. powyżej 150x niezauważalna. NIemniej w centrum pola nigdy w żadnym systemie lustrzanym nie widziałem tak ostrych i kontrastowych obrazów gwiazd. Epsilony w Lutni bez problemu rozdzieliłem juz przy 80x.

Oczywiście przy tej średnicy lustra do dużych powiększeń musi być seeing perfekt.

Księżyc poszedł wyżej, zakładam 60x i kieruję sprzęt na tarczę. W pierwszej chwili wypala oko, za moment jest ok.

SUPER!

Fantastyczny kontrast, kratery jak powycinane, wrzucam 170x i na wpełni oświetlonym Plato bez problemu widzę 3 kraterki a po chwili 5.

Zakładam 240x i na więcej seeing nie pozwala.

Na Saturna nie miałem czasu. Trzeba było iść spać.

Jestem powien że w tym sprzęcie drzemią olbrzymie możliwości zwłaszcza na planetach i Księżycu.

Wady:

Stosunkowo małe pole ze wzgl. na ogniskową 2420mm, przy małych powiększeniach obarczone komą na poziomie SC.

Przy zmianie kierunku ogniskowania występuje tak jak w SC uskok obrazu, przy 500x na 1/8 pola widzenia w okularze 52 stopni.

Dla mnie jest to idealne uzupełnienie do FS-128

Jak seeing i czas pozwolą dalszy ciag testów.

pozdr.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek,

 

Gratuluje zakupu! Jak wyglada krzywizna pola przy brzegach?

 

Nie wiem jaki "backfocus" dostepny ma M210 ale wiem ze jest do niego reduktor / korektor pola na f/9, wtedy chyba daje obrazy "difraction limited" w calym polu, nie wiem tylko czy da sie go zastosowac wizualnie.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PTL a możesz mi powiedzieć jak Waldzi ma zmierzyć krzywiznę pola bez próbnych fotek np na kliszy czy dużym CCD :?: :?: :?:

Korektor Pola F/9 służy tylko do astrofoto lub CCD z chipami do 2/3 cala i nie ma jak sadzę aplikacji wizualnych :?

Małe lustro wtórne Mewlona nie pozwoli uzyskać większych pól widzenia w takim teleskopie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz,

 

Oczywiscie na poczatek na oko - sam przeciez wiesz, koma sobie jest, a jezeli jeszcze krzywizna pola to mozesz podogniskowac brzegi kosztem ostrosci w srodku pola.

 

Rzeczywiscie reduktory Taka sa glownie do zastosowan foto/CCD ale zawsze mozna sprobowac.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ale drogo wyjdzie taka edukacja doświadczalna :wink:

Krzywizna pola w tak ciemnym, uproszczonym Cassegrainie nie powinna być dokuczliwa i raczej nie widoczna z okularami 1,25", no może przy 2" okularach z długimi ogniskowymi i diafragmami pod 40mm 8)

Czy Mewlon ma wyciag 2" bo nie pamiętam z reklamówek :?: :?:

Załamała mnie w nim opisana przez Waldziego wada kiwajacego sie lustra głównego, absolutnie nie spodziewałem się tego po Takahashi :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, jestem ciekaw co byś napisał gdyby sprzęt był perfekcyjny, napewno by ci się kolor nie spodobał.

Za ten prosty Cassegrain z komą zapłaciłem tyle kasy, bo daje obrazy jakich nigdzie wcześniej nie widziałem, APO to inna bajka.

Jak wielokrotnie wcześniej pisałem nie ma sprzętu uniwersalnego.

Podaj mi Janusz przykład amatorskiego sprzęta w którym ruszając zwierciadłem głównym nie ma zjawiska flip mirror.

 

Krzywizna pola jest, gdyby jej nie było, byłby to RC.

Na jakim poziomie trudno mi powiedzieć, w każdym razie na przyzwoitym bo mi to nie przeszkadza a przyzwyczajony jestem do ostrości po krawędz.

