Skocz do zawartości

Wyciąg okularowy


eReSix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Beer:

 

Zakładam nowy topic, ponieważ wydaje mi się, że tak będzie najlepiej ;)

 

Jak wiecie buduję właśnie Newtona, i poszukuję do niego odpowiedniego wyciągu okularowego, oczywiście 2". Aby mieć jak najwięcej w pełni oświetlonego pola, zależy mi na jak najniższym wyciągu. Zastanawiałem się nad TYM, ale po dyskusji na sąsiednim forum okazało się, że przy 30mm regulacji wysuwu może to nie wystarczyć (i nie wystarczy) do wyostrzenia wszystkich (przynajmniej prawie wszystkich) typów okularów o różnych ogniskowych.

 

Znacie jakieś inne niskoprofilowe wyciagi z większym zakresem ruchu?

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie jakieś inne niskoprofilowe wyciagi z większym zakresem ruchu?

 

Moim zdaniem może być kłopot, ponieważ zakres ruchu jest poniekąd uzależniony od długości tulejki. Dłuższa tulejka, to dłuższy wyciąg. Jeżeliby chcieć pogodzić większy zakres ruchu z niskim profilem, wtedy ta tulejka musi się gdzieś chować. Przy niskim profilu będzie właziła za głęboko do wnętrza tuby, co nic dobrego nie wniesie, a jeszcze zaszkodzi. Zaś w drugą stronę. Może owa tulejka być wyregulowana tak aby ogniskować "wyżej" a wtedy będzie wystawała poza obudowę, więc nici z niskiego profilu :unsure:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem może być kłopot, ponieważ zakres ruchu jest poniekąd uzależniony od długości tulejki. Dłuższa tulejka, to dłuższy wyciąg. Jeżeliby chcieć pogodzić większy zakres ruchu z niskim profilem, wtedy ta tulejka musi się gdzieś chować. Przy niskim profilu będzie właziła za głęboko do wnętrza tuby, co nic dobrego nie wniesie, a jeszcze zaszkodzi. Zaś w drugą stronę. Może owa tulejka być wyregulowana tak aby ogniskować "wyżej" a wtedy będzie wystawała poza obudowę, więc nici z niskiego profilu :unsure:

 

pzdr

 

też mnie to zastanowiło - im dłuższa rurka tym mniej niskoprofilowy staje się wyciąg niskoprofilowy :)

tym niemniej istnieją takie wyciągi np:

http://www.agenaastro.com/GSO-Dual-Crayfor...-gs-crf-lpf.htm

http://www.telescope-service.com/ATM/focusers.html#TSFOCNCs

 

zobacz tez:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14014

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18097

 

myślę że sposobem na rozwiązanie tej kwadratury koła jest wyciąg szerszy niż standardowy plus adapter, wtedy nawet duży zakres ruchu nie powodowałby przesłaniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długie wyciągi to głupota jest najprościej mówiąc, systemy optyczne buduję się tak aby płaszczyzna ogniskowania obiektywu głównego wypadała w takim miejscu aby możliwy był zakres regulacji w jedna i drugą stronę :Salut: Długi wysięg jest niedobry, bo długi bat na końcu jest mało stabilny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długie wyciągi to głupota jest najprościej mówiąc, systemy optyczne buduję się tak aby płaszczyzna ogniskowania obiektywu głównego wypadała w takim miejscu aby możliwy był zakres regulacji w jedna i drugą stronę :Salut: Długi wysięg jest niedobry, bo długi bat na końcu jest mało stabilny..

 

Czasami długi wyciąg jest niezbędny. Ja w swoim refraktorze, używam skrajnych pozycji. Blisko, jak jest kątówka i bino, daleko przy pojedynczym okularze lub aparacie. Tego nie przeskoczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Zakładam nowy topic, ponieważ wydaje mi się, że tak będzie najlepiej ;)

 

Jak wiecie buduję właśnie Newtona, i poszukuję do niego odpowiedniego wyciągu okularowego, oczywiście 2". Aby mieć jak najwięcej w pełni oświetlonego pola, zależy mi na jak najniższym wyciągu. Zastanawiałem się nad TYM, ale po dyskusji na sąsiednim forum okazało się, że przy 30mm regulacji wysuwu może to nie wystarczyć (i nie wystarczy) do wyostrzenia wszystkich (przynajmniej prawie wszystkich) typów okularów o różnych ogniskowych.

 

Znacie jakieś inne niskoprofilowe wyciagi z większym zakresem ruchu?

 

Pozdrawiam

Rafał

 

Nie chce być upierdliwie wścibski ale może chociaż na pw jakie mogą być ostateczne koszty tej konstrukcji.Wyciąg fajny ale cena podnosi ciśnienie{moje oczywiscie}Czy ten wyciąg jest tak znacząco lepszy od Crayforda z Synt.?Myśle powoli nad czymś większym.Ale nie wiem w końcu czy patrzec po newtonach czy po refraktorze. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.