Skocz do zawartości

Montaż widłowy z łożysk od traktora


pepelito

Rekomendowane odpowiedzi

Skorzystam z pomocy Hansa Inżyniera konstruktora i paru innych. Oni mi pomogli WIELKIE DZIĘKI!

no i o to chodzi!

ktoś wyraził swoją opinię a ty możesz mieć inną i to nie żadna tragedia i powód do obrazy.

natomiast z krytyki wyciągnij wnioski do przyszłych projektów, po tym poznaje się dorosłego a nie po estetyce montażu B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sie usmiechnalem nieraz widzac rozne "wynalazki" Pepelita, jakie prezentowal na tym forum. Ale nie o to chodzi. Imponuje mi PASJA z jaka to wszystko robi. Widac, ze nie ma dostepu do zaplecza materialowego i sprzetu, ale przez to co robi nabiera doswiadczenie i wiedze. I mysle, ze jeszcze kiedys niektorym moze byc glupio.... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze już dobrze tylko ja nie wiem co mogę wykonać co było by prostsze? Zaraz dam projekt tego montażu narysowałem go tj. prawie nowego.

A może przymierzyć się do zrobienia dobsona pod telepka?

To raptem parę płyt, które sądząc po wielkości warsztatu będzie czym obrobić.

 

Musiałbyś znaleźć środek ciężkości teleskopu, wtedy złapiesz jaką wysokość powinien mieć montaż.

Tomuś może zrobi Ci rysunek,

montaż ułożyskujesz tak jak opisał to Inż.Konstruktor,

ładnie go wykończysz, wkleisz foty i będzie ok :)

 

Co Ty na to?

 

P.s Co do obaw Jacpy, to może kolega z Astromartu potraktuje to jako swojego rodzaju folklor, a jeśli zada sobie trud tłumaczenia, to z pewnością wychwyci o co się rozchodzi :)

 

Ewentualnie można przenieść do HydeParku...wszak to "gadatliwy" dość wątek się zrobił ;)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem robić 2'giego. Według powyższego planu

 

Wczoraj robiłem 10h. Ciężko było bo skończyłem o 21:30 Rozwaliłem młotkiem palucha. wysypałem podkładki. Musze jeszcze przymocować górne łożyska wyszlifować i wymalować :D

 

Z góry:

 

408580a3f0b3bbb8m.jpg

 

 

be49e14f74a3d99em.jpg

 

 

e3493889cf10aea8m.jpg

 

 

Porównanie poprzedniego

 

747b41d7568793b4m.jpg

 

 

Sposób zamocowania górnych łożysk:

 

338e934e0f679b3cm.jpg

 

 

Sposób zamocowania dolnych łożysk posiadają regulacje napięcia miedzy sobą. Siłę docisku. Dzięki temu mam regulacja luzów. Można tak docisnąć śrubami że nie ma wcale luzów ale mont ciężko chodzi.

 

5f4bafbfa5520a9dm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deski łączące nogi niżej, bedą wtedy spełniać swoje zadanie (im nizej tym sztywniej).

 

Mocowanie łożyska - wpuśc je po prostu w podstawe tripoda, zupełnie inną jakośc osiągniesz.

 

Rada: Kątownik - z nim łatwiej, brak kątów prostych w konstrukcji to potem masakra przy regulacji.

 

looknij w ten rysunek:

 

1.JPG

 

Zrobiny w 3 minuty, to tylko podpowiedź idei.

 

Pepelito, masz wyrzynarke, szlifierke/polerke i hebel? Jak nie, to zrozumiem, zabawa piłką i pilnikiem trwa i może zniechęcić, ale jak masz, to sorry. Nie osiągniesz poprawnej pracy toola w którym nie ma linii prostych i kątów prostych. Takie modern-futurystyczne coś, oczywiście da sie zrobić działające, ale to albo z CADem pod klawiaturą albo z geniuszem w dłoni.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak wyrzynarki. Mam tylko szlifierkę kątową. JA po prostu wiercę dziury i botem wybijam młotkiem. A potem szlifuje pilnikiem. Hebel też mam. :)

 

A ja myślałem żeby zostawić jedno łożysko i skręcić je śrubą m10

 

350ce405d59a8b2am.jpg

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

A pisałeś, ze nie umiesz rysować...

Ten szkic złożeniówki zrobiłeś lepszy niż wielu moich kolegów mechaników na IV roku robi i znanych mi inżynierów.

Trenuj, Trenuj Dajesz radę :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Poprzeglądaj sobie stronki www o rysunku technicznym. Nie jest on niezbędny ale trenuje wyobraźnię, później łatwiej coś wymyślić (gromadzić pomysły).

Np KLIK PDF

 

Nauka rysowania wcale nie jest taka głupia jak niektórym sie wydaje.

Powodzenia.

 

Pozdrawiam Konrad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Dlatego podałem ten link. Książka oczywiście lepsza. Można czasem tanio wyrwać. Nie musi byc najnowsze wydanie.

Dobrze, kończę wywody o książkach bo jak zwykle odbiegam od tematu :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem tylko jedno łożysko, ale za to skręciłem śrubą M12 górę z dołem. Zamontowałem blokadę osi AZ. Wyszlifowałem i wymalowałem. Wiem ze robie nie myśli innych ale każdy mówi troszkę inaczej. Dlatego postarałem sie zastosować choć trochę do każdej propozycji. Muszę jeszcze zamocować łożyska górne.

 

495ba78eb6f1b4ad.jpg

 

 

A tu widać jak zostało to rozwiązane. (nie widać blokady)

 

03ce45954c4a1ff6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz dobsona na trójnogu. Nie lepiej od razu zrobić nieco większą skrzynkę i nie udawać, że to nie jest dobson? Zamiast nóg, daj mu szerszą płytę jako podstawę, daj pod spód ostre kolce i będzie stabilny montaż.

 

Jestem za :) o tym samym napisałem parę postów wcześniej, myśląc o zamianie tych trzech nóżek po prostu na solidną pdstawę a'la Dobson.

 

Na mój gust, po prostu telep z ogniskową 1500mm dla młodego chłopaka + widły na trójnogu w zenicie = włażenie na stołek!

Niski dobson mógłby temu zapobiec zapewne ;)

 

BTW,

te widełki prezentują się dużo lepiej jeśli chodzi stricte o samą estetykę,

... odmalowane i w okolicy ład ;), nie krzykiem a sugestiami i będzie do przodu :)

 

Pzdr :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten tego nie chcę niskiego dobsa bo jestem za wysoki - 190cm. Nie lubię sie schylać. I tak mówiąc bardzo ogólnie. Jeśli telep byłby w zenicie to dostaję do wyciągu na stojąco (bez stawania na palcach). Ja sobie siedzę po statywie, a on sie nie rusza to chyba może zostać - 80kg. :) Położyłem na widłach kowadło 25kg i udźwignęło. A jeszcze jedno zdjąłem całkowicie łożyska i po prostu tak jak w dobsie ścisnąłem 2 płyty, statywu i wideł. Teraz jest spoko. Statyw jest zrobiony z mocnych listew 40x60mm, a widły z desek 30mm. Też uważam że zrobił się z tego dobson na statywie.

 

Tylko jest jedno ale. JaLe mówił że teleskop był zaprojektowany i wykonany na paralaktyka i że na dobsa się nie nadaje. A więc sam nie wiem.

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.