Paweł tak jak piszesz, przy małym powerze ostrość na krawędzi można można poprawić kosztem centrum

O czym ja tu piszę, ludzie pomyślą że ten sprzęt to same wady a to wszystko jest na poziomie minimalnym porównując z innymi telepami przez jakie patrzałem.

Jak czas pozwoli to cyknę Księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldzi spokojnie, kolorek akurat podchodzi pod Zeissy i moim zdaniem jest Cool ale takie rozwiązania z kiwającym się lustrem głównym jak w popularnych SCT jest raczej poza ligą Takahashi, ten świat najwyraźniej schodzi na psy, co im szkodziło dać dobry wyciąg i na stałe zamontowane perfekcyjnie zjustowane lustra??? :Cry::Cry::Cry:

To napewno oryginał :wink: ???

Popatrzę przy najbliższej okazji to ocenię także optykę tego sprzęta 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad tego tematu "kiwającego" się lustra. Ja sądzę, że przyczyny nie tkwią w błędach mechanicznych. Januszu, sam opisywałeś przypadek małego SCT (lub MK, nie pomnę) z taka wadą, mój Intes na początku też ją wykazywał. Cały problem zakończył się po prawidłowej kolimacji. Lustro pracuje na popychaczach i jest przesuwane osiowo pokrętłem umieszczonym na tylnej obudowie. Jeżeli lustro jest ustawione nieosiowo, to nic dziwnego, że pojawia się efekt "kiwania". Jakiś luz na prowadnicach musi być, a przy takim ognisku najmniejsze odchyłki widać na zasadzie przesuwania się obrazu w polu. Jeżeli lustro zostanie skolimowane to nie powinno być już żadnego "kiwania się"-będzie jechało na prowadnicy jak po sznurku.

 

P.s. Waldku, jak rozumiem zainwestowałeś w ten sprzęt chyba raczej do odbioru DS?????

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super, ze juz go masz. Gratuluje zakupu!

Bardzo ciekawy jestem tej legendarnej jakosci w srodku pola. Cykaj foty i wrzucaj na forum. Planetami to na pewno wymieciesz wszystkich (fotki) ;)

 

A tak przy okazji, mowisz o Plato i tak sie sklada, ze wlasnie wczoraj tez siedzialem i ogladalem ksiezyc - widzialem tez conajmniej 5 kraterow. Nawet sobie ilustracje zrobilem, aby sprawdzic, czy nie mam omamow.

Ciekaw jak to bedzie wygladac, kiedy bedzie dobrze oswietlowny. Uzyty power to 300x - obraz zyleta. Wczoraj w ogole w Warszawie jakis swietny seeing byl. Ogladalem tez Saturna i bylo bardzo dobrze. Oby wiecej takich nocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien że przy dobrym seeingu na planetach i Księżycu pobije FS-128.

DS o małych rozmiarach kątowych napewno będą super, wczoraj widziałem M13 na zupełnie jasnym niebie, była nieprzeciętnie ostra, czekam na wyjazd poza miasto.

FS 128 do dużych obiektów z jej jakością w całym polu dla mnie jest nie do pobicia i w przecietnych warunkach da znacznie lepsze obrazy ze wzgl. na jej 13 cm. Z okularem 50mm daje pow. 20x i nieprzeciętne widoki dużych obszarów nieba.

A propo. przy mniejszch powerach skok lustra jest niezauważalny , ja przecież pisałem o skoku przy pow 500x. Ruszanie lustra jest bardzo wygodne jeżeli chodzi o przytwierdzone ciężkie akcesoria do 2-calowego wyjścia, a takich mi nie brakuje.

Ustawiasz ostrość, chwytasz za okular i majtasz telepem we wszystkie strony i nic się z ostrością nie dzieje.

Mam zestaw który zię wzajemnie uzupełnia i najchętniej przytwierdziłbym te dwa telepy na jeden montaż. I mobilność szlag by trafił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszsze o perfekcji zjustowania, lustro główne jest perfekt i ten minimalny skok przy ogniskowaniu jest przy pow.500x na krążkach dyfrakcyjnych jest absolutnie nie zauważalny.

Oczywiście będę robił zdięcia tylko muszę mieć trochę czasu i odp.seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.