Skocz do zawartości

Jaka niedroga lornetka 8x40?


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się ostatnio zastanawiam nad jakąś małą lornetką. Mam tanią lornetkę 10x50, ale jest nieco za duża. Myślę, że coś w rodzaju 8x40 byłoby lepszym rozwiązaniem. 8x pozwoli na swobodniejsze obserwacje z ręki, da źrenicę 5mm i duże pole widzenia.

Czy ktoś miał do czynienia z lornetką Delta Optical Forest 8x42? Parametry ma takie akuratne jak dla mnie. Jak już będę miał czas przed 18 to się wybiorę do salonu DO, ale może ktoś już przez nią patrzył?

Nie mam zamiaru wydać więcej niż ok. 400-500 zł. Jakby się dało mniej to jeszcze lepiej. Przy okazji lornetka ma być zabierana na wycieczki piesze, gdzie 10x50 się średnio sprawdza, bo jest nieco za duża.

Cudów się nie spodziewam za te pieniądze, ale i tak pewnie będzie lepiej niż w mojej lornetce, która ma bardzo podobną jakość do lidletki.

Po prostu chcę sprzętu do szybkiego przeglądu nieba i do dziennych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Forrest to moim zdaniem nienajlepsza konstrukcja. Ma małe pole widzenia (ale żeby się o tym boleśnie przekonać, trzeba by mieć pod ręką inną lornetkę i skonfrontować). Zatyczki na obiektywy są takie sobie i ogólne wykonanie pod kątem poręczności też mi lekko nie pasuje, ale to już kwestia gustu. W porównaniu z innymi lornetkami wygląda na cięzki klamot - takie lornetkowe żelazko.

 

Na twoim miejscu dozbierałbym jeszcze jakieś 70 zł. i kupił Nikona Action EX 8x40 - będziesz miał świetną lornetkę na lata. Za połowę tej ceny kupisz Nikona Action VII, ale to oczywiście nie ta klasa.

 

Jes jeszcz Delta Optical Entry.

 

Jeżeli czas nie nagli porządnie się rozjerzyj. Jestem pewien, że gdy weźmiesz do ręki Nikona EX a potem DO Forrest, zrozumiesz, że ta druga jest dużo za droga.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie przeczytałem test małych lornetek na cloudynights i też bardzo polecają tego nikona 8x40 EX. Cena jest jeszcze akceptowalna. Spieszyć to mi się zdecydowanie nie spieszy, ale powoli zaczynam się za jakąś nieco lepszą lornetką rozglądać.

Ten Nikon to chyba jak na razie jest najciekawszy wybór. Szkoda tylko, że nie jest nieco lżejsza, ale specjalnie ciężka też nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

sorki za odkopanie starego tematu. szukając lornetki do przeglądu nieba znalazłem takie coś: http://www.firstlightoptics.com/helios/helios-naturesport-plus.html (model 8x40). czy ktoś miał do czynienia z tym Heliosem? warty pieniędzy czy lepiej kupić wspomnianego Nikona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

po rozmowie z sklepem, kupiłem Opticron Aspheric WA ZWCF GA 8x40

http://www.firstligh...cf-ga-8x40.html

 

jako, że nie mam dużego doświadczenia z lornetkami, moja ocena może być trochę subiektywna, ale jestem zachwycony jakością/ostrością obrazu i wielkością pola. na moje amatorskie oko, około 85-90% pola daje świetny obraz. na obrzeżach, wiadomo - ostrość leci i wychodzi aberka na jaśniejszych obiektach.

 

jak na razie udało mi się popatrzeć na nocne niebo jedynie przy pełni. małe powiększenie, przy dużym polu widzenia daje niesamowite wrażenie, że oglądasz niebo bez bez lornetki, jedynie nieco powiększone i z dużo większa liczbą gwiazd w porównaniu do gołego oka. Pas i miecz Oriona spokojnie można pooglądać bez ruchu lornetką w którąkolwiek stronę.

 

wymiatacz DS z tej malutkiej (ale jakże poręcznej!) nie będzie, ale to ma być własnie bino do przeglądania sobie nieba w czasie gdy astrofotki będą się smażyć. z powodu rozmiarów, myślę, że będzie to też świetna lornetka wycieczkowa w góry czy nad morze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.